Poloslepý syrský fotograf v uprchlickém táboře v Libanonu:

Nevím, co s námi bude

21. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Tohle místo pro mě bude vždycky cizí a podivné. I když touto cestou chodím každý den. Jmenuju se Hany Almoleja. A je mi jednadvacet let. Moje rodina a já jsme utekli před válkou v Sýrii. Moji bratranci byli usmrceni. Náš dům byl zničen. Teď nás všech osm bydlí v tomto stanu.

Tady je náš obývák, tady děláme všechno. Jak vidíte, moji bratři si píší úkoly do školy.

Ahoj maminko, jak se máš?

Vařím vám pro všechny oběd.

Maminko, ty si pořád stěžuješ na tuhle kuchyň.

Je to všechno, co dnes máme.

Po čem se ti nejvíc stýská? Co ti chybí ze Sýrie?

Stýská se mi po naší kuchyni v našem domě.

To vždycky říkáš.

Ašraf, můj nejmladší bratr, se narodil v tom roce, když začala válka. Na Sýrii si vůbec nepamatuje. Vůbec ji nezná. Je to dítě tohoto uprchlického tábora.

Fotografuju uprchlický tábor už sedm měsíců. Svým objektivem chci ukázat celou válku. Jak tady žijeme.

Všichni lidé v tomto táboře jsou z Homsu. To je v Sýrii mé rodné město.

Žijeme tady pokojně v míru. Zatímco zuří válka a my jsme teď uprchlíci.

My jsme si to nevybrali.

Od té doby, co jsem byl dítětem, uvědomil jsem si, že nevidím tak, jak vidí jiní lidé. Mám oční nemoc. Vidím jen, co je velmi blízko. Právnicky vzato jsem slepý. Objektiv fotoaparátu se stal mýma očima. Tak vidím svět.

Mně se nejvíc stýská po prostých věcech. Jak se rodina scházela. Stýská se mi po domě, který postavil můj otec. Po hlasech ptáků před mým oknem. Po svých přátelích.

Nevím, co s námi bude.

Human Rights Watch:

Makedonská policie týrá uprchlíky

21. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Úřady v Makedonii mají jasnou povinnost podle národního i mezinárodního práva ochraňovat migranty a žadatele o azyl před špatným zacházením. Mají povinnost zajistit, aby nebyli svévolně vězněni za ponižujících podmínek a musí vyšetřovat případy týrání a pachatele trestně stíhat. Děti a jejich rodiny nesmějí být vězněni čistě z imigračních důvodů.

Makedonská policie slovně i fyzicky napadala migranty a žadatele o azyl na hranicích i ve vazebních střediscích, konstatuje organizace Human Rights Watch ve své zprávě, zveřejněné v pondělí 21. září. Makedonie je klíčovou tranzitní zemí na migrační trase přes západní Balkán do Evropské unie. Tisíce žadatelů o azyl a migrantů - mnoho z nich ze Sýrie, Afghánistánu a Somálska - vstupuje na její území každým dnem.

Merkelová varuje, že evropští politikové musejí v uprchlické krizi jednat společně

21. 9. 2015

Zatímco se Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko vzdalo pokusů bránit tisícům uprchlíků přecházet přes jejich území směrem k Rakousku, německá kancléřka Angela Merkelová apelovala na evropské politiky, aby přijali společnou odpovědnost.

"Německo je ochotné pomoci. Ale toto není úkol jen pro Německo, ale pro celou Evropu," řekla Merkelová shromáždění odborářů. "Evropa musí jednat společně a přijmout svou odpovědnost. Německo tento úkol nemůže vyřešit samo."

Merkelová také poukázala, že Německo nemůže poskytovat útočiště lidem, kteří se tam stěhují z ekonomických důvodů. "Jsme velká země. Jsme silná země, ale předstírat, že my sami dokážeme vyřešit veškeré sociální problémy světa by nebylo realistické," zdůraznila.

"Pokud členské země EU nevyřeší tuto krizi, Evropská unie se rozpadne," varoval vysoký činitel EU. Evropská unie podle něho poskytne zemím sousedícím se Sýrii miliardy euro, aby uprchlíci neodcházeli do Evropy. Má také posílit ostrahu externím hranic EU, což se však vzhledem k členitosti řeckých ostrovů zdá zcela nerealistické.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nejnovější stručné informace o pohybu lidí Evropou

21. 9. 2015

- Další tisíce lidí jsou na cestě Evropou - fotografie ZDE

- Maďarská vláda nechala otisknout v pondělním vydání libanonského deníku An-Nahar celostránkový inzerát, varující uprchlíky, že kdo vstoupí na území Maďarska, bude uvězněn.

- Financial Times uvádí, že připravovaný systém povinných uprchlických kvót EU je téměř dokončen. List má k dispozici nejnovější verzi tohoto dokumentu, z něhož byla odstraněna formule určující, kolik uprchlíků má který stát přijmout podle počtu obyvatel, bohatství, už přijatého počtu uprchlíků a míry nezaměstnanosti.

- Chorvatské úřady otevřely stanový tábor pro 4000 uprchlík v Opatovaći, asi 10 km od provizorního tábora v Tovarniku, který zápolí se silným deštěm. V Opatovaći jsou uprchlíci registrováni a je jim poskytována lékařská pomoc.

- Devět vlaků odvezlo uprchlíky z Tovarniku do Maďarska. Celkem vstoupilo zatím do Chorvatska 29 000 lidí.

Jak snadno zjistit, zda virálně šířený příběh není podvod

21. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

"A tak to začíná... Vlajka ISIS mezi uprchlíky v Německu bojujícími s policií," tvrdil titulek listu Conservative Post. Předmětná fotografie údajně ukazuje skupinu syrských uprchlíků držících vlajky ISIS a útočících na německé policisty.

Rozhovor Britských listů 23:

Jak mě vyhodili z Mladé fronty Dnes

18. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE
Rozhovor Jana Čulíka s publicistou Danielem Veselým o zvídavosti v novinářské práci a jaké potíže to přináší žurnalistovi v České republice. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. září 2015.

Přidejte si stránku Britských listů mezi oblíbené

Podpořte Britské listy na Facebooku

27. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Vážení čtenáři, Britské listy mají nově založenou stránku na Facebooku. Rádi bychom tímto způsobem podpořili šíření článků. Podpořit tento úmysl můžete jednoduchým způsobem i vy.

ZDE, případně v pravém horním rohu najdete odkaz na stránku v podobě loga Facebooku. Máte-li na této sociální síti vlastní profil, můžete si stránku přidat mezi oblíbené a sdílet příspěvky, které budeme na stránce publikovat. 

V okamžiku, kdy je velká část společnosti pod setrvalým tlakem xenofobních dogmat, stvrzovaných překvapivě velkou částí společenských elit a některými médii, může vaše podpora prospět nejen Britským listům, ale i společenské atmosféře. Děkujeme.

Channel Four News: Proud uprchlíků sílí, Evropa zůstává v nečinnosti

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Francesco Rocca, Mezinárodní federace Červeného kříže: Naše vlády podepsaly Ženevskou konvenci na ochranu uprchlíků před válkou a ozbrojenými konflikty. Takže mají povinnost to udělat. Nemluvíme o ekonomické migraci. Drtivá většina lidí tady pochází ze Sýrie, z Iráku a ze zemí, o nichž dobře víme, že tam zuří válka. Máme povinnost ochraňovat životy a důstojnost těchto lidí.

Moderátorka: Největší masový přesun obyvatelstva od druhé světové války pokračuje Evropou. Jen do Rakouska přišlo v neděli více než 10 000 lidí. Nejdramatičtější scény se opět odehrály na srbsko-chorvatské hranici, kde zoufalí uprchlíci se v neděli ráno snažili nastoupit do vlaku, směřujícího do Maďarska. Náš korespondent Jonathan Miller je trochu dál na migrační trase, v Breganě na hranici mezi Chorvatskem a Slovinskem:

Jonathan Miller: Vlak, který nyní odjíždí od 1. nástupiště, je Velký migrační expres, odjezd 12.51, směr Eldorádo.

Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko přestaly bránit uprchlíkům v cestě do západní Evropy

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko se o víkendu přestaly snažit blokovat vlnu uprchlíků, směřujících do západní Evropy a začaly převážet desetitisíce uprchlíků směrem k Rakousku.

Chorvatsko přes víkend přesunulo nejméně 15 000 uprchlíků na maďarské hranice a Maďarsko je pak dopravilo na hranice rakouské. Další 2500 uprchlíků se vstoupilo na území Slovinska, přestože se Slovinsko původně pokusilo tomu zabránit.

Došlo k zásadnímu obratu v politice Slovinska i Chorvatska - a především v politice Maďarska. Budapešťská vláda se předtím snažila zabránit vstupu poutníků bez víz na své území vybudováním žiletkového plotu na hranici se Srbskem a rozmístěním vojenských vozidel na západní hranici s Chorvatskem.

V Česku se už nemluví o faktech

21. 9. 2015

Rozumím tomu, že má někdo jiný názor. Nerozumím ale, že má jiná fakta. A nejvíc nerozumím tomu, že některá základní fakta neví nikdo, a každý si může vymýšlet svá. Strach, hnus, chtíč a ostatní druhy vzrušení zajistí klikanost mnohem spíš než zbytečná pravda. Média nehodlají zjišťovat, jak se opravdu mají Řekové, nebo zda do Evropy prchají rodiny nebo válečníci. Doložená skutečnost by zrušila konflikt, drama, motor debaty. Informační společnost skončila. Surfujeme společností emocí, převlékajících se za názory a dokládaných fakty tím přesvědčivějšími, čím víc jsou vycucaná z prstu.

Štefan Švec, Potěmkinovy debaty ZDE

Šokující střet zájmů v českém parlamentě

21. 9. 2015 / Boris Cvek

článek "Šokující střet zájmů v českém parlamentě" reaguje dle mého názoru na hoax, resp. šikovnou PR od TOP 09, upozorňuje Michal Škop.

Smlouvy '"veřejnost" (obce, městské podniky, apod.) - Agrofert' se zveřejňovat budou stejně jako u jakékoliv jiné firmy (např. 'obec XY - Metrostav', 'obec XY - živnostník XY', 'obec XY - ČEZ')

Neprošel návrh, který ukládal firmám s velkými dotacemi (přes 20 mil. ročně) zveřejňovat všechny smlouvy, takže např. smlouvy 'Agrofert <-> Metrostav' (obě firmy jsou velkými příjemci dotací, Agrofert dokonce v ČR největší) se nebudou muset zveřejňovat.

ČEZ si vyloboval výjimku, takže smlouvy typu 'ČEZ - Agrofert' nebo 'ČEZ - živnostník XY' se zveřejňovat nebudou muset (ale 'ČEZ - obec XY' ano).

Už jsem se chtěl radovat, že v Česku konečně budeme mít povinné zveřejňování smluv, ve kterých jde o veřejné peníze. Pak jsem se dozvěděl, že poslanci z této povinnosti vyjmuli ČEZ, což jsem považoval za prohru obhajoby veřejného zájmu proti vlivu této firmy na veřejné peníze a na politiku. Za naprosto šokující ale považuji zjištění, že osvobozen od zveřejňování smluv o veřejných penězích má být i Agrofert, podnikatelský gigant, který patří ministru financí Babišovi. Neměl by Agrofert jít příkladem?

Uprchlickou krizi musí vyřešit Evropa jako celek

18. 9. 2015

Rozhovor, který vysílal v pátek v poledne v pořadu World at One rozhlas BBC

Moderátor BBC: Edward Mortimer je bývalý vysoký diplomat v OSN a poradce generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. Zeptal jsem se ho, co si myslí, že by se mělo dělat ohledně uprchlické krize.

Edward Mortimer: Je to zjevně problém Evropy jako celek. Pokusy jednotlivých zemí řešit tuto krizi samostatně naprosto zjevně selhávají. To se týká i Německa, ale samozřejmě i Maďarska, nyní Chorvatska, Řecka a tak dál. Musí vzniknout společné evropské úsilí a musí vzniknout řádná přijímací střediska na místech, kde tito lidé vstupují do Evropské unie, aby mohly být jejich žádosti zpracovány a aby se mohlo rozumně rozhodnout, do které země v Evropě má smysl, aby šli. Pokud se ukáže, že mají právo na azyl, což se samozřejmě nebude týkat všech.

Nepochopitelná motivace některých veřejných autorit přidat se k davu

Prostituce elit s demagogií po česku

20. 9. 2015 / Bohumil Kartous

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Petr Robejšek, českými médii hojně citovaný politolog, je emigrant. V době komunistické totality odešel do Německa, kde byl přijat jako politický azylant. V určitém životním období byl ve stejném postavení, jako desetitisíce lidí, kteří prchají před válkou a terorem ze Sýrie, Eritreji, Afghánistánu, Iráku. Robejšek však nikdy nebyl v ohrožení života, neutíkal před válkou nebo jinou hrozbou přímého ohrožení života. Do značné míry byl ekonomickým uprchlíkem, byť politické důvody jeho emigrace nelze popřít. Je těžko pochopitelné, že člověk s touto zkušeností je ochoten podporovat davovou demagogii. Jde o přesvědčení, popírající vlastní životní zkušenost, nebo prachobyčejnou zbabělost?

Bez Evropské unie nám bude zle

20. 9. 2015 / Petr Uhl

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (nestraník za ANO) nesouhlasí s dosavadním většinovým postojem české vlády, jež se brání přijímání uprchlíků a jejíž mocenské orgány je vězní v nedůstojných podmínkách. Přesvědčivě, alespoň pro stoupence sjednocené Evropy, to koncem minulého týdne vysvětlil v 19minutovém videovém rozhovoru DVTV na Aktuálně.cz, který poskytl Martinu Veselovskému ZDE

Pelikán nehájí kvóty kvůli dodržování mezinárodního práva, ale kvůli prospěchu ČR

20. 9. 2015 / Jan Čulík

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Fascinující na rozhovoru Martina Veselovského s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem je, že Pelikán byl sice jediný ministr české vlády, kdo hlasoval při jejím zasedání proti odmítnutí uprchlických kvót, jenže v rozhovoru to kupodivu nezdůvodňuje povinností České republiky poskytnout podle mezinárodního práva a závazných dokumentů, které ČR podepsala, ochranu lidem prchajícím před válkou a pronásledováním.

Ne, Pelikán svou podporu pro uprchlické kvóty v rozhovoru s Veselovským zdůvodňuje podle známého sebestředného postoje "jaký prospěch z toho budeme mít my sami". Varuje, že pokud by se ČR nepodrobila požadavkům většiny států v EU, EU by se mohla rozpadnout a to by bylo pro české zájmy katastrofa.

Není tento způsob argumentace poněkud obscénní?

ANALÝZA:

Migrace lidí bude základní charakteristikou tohoto století. Jak si s tím poradit?

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Svět jako celek nemá strategii jak reagovat na měnící se charakteristiky běženců. Nynější krize totiž není krizí počtu uprchlíků, ale krizí politiky.

Poprvé v historii čelí Evropská unie masovému přílivu uprchlíků z jiného regionu, píše profesor Alexander Betts, ředitel Refugee Studies Centre na Oxfordské univerzitě. Každým rokem, když OSN oznamovalo rekordní počty uprchlíků, Evropa předpokládala, že to je problém pro jiné části světa. Avšak vyhánění lidí z domovů postihuje nyní hlavně Blízký východ a Afriku a tito lidé konečně dosáhli Evropy v podstatných počtech.

Můžeme vědět, zda je nynější krize dočasná, anebo představuje nový, dlouhodobý trend?

Závisí to podstatnou měqrou na nás a na politické strategii, jakou přijmeme - v našich státech, regionálně i globálně.

Hvězdná novinářská práce televize BBC

Syrská dívka na kolečkovém křesle: Chci lidem dokázat, že sny se plní

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Slavný reportér televize BBC Fergal Keane našel na cestě ze Srbska do Chorvatska pozoruhodnou mladou dívku, šestnáctiletou Noujaine ze zcela zničeného syrského města Kobane, invalidu na kolečkovém křesle. Od odvysílání reportáže skončila Noujaine ve vazebním středisku ve Slovinsku. Mezinárodní novináři a pracovníci lidskoprávních organizací apelují na Twitteru na slovinskou vládu, aby umožnila Noujaine a její sestře cestu za bratrem do Německa. Mezinárodní komentátoři na Twitteru označují Keanovu reportáž za "novinářskou práci hvězdné úrovně":Reportér BBC Fergal Keane: Tento velký přesun lidí má mnoho tváří. Málokteré oči jsou však natolik zářivé, jako oči zranitelné a neuvěřitelné šestnáctileté dívky, s kterou jsem se setkal na hranici, když uvažovala spolu se svou sestrou, kam se mají vydat dál. Noujaine je šestnáct let a je z Kobane v Sýrii. Je invalidou od narození a nemůže chodit. Minulý týden podnikla nebezpečnou přeplavbu z Turecka. Avšak dítě, které se naučilo anglicky tím, že se dívala na televizní seriály, vidí tuto cestu jako výzvu, kterou musí splnit:

Drastický význam dnešní uprchlické krize:

Hrozte se toho, že se v budoucnosti stanete uprchlíky. Nikdo vám nepomůže. A v nestabilní střední Evropě je to lehce možné

20. 9. 2015 / Jan Čulík

To, jak nekompetentně, sobecky a hloupě reagují politikové v Evropské unii na nynější uprchlickou krizi, a s jak otřesnou omezeností a rasistickým idiotsvím se k ní staví některé postkomunistické národy středovýchodní Evropy, bude mít vážné dopady, které si lidé v ČR kupodivu zatím vůbec neuvědomují.

Nevinné lidi, často s vysoce profesním vzděláním, prchající ze Sýrie a z dalších zemích, Evropa nesmyslně kriminalizuje - prostě proto, že to jsou uprchlíci.

Tato degradace našich spoluobčanů, lidských bytostí, na úroveň zvířat, které musejí přespávat s malými dětmi na železničních náspech či na betonu nádražních nástupišť, vyvolává ozvěny hrůz druhé světové války a opravdu mě děsí.

Víte, co to znamená, milí Češi? Že jakmile dojde k ekologické či k politické katastrofě, nebo k vojenské invazi, a vy budete muset utíkat, dnešní Evropa vás okamžitě degraduje na podezřelé kriminálníky a vůbec vám nepomůže.

Chci upozornit na to, co si mnozí Češi neuvědomují. To, jak nyní nepřátelsky reagují nekompetentní státy EU na uprchlickou krizi a jak nevinné uprchlíky kriminalizují, je nesmírně nebezpečné. Střední Evropa je nestabilní. Kdo čekal tuto krizi, kdy se možná EU rozpadne, ještě před tak rokem - dvěma roky? Až budete příště utíkat vy sami jako uprchlíci ze střední Evropy, což vůbec není vyloučeno, nikdo vám nepomůže, budete sami. Taky budete přespávat bez jídla a bez šatstva kdesi na kolejích u ostnatého drátu.

Předčasné volby v Řecku vyhrála Syriza

21. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Nedělní řecké volby vyhrála levicová Syriza. Průzkumy u východů z volebních místností (exit polls) ukazují jasné vedení před konkurenty a lídr hlavní opoziční pravicové strany Nová demokracie připustil porážku.

Česká republika nesmyslně a krutě vězní tisíce uprchlíků, i těhotných žen a malých dětí, "za účelem deportace do ciziny" - a nutí je, aby za to platili

17. 9. 2015 / Jan Čulík

Přestože české úřady před nedávnem oznámily, že z nesmyslně vězněných uprchlíků - lidí, kteří nespáchali žádný trestný čin! - propustí z vazebních středisek aspoň Syřany, jimiž Německo slíbilo automaticky azyl, tento slib nesplnily.

Jak pro Britské listy uvedla právnička pražské Organizace pro pomoc uprchlíkům Kateřina Šimonová, ve třech vazebních střediscích v ČR úřady nesmyslně a krutě vězní přibližně tisíc lidí, Podle ČTK zadržuje ČR 2500 osob.

Řečtí konzervativci přiznali volební porážku

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Řecká konzervativní strana Nová demokracie přiznala porážku. V nedělních všeobecných volbách v Řecku vítězí levicová strana Syriza Alexise Tsiprase. Získala zřejmě 35 procent hlasů, zatímco Nová demokracie jen 28 procent. To jsou výsledky po sečtení třetiny hlasů.

Pokud se výsledky potvrdí, Syriza nezíská absolutní většinu a strana bude potřebovat koaliční partnery

Ekonomický analytik Channel Four News Paul Mason poukázal z Atén na to, že na vítězství Syrizy ve volbách se zřejmě podepsala i probíhající uprchlická krize. Pravicová Nová demokracie totiž zastává velmi nepřátelský postoj vůči uprchlíkům a nechce pro ně nic dělat. Vzhledem k tomu, že je v důsledku členitosti řeckého pobřeží a množství řeckých ostrovů nemožné hermeticky uzavřít přístup do Řecka, nepřátelský přístup k uprchlíkům by byl silně kontraproduktivní a zhoršil by problémy země. Prý proto zřejmě hlasovala pro Syrizu větší část řeckého obyvatelstva, než by se bývalo očekávalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Střet vědy a víry

21. 9. 2015 / Boris Cvek

Za těch šest let, co jsem přednášel filozofii přírodních věd, jsem se nejčastěji v povinných esejích studentů na vybrané téma z celé palety témat, jimiž jsme se v přednáškách s kolegy zabývali, setkával se zpracováním vztahu vědy a náboženství. Většinou šlo o historicky nepoučené a filozoficky mělké zkratky, až jsem se časem začal bát každé nové eseje s tímto námětem.

Není snadné nějak jednoduše a srozumitelně vnášet do této oblasti základní osvětu a o to více mne potěšila recenze z pera J. H. Brooka „A theoretical judgement“, která vyšla 4. září v Times Literary Supplement na knihu P. Harrisona „The territories of science and religion“ (University of Chicago Press).

Czech EuroMP: "The current wave of refugees is being directed to Europe by the CIA"

21. 9. 2015

"The current wave of refugees coming to Europe is being directed there by the US intelligence agencies with the aim to destabilise the European countries," said Miloslav Ransdorf, Czech communist EuroMP in the flagship "Václav Moravec Interview" programme on Czech public service TV on Sunday. Ransdorf obtained this information from an obscure Czech website. In Ransdorf's view, the United States are aiming to destabilise Europe both by forcing it to sign the TTIP agreement and by sending waves of refugees to the European continent.

Source in Czech (video) HERE

Former Czech President Václav Klaus: The immigrants will never accept European values

21. 9. 2015

Former Czech President Václav Klaus writes in the German newspaper Die Welt that immigrants will never accept European norms of behaviour and that by inviting them, the German President Joachim Gauck and the German Chancellor Angela Merkel are destabilising Europe.

"The social sciences teach us that the internal cohesion of the community is essential to the smooth and productive functioning and the necessary stability of any society," says Klaus and continues: "Today's debate on immigration ignores these elementary facts. The multiculturalist ideologues believe that it is possible to ´replenish´ the countries of Europe with immigrants without any problems. It is a deliberate purpose of such a "welcoming policy" to destroy the cohesion of the existing European societies and to create a new multiculturalist Europe. But it is a myth to believe that mass immigration will have a positive impact for Europe.: Germany's experience with immigrants to date confirms this. Each person acquires his basic patterns of behavior in his youth and it will not be possible to re-educate the immigrants to make them accept European values.

The current immigration wave has been caused by irresponsible German politicians, such as Merkel and Gauck, who have extended a welcoming hand to the immigrants and created a false hope for them that it will be possible for them to live in Europe.

The implicit racism of this article is remarkable.

Source in German HERE

Vlnu uprchlíků přicházejících do Evropy vyvolal Západ

21. 9. 2015

Západ nedělá skoro nic pro ukončení čtyři roky trvající občanské války, která ničí Irák a Sýrii a která způsobila největší vlnu uprchlíků, jaké kdy lidé na Blízkém východě byli svědky. Více než polovina z 23 milionů Syřanů uprchla ze svých domovů a z toho jsou čtyři miliony Syřanů mimo Sýrii. Roste vlna uprchlíků z Iráku, kde byly vyhnány ze svých domovů 3 miliony lidí, mnozí z nichž neočekávají, že válka kdy skončí a že se kdy budou moci vrátit domů, píše Patrick Coburn v deníku Independent.

Kdo vyvolal Patricka Cockburna?

21. 9. 2015 / Karel Dolejší

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Dojemně prostinká představa, že Západ je všemocný a tudíž může za všechno na světě, se táhne jako červená nit žurnalistickou tvorbou Patricka Cockburna. To je i případ posledního komentáře ZDE. Ale v případě takových autorů se můžete spolehnout, že je vždy všechno špatně: Pokud Západ v nějaké zemi zasáhl, je špatně, že zasáhl, a pokud nezasáhl, provinil se tím, že nezasáhl. Až tak jednoduché to je.

Dovolím si doplnit několik faktů.

Spojené státy budou od roku 2017 přijímat 100 000 uprchlíků ročně

21. 9. 2015

V současnosti přijímají ročně 70 000 uprchlíků. Poté, co v neděli jednal americký ministr zahraničí John Kerry v Německu o uprchlické krizi a setkal se se syrskými uprchlíky, uvedl, že ve finančním roce 2016 přijme Amerika 85 000 uprchlíků a od roku 2017 bude ten počet zvýšen na 100 000 uprchlíků ročně, píše deník New York Times.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Česká republika potřebuje obrat (v přístupu k migrantům)

18. 9. 2015

Provolání

K rukám předsedy Vlády České republiky
a ministrů České republiky
prostřednictvím ministra pro lidská práva
a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera

V Praze 18.9.2015

Po listopadu 1989 se naše země zařadila mezi demokratické státy západní Evropy. V domácí i zahraniční politice vyzdvihla důraz na právo národů na sebeurčení, politická práva obyvatel, náboženské svobody, svobodu slova, myšlení a svědomí a další. Zejména však právo na lidskou důstojnost, které je vyzařujícím jádrem civilizačního a sociálního pokroku. Naše zahraniční politika se vyznačovala vysokým stupněm solidarity, když podporovala a symbolicky brala v ochranu utlačované občany totalitních států na základě vlastních zkušeností se sovětskou porobou. Stali jsme se opět respektovanou zemí. To však může být v krátké době promarněno. Michael Kocáb

Nemáme ale hlubší zkušenosti s národnostně, etnicky a nábožensky otevřenou společností, protože jsme žili v komunistickém lágru. Proto se bojíme neznámého a neozkoušeného, ale strach by měl být překonáván kulturou, vzděláním, poznáním a pozitivním myšlením. Je mnoho občanů, kteří chuť a vůli překonat strach prokazují, většina je však závislá na odvaze politiků a právě ta chybí. Převládl alibismus, strach z extremistů a nedostatek ideí i ideálů. To platí od Strakovy akademie až po Hrad. Jako první se musí osmělit politici, a pokud to neudělají, nemají schopnost demokraticky zemi vést v krizovém období. Ivan Gabal

Může vážný apel Michaela Kocába změnit postoje české vlády a veřejnosti?

18. 9. 2015 / Jan Čulík

Několik let upozorňuju jak hlas volající na poušti, že Česká republika není v zahraničí šířeji známa, že se o ni nikdo nezajímá, nikdo ji nebude hájit a nemá v zahraničí v místním obyvatelstvu větší počet strategických spojenců, kteří by v době krize vystoupili na její obranu. Snažil jsem se - relativně marně - upozorňovat všechny, kdo mají v české vládě určitý vliv, že by Česká republika měla na svém vlivu v zahraničí pracovat prostřednictvím systematického financování českých studií, jak to dělá většina států světa. Upozorňoval jsem, že nikdo neví, kdy vznikne vážná krize, další Mnichov, a takovýchto spojenců bude zapotřebí.

Nenadál jsem se, že to půjde tak rychle. V důsledku nynější uprchlické krize stojí Evropská unie před vážným problémem a není vyloučeno, že se rozpadne. Pro menší státy Evropy, jako je Česká republika, by to byl katastrofální vývoj, protože by ztratily jakýkoliv vliv na utváření evropské politiky a staly by se znovou pouhou obětí ekonomických a politických zájmů velmocí, ať Ruska, nebo Německa.

Donbas se připravuje na další kolo válčení

21. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Na Ukrajinu přijíždí generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Stoltenberg se zúčastní jednání Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Na programu je nová vojenská doktrína. Krátce po Stoltenbergově odjezdu odlétá ukrajinský ministr obrany do Washingtonu.

Czech Justice Secretary Robert Pelikán: The conditions in the Czech refugee detention centres are worse than in prisons. The wardens did not even allow me to meet the refugees.

20. 9. 2015

"I visited one of the Czech detention centres for refugees and I felt really depressed when I saw the conditions there," said the Czech Justice Secretary Robert Pelikán in a video interview with a top Czech journalist, after the journalist Martin Veselovský pointed out to him that the refugees are held incommunicado, their cash is confiscated from them by the police and they are forced to pay for their imprisonment.

The Justice Secretary continued: "For instance, the secure space where these detained individuals can get some fresh air is extremely small, extremely depressing. It is surrounded by a high razor wire fence. I do not understand why this space is so small. I did ask why it was so small. The director of the detention centre told me that 'This is how the centre has been designed and this is how it is. It is not my decision.' This was their overall attitude," the Justice Secretary continued. "They even refused to let me in the detention centre. They prevented me from talking to the refugees in a normal situation. The chief warden insisted that if I want to speak to the refugees, I must be accompanied by riot police in full riot gear. This was not particularly conducive to a friendly discussion with the refugees. So I only managed to talk to the refugees through a wall of iron bars. This was quite shocking. And yet these people were perfectly calm. They were individuals which were held there because they were subject to extradition procedures."

"It is strange that the Czech Republic is behaving like this to the refugees," the Justice Secretary went on. "I do not have a very good feeling about this. I would welcome if several ministries dealt with this issue jointly, not leaving it just to the Home Office which evidently regards this approach as correct."

"I can assure you as Justice Secretary that in many Czech prisons, the regime is much more pleasant and moderate than is the regime in the refugee detention centres. I find this absurd. Prisons hold criminals. The refugees are not criminals."

Justice Minister Robert Pelikán was the only member of the Czech government who has recently voted against his government's decision to reject the EU refugee quotas. even though he says in the video interview that the Christian Democratic Culture Secretary Daniel Herman and the Transport Secretary Ťok also sympathise with the EU requirement to accept refugee quotas. Pelikán warned that if the EU disintegrated, the Czech Republic would find itself in a catastrophic situation.

It fascinating, however, that Pelikán does not argue that the Czech Republic should accept the refugee quotas becuase it is dutybound to offer protection to the refugees under international law. In his view, the Czech Republic should accept the refugee quotas purely for the sake of it own self-interest. Defying the EU request to accept the quotas could lead to the break-up of the European Union and that would be detrimental to the interests of the Czech Republic.

Video interview (in Czech) HERE

Boj na zdrženou: Rozměr odstrašení v 21. století

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

KD│ Octavian Manea diskutuje s Jimem Thomasem z thinktanku Center for Strategic and Budgetary Assessments ZDE. Hlavním tématem je otázka, co si počít, když revizionistická mocnost Rusko technologickými i doktrinálními inovacemi a usilovným zbrojením znefunkčnila koncepci obrany NATO v Evropě vzniklou na přelomu 80. let.

Česká republika zajisté není "frontovým státem" ve stejném smyslu, jako Polsko či Rumunsko. Protože však NATO dosud zakládalo své přístupy k obraně primárně na letectvu a letecké přepravě jednotek, a protože celé Pobaltí, třetina Polska atd. jsou nyní z tohoto hlediska nevyužitelné (pokryté ruskými systémy PVO dalekého dosahu), také státy v "zázemí" získávají nový význam pro obranu východního křídla NATO. Posily by totiž v případě krize nemohly být přepravovány na frontu letecky, ale jely by po vlastní ose.

Země jako ČR, které pod pláštíkem protiuprchlické hysterie tolerují vznik, veřejné působení a propagaci polovojenských uskupení s nepřátelskými úmysly, jež mohou v čase krize útočit na vybrané prvky dopravní infrastruktury zde nebo v sousedních státech, představují slabý článek NATO - dokonce i když odhlédneme od politického vývoje, který směřuje k rostoucí nespolehlivosti takových "spojenců" zemí přímo ohrožených ruským revizionismem.

Turecko "hrozí zachráněné uprchlíky deportovat do Sýrie"

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Stovky uprchlíků se obávají, že budou deportovány zpět do Sýrie poté, co jejich loď zastavila turecká pobřežní hlídka. Asi 22 lidí na palubě zemřelo, poté, co se člun v úterý potopil. Stovky dalších uprchlíků byly převezeny do Turecka, kde tvrdí, jim úředníci vyhrožují deportací. Turecká vláda to popírá.

Channel Four News stručně informovaly o protestní akci proti Miloši Zemanovi

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Pants over Prague castle

A Czech art group has replaced the presidential flag over the Prague Castle with a pair of huge red pants in a jab at President Milos Zeman for his stance on refugees and migrants.Police said three men were detained over the incident, which was condemned by the president's office.

Posted by Channel 4 News on Sunday, September 20, 2015


Překlad: Česká umělecká skupina nahradila prezidentskou vlajku obřími spodkami v kritice prezidenta Zemana za jeho postoje vůči uprchlíkům a imigrantům. Policie uvedla, že v souvislosti s incidentem byly zadrženy tři osoby. Incident prezidentův úřad odsoudil.

Třináct uprchlíků zahynulo u Turecka při srážce jejich člunu s dopravní lodí

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Nejméně třináct uprchlíků, včetně čtyř dětí, zahynulo při srážce jejich nafukovacího člunu s dopravní lodí nedaleko přístavu Canakkale. Nafukovací člun mířil k řeckému ostrovu Lesbos. Osm osob bylo zachráněno. Jeden člověk byl vážně zraněn. Při druhém incidentu se pohřešuje 26 osob. Pobřežní hlídky vylovily z vody osob u ostrova Lesbos, ale 26 dalších lidí je nezvěstných.

Tisíce uprchlíků vstoupilo do Rakouska. Evropská krize se prohlubuje

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Podle údajů Červeného kříže vstoupilo v sobotu do Rakouska asi 13 000 osob, poté, co byly donuceny opustit Chorvatsko, Slovinsko a Maďarsko. Rozhádané evropské státy zintenzinily své úsilí převézt migranty do sousedních zemí. Rakouská policie uvedla, že Maďarsko dopravilo k rakouské hranici nejméně 6700 osob a další se očekávají.

Human Rights Watch:

Maďarsko: Nový pohraniční režim ohrožuje žadatele o azyl: Uzavřené hranice, stíhání a násilné deportace

19. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Je trestuhodné, že Budapešť je schopen používat pořádkové policie a trestních soudů k tomu, aby se vyhnul povinnosti poskytnout ochranu lidem prchajícím před válkou a porušováním lidských práv. Z důkazů, které jsou k dispozici, vyplývá, že Srbsko nelze považovat za bezpečnou azylovou zemi.

V dubnu zdokumentovala organizace Human Rights Watch vážné týrání žadatelů o azyl a migrantů v Srbsku policií a nedostatky srbského azylového systému.

Vysoký komisař pro uprchlíky Antonio Guterres konstatuje, že "Není trestným činem překročit hranici ve snaze získat azyl."

Nový maďarský pohraniční režim upírá přístup k azylu a vystavuje zranitelné osoby násilí a trestnímu stíhání, varovala v sobotu organizace Human Rights Watch.

V důsledku faktického uzavření maďarské hranice od 15. září 2015, kdy vešel v platnost nový pohraniční režim a byl dokončen pohraniční plot, uvízly v Srbsku tisíce žadatelů o azyl a migrantů. Pořádková policie odehnala lidi, kteří se snažili projít uzavřeným pohraničním průchodem, vodními děly a slzným plynem. Polovina z 98 žadatelů o azyl, kteří podali svou žádost dne 15. září, kdy vešel v platnost nový systém, byla 16. září odmítnuta. Nejméně 46 osob, které se pokusily vstoupit do Maďarska ze Srbska po 15. září neregulérně, bylo zatčeno a jsou trestně stíháni pro neregulérní vstup do země.

Refugee Air: Švédští podnikatelé chtějí uprchlíky do Švédska dopravovat letecky

20. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Prostřednictví iniciativy Refugee Air chtějí švédští podnikatelé zajistit uprchlíkům bezpečnou leteckou přepravu do Švédska. Namísto nebezpečných plaveb přes Středozemní moře a úmornou pěší cestu evropským kontinentem chtějí iniciátoři Emad Zand a Susanne Najafi umožnit lidem přímé lety do Skandinávie. "Je to šílené. Nemůžeme jen v nečinnosti sedět a dívat se, jak lidé umírají. Chceme ukázat, že to tak nemusí být," řekla Susanne Najafi.

Iniciativa chce začít dopravovat letecky uprchlíky do Skandinávie ještě před prvním sněhem. Vyjednala si to se společností Scandinavian Airlines a s norskými aeroliniemi. Pokud by partnerství nebylo možno uskutečnit, podnikatelé si najmou charterové lety pro uprchlíky. Normálně letecké společnosti uprchlíky nepřepravují, protože se obávají, že pokud by v cílové zemi nebyli přijati, letecká společnost by musela hradit návrat uprchlíka do jeho původní země. Švédští podnikatelé však chtějí spolupracovat s lidskoprávními organizacemi v Turecku a v Jordánsku, které vypracují seznamy uprchlíků s nepochybným právem azylu. Pokud by přesto byl některým z nich azyl odepřen, podnikatelé sami uhradí jeho návrat do původní země.

Podrobnosti v němčině ZDE

EU zveřejnila zastaralé a zavádějící informace o tom, odkud pocházejí uprchlíci

19. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Statistický úřad Evropské unie zveřejnil informaci, že ze 213 000 lidí, kteří od dubna do konce června 2015 požádali o azyl v Evropské unii, bylo "jen" 44 000 Syřanů, tedy jen asi pětina.

Problémem s tímto údajem je, že je zastaralý. Podle údajů z Mezinárodní organizace pro migraci dorazilo do 17. června do Itálie 58 765 uprchlíků, jen o málo více než 55 243 uprchlíků, kteří do té doby docestovali do Řecka. Jenže do 11. září 2015 podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci přicestovalo do Řecka ještě dalších 254 113 uprchlíků, kdežto do Itálie "jen" dalších 62 374.

Chorvatsko odvezlo množství uprchlíků na maďarskou hranici

18. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Uprchlíci se chystají přejít do Maďarska, avšak tam je čeká ozbrojená maďarská pořádková policie:

PŘEČETLI JSME:

V Röszke byl k vidění chaos šestačtyřicátého

18. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Ať mi už nikdo nevykládá o vyspělé a humanistické Evropě: v jejím středu jsem viděl informační a právní vakuum poválečných měsíců.

Co byl největší šok?

Právě netečnost veřejných institucí všech úrovní k lidskému utrpení.

V Röszke se projevila dvěma způsoby. Přímo tím, že se o příchozí museli plně postarat dobrovolníci a nevládní organizace. Stát zvládl jen represi. Nedokázal přivézt cisternu s pitnou vodou, ale dokázal přivézt vodní děla. Natáhl žiletkový drát, ale řezné rány zašívali Lékaři bez hranic.

Nepřímo se ta lhostejnost projevila informačním mlžením, měněním pravidel a jejich následným nedodržováním. A neplatí to jen o Maďarsku.

Co chvíli se mě někdo na něco ptal a přestože jsem se aktivně snažil získat aktuální odpovědi, skoro vždy jsem nakonec musel odpovědět: I’m sorry but I don’t know. – Kam jezdí autobusy z Röszke: do táborů, nebo k hranicím? Vezmou lidem otisky prstů? Co přesně to pro ně znamená? Nikdo z úředníků, kteří to věděli, nemohl nebo nechtěl říct, a i kdyby mohl, neslíbí, že to tak bude i za půl hodiny. Výsledek? Někteří z těch, kteří přešli hranici a dostali se do stanového městečka, se ze strachu z internace v Maďarsku nesmyslně vraceli nocovat do polí na srbské straně.

V Röszke i ve sběrném táboře ve Vamossabaidy, kde jsem se zastavil cestou, měla každá směna policistů jiný postoj k dobrovolníkům převážejícím běžence ve svých autech k nádraží nebo dál. Někdy to zakázané bylo, někdy ne – nikdy ovšem pro předražené taxíky.

Vynikající reportáž Michala Kašpárka ZDE

OSN varuje: Neshody o uprchlících ohrožují samou podstatu evropského projektu

19. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Peter Sutherland, mimořádný zástupce OSN pro mezinárodní migraci, konstatoval: "Jestliže nedojde k dohodě o rozdělení uprchlíků mezi zeměmi Evropské unie, riskuje to ohrozit samotnou podstatu evropského projektu."

Sutherland je také překvapen, že středo- a východoevropské země ochromují klíčové hodnoty Evropské unie tak brzo po vstupu do evropské organizace. "Je neuvěřitelné, že toto je reakce střední a východní Evropě na samotný pojem solidarity, těsně poté, co do EU vstoupila," řekl Sutherland.

Zdroj v angličtině ZDE

Odborníci varují:

Není jiné řešení, Evropa musí přijmout velké počty uprchlíků

19. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Claude Moraes, europoslanec a předseda výboru pro spravedlnost, občanské svobody a otázky vnitra v Evropském parlamentu, se vyjádřil: "Mým znepokojením je, že trpíme touto nečinností v EU už tak dlouho, že původně udávaná čísla uprchlíků, o nichž se jednalo, jsou už zastaralá. Takže i když bychom se ve středu dohodli, musíme stejně začít jednat znovu. Pracujeme s počty uprchlíků, jaké byly na začátku této krize, ne s nynějšími počty."

Země od Balkánu po Dánsko se snaží hermeticky uzavírat své hranice. Jenže cesty z Turecka do Evropy bude vždycky téměř nemožné zastavit.

Franck Düvell, výzkumník z migrační observatoře Oxfordské univerzity, konstatuje, že námořní hranice Řecka je příliš členitá a nikdy ji nebude možno hermeticky izolovat.

Uvízli v Tovarniku

18. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Znaveni vedrem, obklopeni hromadami odpadků a uprostřed ostrého zápachu z přenosného záchodu čekalo v pátek na prvním nádraží v Chorvatsku hned za srbskou hranicí asi tisíc uprchlíků.

Každou hodinu někdo někde zašeptal slovo "qitar", arabské slovo pro "vlak". Během několika vteřin se objevila kaskáda lidí, kteří se skrývali ve stínu pod nedalekými stromy, do čtyřicetistupňového vedra a směrem k jedinému nástupišti na tomto nádraží. Žádný vlak ale nepřijel.

"Jen nepodložené pověsti," povzdechl si Salem Baddour, šestadvacetiletý syrský absolvent studia ekonomie. "Pořád jen pověsti."

Na chorvatsko-maďarské a chorvatsko-srbské hranici

OSN: Evropská unie musí pomáhat uprchlíkům koordinovaně a společně

18. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Činitel OSN Babar Balloch: "My víme, jak to provést, ale morální a právní odpovědnost nesou země Evropské unie. Chybí kolektivní reakce Evropské unie. Jednotlivé země se to snaží dělat samostatně, a potom v určité době sprásknou ruce a řeknou, že už nemůžou. Musejí to dělat společně."Vyděděnci byli dovezeni do země nikoho mezi Chorvatskem a Maďarskem v pátek ve čtrnáct hodin středoevropského času. Přivezlo je sem velkým konvojem autobusů Chorvatsko. Nechtění, nevítaní. Chorvatsko změnilo svůj postoj. Vzhledem k tomu, že do Chorvatska přišlo za pouhých 48 hodin 13 000 žadatelů o azyl, Chorvatsko se rozhodlo, že to nezvládne. Ale toto je vysoce provokativní čin. Sousední Maďarsko dalo jasně najevo, že tyto poutníky taky nechce. Na hranici dorazily maďarská obrněná vozidla a vojenské posily. Maďarský ministr zahraničí obvinil Chorvatsko, že povzbuzuje obrovské množství lidí, aby spáchali "trestný čin překročení hranice do Maďarska".

Chorvatský premiér: My žiletkové ploty stavět nebudeme

18. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

- Slovinsko oznámilo, že otevře pro uprchlíky přes své území koridor do západní Evropy.

- Navzdory níže citovaných agresivním výrokům maďarského minsitra zahraničí na adresu Chorvatska přistavilo Maďarsko na své straně hranice pro uprchlíky autobusy a odvezlo je na hranici s Rakouskem.

- Hádka mezi Chorvatskem a Maďarskem ohledně uprchlické krize se prohlubuje: Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto obvinil Chorvatsko, že naléhá na imigranty, aby "ilegálně" porušovali zákon a překračovali hranici do Maďarska: "V této chvíli vozí chorvatská vláda imigranty - v rozporu se zákony platnými v Evropské unii - k maďarské hranici, namísto aby je ubytovala a postarala o jejich potřeby."

- OSN vyžaduje koordinovanou evropskou reakci na uprchlickou krizi. Jednotlivé země si s ní individuálně neporadí, varuje Babar Baloch, regionální mluvčí pro střední Evropu na Vysokém komisařství OSN pro uprchlíky. Zdůraznil, že OSN má kapacity na zvládnutí uprchlické krize, "ale chybí koordinovaná akce EU".

- Holandský premiér Mark Rutte požaduje závaznou dohodu o rozdělování imigrantů v zemích EU. Vybírání si azylové země jako v obchodě není možné a i východní Evropa musí přijmout svou odpovědnost.

- Syřan, který se pokusil proniknout do Británie, tím, že vylezl na vlak u tunelu v Calais, byl usmrcen elektrickým proudem. Je to v Calais letos už desátá oběť pokusů dostat se do Británie.

- Chorvatsko uvedlo, že se nemůže stát "sběrným táborem" pro uprchlíky v Evropě. Premiér Zoran Milanović řekl: "Chorvatsko ukázalo, že má srdce, úřady i obyvatelstvo, ale musíme připomenout svým sousedům a Evropské unii, že také máme mozek a víme, kde leží naše zájmy a naše bezpečnost." Dodal ale: "Nikdo nemůže fyzicky uzavřít hranice, pokud nebude stavět žiletkové ploty, a to Chorvatsko dělat nebude. "Ti, kdo požadují uzavření hranic by měli vysvětlit, co tím myslí. Uzavírat hraniční přechody neznamená uzavřít hranice." Chorvatsko se podle premiéra na příchod uprchlíků připravovalo, ale "naše kapacita je malá". Víc nezvládneme. Během dvou dnů vstoupilo do Chorvatska 13 000 lidí a jen málo z nich odešlo. Nezvládáme to a nemůžeme přijímat další, protože už na to nemáme kapacity."

- Lidé překračují také hranici do Slovinska, přestože náměstek chorvatského premiéra Vesna Pušić uvedla, že Slovinsko "vrací určitý počet lidí" do Chorvatska, ale že jiným se daří hranici překročit. Pušićová dodala, že Chorvatsko nemá kapacity na registraci žádostí o azyl, ale že učiní výjimku pro ženy a děti. Podle ní Chorvatsko také nabídlo, že odveze imigranty na Nový Zéland, do Kanady, Austrálie a do USA.

- Lydia Gall z Human Rights Watch konstatovala, že jednání Maďarska je urážkou historie: "Je tragicky pokrytecké, že Maďarsko, odkud bylo r. 1956 donuceno utéci 200 000 Maďarů a hledat ochranu na Západě, nyní uzavírá své hranice lidem, kteří ze svých zemí prchají z obdobných důvodů. Maďarsko by mělo plnit své povinnosti v oblasti lidských práv a dovolit lidem, aby předložili své žádosti o azyl v rámci férové a transparentní procedury."

- Chorvatsko odvezlo asi 14 000 uprchlíků na hranici s Maďarskem. Jiné dopravilo do Záhřebu.

- Na nádraží Beli Monastir prý došlo k potyčkám mezi syrskými a afghánskými uprchlíky o jízdenky.

- Fotbaloví fanoušci klubu Lech Poznań v Polsku bojkotovali fotbalový zápas poté, co UEFA z každé vstupenky věnovala 1 euro na uprchlickou krizi. Aktivisté vyvěsili před poloprázdným stadionem transparent: "Zastavte islamizaci". Naproti tomu ve španělském Bilbao rozvinuli fotbaloví fanoušci transparent "Uprchlíci, vítejte". ZDE

Podrobnosti v angličtině ZDE

Policie ČR krade uprchlíkům jejich úspory. Poměry ve vazebních střediscích jsou otřesné

19. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDEPán byl zadržen na českém nádraží a byl připoután pouty do rána. Byl šokován, že s ním česká policie zachází jako s gangsterem. Nečekal, že země, která je součástí Evropské unie, se bude k uprchlíkovi chovat takovýmto způsobem. Dva dny byl zadržován na policejní stanici, kdy se k němu celou dobu chovali velmi hrubě, i když ho nikdo fyzicky nenapadl. Byl potom poslán do nějakého tábora, nezná jeho jméno. Tam strávil týden a po tom týdnu byl poslán do dalšího tábora. Měl štěstí, že Bůh se o něj postaral, protože byl v tom táboře zadržován jen dva týdny, ale všiml si, že tam byli lidi všech národností, ze Sýrie, z Afriky a z dalších zemí, a někteří tam byli vězněni i déle než dva měsíce. Většina dostala dopis, který jim oznamoval, že budou zadrženi 30 dnů a pak od celníků dostali další dopis na dalších třicet dnů. U některých lidí byla ta lhůta šedesáti dnů zadržování překročena. Jsou dál zadržováni a neví, kdy budou propuštěni.

PŘEČETLI JSME:

Češi r. 1946 považovali uprchlíky z Polska za teroristy...

19. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Židovství uprchlíků z Polska vzbuzovalo i další variantu strachu z jinakosti. Mezi uprchlíky se šířil sionismus, představa, že Židé mají nárok na svůj vlastní stát v Palestině. Zachovaný úřední dokument hovoří o tom, že v uprchlických táborech v Náchodě a Broumově „bylo pozorováno“ že mladí uprchlíci cvičí po vojenském způsobu, „mají stejnokroje ... a dokonce jakousi vlajku v ubytovně, a židovský plakát bez současného českého originálu,“ ba že dokonce uprchlíci „měli polovysoké kožené boty na způsob bývalých německých organizací strany NSDAP.“ Židovská mládež hovořící hebrejsky či jidiš byla automaticky považována za nacionalistické teroristy připravující bombové útoky. Jako u jiných předsudků, i zde byl strach ze židovských uprchlíků o to větší, čím menší přímou osobní zkušenost s židovstvím úředníci měli. Dnešní strach z muslimů a syrských uprchlíků není ničím jiným než další verzí tehdejších děsů.

Zdroj: ZDE

Výborný pocit

19. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Právě jsem se vrátil z Hlavního nádraží. Jako správný sluníčkář, vlastizrádce, kolaborant, havlofilní děvka, židozednář, omegasamec s mikropenisem, Obamův přisluhovač a rudý bolševický nok jsem společně s dalšími zlovolníky čekal na své přičmoudlé kamarády. Po několika hodinách se zadařilo a z vlaku vystoupili dva islamističtí teroristi. V igelitových taškách měli jídlo od jiných kolaborantů a přísady na vodní bombu. V peněžence 400 Kč, které ukradli poctivě pracujícím Čechům během svých 57 dní all-inclusive dovolené ve Vyšních lhotách. Pákistánec sice nerozuměl ani slovo, ale Iránec hovořil anglicky, takže myslím, že pochopili, že jim chceme pomoct ovládnout kontinent. Dovedli jsme je do hostelu, ČČK jim zaplatil noc a ráno vyrážejí za ostatními agenty Islámského státu do Německa. A já? Já jsem se vrátil domů s výborným pocitem, že konec Evropy je zase o něco blíž, píše na Facebooku Martin Madej.

O vznešeném umění prošustrovat

19. 9. 2015 / Karel Dolejší

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Ze země Opencard, tunelu Blanka, Agrofertu a děsu z imaginárních uprchlíků je stále problematičtější pronášet kritické postřehy vůči okolnímu světu. Nicméně...

Maďaři včera zadrželi na svém území chorvatský vlak s tisícovkou běženců a čtyřiceti chorvatskými policisty ZDE. Na diplomatické frontě kvůli tomu začíná být pořádně horko.

Mezitím Německo potichu připravuje neslýchaně restriktivní azylový zákon ZDE.

Chorvatsko apeluje na evropskou solidaritu

Chorvatský premiér: Budeme nadále nutit Maďarsko, aby přijímalo uprchlíky

19. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE- Chorvatský premiér Zoran Milanović zdůraznil v sobotu, že Chorvatsko bude dál nutit Maďarsko, aby přijímalo uprchlíky: "Svým způsobem jsme je donutili přijímat uprchlíky tím, že je posíláme na maďarskou hranici, a budeme to dělat i nadále." Přiznal, že je to v přímém protikladu toho, co si přeje Maďarsko. Maďarsko na to reagovalo zuřivě: "Chorvatsko zradilo nejen Maďarsko, ale i EU a přestalo plnit své závazné právní povinnosti," řekl maďarský vládní mluvčí Zoltán Kovács:

-Více než 2200 lidí bylo zachráněno za posledních 24 hodin z malých člunů u Libye uvedla italská pobřežní stráž.

- Na chorvatsko-slovinské hranici čekali lidé přes noc. Nyní uprchlíky převážejí autobusy přes hranici do Slovinska:

- Slovinsko uvedlo, že do páteční půlnoci přišlo na jeho území 1287 uprchlíků.

- Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar Kitarović zdůraznila, že její malá země si neporadí s obrovskými počty lidí, kteří chtějí přejít Chorvatsko do západní Evropy a uvedla, že Evropská unie musí dělat víc. "Ten proud lidí potřebujeme zastavit, potřebujeme ujištění od Evropské unie, co se stane s lidmi, kteří už jsou v Chorvatsku a s těmi, kdo chtějí jít dál," řekla prezidentka.

- Chorvatská policie uvedla, že od středy do Chorvatska vstoupilo 20 737 uprchlíků. Chorvatský premiér zdůraznil, že Chorvatsko bude nadále vozit uprchlíky na maďarskou hranici, pokud si to budou přát.

- Maďarsko dokončilo žiletkový plot na 41 kilometrech chorvatsko-maďarské hranice. Ostatní maďarskou hranici s Chorvatskem tvoří řeka Drava, v níž jsou ostré proudy a je obtížné ji překročit.

- Rakouská policie uvedla, že od půlnoci přišlo do Rakouska 6700 lidí od té doby, co Maďarsko začalo vozit uprchlíky na hranici.

"Evropa by si měla dávat pozor na to, co si odporem vůči uprchlíkům způsobí"

19. 9. 2015

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

"Evropa má právo se takhle chovat," řekl Maher Dahy, 23. "Ale dávejte si pozor, co si tím přivodíte. Podívejte se, jak se lidi chovají. Nedají se zvládnout."

"Proč všichni podstupujeme tuto cestu?" říkal Dahy, počítačový programátor. "Dejte lidem víza, ať mohou přiletět letecky. Když to neuděláte, lidi budou stejně pořád přicházet. My utíkáme před válkou, nic nás nezastaví."

Největší evropská uprchlická krize za posledních 70 let se během víkendu rozložila v chaotickou sérii pohraničních konfrontací a diplomatického hašteření. Davy uprchlíků jsou blokovány na různých pohraničních přechodech ve střední Evropě a OSN varuje, že samotný koncept evropské jednoty je ohrožen.

Mainz, Německo

19. 9. 2015Vážení zákazníci,

v důsledku neočekávaného příjezdu většího množství autobusů s uprchlíky, s mnoha kojenci a malými dětmi na palubě, dali jsme naše zboží ve středu v noci k dispozici humanitárním pracovníkům. Byla to akutní nouzová situace. Mezitím jsme objednali nové zboží. Doufáme ve vaše porozumění. Mnohokrát děkujeme.

Konflikt na hranicích se zhoršuje. Chorvatsko vozí migranty na maďarskou hranici

19. 9. 2015

Na pláži v Turecku moře vyplavilo další mrtvé dítě. Pětiletá mrtvá holčička, která dosud nebyla identifikována, byla nalezena u města Cesme poté, co se potopil člun s 15 Syřany, který plul na řecký ostrov Chios.

Chorvatský premiér: Budeme dál nutit Maďarsko, aby přijímalo uprchlíky Maďarsko uvedlo, že na jeho území přešlo za posledních 24 hodin 4400 uprchlíků, než o půlnoci uzavřelo hranici žiletkovým plotem. Policie použila slzného plynu proti stovkám lidí, kteří se pokusili přejít přes Slovinsko.

Slovinsko se vyjádřilo, že uvažuje o vytvoření "koridorů" pro uprchlíky přes své území do severní Evropy a že přijme až 10 000 uprchlíků. Slovinsko má 1,9 milionu obyvatel.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák