24. 2. 2003
Včera, dnes a zítra |
v Polsku je 18,7 % nezaměstaných: V lednu počet registrovaných lidí bez práce dosáhl 3,32 milionu. V některých regionech Polska je to dokonce 30%. Je to největší číslo od pádu Gierkova socialismu. V prosinci to bylo 18,1% a za měsíc přibylo v Polsku 103 700 osob. Míra nezaměstanosti na Slovensku přesahuje 17% a v České republice 10%, když v oce 2001 to bylo pouze 8,1%. V Maďarsku a Slovinsku dosáhla nezaměstanaost 5,7 %. Evropská komise varuje, že trend stoupající nezaměstanosti bude pokračovat i v souvislosti s procesem přijetí Bulharska, Slovenska a pobaltských republik.
Nešťastný Prodi, šťastný Bush: "Jestli se mne zeptáte, zda jsem šťastný, musím říci, že ne; když se mne zeptáte, zda tento dopis ztíží či zpomalí proces rozšíření Evropské unie, řeknu opět ne." Tak reagoval ve Skopje během návštěvy Makedonie předseda Evropské komise Romano Prodi na "dopis vilnjuské desítky" a dopady tohoto rozdílného stanoviska k válce v Iráku na perspektivy Bulharska a Rumunska při vstupu do EU. Obě země by měly vstoupit do EU v druhé etapě - v roce 2007. Prodi tím alespoň částečně zjemnil nedávnou kritiku kandidátských zemí z úst Jacquese Chiraka.
Muži a ženy budou mít od čtvrtka v Itálii konečně alespoň formálně rovnoprávné postavení: Druhá komora italského parlamentu schválila totiž zákon, podle kterého bude rovnoprávnost žen a mužů pri zaměstnávání ve veřejných službách zakotvená v italské ústavě. Zákon navrhl v předloni Silvio Berlusconi. Faktická rovnoprávnost žen však v zemi s převažujícm katolickým náboženstvím naráží na odpor církve, jejíž zásady nejlépe vyjadřuje německý slogan: Kinder, Küche, Kirche - Děti, kuchyně, kostel...
Rovnoprávnost žen v Itálii se netýká parlamentu: V italském parlamentu je pouze 9,2 % žen, čímž se země ocitla na posledních místech v Evropě. Nejlépe je na tom Švédsko, kde počet poslankyň překročil 42%.
Slovenský Smer chválí Evropskou unii a kritizuje vládu: "Európska únia závermi včerajšieho summitu o kríze v Iraku dokázala, že je aj v tejto ťažkej a problematickej otázke schopná spoločného postupu. Vláda SR svojím unáhleným a nezodpovedným priklonením sa na stranu vojenského riešenia k cieľu silnej a jednotnej Európy nielenže neprispieva, ale ho naopak poškodzuje," tvrdí místopředsedkyně Směru a předsedkyně parlamentního výboru pro evropskou integraci Monika Beňová.
V HZDS nastal panický strach: "Počínanie poslancov tzv. platformy Vojtecha Tkáča nemá nič spoločné s demokraciou, či politickou morálkou", tvrdí vedení HZDS poté, co stranu opustilo jejích 11 poslanců, kteří založili v Národní radě "nezávislý klub". HZDS jejich jednání považuje za nemorální. |