13. 7. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 7. 2006

Cenzura po íránsku

Před pár týdny bylo mnoho ublíženo českým filmařům, kteří si každoročně stěžují nejen na předávání Českého lva na svou bídu a chudobu. Přesto, že se v České republice ročně natočí 10-20 filmů, což je například v sousedním Slovensku čirá utopie. Dusná atmosféra došla málem tak daleko, že české filmy ani nebyly na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech promítány. Naštěstí se filmaři nakonec "odurazili" a své filmy divákům představili. Je otázkou, jestli to je dobře nebo špatně...

Před pár dny jsem si na chudobné české filmaře vzpomněl právě v tomto lázeňském městě, které svou "skvělou" atmosférou připomíná spíše unylý "pokojíček pro panenky". Ono to našince otráví, když bloudí s jazykem na vestě kolem Ohře a v přilehlých vyšňořených restauracích, ve kterých si připadá jak v přímořských letoviscích, narazí na pivo v ceně 40-60 Kč. Nezbývá tedy než bloudit dál a v duchu jen sakrovat, jak jsou ti čeští restauratéři chamtiví. Skoro jak ti židé, fujtajxl!

Ale o umělé atmosféře a přehnaně vysokých cenách v Karlových Varech jsem psát nechtěl. Snad jen na tu všude viditelnou azbuku bych si ještě postěžoval. Možná je to i kvůli tomu, že příliš neovládám azbuku, ale spíš jsem asi takový český vlastenec. Ale bez ironie, netřesu se vzteky při pohledu na dvojjazyčné nápisy ve vitrínách karlovarských obchodů. Nicméně, když už je někde jen ta azbuka "bez českého překladu", tak to vypadá poněkud divně...

Omlouvám se čtenářům, že jsem takto odbočil a nechal se unést svou exhibicí. Pojďme k věci: na chudobné české filmaře jsem si vzpomněl na pofilmové diskusi íránského snímku Zemestan. Kdosi z publika vnesl na režiséra otázku, která se týkala cenzury v Íránu. Režisér prohodil, že s cenzurou to v jeho zemi není tak jednoduché a jal se cenzurní systém přiblížit přítomným v sále.

V Íránu se filmy "rozdělují" do kategorií A, B, C. Pokud má tamější tvůrce štěstí a jeho film je ideologický nezávadný, tak mu náleží místo ve skupině A. To znamená, že dostane peníze na celý film. Sláva, takový režisér má vystaráno! Ani být zařazen do skupiny B není špatné. Každá koruna se hodí. Smůlu máte, když vám úřady přiklepnou "štempl" se skupinou C. To pak abyste film natočili za své úspory. Výhodou v Íránu je ale třeba fakt, že schválené scénáře se natočí ještě ten samý rok. To jistě íránským tvůrcům závidí filmaři po celém světě.

Ale cenzurní kolečko si musí takový íránský režisér odbýt ještě jednou. Opět tu máme kategorie A,B,C. Filmy v "áčku" jsou promítány s veškerou pompou po celém Íránu. "Béčko" je poněkud méně okázalé, ale i tak je zařazení v této kategorii snem téměř všech íránských filmových tvůrců. No a hádejte, co znamená být v "céčku"? Není to nic záviděníhodného. Máte totiž pak možnost promítnout svůj film jen v jednom kině a málokdy je to zrovna to kýžené kino nacházející se naproti teheránské universitě.

Když jsem byl před pár týdny na "televizní" konferenci v Třeboni, tak předseda Vojtěch Filip navrhoval zřídit obdobné cenzurní komise. Byť to nebylo tak drsné, jak o tom referovali později někteří přítomní novináři.

No každopádně onen íránský film Zemestan nebyl rozhodně špatný a jeho režisér doufá, že bude zařazen alespoň do skupiny B. Možná by čeští režiséři také měli chvíli pracovat v poněkud složitějších podmínkách, třeba by jejich filmy získaly trochu toho "koření", které, zdá se mi, českým filmům v posledních letech dost schází. Anebo kvalita filmu závisí pouze na penězích?

                 
Obsah vydání       13. 7. 2006
13. 7. 2006 Na prahu budoucí války Milan  Valach
13. 7. 2006 Jeden den blízko horkého politického dění Štěpán  Kotrba, Irena  Ryšánková
13. 7. 2006 Fotbal a politika Alex  Koenigsmark
13. 7. 2006 Nový zákon o silniční dopravě může mít významné následky Vladimír  Mikuša
12. 7. 2006 Čištění policejního stolu po vyhraných volbách Štěpán  Kotrba
13. 7. 2006 Přání mladosti Antonín  Sova
13. 7. 2006 Googlování - heslo ve slovníku
13. 7. 2006 Cenzura po íránsku Josef  Provazník
13. 7. 2006 Televize pro mobily Štěpán  Kotrba
12. 7. 2006 Předává ČR nezákonně Spojeným státům soukromé informace o českých občanech?
12. 7. 2006 M. Topolánek vyhrál volby a J. Paroubek mu zatím dělá premiéra Miloš  Dokulil
12. 7. 2006 Zájem o muzejnictví? Spíše provokace Stanislav  Kliment
13. 7. 2006 Do rizika pay-TV
12. 7. 2006 Británie se vrací k jaderné energetice
12. 7. 2006 Když hoří mozek: Česko jako pervitinová velmoc Zdeněk  Moravčík
12. 7. 2006 Volby v Rakousku jsou přede dveřmi Richard  Seemann
12. 7. 2006 Partneři v rozděleném světě Oskar  Krejčí
11. 7. 2006 Máme tu jako trvalku nepřekonatelný "duel" Topolánek --- Paroubek?! Miloš  Dokulil
11. 7. 2006 Duhová koalice je nesmysl Jiří  Pehe
11. 7. 2006 Duhová koalice? Byl by to trik
11. 7. 2006 Podle federálního soudce mohou USA zadržovat cizince na neurčito Greg  Evans
11. 7. 2006 Zidane, Macek, Kubice Ladislav  Žák
22. 11. 2003 Adresy redakce