9. 9. 2002
Mají či nemají učitelé právo požadovat vyšší platy?Problém nevidím jen "nahoře", problém vidím také v nás, "obyčejných lidech" - přesněji v převládajícím smýšlení o školách a učitelích. Chtěla bych nastínit problematiku v trochu širších souvislostech. Třeba trochu poopravíte své názory, třeba o tom budete aspoň chvilku přemýšlet. A přemýšlet bychom měli hodně, protože jde především o naše děti a o budoucnost našeho národa (myslím, že vůbec nepřeháním).
|
Berte, prosím, tento článek jako můj osobní (a částečně i emocemi podbarvený) pohled utvářený informacemi, které ke mně pronikly z různých zdrojů. Článek tedy nemusí být zcela objektivní (a asi to ani není mým záměrem). U těch tvrzení, u kterých budu cítit, že tomu tak opravdu nemusí být ve všech případech, si alibisticky dovolím použít slůvko "většinou". Představa veřejnostiPokud bych měla vyjádřit, co si o učitelích myslí většina národa, bylo by to něco jako: "Nic moc neděláte, tak co byste chtěli." Konkrétněji:
Suma sumárum, za to, co děláte, máte peněz až až. Realita
ZávěrNásledující pasáž jsem trochu nadsadila, aby lépe vynikl problém, který by mohl v nedaleké budoucnosti nastat. Omlouvám se všem učitelům, kteří se necítí patřit mezi níže uvedené skupiny. Představme si mladého, talentovaného, právě dostudovaného učitele (i když je to asi poněkud zidealizovaná představa, ale o tom snad jindy). Pokud svoje nadšení učit neztratil už během pedagogické praxe, ztratí je vzápětí po nástupu do školy, když pozná podmínky, v jakých má pracovat. Pokud je opravdu šikovný, odejde. Za lépe placenou a mnohokrát i méně náročnou prací (tak, jak radí většina "chytrolínů" na diskusních fórech). Ti, kteří z nějakého důvodu zůstanou, jsou okolnostmi většinou nuceni sklouznout do částečně otupělého stavu, který jim umožňuje zachovat si duševní zdraví, a kdy jim energie stačí právě tak na probrání osnov. Za ty peníze jim to přece nestojí. Žáci, studenti a jejich rodiče a vlastně celá veřejnost to stejně neocení. Tak proč. Takže - na škole nám zůstali ti, kteří by se jinde neuplatnili, ti, kteří jsou otupělí, případně ti, kteří už to nějak doklepou do důchodu. Ti učí naše děti. Ti určují (v nemalé míře) budoucnost našeho národa. Vám to nevadí? A co budete dělat, když vám to vadí? Budete jen nadávat, jak jsou ti učitelé líní, jak jsou špatní, jak jsou nemorální, když chtějí více peněz? Nebo je podpoříte, aby těch peněz měli více, tolik, aby poptávka po učitelských místech výrazně převyšovala nabídku a aby tak učili jen ti nejlepší? Já bych to svým dětem přála. A vy? Autorka pracuje jako odborná asistentka na vysoké škole |