Fotografie z Pluta odhalily ledová pohoří

16. 7. 2015

Vesmírná sonda New Horizon poslal první snímky Pluta, trpasličí planety, k níž ze Země cestovala devět let. Snímky odhalily masivní ledová pohoří rozsáhlosti Alp či Skalistých hor. Vědci odhadují, že pohoří nejsou starší než 100 milionů let, což je vzhledem ke stáří sluneční soustavy, odhadovaného na 4, 56 miliard let, nedávná doba. Někeré ze snímků přinesl deník Guardian.

Je možné, že zachycená část Pluta je stále geologicky aktivní. Vědci předpokládají, že pohoří jsou tvořena z ledu a jsou pokryta slabým nánosem metanu a dusíku. Kromě snímků z Pluta sonda pořídila a poslala také snímky jeho největšího měsíce, Charona. Ze snímků jsou také patrné nikoliv ojedinělé krátery, které ukazují na geologickou aktivitu. 

Snímky také ukazují, že povrch Pluta je relativně jemný, což ukazuje na pravděpodobný vliv vnitřního tepla trpasličí planety, které roztavilo skály a led, případně ukazje na sněžení, jež pokrylo povrch.

Více v angličtině ZDE

Vytisknout

Související články

Vědci objevili "bratrance" planety Země

18.4. 2014

Vědci institutu NASA s pomocí sondy Kepler nalezli planetu podobnou Zemi a pravděpodobně příznivou pro život. Je to kamenitá planeta asi o 10% větší, než naše, vzdálená pět set světelných let - a možná má na povrchu vhodné podmínky pro přítomnost kap...

Obsah vydání | Čtvrtek 16.7. 2015