Turecký demonstrant: "Park je pouze symbolem"
3. 6. 2013
Demonstrace vistanbulském Gezi parku se rozšířily. Protest proti stavebnímu projektu a policejní reakce na něj souvisí s frustrací tureckých občanů z jejich vlády.
V některých částech centra Istanbulu vládne destrukce, když byly zničeny autobusy a autobusové zastávky a střepy a vytrhané křoví leží na ulici. Kolem náměstí Taksim a Gezi parku je dosud cítit slzný plyn. Od pátku byla tato místa centrem potyček mezi demonstranty a policií. Na ulicích leží také obušky, helmy a několik policejních bot.
Policie opustila náměstí Taksim v neděli ráno. Mezitím, více jak 48 hodin po vypuknutí protestů, je Istanbul stále plný aut s vlajkami, hrající hudby a chuchvalců kouře.
V sobotu ráno turecký premiér Recep Tajip Erdogan vydal prohlášení kritizující policejní zacházení s protestujícími, v němž označil použití slzného plynu za omyl. Nicméně současně také vyzval protestující, aby přestali demonstrovat. Prezident Abdalláh Gül označil policejní reakci za nepřiměřenou.
Rozhořčené boje mezi demonstranty a policií probíhaly celou noc z pátku na sobotu. Demonstranti odpovídali na policejní slzný plyn kamením a policie je vyhnala z umělecké čtvrti Cihangir. Obyvatelé zde omámeným demonstrantům nabízeli útočiště, vodu, chleba a mléko.
Demonstranti se opakovaně pokoušeli vytlačit policii z Gezi parku, kde protest začal a byl potlačen s nasazením obušků, slzného plynu a vodních děl. Ale v sobotu odpoledne už policie nedokázala davům aktivistů odolat. Někteří demonstranti přitom ukořistili policejní vybavení.
V sobotu pozdě odpoledne pokračoval příliv tisíců lidí do oblastí kolem Gezi parku. Demonstranti seděli v trávě vyčerpaní tahanicemi s policií, ale s mohem větší sebedůvěrou než v pátek.
"Park je pro nás jen symbol," říká třiatřicetiletý demonstrant. "Pokud dokážeme zabezpečit park, pak také svedeme zvítěžit v dalších politických záležitostech."
V parku se také objevili příznivci kurdské Strany míru a demokracie (BDP) a vyzývali k bratrství mezi národy, což někteří přítomní přivítali hlasitým skandováním.
V sobotu večer ve čtvrti Besiktas stovky lidí bojovaly s policií. protože mnoho demonstrantů je těď vybaveno ochrannými maskami, dokážou na polejní akce reagovat agresívněji. Někteří dokonce granáty se slzným plynem vystřelované policií vrhají nazpátek.
Policie zasáhla i proti lidem, kteří pouze stáli opodál a sledovali protesty. Řada starších lidí, kterým zdravotní stav nedovoluje zúčastnit se protestů, vyšla alespoň na balkóny, aby aktivistům projevila solidaritu, a mnoho z nich bubnovalo na hrnce či střídavě zapínalo a zhasínalo bytové osvětlení.
Demonstrace kromě Istanbulu probíhaly také v Ankaře, Izmiru, Adaně, Anatolii, Burse, Eskisehiru, Djarbakiru, Trapezuntu a dalších městech.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 3.6. 2013
-
3.6. 2013 / Aktuální hydrologická situace podle krajů3.6. 2013 / V této republice jsou i hodní a normální lidé3.6. 2013 / Přehradami a valy proti zdravému rozumu i citu?!3.6. 2013 / Karel DolejšíObyvatelé této země nechtějí žádnou budoucnost pro svou krajinu. Proč bych jim pořád nějakou vnucoval?3.6. 2013 / Jak skutečně proběhlo vydání Alexeje Torubarova3.6. 2013 / Miloš Zeman představuje vrchol egoismu a zášti3.6. 2013 / Mikroživoty3.6. 2013 / Turecký demonstrant: "Park je pouze symbolem"3.6. 2013 / Jak se Německo stalo hospodářským motorem Evropy3.6. 2013 / Iráčtí umělci vystavují v Benátkách2.6. 2013 / Co se děje v Istanbulu2.6. 2013 / Istanbul: Turecké protesty zakořenily na hlavním náměstí, bezpečnostní jednotky se zatím stáhly2.6. 2013 / O paterčatech1.6. 2013 / Jan ČulíkZačíná v českých médiích reflexe nad nemyslivými postoji pražských "intelektuálů"?1.6. 2013 / V Turecku probíhají násilné demonstrace1.6. 2013 / Jindřich Chmelař: "Nejsem Mengele"31.5. 2013 / Ohromující selhání programu škrtů české vlády31.5. 2013 / Rovní a rovnější?31.5. 2013 / Co kardinál Tomášek neřekl31.5. 2013 / Bando pseudohumanistů!!31.5. 2013 / Čulíku, spáchejte sebevraždu25.5. 2013 / Hospodaření OSBL za duben 2013