20. 8. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 8. 2007

Stále více Rakušanů nesplácí dluhy

V minulém roce byl téměř desetině Rakušanů obstaven plat, protože nebyli schopni splatit své dluhy. Je to kvůli nákupům drahých aut, mobilních telefonů a dluhům za zboží na splátky. Důvody, proč dluhy tolika Rakušanům přerůstají přes hlavu, jak ukázal průzkum, jsou různé a jako příčina se uvádí i zakládání rodiny nebo nehody zabraňující jejich splácení.

Podle statistiky spolkového ministerstva spravedlnosti se tak stalo v roce 2006 u 762 105 případů, takže podle listu Salzburger Nachrichten nejde o žádné výjimečné případy, protože příjmy značné části obyvatelstva nestačí na splácení běžných výdajů. Přitom děje se tak v době relativně pro Rakousko ekonomicky výhodné, kdy dále klesla nezaměstnanost o 11 279 osob o proti stejnému období v minulém roce. Jak oznámil spolkový ministr hospodářství Martin Bartenstein, v současné době podle pravidel Evropské unie nezaměstnanost činí 4,3 procent, což je o půl procenta méně než v minulém roce. Přesto však v osmi milionové zemi je stále registrováno 228 670 lidí hledajících práci včetně těch, kteří jsou zapojeni do rekvalifikace.

Převážná většina osob, které jsou v platební neschopnosti, patří mezi skupinu chudobných nebo chudobou ohrožených. Na základě podrobné analýzy "Statistik Austria" provedené v roce 2005 je v Rakousku ohrožen chudobou přes jeden milion obyvatel, tedy 12,3 procent obyvatel. V porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie je tak náš jižní soused na čtvrtém místě s obdobným procentem chudobných jako Dánsko a Finsko.

Před nimi je podle Eurostatu Švédsko, překvapivě i naše republika následována Nizozemskem. Díky tomu, že v Rakousku je zachována solidarita mezi bohatými a chudými, je hranice chudoby udržována v této míře, protože pokud by tomu tak nebylo, pak by se počet postižených pohyboval přes čtyřicet procent, z čehož největší počet by činily domácnosti důchodců.

Akutně postižených chudobou v Rakousku je podle úřední statistiky na 420 tisíc osob a vlna zdražení především potravin je proto očekávána s obavami. Postupující chudobou začíná být ohrožována již i střední třída, protože v současné době pětina je těsně nad její hranicí.

Zatímní bilance před dopadem zdražení potravin je taková, že 67 procent obyvatel zatím není přímo chudá a dalších dvacet nyní těch nejohroženějších je stále ještě nad hranicí chudoby. Nejhůře je na tom pět procent obyvatel, kteří nemají základní prostředky pro dostatečné teplo v domácnosti, nové šatstvo, měsíční dovolenou, mobilní přístroj, zdravotní péči nebo důstojný byt. Týká se to především samoživitelů, rodin s více dětmi a cizinců.

Právě tato skupina lidí se stává častou obětí exekutorů, kteří je, jak konstatovala rakouská televize ORF "svlékají do poslední košile". Ještě před deseti lety podnikatele nezajímalo splácení dluhů, nyní však prakticky neexistuje jediný, který by se tím nezabýval. Odborné semináře o tomto tématu jsou stále přeplněné.

Soud sice rozhoduje o exekuci, ale její realizaci musí provést exekutor. Požadavky jsou pak shromažďovány u zaměstnavatelů, kteří musí stanovit pořadí postižených. Často se však stává, že ti své zaměstnance proto propustí, takže se dostanou do platební neschopnosti. Po právní stránce sice to nemůže být příčinou k propuštění, ale zaměstnavatel není povinen udat důvod tohoto kroku. Takové osoby pak těžko nacházejí nové zaměstnání, protože zaměstnavatel je ochoten přijmout jen ty, které mu nebudou vyvolávat problémy.

Průzkumem bylo zjištěno, že důvodem zadlužení je postoj obchodníků k nesolventním zákazníkům. Základním heslem je "Dnes nakoupit, v roce 2008 zaplatit" a vytváření představ o snadném splacení dluhu.

Tak spolupracovnice ORF obdržela nabízený nábytek za 6 400 euro za nepředstavitelné podmínky: nemusela mít vůbec žádný peněžitý obnos, pouze legitimaci a bankomatovou kartu. Vše mohla okamžitě odvézt s tím, že bude muset platit až v roce 2008. Obdobně se tak se stalo při prodeji osobního vozu v ceně 15 500 euro, přestože kupující upozornil prodejce, že musí vyjít s platem 750 euro.

Stačilo mu, že přinesl potvrzení o posledním platu a opět legitimaci a kartu z bankomatu. Nejinak se tak stalo při prodeji mobilu, kde stačilo prokázat se půlroční legitimací na autobus. Průzkum ORF ukázal, že lze obdobným způsobem nakoupit i sportovní potřeby, což podporuje u spotřebitelů lehkomyslný přístup při bezhotovostním nákupu zboží na dluh. Přitom i rakouský trestní zákoník počítá s tím, že kdo nakupuje zboží, přestože ví, že jej není schopen zaplatit, vystavuje se trestnímu stíhání pro nedodržení smlouvy mezi prodávajícím a kupujícím. To by si měl uvědomit každý zákazník, který se nechá zlákat představou snadného nabytí věcí, o které má zájem.

                 
Obsah vydání       20. 8. 2007
20. 8. 2007 Zn. "Hledá se stoprvní poslanec", aneb reforma podle Melčáka Michael  Kroh
20. 8. 2007 Reforma může klienty bank poškodit Miloslav  Roch
20. 8. 2007 Lekce radarové propagandy Tomáš  Gawron
20. 8. 2007 Sisyfovské úsilí odborníka na "elektromagnetický smog" Václav  Drbohlav, Štěpán  Kotrba
20. 8. 2007 Veřejné popravy v Íránu
20. 8. 2007 Jeremy Paxman bude autorem letošní klíčové přednášky na Edinburském televizním festivalu
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
20. 8. 2007 Sloni v porcelánu Václav  Dušek
20. 8. 2007 Když za dobrodružstvím - tak do Mexika Miloš  Kaláb
20. 8. 2007 Má 87 minut animovaného filmu větší cenu než lidský život? Miroslav  Uhlíř
20. 8. 2007 Lékaři bohy nikdy nebyli, aneb Budiž pochváleno to řemeslo lidí v bílých pláštích Uwe  Ladwig
20. 8. 2007 Pawlowski dluží sedm miliónů za zdravotní pojištění novinářů, za 425 milionů koupil pozemek Štěpán  Kotrba
20. 8. 2007 Záchranná služba opravdu "nejprve požaduje platbu od cizinců, než je odveze"
20. 8. 2007 Bez komentáře
20. 8. 2007 Stále více Rakušanů nesplácí dluhy Richard  Seemann
20. 8. 2007 Čína si zachovává meziroční 23% růst zahraničního obchodu
17. 8. 2007 Rusko obnovuje strategické lety svých vojenských bombardérů
17. 8. 2007 Schwarz odmítá, že by Golga nechtěli odvézt, kdyby nezaplatil Štěpán  Kotrba
18. 8. 2007 Zemřela "národní instituce", novinář "svědek století"
17. 8. 2007 Železářská firma dostala od Pentagonu milion dolarů za dvě podložky v ceně 19 centů
17. 8. 2007 Čechy Čechům aneb xenofobní Luboš Palata Štěpán  Kotrba
17. 8. 2007 Cena pevných svazků s obyvateli České republiky Štěpán  Kotrba
17. 8. 2007 Herec a senátor Tomáš Töpfer je pro radar Jakub  Rolčík
17. 8. 2007 Kořeny nelidského systému v českém zdravotnictví Petr  Wagner
16. 8. 2007 Záchranka pro cizince? Zaplaťte předem, ošetření bude později a lékaři a zdravotní sestry na vás budou sprostí Fabiano  Golgo