Z univerzity ve Stalinově rodném městě vyhodili lektorku, která vystupovala proti navrácení sochy diktátora do centra
8. 4. 2016 / Jimi Dabrundašvili
Doktorka práv Arina Tavacharišviliová přednáší občanské právo na univerzitě ve městě Gori, v rodišti sovětského diktátora Josefa Stalina Džugašviliho (Gruzie). Po deseti letech práce, při přípravě na nový semestr, byly její přednášky zrušeny a nakonec je nucena z univerzity úplně odejít.
Důvodem je její otevřený protest proti přání místních stalinistů, kteří si přejí navrácení sochy Stalina, jenž byla odstraněna před 6 lety. Ve svém loňském projevu na radnici města vyzvala Tavacharišviliová místní zastupitelstvo, aby se vzdalo plánů na navrácení sochy Stalina, slovy: „Člověku, kterému patří podíl na ničení této země a mnoha životů, nesmíme postavit sochu“. Na místní radnici je početná skupina příznivců diktátora, po volbách v roce 2012 získali dokonce stalinisté v místní samosprávě většinu křesel.
Mezi radními je také lektor zmiňované univerzity.
Návštěvníci města Gori mohou v centru města zavítat na prohlídku muzea, velebícího sovětského diktátora Stalina, což vzbuzuje radost zejména na straně Ruska. Během krátké války mezi Ruskem a Gruzií v srpnu 2008 bylo město Gori nejvíce postiženo. Bomby však nedopadly na muzeum Stalina a ani na jeho tehdejší sochu na náměstí. V roce 2010 gruzínská vláda prezidenta Michaila Saakašviliho odstranila Stalinovu sochu. Už po volbách v roce 2012 však do vlády přišla strana, jejíž příznivci sympatizují se Stalinem. To bylo také důvodem nedávného rozpadu vládnoucí koalice „Gruzínský sen“.
Sovětský diktátor se podílel na represích a vraždě milionů občanů tehdejšího Sovětského svazu. Neúspěšný seminarista duchovní akademie v Tbilisi (hlavní město Gruzie), byl vyhnán z Gruzie. Stalin to Gruzíncům nikdy nezapomněl a poté co přišel k moci, nechal vyvraždit a deportovat více něž 100 000 gruzínských rodin. Vyvraždil šlechtu a inteligenci.
Doktorku Arinu Tavacharišviliovou podporuje část gruzínské společnosti. Svaz gruzínských studentů ohlásil pohotovost k protestním akcím ve všech městech Gruzie.
Město Gori je jedno z nejstarších měst v Gruzii. (ZDE). Město se nachází ve střední Gruzii, jeho okolí se pyšní historickými památkami a zajímavostmi. Ve městě se nachází nejstarší profesionální divadlo regionu. Je známé také jako rodiště gruzínského filozofa Meraba Mamardašviliho (ZDE), či zakladatele Gruzínského národního baletu Iliko Suchišviliho (ZDE).
VytisknoutObsah vydání | Pátek 8.4. 2016
-
8.4. 2016 / Proč se v ČR bojuje proti udržitelnému rozvoji?9.4. 2016 / Doprava do Evropy a do Panamy9.4. 2016 / Czech extreme right wingers demonstrated in Prague and at Czech border crossings against refugees8.4. 2016 / Nálepka v pražském metru7.4. 2016 / HRW: Nenávist v ČR roste8.4. 2016 / Britský premiér konečně přiznal, že měl finanční prospěch z offshoreového fondu svého otce8.4. 2016 / Jimi DabrundašviliZ univerzity ve Stalinově rodném městě vyhodili lektorku, která vystupovala proti navrácení sochy diktátora do centra7.4. 2016 / Czech public service Radio presents the refugee crisis as a "problem threatening Czech citizens"7.4. 2016 / Z moskevských ulic. Putin: Jaká Panama?7.4. 2016 / Human Rights Watch: Česká vláda odmítá nové návrhy Evropské komise na rozdělování uprchlíků7.4. 2016 / Panama Papers: Obrovský odliv peněz do daňových rájů hrozí destabilizovat čínskou ekonomiku6.4. 2016 / Czech government emphatically rejects the new European Commission proposals to redistribute migrants6.4. 2016 / EU navrhla nové azylové předpisy: Zavede povinnost rozdělovat uprchlíky mezi členské země5.4. 2016 / Panama Papers: Milionáři protestují!2.4. 2016 / Hospodaření OSBL za březen 2016