6. 10. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 10. 2006

Mají ženy právo nosit muslimský závoj?

"Co kdyby se jedna z našich reportérek vrátila z Pákistánu a oznámila nám, že od nynějška bude vystupovat před kamerou jen zakrytá plným muslimským závojem," ptá se páteční email televizním divákům od šéfredaktora publicistického pořadu BBC Newsnight a dodává: "Problém, co?" Přiznává, že během času zřejmě nějaká reportérka začne v britské televizi vystupovat zakrytá plným muslimským závojem. "Na dva dni to vyvolá palcové titulky a pak si na to všichni zvyknou".

Diskusi o této věci vyvolal bývalý labouristický ministr zahraničí Jack Straw, který přiznal, že při setkáních s voliči ve svém volebním okrsku požaduje, aby si při rozhovoru s ním muslimské ženy závoj sundaly.

Británie v posledních dnech debatuje o otázkách multikuturalismu a o vztazích s muslimy. Vyskytla se také zpráva, že jeden muslimský policista odmítl hlídkovat před izraelským velvyslanectvím v Londýně z "morálních důvodů" -- má příbuzné v Libanonu a staví se kriticky proti izraelskému bombardování Libanonu, k němuž došlo letos v létě. Vedení britské policie ho skutečně uvolnilo ze služby před izraelským velvyslanectvím s argumentací, že to nedělá z morálních, ale z bezpečnostních důvodů -- v Severním Irsku se také nevysílají z bezpečnostních důvodů katoličtí policisté do protestantských oblastí a naopak.

Ale zpět k Jacku Strawovi a jeho odmítání muslimského závoje u žen, které za ním přijdou jako za poslancem na konzultace.

Straw ženy vždycky žádá, aby si závoj sundaly, protože, jak uvedl, "rozhovory tváří v tvář má větší hodnotu".

Lancashire Council of Mosques, Lancasterský výbor mešit, z oblasti, kde má Straw svůj volební okrsek, se vyjádřil, že Straw prý otázce "nerozumí" a je "hluboce znepokojen" jeho "velmi necitlivým a nemoudrým" výrokem. "Mnoho žen bude jeho výroky považovat za urážlivé a znepokojující."

V článku pro regionální noviny ve své oblasti Straw ve čtvrtek napsal, že žádná žena jeho žádost, aby si závoj sundala, neodmítla, a "většina z nich to, jak se zdá, přijala s úlevou".

Na dotaz, zda by Straw dal přednost tomu, aby ženy závoje vůbec nenosily, řekl bývalý ministr: "Ano, nechci nikomu nic předpisovat, ale dal bych tomu přednost." Straw uvedl, že se obává vzniku "paralelních komunit v oblastech, kde žijí různé náboženské obce, které spolu nemají žádný styk".

Dodal: "Zaujaly mě mé diskuse s muslimskými dámami - je jich jen málo, ale je to přece jen rostoucí trend - o tom, proč nosí závoj a zda uvažovaly nad tím, jaký to bude mít vliv na mezináboženské a mezirasové vztahy - je to jejich rozhodnutí. I sama Muslimská rada Británie dala jasně najevo, že mezi muslimy existuje kontroverze, zda je nošení závoje povinné nebo ne; je nutno respektovat obě tyto školy myšlení."

Straw zdůraznil, že respektuje ty ženy, které nosí závoj a že by nikdy nepožadoval, aby ho odstranily, avšak dodal, že v rozhovoru je důležité "nejen slyšet, co lidé říkají, ale taky vidět, co mají na mysli."

Oliver Letwin z opoziční Konzervativní strany se vyjádřil, že by bylo "nebezpečnou doktrínou" začít nařizovat lidem, jak se mají oblékat, zatímco předseda Liberálnědemokratické strany Simon Hughes označil Strawovy výroky za "necitlivé a překvapivé".

Islámská komise pro lidská práva uvedla, že Strawovy výroky jsou "selektivně diskriminující". Straw prý projevil "základní nepochopení, proč ženy nosí závoj".

Nezávislý poslanec George Galloway požadoval, aby Straw rezignoval na svůj poslanecký mandát, a zdůraznil, že Straw v podstatě chtěl od žen, aby "měly na sobě míň oděvů".

Dr. Daud Abdullah z Muslimské rady Británie však uvedl, že Strawovy názory chápe.

"Závoj je pro nemuslimy dost znepokojující. Lze to pochopit," řekl a dodal, že mezi muslimy neexistuje jednota ohledně toho, zda by ženy měly či neměly nosit závoj.

Labouristická strana Strawa podpořila a vyjádřila názor, že jeho požadavek na lidi, kteří s ním chtějí mluvit jako s poslancem, je "naprosto v pořádku". Úřad premiéra Tonyho Blaira uvedl, že Straw vyjádřil svůj soukromý názor.

Postupně vyšlo najevo, že Straw už -- asi před rokem -- tuto záležitost konzultoval s představiteli muslimských organizací a i když i ti vyjádřili znepokojení nad praxí žen zakrývat si celou tvář, kromě očí, varovali ho, že jestliže své znepokojení bude Straw medializovat, vyvolá to mezi muslimy hněv. I v souvislosti s kontroverzí ohledně muslimského policisty před izraelským velvyslanectvím mají totiž britští muslimové pocit, že je pořád někdo kritizuje. "To, že byl ten policista stažen ze služby před izraelským velvyslanectvím, byla naprosto obyčejná, běžná záležitost -- přesto však jí byly sdělovací prostředky zcela zahlceny, řekl dr. Reefat Drabu z Muslimské rady Británie. "Totéž nyní s tím zakrýváním tváře. Pořád se musíme bránit a nemáme možnost integrovat se postupně do kultury, v níž žijeme."

Muslimští vedoucí představitelé se diví, proč najednou ta mediální "hysterie". Otázka plného zakrývání tváře u muslimských žen se řešila ve školách a na britských univerzitách už před několika lety a muslimským studentkám bylo zakázáno nosit plný závoj, a to z bezpečnostních důvodů. Úřady argumentují, že bezpečnostní pracovníci musejí mít možnost zkontrolovat tvář studentky podle fotografie na průkazu a že to nelze učinit, pokud má tvář plně zakrytou závojem. Po 11. září 2001 například londýnská univerzita Imperial College bez okolků muslimským studentkám z těchto bezpečnostních důvodů nosit plný závoj zakázala.

Univerzitní profesoři také poukazují na to, že by byli velmi neochotní učit třídu studentek, které mají zakryté tváře. "Nelze někoho učit, pokud s ním nekomunikujete. Musíte vidět jejich reakci. Učení není jako když cpete do husy šišky. Je plně založené na vzájemných reakcích.

Nynější labouristická britská vláda se staví k muslimským požadavkům velmi obezřetně. Odmítla argumentaci čelných britských muslimů, že motivací násilných útoků v Británii je Blairova zahraniční politika a ministr vnitra John Reid uvedl na labouristické výroční konferenci minulý týden, že Británie se nenechá zastrašovat muslimskými fanatiky a že nebude tolerovat vznik čistě muslimských, segregovaných čtvrtí, do nichž by nemohl vstoupit Evropan.

Otázka muslimských závojů u žen se stala charakteristickým symbolem práva muslimů prosazovat svou identitu od doby, kdy muslimské závoje Turecko zakázalo, když odmítlo osmanský konzervatismus. Ve Francii, která má největší množství muslimské populace v Evropě, je už od roku 2004 zakázáno nosit ve školách veškeré náboženské symboly. Považuje se to za útok sekulárního státu na islámský fundamentalismus. Feministky muslimské závoje u žen odmítají jako symbol patriarchální společnosti. Zakrývat si úplně tvář je tradice z oblasti u Perského zálivu a nábožensky založené mladé ženy tento závoj používají i přesto, že ho muslimská víra nevyžaduje.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

                 
Obsah vydání       6. 10. 2006
6. 10. 2006 Jsme svědky pozvolného pravicového převratu v České republice? Jakub  Rolčík
6. 10. 2006 Předčasné volby jsou nejpravděpodobnější variantou Michael  Kroh
7. 10. 2006 Reportéra britské komerční televize zastřelili američtí vojáci
7. 10. 2006 KSČM: "Co potřebujeme, je sebevědomí" Vojtěch  Filip
8. 10. 2006 Pokrytectví KSČM Jan  Čulík
8. 10. 2006 Ne, nejsme na kolenou - ryjeme držkou v zemi
7. 10. 2006 Ruská válečná reportérka nalezena mrtvá
7. 10. 2006 Zpravodajské dezinformace v médiích pokračují - hrozí snad před volbami výjimečný stav? Štěpán  Kotrba
7. 10. 2006 Citát dne - včerejšího
7. 10. 2006 Jubileum zeleného půlobčana a ideální volební systém Lubomír  Molnár
6. 10. 2006 Knihovny a nakladatelé musejí vstoupit do digitálního světa
6. 10. 2006 Mají ženy právo nosit muslimský závoj?
6. 10. 2006 Žalm 30 Ivan  Diviš
6. 10. 2006 Citát dne - včerejšího
6. 10. 2006 V roce 2006 bylo zavražděno dosud nejvíce novinářů
6. 10. 2006 Náklady na správu domu činí 24 korun z metru čtverečního měsíčně František  Beneš
6. 10. 2006 Co kariéře nepomůže Uwe  Ladwig
6. 10. 2006 Jak vlastně vypadá dnešní KSČM? Lubomír  Novotný
6. 10. 2006 Mateníky Jan  Polívka
6. 10. 2006 Muslimský svět a Západ v 21. století - výzva
5. 10. 2006 Vzpomínky na Karla Kosíka
5. 10. 2006 Občanské sdružení Oživení pracuje netransparentně a v rozporu se svými stanovami Štěpán  Kotrba
6. 10. 2006 Oživení pracuje netransparentně a v rozporu se stanovami? Petr  Kužvart
7. 10. 2006 Oživení: Přiznání ztěžuje zapírání Štěpán  Kotrba
5. 10. 2006 Servis pro voliče: jaký je vztah kandidátů ke korupci
5. 10. 2006 Odpovědi kandidátů do pražského zastupitelstva na otázky ohledně korupce
5. 10. 2006 ODS: Vám na žádné otázky o korupci odpovídat nebudeme
5. 10. 2006 Žranice paloňů Tomáš  Krček
6. 10. 2006 Existuje ideální volební systém pro ČR?
5. 10. 2006 Sexuální skandál ohledně emailů ohrožuje republikánskou většinu
5. 10. 2006 Šlo o mladistvé, a už dříve
5. 10. 2006 Tak trochu jiná Konzervativní strana
5. 10. 2006 Politika dnes: Nezáleží na programu, ale na stylu
4. 10. 2006 Klaus: Cesta po dějinách komunismu s tržními prvky Štěpán  Kotrba
4. 10. 2006 Obchod je důležitý, důležitější je však slušnost Jan  Čulík
5. 10. 2006 Ruce pryč od Kotrby!
5. 10. 2006 Ruce pryč od Čulíka! Jan  Rovenský
4. 10. 2006 V Británii se už nesmí na veřejnosti demonstrovat
22. 11. 2003 Adresy redakce
6. 10. 2006 Hospodaření OSBL za září 2006