Britský premiér konečně přiznal, že měl finanční prospěch z offshoreového fondu svého otce
8.4. 2016
8. 4. 2016
Britský premiér David Cameron v roce 2013 zablokoval rozhodnutí Evropské unie zabránit propírání špinavých peněz ve snaze ochránit offshoreové trusty, aby nemusely zveřejnit, kdo je vlastní a kdo z nich má prospěch, informoval ve čtvrtek list Financial Times. Offshoreové trusty jsou podle komentátorky listu Guardian Poly Toynbee "typickou britskou chorobou", na níž je založen systém feudálních výsad a privilegií, z nichž má nekontrolovaný prospěch mimo daňový systém úzká vrstvička zbohatlíků.
Cameron r. 2013 napsal tehdejšímu prezidentu Evropské rady Hermanu Van Rompuyovi, že by trusty neměly být automaticky podrobovány stejným principům transparentnosti jako firmy.
Evropská unie plánovala odhalit transakce offshoreových společností zveřejněním ústředního rejstříku jejich konečných vlastníků, avšak Cameron argumentoval v dopise, který zůstává veřejně k dispozici na britském vládním serveru, že je prý "nevhodné", aby byl vytvořen "ústřední veřejný rejstřík" offshoreových společností. Argumentoval, že by byl takový rejstřík "narušením soukromí občanů" a že trusty mají "mimořádnou roli v tom, že pomáhají britským rodinám řešit dědictví".
Richard Burgon, stínový opoziční ministr financí, k tomu řekl: "Je to další důkaz o tom, co si britská Konzervativní strana skutečně myslí o vyhýbání se placení daní."
Podrobnosti v angličtině ZDE
Vytisknout8.4. 2016
7.4. 2016
Downing Street odmítá odpovídat na další otázky ohledně toho, co měl premiér David Cameron společného s multimilionářským offshoreovým fondem, který založil jeho zesnulý otec Ian Cameron v daňovém ráji v Panamě. Ve středu byli Cameron a jeho ...
6.4. 2016
V Panama Papers bylo identifikováno je asi 200 amerických občanů, avšak americké ministerstvo spravedlnosti řeší tyto případy agresivně na domácí scéně i mezinárodně. Vydalo prohlášení, že "bere velmi vážně veškerá důvěryhodná obvinění z korupce v za...
5.4. 2016
Z Panama Papers vyplývá jedna zásadní věc: Pocit, že normální pravidla a předpisy se netýkají globální elity. V novém věku zlatokopectví jsou znovu daně jen pro malé lidi, píše ve svém redakčním komentáři deník Guardian.