Human Rights Watch:
Makedonská policie týrá uprchlíky
21. 9. 2015
Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE
Úřady v Makedonii mají jasnou povinnost podle národního i mezinárodního práva ochraňovat migranty a žadatele o azyl před špatným zacházením. Mají povinnost zajistit, aby nebyli svévolně vězněni za ponižujících podmínek a musí vyšetřovat případy týrání a pachatele trestně stíhat. Děti a jejich rodiny nesmějí být vězněni čistě z imigračních důvodů.
Makedonská policie slovně i fyzicky napadala migranty a žadatele o azyl na hranicích i ve vazebních střediscích, konstatuje organizace Human Rights Watch ve své zprávě, zveřejněné v pondělí 21. září. Makedonie je klíčovou tranzitní zemí na migrační trase přes západní Balkán do Evropské unie. Tisíce žadatelů o azyl a migrantů - mnoho z nich ze Sýrie, Afghánistánu a Somálska - vstupuje na její území každým dnem.
Devětapadesátistránková zpráva, nazvaná "Jako bychom nebyli lidské bytosti": Policejní brutalita proti migrantům a žadatelům o azyl v Makedonii zaznamenává fyzické i verbální týrání osob, které páchají makedonští činitelé na hranici s Řeckem, týrání vězněných osob policejními strážemi ve vazebním středisku Gazi Baba v období od června 2014 do června 2015 a skutečnost, že makedonské úřady odmítly tyto případy vyšetřovat a viníky pohnat k odpovědnosti. Organizace Human Rights Watch také zdokumentovala svévolné věznění migrantů a žadatelů o azyl za nelidských a ponižujících podmínek v Gazi Baba.
"Je zcela zjevné, že Makedonie má problém s policejním násilím, páchaném na žadatelech o azyl a na migrantech," konstatuje Emina Ćerimović, Koenig Fellow v organizaci Human Rights Watch. "To se nezmění, pokud makedonské úřady nezačnou řádně vyšetřovat obvinění, že policie týrá migranty a žadatele o azyl, a dokud viníky nepostaví před spravedlnost."
Organizace Human Rights Watch interviewovala 64 žadatelů o azyl a migrantů, včetně 7 dětí, na různých místech v Srbsku a v Makedonii. Sedm těchto pohovorů se uskutečnilo telefonicky. Mnoho z těchto interviewovaných osob, včetně tří dětí, bylo terčem násilí od makedonské policie, zejména na řecké hranici a v Gazi Baba. Lidé byli biti policejními pendreky, byli kopáni, biti pěstmi a policie jim sprostě nadávala, když je zatýkala. V některých případech byli migranti a žadatelé o azyl nuceni probíhat mezi dvěma kordony policistů, kteří je bili pendreky.
Ayesha, šestnáctiletá dívka z Afghánistánu, svědčila, že ji makedonská policie udeřila a že dvakrát viděla, jak policie bije jejího otce a jejího sedmnáctiletého bratra. Poprvé, začátkem ledna, uvedla Ayesha, že její rodina šla na policii nedaleko hranice s Řeckem zažádat o azyl. Namísto toho je policie odvezla zpět na hranici a nařídila jim odejít ze země. Ayeshin otec protestoval.
"Policista se pak přiblížil k mému otci a udeřil ho policejním pendrekem na záda a na paži. Jiný policista udeřil mého bratra pendrekem na ramenou a třetí policista mě udeřil pendrekem na rukou," uvedla. Podruhé, také na hranici, byli její otec a bratr nuceni projít mezi dvěma kordony policistů, kteří je při tom bili pendreky.
Až do července byli migranti a žadatelé o azyl také svévolně vězněni v Přijímacím středisku pro cizince, vazební věznici v Skopje. Podle městské části, kde je umístěno, se jmenuje Gazi Baba. Makedonské úřady věznily osoby, aniž by jim byla dána možnost své věnění jakkoliv zpochybnit, protože je chtěly mít k dispozici jako svědky při trestním stíhání proti lidem podezřívaným z pašování uprchlíků, zjistila organizace Human Rights Watch.
Stráže pravidelně týraly zadržované osoby, vystavovaly je fyzickému i verbálnímu násilí. Situace ve vazebním středisku byla nelidská a ponižující. Některé vězněné ženy bylo obětí genderově založeného násilí, páchaného strážemi.
Úřady v Makedonii mají jasnou povinnost podle národního i mezinárodního práva ochraňovat migranty a žadatele o azyl před špatným zacházením. Mají povinnost zajistit, aby nebyli svévolně vězněni za ponižujících podmínek a musí vyšetřovat případy týrání a pachatele trestně stíhat. Děti a jejich rodiny nesmějí být vězněni čistě z imigračních důvodů.
To je zvlášť důležité, vzhledem k tomu, že do Makedonie denně přicházejí tisíce migrantů a žadatelů o azyl.
Je nutné, aby Makedonie provedla více konkrétních opatření proti policejnímu násilí vůči migrantům a žadatelům o azyl a aby takové násilí systematicky trestala. Makedonie, oficiálně bývalá Jugoslávská republika Makedonie, kandiduje na vstup do Evropské unie. Má-li být přijata, musí splnit určitá kritéria členství. Jejich součástí je přizpůsobit své zákony a praxi v oblasti azylu a zacházení s migranty normám Evropské unie. /p>
Zdroj v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 21.9. 2015
-
21.9. 2015 / Nevím, co s námi bude21.9. 2015 / Makedonská policie týrá uprchlíky21.9. 2015 / Nejnovější stručné informace o pohybu lidí Evropou18.9. 2015 / Jak mě vyhodili z Mladé fronty Dnes27.9. 2015 / Podpořte Britské listy na Facebooku21.9. 2015 / V Česku se už nemluví o faktech18.9. 2015 / Uprchlickou krizi musí vyřešit Evropa jako celek20.9. 2015 / Jan ČulíkPelikán nehájí kvóty kvůli dodržování mezinárodního práva, ale kvůli prospěchu ČR20.9. 2015 / Jan ČulíkHrozte se toho, že se v budoucnosti stanete uprchlíky. Nikdo vám nepomůže. A v nestabilní střední Evropě je to lehce možné21.9. 2015 / Předčasné volby v Řecku vyhrála Syriza17.9. 2015 / Jan ČulíkČeská republika nesmyslně a krutě vězní tisíce uprchlíků, i těhotných žen a malých dětí, "za účelem deportace do ciziny" - a nutí je, aby za to platili20.9. 2015 / Řečtí konzervativci přiznali volební porážku21.9. 2015 / USA: Ruské bojové letouny v Sýrii představují "potenciální hrozbu" spojeneckým strojům bojujícím s ISIS21.9. 2015 / Donbas se připravuje na další kolo válčení20.9. 2015 / Boj na zdrženou: Rozměr odstrašení v 21. století19.9. 2015 / Maďarsko: Nový pohraniční režim ohrožuje žadatele o azyl: Uzavřené hranice, stíhání a násilné deportace18.9. 2015 / V Röszke byl k vidění chaos šestačtyřicátého18.9. 2015 / Uvízli v Tovarniku19.9. 2015 / Policie ČR krade uprchlíkům jejich úspory. Poměry ve vazebních střediscích jsou otřesné19.9. 2015 / Výborný pocit19.9. 2015 / HRW: Maďarský ministr pro ještě větší mezinárodní ztrapňování své země cituje článek z Daily Mail!19.9. 2015 / Mainz, Německo11.8. 2015 / Hospodaření OSBL za červenec 2015