Traktér U Vopičky
9. 9. 2011 / Alex Koenigsmark
1.
ZLATÉ ČASY
Hostinec U Vopičky je nenápadné místo, skryté za rohem ve vedlejší uličce na Malé Straně, dosud nepříliš navštěvované cizinci. Proto se v něm schází ponejvíce stálá společnost. Tvoří ji Hamánek, který pěstuje nutrie a jejich masem se většinou živí a zlé jazyky tvrdí, že jím i páchne, dále nezaměstnaný básník Šušma, prodavač ušanek z Karlovy ulice Penížek, který své chlebodárce upřímně nenávidí a raději by umrzl, než by si narazil na lysou hlavu své zboží; také zlý trafikant Olek Krákora, který by chtěl být prezidentem, ale nemůže, jelikož byl kdysi komunistou; pravidelným návštěvníkem je též Blahoslav Brejžek, který uvádí jako své zaměstnání "zástupce vedoucího mobilní hygienické jednotky", což, jak říká lidově Hamánek, znamená "závozník u hovnocucu". Tento Blahoslav Brejžek se kdysi, chtěje se pochlubit, na pohlednici z Thajska v rychlosti podepsal Bl.Brejžek a do té doby mu přívětiví štamgasti říkají jedině Blbrejžek. Pivnici navštěvuje také invalidní důchodce Zlomeček, jenž občas tragicky podniká; často přichází někdejší zaměstnanec OPBH Churaň, který podvodně privatizoval dva malostranské domy, z nichž vyhnal nájemníky a zřídil v nich penzión a restauraci, jež je ovšem i na něj samotného moc drahá. Jestliže ho chtějí štamgasti potěšit, nazývají ho Čuraněm anebo něžně Pátá Bé. Oblíbeným hostem je ing. Babička, jenž ač inženýr, zpívá na Karlově mostě s harmonikou a snaží se každému vnutit svá CD. V hostinci zpívat nesmí. Tu a tam přichází i penzionovaný novinář Strmoles a také šlapka Kačka, řečená Hroch, jedna z mála hostů, které jejich práce baví. Hostinskému se říká Vopička podle hospody, ale jmenuje se Novák.Hamánek seděl jako obvykle v rohu, ale náhle se obrátil k Vopičkovi.
"Poslyš, hostinský," řekl, "objednal jsem si pivo."
"No a?" odvětil Vopička. "Natočil jsem ho a teď ti ho přinesu."
"A to je všechno?"
"A co by jako mělo bejt?" užasl Vopička.
"No," pokrčil rameny, přesněji spíše ramínky, Hamánek. "Byl jsem ondyno u bratrance ve Švýcarsku a taky jsme tam zašli na pivo. No a tam, když jsem si objednal, mi ten pingl poděkoval. Řekl Danke a šel pro půllitr. To se za starejch zlatejch časů dělalo i u nás. Ale tady je to jako za socíku."
"Cože? A co?" pravil Vopička.
"Ty jsi mi nepoděkoval," řekl Hamánek.
"Já?" užasl Vopička upřímně.
"Ale ovšem, protože já tě nechávám vydělat, já ti dávám peníze, já tě živím, já jsem zákazník a beze mě bys hospodu neměl."
"To je nesmysl," odpověděl hostinský. "Teda částečně. Kde bys chlastal, kdyby mě nebylo?"
V hostinci nastalo cosi jako lidové hlasování, nebo jako postrach našeho patlamentu (viz má kniha Nesmrtelná duše aneb Facka má padnout rychle, Akropolis 2010, přesný výraz, vzniklý překlepem, tedy z vůle Boží), totiž referendum. Na stranu hostinského se přidal toliko Pátá Bé, majitel předraženého penziónu Churaň.
"Vy si nikdy nezvyknete," pravil, "stejně jako ti líní Řekové, že žijete v krutém, ale svobodném světě nás úspěšných, jak říká s oblibou ten silnější zrzavej ministr toho nějakýho prostředí, no... ten klíčovej investment..."
"Všichni víme, kterej," zahučel ponuře Penížek. "Někteří mu říkají Kůrovec."
"Vaše řeči jsou bzučením mouchy v jeho i mých uších", řekl Churaň, prozrazuje tím, že četl jen vinetúovky, "v tom je totiž podstata moderní demokracie. Ve svobodným světě rozhoduje majitel. My majitelé jsme totiž zdrojem všech hodnot, jak jsem teď někde četl. To jsou ty pravé zlaté časy."
"Když pominu," poznamenal Šušma, "že ty jsi svůj majetek nakradl..."
"Jednak jsem ho získal zcela legálně, jednak je to promlčený," odvětil Churaň vesele.
"Stejně," pokračoval básník, "zůstává věčná otázka: Majitel nebo zaměstnanec? Kdo živí koho?"
V koutě se od novin usmál penzionovaný komentátor Strmoles: "Mě živí komunisti. Už nejsou nebezpečný a tak nepíšu o ničem jiným."
Všichni napjatě ztichli, jelikož se Vopička blížil s natočeným pivem v ruce k Hamánkovi. Postavil půllitr na stůl a oba řekli unisono:
"Tak ti pěkně děkuju."
VytisknoutObsah vydání | Pátek 9.9. 2011
-
11.9. 2011 / Jimmy Carter: "Nikdy jsme neshodili jedinou bombu. Nevystřelili jsme jediný výstřel. Nikdy jsme nešli do války."11.9. 2011 / Bojíme se, nejsme zvířata, říkají Romové z ubytovny10.9. 2011 / Rasistické násilnosti v severních Čechách10.9. 2011 / Americká knihkupectví budou otevřena až do půlnoci. Bude se prodávat Murakamiho bestseler2.4. 2012 / Hodně klesající tendence9.9. 2011 / Německá FDP požaduje referendum o fondu EFSF10.9. 2011 / Vláda neplní Program koncepce romské integrace9.9. 2011 / Bohumil KartousGuardian těsně před 11. zářím zveřejnil část nové knihy Michaela Moora Here Comes Trouble: Stories From My Life9.9. 2011 / Jiří BaťaVětší účast pacientů při léčbě i vymahatelnější práva slibuje balík zákonů, který odsouhlasili poslanci. Skutečně?9.9. 2011 / Postavení britské vlády po válce v Libyi9.9. 2011 / Norská policie odpálila repliku Breivikovy bomby8.9. 2011 / Znechucen7.8. 2011 / Hospodaření OSBL za červenec 2011