Šéf Světové banky požaduje zastavení dotací na fosilní paliva a jejich zdanění

14. 4. 2015

Šéf Světové banky Jim Yong Kim argumentuje, že chudé země "cítí botu globálního oteplování na svém krku" a požaduje okamžité zavedení daní z fosilních paliv a zastavení dotací pro fosilní paliva, v boji proti globálnímu oteplování.

Kim zdůraznil, že je šílené, že vlády zvyšují množství používaného uhlí, ropy a plynu tím, že zákazníkům na jejich potřebu poskytují dotace.

Kim poukázal na zjištění deníku Guardian, že dvě třetiny až čtyři pětiny známých ložisek fosilních paliv musejí zůstat nespáleny, nemá-li teplota na světě stoupnout o nebezpečné 2 stupně Celsia.

Kim požaduje kolektivní dohodu, která by zavázala mezinárodní společenství ke světu, který do konce jednadvacátého století nebude používat vůbec žádná fosilní paliva.

"Zdanění fosilních paliv povede k vzniku nových technologií," konstatoval Kim. "Budou to nesmírně důležité pobídky k inovacím."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vytisknout

Související články

Deviace dotací pro zemědělce

31.8. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

Zajíci si dělají pelechy ve vysoké trávě. I srny, přes převažující mylné přesvědčení, že žijí zaklesnuty v křoví hluboko v lese, si dělají pelechy ve vysoké trávě. Vysoká a nesečená tráva je podmínkou pro přežití ježků. Včely jsou závislé na planě ro...

Obsah vydání | Úterý 14.4. 2015