Firma Microsoft poskytuje americké NSA přístup k zašifrovaným zprávám
11. 7. 2013
- Tajné dokumenty dokazují, do jak velké míry spolupracují americké digitální firmy se špehovacím programem Prism
- Šifrovací program Outlook.com byl rozšifrován pro NSA už před jeho oficiálním uvedením na trh
- Firma Skype poskytla povolení americkým úřadům, aby prostřednictvím programu Prism zaznamenávaly videorozhovory
- Firmy tvrdí, že jsou podle zákona nuceny s americkou vládou spolupracovat
Firma Microsoft těsně spolupracuje s americkými výzvědnými službami a umožňuje tak odposlouchávání komunikací všech svých zákazníků. Microsoft dokonce umožňuje americké NSA odemykat své vlastní šifrovací programy. Vyplývá to z tajných dokumentů, získaných deníkem Guardian.
Dokumenty, které listu poskytl Edward Snowden, dokazují obrovský rozsah spolupráce mezi americkými počítačovými firmami a americkými výzvědnými agenturami. Zaznamenávají spolupráci za poslední tři roky. Poskytují také informace o tom, jak funguje tajný program Prism.
Z dokumentů vyplývá:
- Firma Microsoft poskytla americké výzvědné službě NSA technické údaje o tom, jak rozšifrovat její vlastní šifrovací systémy, poté, co NSA vyjádřila znepokojení, že nebude moci rozšifrovat internetový chat na novém portálo Outlook.com.
- Výzvědná instituce NSA měla přístup k emailům na Outlook.com i na hotmailu už v etapě před jejich zašifrováním.
- Microsoft spolupracoval s FBI letos s cílem umožnit NSA lehčí přístup prostřednictvím programu Prism k své službě SkyDrive v rámci ukládání dokumentů v tzv. "cloudu". Služba SkyDrive má nyní celosvětově více než 250 milionů uživatelů.
- Microsoft také spolupracoval s odposlouchávacím oddělením FBI a umožnil jeho pracovníkům rozšifrovat systém, který v programu Outlook.com umožňuje uživatelům užívat pseudonymy.
- Poté, co firma Microsoft odkoupila v říjnu 2011 Skype, umožnila loni americkým výzvědným agenturám, aby prostřednictvím systému Prism zaznamenávaly veškeré video rozhovory i audio rozhovory, uskutečněné prostřednictvím Skypu.
- Materiál shromážděný prostřednictvím systému Prism je běžně sdílen s FBI a s CIA.
Z nejnovějších dokumentů vyplývá, že existuje napětí mezi Obamovou vládou a americkými počítačovými firmami. Všechny velké technologické počítačové firmy lobbují americkou vládu, aby jim bylo dovoleno informovat své zákazníky o rozsahu jejich spolupráce s NSA. Soukromě se techničtí ředitelé amerických počítačových firem distancují od spolupráce s NSA a tvrdí, že jsou k této spolupráci nuceni zákonnými prostředky.
Letos v červnu odhalil deník Guardian, že NSA má prostřednictvím programu Prism přístup k systémům mnoha internetových firem, včetně Microsoftu, Skype, Apple, Google, Facebooku a Yahoo. Americké úřady smějí komunikace občanů zaznamenávat bez individuálního soudního příkazu, pokud je si výzvědný agent 51 procenty jistý, že cílem sledování není americký občan a není na americkém území. Špehování amerických občanů vyžaduje individuální soudní příkaz, avšak nikoliv tehdy, kdy Američan komunikuje s cizincem.
Od doby, kdy byl program Prism zveřejněn, tvrdí Microsoft a další firmy, citované v dokumentech NSA jako poskytovatelé informací, že o programu Prism nevěděli a že výzvědné agentury nemají přístup zadními vrátky do jejich systémů.
Marketingová kampaň firmy Microsoft letos od dubna užívá hesla VAŠE SOUKROMÍ JE NAŠÍ PRIORITOU.
Avšak z interních bulletinů NSA, označených přísně tajné, je zcela zjevné, že spolupráce mezi výzvědnými službami a internetovými společnostmi je hluboká a trvalá.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 11.7. 2013
-
11.7. 2013 / Veronika Sušová-SalminenŠpatný, horší, nejhorší. Ztráta důvěry, krize sociálního kapitálu a bloudění v kruhu11.7. 2013 / Perly na Aktuálně.cz11.7. 2013 / Neoliberalismus nejen zabíjí, ale přitom i krade11.7. 2013 / Rusko se vrací ke komunikaci na papíře11.7. 2013 / Světová informační válka a její oběti10.7. 2013 / Plná hrůza pravdy je vždycky horší než fikce10.7. 2013 / J. Zavadil: Proč podporuji Rusnokovu vládu?9.7. 2013 / Štěpán KotrbaNárodní galerie VII – Hloupé a nekompetentní rozhodnutí odcházející družinářky9.7. 2013 / Na barvě nezáleží, pokud má člověk člověčí srdce8.7. 2013 / Právníci aktivistů za ochranu osobních dat podali stížnost na britské a americké špehovací programy6.7. 2013 / Etický rozměr filmů9.7. 2013 / Zkušenost z jednoho podniku5.7. 2013 / Jan ČulíkFelliniovské vyznání kráse i banalitě života, tváří v tvář hrozbě blížící se smrti11.7. 2013 / Hospodaření OSBL za květen 2013