4. 10. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 10. 2005

Nesnesitelná lehkost politiky a postelové gymnastiky

Adam Thirlwell, Politika, Argo, Praha, ISBN 80-7203-674-2

Adam Thirlwell se počítá mezi mladé, nadějné autory již při svém debutu zejména z těch důvodů, že jej časopis Granta zařadil do svého prestižního seznamu "Nejlepších mladých britských prozaiků" a to právě na základě textu románu "Politika". Ten se pokouší mást čtenáře od samého začátku; nejenže není o tom, co si čtenář novin a divák zpráv běžně pod pojmem "politika" představí, ale ještě k tomu je od první stránky o sexu (navíc v růžových chlupatých poutech), přičemž po několika dalších stránkách čtenář knihy, recipient reklam a útočných nabídek lesklých časopisů, zjistí, že vlastně ani tak o sexu není.

Tedy jestliže si čtenář jako správný televizní a filmový divák představuje prózu o sexu jako lechtivou, inspirativní nebo dokonce erotickou. Pokud je zvyklý, že po určité době přemlouvání, svádění a propojení nastává vyvrcholení. To mu totiž Thirlwell nedopřeje a to ani v místě, kde by se dala jakási kulminace očekávat, kupříkladu na konci. Tam hrdinové jenom zmateně kličkují a netušíce, co si počít, nevědomky opouštějí knihu, zatímco světaznalý vypravěč jejich příběh dokomentuje do konce: no, co myslíte, jak to asi mohlo dopadnout?

Právě vypravěč, ten veselý kumpán znalý historek s historickými souvislostmi, ten ironizující hospodský filosof, který vystavuje na odiv svou sečtělost, je zároveň nejsilnější stránkou i největší slabinou románu. (Tento paradox není vůbec neobvyklý, je stejně všední jako chování hrdinů i autora na konci příběhu, neboť je nutné si uvědomit, že ačkoliv my svým vyprávěním svět členíme do historek, život nikterak vypointovaný není a prostě pokračuje dál.)

Jeho fowlesovsky sarkastický, ale citlivý tón udává knize rytmus, obohacuje ji svými názory, současně však čtenáři připomíná, jak a proč se která postava cítí, aby nebyla mylně odsouzena. Je nemilosrdný otevřeností, se kterou se vkrádá do nitra postav, avšak zároveň soucitný svým vysvětlením všech jejich pohnutek (a právě tak se krutostí i soucitem vyznačují jeho postavy, přičemž jejich krutost bývá často způsobena právě oním soucitem nebo neschopností vytušit, co se odehrává v myšlenkách těch ostatních).

Je svobodný a pravidlům žánru unikající, přitom však nepříjemně omezující právě tím, že stále sděluje čtenáři, co si má myslet a co cítit. Vypravěč pěkně po barthesovsku připomíná, že literatura je jenom maska ukazující prstem na svou falešnost. A ctíc svého oblíbeného Kunderu, zvětšuje distanci mezi čtenářem a příběhem samotným esejistickými vsuvkami o Bulgakovovi, Gretě Garbo, Osipu Mandelštamovi, Julesi a Jimovi apod.

Komu při četbě Politiky nevytanula na mysli Nesmrtelnost či Nesnesitelná lehkost bytí, ten si možná radostně užije poměrně občerstvující román, aniž by jej trápilo, že již dávno vlastně okusil něco podobně chutného, ale výživnějšího a lepšího. Komu však ano, tomu už ani na moment nebude připadat Thirwellovo psaní osobité nebo charakteristické, nýbrž jaksi "para..." - parafrázující, parodizující, nebo dokonce parazitující na Kunderovi. A to je ten problém, základ stylu na němž je román vystavěn působí zoufale neoriginálním dojmem, a protože Thirlwell není, ani přes svou nadějnost, Kundera, Politika není nesmrtelná, jen nesnesitelně lehká.

Situace tří mladých lidí, kteří se víceméně nechtěně dostanou do vztahu každý s každým a života ve třech, je "politická" v tom směru, že všichni tři musejí opatrně balancovat na hranách každodenních dějů a rozhovorů ve snaze nikomu neublížit a zároveň si přijít na své. Jenom vševidoucí vypravěčův pohled je schopen jednání nemotorných hrdinů objasnit -- často se ocitnou někde, kde vůbec nechtějí být, jen díky tomu, že svou všudypřítomnou nejistotu zakrývají rozhodností a experimentováním. Dobrotivá povaha všech aktérů pak místy ono manévrování všedního dne dovádí ad absurdum a příběh nabývá povahy směšné lásky. Nezbývá než doufat, že Adam Thirlwell se postupně vyzná i v politice literární, tudíž ve své další knize naplní naděje do něj vkládané, přestane ukrývat svou nejistotu za experimentování (jak tento mechanismus rozkryl u svých hrdinů) se styly svých oblíbených autorů a najde si svůj vlastní. Bylo by na co se těšit.

                 
Obsah vydání       4. 10. 2005
4. 10. 2005 Homosexuálové jsou v ČR diskriminovaní Filip  Sklenář
4. 10. 2005 Rekord?
4. 10. 2005 Turecká vláda přijala podmínky pro vyjednávání o vstupu do EU
4. 10. 2005 Noc Petr  Hruška
4. 10. 2005 Energičtí, čestní a zmodernizovaní - proč nás vůbec Turecko potřebuje?
4. 10. 2005 Lékaři kritizují Hollywood
31. 10. 2005
4. 10. 2005 Opilí bezdomovci v Praze u Anděla? Nemusí to být problém... Jan  Čulík
4. 10. 2005 Ve Rakousku je také zakázáno pít na nádraží
4. 10. 2005 Jak se na Slovensku bojuje s korupcí - inspirace pro Českou republiku?
4. 10. 2005 Jób ekonomem Jan  Motal
4. 10. 2005 Nekorektní informace od mluvčího Chemopetrolu Miroslav  Šuta
4. 10. 2005 Alibistická pohana spravedlnosti Jaromír  Kopeček
4. 10. 2005 Nesnesitelná lehkost politiky a postelové gymnastiky Šárka  Nováková
4. 10. 2005 Bude 21. století ve znamení Asie? František  Mrázek
4. 10. 2005 Václav Klaus, intelekt a intelektuálové
3. 10. 2005 Sir David Frost bude pracovat v televizi Al Džazíra
3. 10. 2005 Sin City je nadsázka ničeho Jan  Paul
3. 10. 2005 Soumrak individuální automobilové dopravy Jiří  Jírovec
3. 10. 2005 Proč o nás nikdo neví - a nestojí Jan  Čulík
3. 10. 2005 Zvyšování platů ve zdravotnictví - problém nesystému Ivan  David
3. 10. 2005 Účelem zdravotnictví nikdy nebylo vydělávat peníze Petr  Wagner
2. 10. 2005 Vladko dělá pro gaye v ČR víc než Jiří Hromada Fabiano  Golgo
22. 11. 2003 Adresy redakce
3. 9. 2005 Hospodaření OSBL za srpen 2005