Proč je záhodno zatím počkat s konspiračními teoriemi, že Islámský stát infiltroval vlnu uprchlíků přicházejících do Evropy

15. 11. 2015

První tento důvod je, že Islámský stát nejméně dvanáctkrát ostře kritizoval uprchlíky, že utíkají do Evropy. "Ti, kdo chtějí z pařížských útoků obviňovat uprchlíky, by se měli nejprve seznámit s fakty," píše Aaron Zelin, analytik džihádu, ve svém komentáři k těmto dvanácti verbálním útokům Islámského státu proti uprchlíkům. "Realitou je, že Isis nenávidí skutečnost, že uprchlíci utíkají ze Sýrie do Evropy. Ochromuje to jejich propagandu, že jejich "chalífát" je bezpečné útočiště." Proto je vysoce nepravděpodobné, že Syřané prchající do Evropy jsou stoupenci Isis, vzhledem k tomu, že jednají přesně proti tomu, než co Isis vyžaduje, píše v deníku Guardian Patrick Kingsley.

Druhý důvod je specifičtější. Vyšetřovatelé budou must teprve zjistit, zda nalezený syrský pas skutečně patři atentátníkovi a nikoliv mrtvému náhodnému chodci (ukázalo se, že majitel egyptského pasu, o němž úřady usuzovaly, že je to útočník, byl ve skutečnosti zraněnou obětí útoku), Bude nutno ověřit, že ten, kdo pas u sebe měl, byl skutečně jeho legitimní majitel.

Je možné, že syrský pas byl ukraden. Syřané interviewovaní na řecké hranici s Makedonií svědčili o tom, že jim byly jejich syrské pasy na Balkáně násilně odebrány. Syrský pas mohou mafiáni prodávat až za několik tisíc euro, což Evropská unie uznává je vážný problém. Také jsou běžné falešné syrské pasy: Jeden holandský novinář nedávno si nechal vyrobit falešný syrský pas se jménem holandského premiéra.

Třetím varovným signálem je už sama skutečnost, že na místě atentátu byl nalezen pas. Analytikové považují za zvláštní, že by si atentátník pamatoval, aby si k provedení atentátu přinesl svůj pas, zejména v případě, když jde o sebevražedný atentát. "Proč by si džihádista, který výslovně odmítá všechny aspekty moderního občanství, bral s sebou k atentátu pas?" napsal na Twittteru Charlie Winter, analytik specializující se na islamistický extremismus. "Proto, aby byl ten pas nalezen."

Jednou teorií je, že se Islámský stát snaží vyvolat u Evropanů nenávist vůči syrským uprchlíkům. To by posílilo jejich ideál hlubokého konfliktu mezi východem a západem a křesťany a muslimy a přesvědčilo by to Syřany, že jedinou ochranu jim může poskytnout jen Islámský stát. "Víte, co na Evropě nejvíc otrávilo islamistické extremisty?" informoval Iyad El-Baghdadi, analytik džihádu na Twitteru. "Že byli svědky velmi lidské, morální reakce Evropanů na uprchlickou krizi."

Ať byl pas záměrně na místo atentátu položen, ať byl ukradený, zfalšovaný nebo autentický, vyšetřovatelé to jistě brzy zjistí.

Přesto však se už nyní ozývají hlasy, aby Evropa zavedla politiku uzavřené pevnosti vůči uprchlíkům, stejně jako Austrálie. To nebude fungovat: protože pobřeží Evropy leží jen 10 kilometrů od místa, odkud uprchlíci vyplouvají. Logičtější reakcí by bylo vytvořit organizovaný systém hromadného přijímání uprchlíků přímo z Blízkého východu.

To by sice neuspokojilo evropské populisty, ale umožnilo by to Evropě prokádrovat uprchlíky, než do Evropy přijedou.

"Proč všichni podnikáme tu cestu přes moře?" řekl v září syrský počítačový programátor Maher Dahy, když čekal u chorvatské hranice. "Vždyť to pořádně zorganizujte, dejte lidem vízum, aby mohli přiletět letadlem. Dokud to neuděláte, lidé budou přicházet sami."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 13.11. 2015