Financial Times: Británie musí zůstat v EU
16. 6. 2016
V sázce je nejen často problematický vztah Británie k Evropě, ale také soudržnost Západu. Hlasování pro Brexit by bylo nezvratitelné, byla by to těžká rána liberálnímu světovému pořádku, který vznikl po roce 1945. Hazardní hra Davida Camerona s referendem se ukázala být marným pokusem odstranit konflikty ve vládnoucí Konzervativní straně. Kampaň před referendem rozdělila zemi. Emoce zvítězily nad fakty. Znovuzrození populisté zuří proti establishmentu. "Lidé v této zemi už mají plné zuby expertů," vyjádřil se Michael Gove.
Odchod Británie z EU by vážně poškodil britskou ekonomiku. Konstruktivní angažmá je životně důležité v době, kdy Evropa čelí hrozbám islamistického extremismu, migrace, šíření ruské moci a globálnímu oteplování. Všechny tyto problémy mohou být řešeny jen kolektivně, píše se v redakčním komentáři renomovaného britského hospodářského deníku.
Předvolební kampaň k referendu je bojem mezi soupeřícimi hodnotami: mezi liberálním internacionalismem a scvrklým nacionalismem, mezi otevřeným obchodním systémem a marginalizací. Právě proto britští spojenci - od Austrálie přes Japonsko až k USA - jednohlasně podporují setrvání Británie v EU - a proč jsou Marine Le Pen a Donald Trump pro Brexit.
Je pravda, že zaměření kampaně pro Brexit na imigraci s voliči rezonuje. To zřejmě vysvětluje sblížení výsledků z průzkumů veřejného mínění do takové míry, že je Brexit reálným nebezpečím. "Vezměte si zpět kontrolu" jménem demokracie je ve věku globalizace svůdné heslo.
Avšak členství v Evropské unii a v jednotném evropském trhu vyžaduje určitý přenos suverenity za zvýšení vlivu a moci dané země jako součásti většího celku. Prospěch je neoddiskutovatelný. Od té doby, co Británie vstoupila r. 1973 do EU, rostl její HDP rychleji než ve Francii, v Německu a v Itálii. Součást jednotného evropského trhu byl magnetem pro zahraniční investice.
Stoupenci Brexitu nehovoří o vážných rizicích života mimo EU. Podle Borise Johnsona by se jediným skokem stala Británie Benátkami jednadvacátého století. V reálném světě by však Británie musela zásadním způsobem nově definovat své styky s EU. Pokud by si vyjednala dohodu, jakou má s EU Norsko, musela by finančně přispívat do EU a připustit volný pohyb pracovních sil. Švýcarský model je ještě neohrabanější. Michael Gove hovoří o modelu, blízkému Albánii, Bosně, Srbsku a Ukrajině, což je zaslouženě terčem posměchu. Spolehnutí na předpisy Světové obchodní organizace by znamenal dovozní tarify na britské zboží, nevýhodnou dohodu ohledně služeb (což by postihlo londýnskou City) a dlouhá léta složitého vyjednávání.
Britská účast v EU umožnila vyhrát v Bruselu velké spory: o volný obchod, o liberalizaci letecké dopravy a telekomunikací, o rozšíření EU do středovýchodní Evropy.
Stoupenci Brexitu jako Nigel Farage vidí možný odchod Británie z EU jako příhodnou sabotáž, která povede k rozkladu celé EU. Za jakým účelem? Británie by za to zaplatila těžkou cenu. Ohrozilo by to územní celistvost Británie. Vyvolalo by to v zemi politickou krizi a probudilo by to duchy nacionalismu v Evropě.
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 16.6. 2016
-
16.6. 2016 / Labouristická poslankyně zemřela. Postřelil ji na ulici muž, který prý křičel "Přednost Británii!"16.6. 2016 / Nenávist nemá víru, rasu, ani náboženství16.6. 2016 / Reakce veřejných osobností16.6. 2016 / Ultrapravicová organizace Britain First zneužila fotografie československých letců pro kampaň za Brexit16.6. 2016 / POZOR! Současná propaganda se bezostyšně vrátila k nacistickým tématům, používaným do r. 194516.6. 2016 / Když se "svoboda" zaměňuje za "prostotu"16.6. 2016 / Financial Times: Británie musí zůstat v EU11.6. 2016 / 3. Váš názor a váš pohled na věc nás zajímá16.6. 2016 / Jan ČulíkBude pan Urban taky pochybovat o tom, zda se má trestat sexuální zneužívání malých dětí?15.6. 2016 / Donald Trump: "Belgie je krásné město"16.6. 2016 / Popular Czech websites mislead the public16.6. 2016 / Prokazatelně manipulativní Parlamentní listy16.6. 2016 / Protiruský diskurz s marginálním výskytem15.6. 2016 / HRW: Na obranu lidských práv - jsou terčem útoků15.6. 2016 / Bob Geldof se střetl s Nigelem Faragem na řece Temži15.6. 2016 / Proč by švýcarský model pro Británii nefungoval15.6. 2016 / Mediální organizace jsou překvapeny, jak silně jsou jejich reportéři ztraumatizováni osudem uprchlíků14.6. 2016 / Vrah z Orlanda navštěvoval tamější homosexuální klub Pulse a snažil se balit mladé muže14.6. 2016 / Uprostřed slepé paniky se Labouristická strana pokusí přesvědčit Brity, aby hlasovali pro setrvání Británie v EU14.6. 2016 / Polská vláda zaútočila na svobodu internetu14.6. 2016 / Výborně, chlapci, jen tak dál!14.6. 2016 / Stoupenci Brexitu: Pokud Británie neodejde z EU,"stane se terčem islamistického extremismu jako v Orlandu"1.6. 2016 / Hospodaření OSBL za květen 2016