Rozum do hrsti: Nepropadejme nesmyslům pravicového populismu

19. 6. 2016

Motto:

Alexander Tomský v ČT: Brexit je velmi rozumné a zdrženlivé hnutí, argumenty super-racionální, Johnson velký rétor. ZDE.

Atmosféra v Anglii je nyní děsná. Ale představte si, o kolik děsnější bude, až nacionalistická pravice si začne vymýšlet ještě daleko fanatičtější konspirační teorie, kterými bude vysvětlovat krizi, kterou vyvolala.

Atmosféra v Anglii je dosud nejděsnější za celý můj život. Je tomu, jako kdyby se rozvalily stoky. Kampaň aktivistů za odchod Británie z EU si vybrala to nejhorší z Anglie a vytvořila z toho bezznalostní hnutí křiklounů a uzavřených myslí. Je lehké se jim posmívat, ale je životně důležité proti tomu bojovat, protože tato nová pravice může zaznamenat vítězství, které možná už nepůjde zvrátit, varuje komentátor Nick Cohen.

Uvědomíte si, jak intenzivní je šarlatánství mužů, kteří požadují, abyste je ve volbách podpořili, pokud si vzpomenete, že vedoucí aktivisté kampaně za Brexit se kdysi stylizovali do umírněných konzervativců. Nestalo se dosud nikdy v britské historii, že by ministrovi prošlo odmítání všech expertních námitek slovy "Myslím, že lid v této zemi už má plné zuby expertů." Nová pravice to Michaelu Goveovi toleruje, protože ví, že stoupenci Brexitu zvítězí jen potud, pokud plně přijmou a budou šířit iracionalitu.

Rozhovor Britských listů 62:

Jací jsou dnes gymnaziální studenti?

17. 6. 2016



V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík se středoškolským učitelem Jakubem Žytkem o dnešních středoškolských studentech a o tom, jak dnes probíhá vyučování na gymnáziích. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. června 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Extremně pravicové názory na Radiožurnálu

19. 6. 2016

Komentář na Radiožurnálu v pátek odpoledne: "Jo Coxová zastávala kontroverzní názory, mezi něž patřila podpora uprchlíkům, nebo aktivita za setrvání Británie v Evropské unii." Nepoznačil jsem si čas vysílání, ale v danou chvíli se veřejnoprávní rozhlas ČR nelišil od krajně extremistického pravicového vysílání, poznamenává Albín Sybera.

Není snad třeba dodávat, že v Británii a v západní Evropě vládne naprostý konsensus, že v důsledku svých aktivit ve prospěch ubohých a chudých lidí na celém světě a ve prospěch uprchlíků je Jo Coxová považována za naprostou světici. I bulvární britský pravicový tisk přiznal, že to byla výjimečná politička. Uctili ji politici ze všech parlamentních stran. Na Coxové si cenili především toho, že byla schopna v zájmu pomoci lidem v drastických situacích dát dohromady politiky z nejrůznějších, i zcela protikladných politických seskupení. Jo Coxovou označují za "dobrou Samaritánku" jednadvacátého století. Poněkud jiné hodnocení, než jaké zaujímá Český rozhlas. Není to zvláštní? (JČ)

Brexit: Česká televize je úplně mimo

19. 6. 2016 / Jan Čulík



Alexander Tomský v ČT: Brexit je velmi rozumné a zdrženlivé hnutí, argumenty super-racionální, Johnson velký rétor. Moderátor to odkýval. ZDE, napsal nám jeden čtenář.

Česká televize by měla jako veřejnoprávní médium prokazovat aspoň minimální odbornost a nezvat si lidi, kteří tvrdí naprosté hlouposti, anebo pokud si je - z bulvárních důvodů - už pozve, moderátor by měl být natolik informovaný, aby dokázal při rozhovoru poukázat na fakta.

Tomského tvrzení že "Boris Johnson je velký rétor" a Brexit je "rozumné a zdrženlivé hnutí" je komické. Zde jsou fakta:

Navzdory apelům, aby se politikové po vraždě Jo Coxové chovali uměřeně, kampaň za Brexit se v neděli vrátila k emocionální manipulaci

19. 6. 2016

Motto:

Alexander Tomský v ČT: Brexit je velmi rozumné a zdrženlivé hnutí, argumenty super-racionální, Johnson velký rétor. ZDE

Britští politikové pro Brexit se v neděli dopoledne účastnili v Londýně chvatně zorganizované akce za odchodu Británie z EU. Jo Coxová byla zavražděna ani ne před čtyřmi dny, avšak slíbený konstruktivní a pozitivní duch slušnosti chyběl. Opět došlo k brutální emocionální manipulaci ve snaze dosáhnout v referendu vítězství, píše z místa Peter Walker. Dav křičel a bučel proti Konferedaci britského průmyslu, proti MMF a dalším mezinárodním organizacím, které varovaly před katastrofálním ekonomickým dopadem Brexitu. Přítomní se také vysmívali britskému proevropskému politiku Peteru Mandelsonovi a Jean-Claudu Junckerovi. Brusel byl označen za "jedno z nejzkorumpovanějších míst na této planetě".

Motto: "Johnson je velý rétor"

Boris Johnson: "Představte si, že se v pátek ráno probudíte s těžkou kocovinou a vidíte, jak se Mandelson a Juncker radují v televizi"

4. Váš názor a váš pohled na věc nás zajímá

19. 6. 2016



Sdílejte na Facebooku!

V polovině května se konalo v Evropském parlamentu ve Štrasburku Evropské setkání mládeže 2016 (EYE - European Youth Event 2016) s mottem "Společně to můžeme změnit". Podrobné informace v angličtině jsou ZDE

Odkaz a témata z předchozích týdnů:

Téma 1. Apatie, nebo účast? Agenda pro dynamickou demokracii ZDE

Téma 2. Válka a mír: Perspektivy pro mírovou planetu ZDE

Téma 3. Vyloučení nebo přístup: jak zasáhnout proti nezaměstnanosti mladých lidí ZDE

Díky Britským listům se můžete o tématech, která víří Evropou i světem, dozvědět a diskutovat o nich společně s námi.

V nadcházejících týdnech vám chceme postupně zprostředkovávat otázky z pěti tematických okruhů, o nichž mladí lidé z celé Evropy ve Štrasburku diskutovali. Přijde nám, že otázky, které pro setkání připravili jeho organizátoři, jsou vynikajícím způsobem zformulovány a jsou nesmírně aktuální a důležité. Řeší budoucnost Evropy i světa, který je na rozcestí. Rádi bychom, kdybyste se k nim vyjádřili. Chtěli bychom vyvolal aspoň ozvěnu vynikající diskuse, jaká se konala ve Štrasburku. Chtěli bychom vědět, co si o těchto otázkách myslíte vy. Napište nám svůj názor, na twitteru či emailem. Zajímavou diskusi zveřejníme.

Dominika Švecová k tomu dodává: Čtenáři našich článků se nás ptají na vznik a význam této iniciativy. Je to otevřená diskuse pro všechny. Zajímají nás názory lidí, kteří nejsou normálně slyšet. A tímto jim dáváme prostor. Děláme to proto, aby se v Čechách na tato témata otevřela diskuse. Každý kdo tu žije, tak má právo se vyjádřit k dění v ČR a v EU. Nevěříme, že nikdo nikoho neposlouchá. Věříme, že jen společně můžeme najít odpovědi na otázky, které se nás týkají.

Pokud o těchto tématech nebudeme mluvit, a budeme dělat, že neexistují, tak budou jiní rozhodovat za nás. Aby ti, co neustále křičí, měli možnost vidět, co si lidi opravdu myslí. Když si tyto věci budeme sdělovat pouze osobně už nikdo jiný si je nepřečte nedozví se o nich. Důležité je zapojit se, jakkoliv. Jen otevřenou diskusí si můžeme tříbit názory a na něčem se shodnout, protože věc / téma uvidíme z různých úhlů pohledu. A opravdu nemáme na mysli mít diskuzi pro diskuzi! "have a discussion for the sake of having discussion"! Tak snad touto iniciatiou rozmluvíme lidi, kteří se k těmto tématům normálně nevyjadřují. A přineseme čerstvý vítr do plachet lidem, kteří se nemohou dohodnout, a nabídneme jim diversitu - názory od lidí, se kterými se normálně nesetkávají.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

19. 7. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Francouzská policie zablokovala konvoj 250 britských vozidel s pomocí pro uprchlíky v Calais

18. 6. 2016

Francouzská policie zakázala konvoji 250 britských automobilů a motocyklů s pomocí pro uprchlíky v Calais vstup na francouzské území.

Francouzská policie uvedla, že v době fotbalového mistrovství prý nemá dostatek sil, aby příjezd konvoje mohla doprovázet. Je "přetížena", protože ve Francii jsou kromě fotbalového mistrovství a chuligánů stávky a mimořádný stav kvůli terorismu. Britští aktivisté odjeli do Londýna a budou demonstroivat před francouzským velvyslanectvím, kde nechají část nákladu - ať ho odvezou samy francouzské úřady.

Ono je teď v ČR v módě posmívat se tomu, jak někdo mluví?

18. 6. 2016 / Jan Čulík

Velká část českého národa byli bohužel vždycky rasisti. Je to velmi nepříjemné zjištění, ale je to tak. Dávno, dávno, před vznikem protiuprchlické hysterie přišla vždycky vlna protestních emailů, kdykoliv jsme v Britských listech publikovali cokoliv pozitivního o Romech žijících v České republice.

Dnes nám píší čtenáři, kteří protestují proti tomu, že Britské listy zastávají otevřeně protirasistický postoj. Protestují, že nechtějí informace, které dokazují, že rasistické a nenávistné nesmysly, které šíří v ČR většina médií, jsou naprostou virtuální realitou.

Připomíná to demonstraci skupinky nešťastníků, kteří nedávno před televizí Prima demonstrovali za právo, aby jim tato televize vysílala lži.

Objevují se názory, že bychom měli zkoumat motivaci, proč tolik Čechů věří rasistickým a xenofobním nesmyslům.

Bohužel je na to odpověď docela jasná. Velká část českého národa jsou bohužel trvale rasisti a pětadvacet let postkomunismu v nich zabilo jakýkoliv pocit lidskosti či solidarity - kromě toho existuje v ČR silný pocit, že kdo nemluví česky, není člověk.

Názory českých občanů jako "škoda, že tu poslankyni zabili, dnes je zapotřebí každého bělocha" (Novinky) nebo "Syřané jsou barbaři" (IDnes) jsou naprosto mimo realitu a jsou naprosto ohromující. Jsou důkazem, JAKÉ čtenáře si Novinky a IDnes během let vypěstovaly.

Bohužel se na tomto pokleslém diskursu podílejí i lidé, kteří se považují za arbitry civilizace. Jindřich Šídlo má plné právo kritizovat pochybné jednání Andreje Babiše. Jakto, že mu však nedojde, že je naprosto nepřípustné posmívat se Babišově češtině? To je sprostota, kterou nelze tolerovat. Je bohužel na úrovni všeobecného rasismu lidových mas.

Šídlo o Babišovi

19. 6. 2016 / František Řezáč

Já bych to neviděl tak černě, píše František Řezáč. Pokud chce Šidlo takto snížit Babiše, tak je úplně vedle. Vždyť jinde bylo psáno, že Babišův způsob čecho-slovenštiny vzbuzuje naopak sympatie. Hlavně těm nám starším, kteří jsme byli se Slováky na vojně, to přímo lahodí. To nemluvím o svobodovcích a mezi nimi Volyňácích, kteří ten jazykový mišmaš přinesli po válce hlavně do pohraničí. A když se to ještě pomíchalo s dialektem zůstavších Němců, to byla lahoda poslouchat, třeba na zabijačce v Odravě u Chebu v roce 1957 nebo na fotbale v Sokolově Falknově při fandění Baníku. Každý si držel kus vlasti právě ve své mluvě. Společný boj, společná práce i zábava, to bylo to, co lidi spojovalo. Cikány Romy nevyjímaje. My děti jsme měli tento multikulturalismus za samozřejmost. Někdo by na tom měl vědecky - beze srandy - zapracovat a zaznamenat ty různé varianty od Aše až k Jeseníkům. To je národní poklad hodný uznání UNESCO a jestli se tomu někdo posmívá, tak je vůl. Češi takoví nejsou, doufám...

Egypt odsoudil zaměstnance al Džazíry k smrti

19. 6. 2016

Soud v Egyptě odsoudil šest osob, včetně dvou zaměstnanců televize al Džazíra, k smrti za to, že údajně během vlády bývalého prezidenta Mohammeda Mursího předali dokumenty týkající se bezpečnosti státu Kataru a televizní stanici al Džazíra.

Mursí a jeho dva poradci byli odsouzeni na pětadvacet let do vězení za členství v nyní zakázané organizaci Muslimské bratrstvo, avšak byli shledání nevinnými ze špionáže, kterou Egypt trestá smrtí.

Amnesty International požaduje, aby byly "tyto absurdní rozsudky proti novinářům okamžitě zrušeny".

Dva zaměstnanci televize al Džazíra - produkční zpravodajství Alaa Omar Mohammed Sablan a editor zpravodajství Ibrahim Mohammed Helal byli odsouzeni v nepřítomnosti k smrti.

Al Džazíra také rozsudky odsoudila. Uvedla, že jsou součástí "nemilosrdné" kampaně proti svobodě projevu, a apelovala na mezinárodní společenství, aby projevilo s odsouzenými novináři solidaritu. "Tento rozsudek je jen jedním z mnoha zpolitizovaných rozsudků, které se zaměřují proti al Džazíře a jejím zaměstnancům," řekl ředitel televize Mostefa Souag.

Dalšími třemi obžalovanými, odsouzenými v sobotu k smrti, je producent dokumentárních filmů Ahmed Afify, pracovník letecké společnosti EgyptAir Mohammed Keilany a univerzitní učitel Ahmed Ismail.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Americe je daleko víc ultrapravicových vražd než vražd pácháných džihádisty

18. 6. 2016

Vražda poslankyně Jo Coxové je důkazem toho, jak se Evropa proměňuje způsobem, který je děsivý a stále brutálnější, píše na serveru Politico Yiannis Baboulias. Násilí, spojované s nacionalismem, vzývajícím krev a půdu, jaký se nyní vzepjal v Británii, se téměř nevyhnutelně proměňuje v násilné činy. Je překvapující, že nás to pořád ještě překvapuje.

Mnoho jiných lidí bylo zavražděno v Evropě neofašistickými násilníky. Ze studie publikované v roce 2015 vyplývá, že násilí, které páchá ultrapravice v USA, je daleko častější a rozsáhlejší než násilí páchané americkými džihádisty.

Pokusy bagatelizovat násilí páchané ultrapravičáky jako izolované případy duševní choroby či jako zločiny páchané "samotáři" je chybou. Vyhýbáme se tak totiž analýze, co lidi pohání k tomu, aby vraždili.

Manžel zavražděné britské političky:

Proti lidovému strachu z imigrantů je nutno bojovat jinak

18. 6. 2016

Brendan Cox, manžel zavražděné britské labouristické poslankyně Jo Coxové, plánuje vytvořit mezinárodní alianci, jejímž cílem bude neutralizace "nebezpečné hospodářské nejistoty", kterou zneužívá populistická ultrapravice po celé Evropě k posílení svého vlivu.

Cox argumentuje, že problémem je, že aktivisté nepřátelští vůči uprchlíkům jsou lépe organizovaní, lépe soustředění na galvanizaci veřejného mínění a schopnější při využívání lidských emocí, včetně obav občanů z ekonomické nejistoty.

Mainstreamoví politikové, píše Cox, většinou nemají tušení jak reagovat na dnešní veřejnou debatu. Jsou petrifikováni rostoucí popularitou populistů a snaží se je neutralizovat tím, že přebírají jejich argumentaci a napodobují jejich rétoriku. Takové kroky však populisty legitimizují, posilují jejich názory a posunují veřejnou debatu dál do extrémů.

Politikové by se namísto toho měli podle Coxe soustředit na posilování rámce férovosti a pořádku.

Přijďte na debatu (pondělí 20. 6. od 19:00 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí)

Trolling na českém internetu

18. 6. 2016

Už jste si všimli, že kolem zuří válka? Je hybridní a bojují v ní trollové. Umíte se jim bránit? Kde končí veřejná obhajoba zájmů, mediální diskuse, a kde začíná trolling? Kolik trollů je potřeba, aby udělali z Putina mírotvorce a vizionáře trvale udržitelného geopolitického rozvoje? A je trolling doménou pouze totalitních režimů, nebo je to fenomén zneužívaný globálně? Jsme schopni to poznat? Mimochodem, už jste si někdy v digitálním světě trochu "zatrolili"? Přijďte se pobavit o tom, jak trolling vstupuje do naší představy reality.

Více informací ZDE.

Oběť londýnského násilného útoku:

Díky Bohu, že jsou v Británii zakázány střelné zbraně

17. 6. 2016



Moderátor: Muhiddin Mire, muž, který loni zaútočil na kolemjdoucí kuchyňským nožem v londýnské stanici metra. byl minulý týden shledán vinným z pokusu o vraždu. Tvrdil, že se útokem mstí jménem svých "syrských bratrů". Náhodou nahraný výrok jednoho kolemjdoucího se virálně rozšířil:

"Ty nejsi žádný muslim, kámo."

Mireova oběť se nyní rozhodla vystoupit na veřejnosti. Lyle Zimmerman (56) má dvojí britské a americké občanství, je to novinář specializující se na vědeckou problematiku a je to nadšený amatérský hudebník. Poté, co mu útočník prořízl hrdlo, se nyní plně uzdravil. Nejprve hovořil o tom, jak reagoval na vraždu poslankyně Jo Coxové:

Další britská poslankyně dostala výhrůžky, že ji zabijí

17. 6. 2016

Další yorkshirská poslankyně obdržela výhrůžky zabitím od ultrapravicových aktivistů za vyjádření sympatií s uprchlíky. Skupina Notts Casual Infidels, která je součástí sítě Infidels (Bezvěrců), zveřejnila ve čtvrtek 15. června fotografii labouristické poslankyně Rachael Maskell, jak mluví na shromáždění, vítajícím uprchlíky, s nápisem "Ta děvka musí zmizet".

Několik hodin po vraždě Jo Coxové napsala tato skupina na Facebooku: "Věděli jsme, že to je jen otázka času, než to vezmeme na vyšší úroveň." Status byl později vymazán.

Podle antifašistické organizace Hope Not Hate se terčem útoků od ultrapravicových aktivistů stalo za poslední dva roky devět britských poslanců.

Yorkshirská policie vyšetřuje nyní především vazby vraha Jo Coxové na ultrapravicové organizace.

Podrobnosti v angličtině ZDE

(Jako v ČR) v Británii dnes zuří válka tisku proti demokracii

17. 6. 2016

Deník Daily Mail, stejně jako české Parlamentní listy, usiluje o moc. Snaží se jí získat jakýmikoliv prostředky.

Pokud bude Británie příští týden hlasovat pro Brexit, britský premiér David Cameron se zřejmě stane prvním ministerským předsedou za posledních devadesát let, kterého nedemokraticky svrhne svými nesmysly bulvární tisk, konkrétně deník Daily Mail.

Ten byl v pátek donucen zveřejnit stručnou miniaturní opravu, v délce 54 slov!! toho, co vyřvávala tlustými písmeny jeho titulní stránka o skupině uprchlíků, nalezených v kamionu:? "JSME Z EVROPY - PUSŤTE NÁS DO BRITÁNIE!" Ve skutečnosti šlo o uprchlíky z Iráku a Kuvajtu, což jasně na místě říkali, jak potvrdili jiní přítomní reportéři.

Lord Dacre, editor deníku  Daily Mail, v něm systematicky šíří lži o Evropské unii. Používá k tomu dotace z Evropské unie.

Chcete přispět na činnosti, které podporovala Jo Cox?

17. 6. 2016

V Británii byl založen charitativní fond na podporu činností, které prosazovala zavražděná poslankyně Jo Cox. Za jediný den od jeho založení přispělo 16,302  lidí celkovou částkou 474 469 liber (cca 16 milionů Kč).

I vy můžete přispět ZDE.

Peníze půjdou

- na boj proti samotě důchodců ve volebním okrsku Jo Coxové v západním Yorkshiru

- iniciativě HOPE, not hate (NADĚJI, ne nenávist) na boj proti nenávisti a extremismu v místních komunitách v Británii

- Bílým helmám - dobrovonické službě záchranářů v Sýrii. Tito neozbrojení a neutrální hrdinové vyhrabali z trosek po bombardování v Sýrii už 51 000 lidí a přinášejí naději do tohoto regionu.

Merkelová varovala britské politiky, aby se mírnili

17. 6. 2016

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek naléhala na britské politiky, aby se mírnili při užívání jazyka v kampani před referendem o odchodu Británie z EU poté, co byla v Británii zavražděna proevropská poslankyně.

"Přehánění a radikalizace jazyka nenapomáhají vytváření atmosféry respektu. Právě proto si všichni ceníme demokratických pravidel hry. A víme, jak je důležité udělat určité hranice, při volbě jazyka, při volbě argumentace a také při volně částečně urážlivých argumentů." Požadovala, aby byly názory jiných lidí respektovány, "jinak bude radikalizace nezastavitelná."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lékaři bez hranic v protestu proti chování EU vůči uprchlíkům odmítli evropské financování

17. 6. 2016

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) od nynějška nebude přijímat peníze od žádné členské země Evropské unie na protest proti tomu, jak Evropa reaguje na uprchlickou krizi.

Znamená to, že Lékaři bez hranic přijdou ročně o 60 milionů euro.

"MSF už nemůže přijímat peníze od zemí a institucí, které zintenzivňují pokusy vyhánět lidi a jejich utrpení od evropských břehů."

MSF především kritizuje dohodu EU-Turecko o deportacích uprchlíků zpět z Evropy do Turecka, v jejímž rámci skončily tisíce lidí v právním vakuu za strašlivých podmínek na řeckých ostrovech.

MSF také odsoudila systematické pokusy Evropy platit diktaturám v Africe, aby bránily lidem v útěku do Evropy. MSF varuje, že uprchlíci tak skončí v nebezpečných situacích - podobně jako dohoda mezi EU a Tureckem o uprchlících vedla k tomu, že ve válkou ničené Sýrii uvízly tisíce uprchlíků.

"Už dlouhé měsíce protestuje organizace MSF proti ostudné reakci Evropy, která se zaměřuje na odstrašování lidí namísto toho, aby jim poskytla pomoc a ochranu, kterou potřebují," zdůraznil Jérôme Oberreit, mezinárodní generální tajemník MSF a dodal: "Dohoda EU-Turecko jde ještě o jeden krok dál a zpochybňuje celý pojem uprchlíků a ochrany pro něho.

Odstrašování uprchlíků pouze prohlubuje utrpení lidí v nouzi. Na takové strategii není absolutně nic humanitárního. Nesmí se stát normou a je nutno proti ní vystupovat. MSF nebude přijímat financování od institucí a vlád, jejichž politika je tak škodlivá. Apelujeme na evropské vlády, aby změnily svou strategii. Namísto maximalizace počtu lidí, kteří mohou být od Evropy odstrašeni, je nutno maximalizovat počet lidí, které přivítají a jimž poskytnou ochranu."

Podrobnosti v angličtině ZDE

<

Propad z civilizace do barbarství je rychlejší, než si dokážeme představit

17. 6. 2016

Všechny násilné zločiny pošpiňují ideál spořádané společnosti, ale když je zločin spáchán proti lidem, kteří jsou pokojným způsobem zvoleni k tomu, aby tvořili pravidla, pak je ten útok o to hlubší, zní argumentace redakčního komentáře deníku Guardian.

Usmrcení poslankyně Jo Coxové na ulici je v první řadě mimořádně odporný zločin. Byla to matka dvou velmi malých dětí, které teď budou muset vyrůst bez ní. Je to také ale ve velmi reálném smyslu útok proti demokracii. Násilí proti poslancům je naštěstí v Británii velmi vzácné.

Coxová však nebyla jen poslankyně, plnící své povinnosti. Byla to také poslankyně, poháněná ideálem. Tato bývalá pracovnice charitativních organizací vysvětlila svůj ideál výmluvně ve svém prvním projevu v parlamentě: "Naše komunity byly obrovskou měrou posíleny imigrací, ať už to byli irští katolíci, nebo muslimové z Gujaratu v Indii nebo z Pákistánu, především z Kašmíru. Zatímco oslavujeme svou rozrůzněnost, jak se pohybuju po svém volebním okrsku, stále více a více mě překvapuje, že jsme daleko víc sjednoceni a máme daleko víc vzájemně společného než to, co nás rozděluje."

VYVOLÁVÁNÍ NENÁVISTI VŽDYCKY VEDE KE KRVEPROLÉVÁNÍ - I V ČECHÁCH

Británie: Nálada je ohyzdná a poslankyně je mrtvá

17. 6. 2016

Ve čtvrtek bylo doslova hmatatelné, do jak obrovské míry byli britští poslanci šokováni, píše Poly Toynbee v deníku Guardian.

Na tento útok na veřejnou činitelku nelze pohlížet v izolaci. Došlo k němu v situaci ohyzdné nálady veřejnosti, kdy jsme přesvědčováni, abychom pohrdali všemi politiky, abychom nedůvěřovali těm, kteří nám slouží a abychom dehumanizovali ty, s nimiž se okamžitě neidentifikujeme.

Je mnoho slušných lidí, kteří se účastní kampaně za odchod Británie z EU. Ale pak jsou jiní, jejichž nezodpovědnost je otevřená a šokující. Nesou odpovědnost - nikoliv za tuto vraždu, ale za dnešní náladu: za pobuřující jazyk, za verbální útoky, za urážky a za otevřený rasismus.

Můj místní labouristický radní v londýnské čtvrti Camden mi ukázal lístek, který někdo zastrčil za stěrač jednoho místního člověka. Automobil měl nalepený plakát pro setrvání Británie v Evropské unii. Lístek byl napsaný velkými písmeny "MI SME TADY PRO BREXIT. CYZYNCE NENÁVIDIME. PŘÍŠTĚ TU NEPARKUJ AUTO S PLAKÁTEM PRO EU. HAJ HITLER BÍLÁ SÝLA". Majitel automobilu lístek předal policii.

Den hanby

17. 6. 2016

Podívejte se. Když vyvoláváte hněv, pak nemůžete předstírat překvapení, že jsou lidé rozhněváni. Nemůžete se obrátit na obrtlíku a říct, "Ale, kamaráde, neměl jsi to brát tak vážně. Je to jenom hra, je to jen strategie jak získat volební podporu."

Když opakovaně křičíte UŽ TOHO MÁME DOST, znovu a znovu, nemůžete být překvapeni, že to někdo už nevydrží. Když prezentujete politiku jako otázku života a smrti, jako otázku přežití národa, nebuďte překvapeni, když vás někdo vezme doslova. Vy jste je samozřejmě nepřiměli, aby někoho zavraždili, ale ani jste neudělali nic moc, abyste tomu zabránili.

Někdy má rétorika své důsledky. Když dlouhé dny, týdny, měsíce, roky, tvrdíte lidem, že jsou ohroženi, že jim byla ukradena jejich země, že byli zrazeni a prodáni, že jejich občanská práva byla zašantročena, že je jejich problémem, že si neuvědomují, že se toto děje, že je jejich problémem, že nezuří, pak v nějakém momentě, na nějakém místě, někdo nebo něco praskne. A pak se stane něco strašného.

Nemůžeme ovládat počasí, ale v politice můžeme zvládat atmosféru, v níž se věci dějí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 61:

Jsou Češi přijímáním čínských investic užitečnými idioty?

10. 6. 2016



V tomto rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous s Tomášem Hrudou, bývalým ředitelem Czechinvestu, o tom, co jsou a co nejsou prospěšné investice do České republiky a zda a kdy mohou vést k modernizaci a technologickému rozvoji české ekonomiky. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. června 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Labouristická poslankyně zemřela. Postřelil ji na ulici muž, který prý křičel "Přednost Británii!"

16. 6. 2016



Policie zneškodňuje útočníka

Jo Cox, labouristická poslankyně za severoanglický volební okresek Batley a Spen nedaleko měst Leeds a Bradford, utrpěla dvě zranění střelnou zbraní poté, co zasáhla během kampaně za setrvání Británie v EU do pouliční hádky dvou mužů. Muž, který ji dvakrát postřelil a pobodal, vykřikl prý podle svědků "Britain First!" (Přednost Británii!) a když ležela na zemi a krvácela z obličeje, do ní kopal. Poslankyně byla dopraveno vrtulníkem do nemocnice, kde zemřela.

Při útoku byl zraněn i sedmasedmdesátiletý muž, jehož zranění nejsou nebezpečná.

Dvaapadesátiletý útočník Tommy Mair byl zatčen.

Policie útočníkovu motivaci vyšetřuje. Není vyloučeno, že mohlo jít o duševně nemocného člověka.

Jox Coxová (41) byla matkou dvou dětí a před svým zvolením do parlamentu v květnu 2015 pracovala pro charitativní organizaci Oxfam a pro další humanitární organizace. Pracovníci humanitárních organizací po celém světě i poslanci všech britských politických stran si ji vážili jako velmi efektivní a profesionální aktivistky za lidská práva, odbornice, která navštívila mnoho uprchlických táborů, byla podrobně zpravena o osudech uprchlíků a zasazovala se za jejich přijetí v Evropě, především dětí, a za zlepšení jejich situace. V britské Dolní sněmovně z její inicativy vznikl nadstranický výbor usilující o mír v Sýrii.

Podrobnosti v angličtině a fotografie z místa činu ZDE

Brendan Cox, manžel poslankyně, zveřejnil tuto její fotografii na Twitteru:

Tommy Mair:

Jak došlo k zavraždění britské poslankyně

17. 6. 2016

Labouristická poslankyně Jo Coxová se stala obětí útoku před knihovnou ve svém volebním okrsku, kam směřovala na své pravidelné hodiny kontaktu s veřejností. Dva svědci uvedli, že před útokem vrah křičel "Přednost Británii! (Britain First!").

Je to první vražda britského poslance či poslankyně za posledních šestadvacet let: naposledy zavraždili v roce 1990 irští republikáni poslance Iana Gowa. Vražda Jo Coxové ohromila ve čtvrtek londýnskou Dolní sněmovnu a v jejím důsledku byly až do soboty zrušeny jakékoliv další akce v předvolební kampani před referendem o odchodu Británie z EU, které se má konat 23. června. Coxová se účastnila ve středu široce medializované akce na podporu setrvání Británie v EU na řece Temži v Londýně.

Policie zatkla dvaapadesátiletého muže, známého v místě jako Thomas Mair, který použil k útoku "staromódní" střelné zbraně a nože. K útoku došlo krátce před 13. hodinou. Svědci uvedli, že vrah zaútočil na Coxovou před veřejnou knihovnou v městě Birstall, když z ní vyšla se svými pomocníky. V konfliktu, který následoval, ji třikrát střelil a opakovaně ji pobodal.

Coxová byla prohlášena mrtvou ve 13.48 lékařem, který spolu s dalšími zdravotníky ošetřoval její zranění.

Vrah Jo Coxové nakupoval příručky jak vyrobit zbraň od amerických neonacistů

17. 6. 2016

V Mairově domě nalezla policie nacistické odznaky a symboly, dále ultrapravicovou literaturu a přiručky o tom, jak vyrobit podomácku střelnou zbraň.

Mair byl podle svědků během policejního výslechu po zatčení plně při smyslech. Přiznal, že útok na Jo Coxovou předem systematicky připravil a čekal na ni ve čtvrtek, až skončí své rozhovory během jejích hodin pro styk s veřejností. Svědci potvrdili, že při útoku na Coxovou, která hájila setrvání Británie v EU, křičel Britain First.

Americká organizace Southern Poverty Law Center zveřejnila stvrzenky, podle nichž nakupoval Thomas Mair, muž podezřelý z vraždy anglické poslankyně Jo Coxové, příručky od americké neonacistické National Alliance. Jde o publikace obsahující instrukce jak si podomácku vyrobit střelnou zbraň a výbušniny. Stvrzenky jsou z devadesátých let a ukazují, že Mair utratil více než 620 dolarů za literaturu, kterou publikuje National Alliance. Jejím politickým programem je vytvořil čistě bělošskou zemi a vyhladit židy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ruská ekonomická krize neskončí před rokem 2019

17. 6. 2016


Ruští ministři doufají v růst ekonomiky a mezd ještě letos. Nicméně prognózy nezávislých ekonomů hovoří o pokračujícím poklesu nejspíše do května 2018. A je možné, že pokračování krize se protáhne ještě dále, napsala Olga Solovjovová.

Nenávist nemá víru, rasu, ani náboženství

16. 6. 2016

Brendan Cox, manžel zavražděné labouristické poslankyně Jo Cox, vydal toto prohlášení:

"Dnes je začátek nové kapitoly našeho života. Těžší, bolestnější, méně radostné, méně plné lásky. Já a Joini přátelé a příbuzní budeme usilovat po všechny okamžiky našeho života o to, abychom milovali a pečovali o naše děti a bojovali proti nenávisti, která usmrtila Jo.

Jo věřila v lepší svět a usilovala o něj každý den svého života s energií a životním elánem, který by většinu lidí vyčerpal.

Teď bych nade všechno chtěla, aby se staly dvě věci: Jedna, aby byly naše drahé děti obklopeny láskou a druhá, abychom se všichni spojili v boji proti nenávisti, která ji usmrtila. Nenávist nemá víru, rasu, ani náboženství: je jedovatá.

Jo by o svém životě ničeho nelitovala - žila jeho každý den plně."

Zdroj v angličtině ZDE

Ultrapravicová organizace Britain First zneužila fotografie československých letců pro kampaň za Brexit

16. 6. 2016

Tito hrdinové bojovali za SVOBODNOU Británii! Použijte svého hlasu! Hlasujte za odchod z EU! vyzývá ultrapravicová organizace Britain First za pomoci fotografie jednotky československých letců z druhé světové války:

Farage terčem kritiky, že používá nacistickou propagandu

16. 6. 2016

Nigel Farage, šéf euroskeptické strany UKIP, byl obviněn, že používá "politiku stoky", poté, co zveřejnil předvolební plakát pro nadcházející referendum p britském členství v EU, na němž je fotografie davu uprchlíků a nápis "To přestává všechno!"

Čelná představitelka Labouristické strany, poslankyně Yvette Cooper, která se zasazuje o práva uprchlíků, konstatovala: "Když jsme si mysleli, že aktivisté za odchod Británie z EU už nemohou klesnout hlouběji, začali nyní zneužívat zoufalství syrské uprchlické krize vysoce nečestným a nemorálním způsobem."

Caroline Lucas za britskou Stranu zelených, zdůraznila: "Zneužívat nevinné oběti lidské tragedie k politické propagandě je naprosto ostudné. Farage provádí politiku stoky."

Nicola Sturgeon, skotská premiérka, označila plakát za "odporný".

Nigel Farage se vyjádřil: "Toto je fotografie - přesná fotografie - z 15. října 2015 poté, co Angela Merkelová vydala loni v létě své pozvání, a upřímně řečeno, pokud zastáváte názor, jaký já zastávám pořád, že musíme otevřít svá srdce skutečným uprchlíkům, to je jedna věc. Ale, upřímně řečeno, jak vidíte na té fotografii, většinou jsou to mladí muži a ano, možná přicházejí ze zemí, kde to není zrovna šťastné, možná ze zemí, které jsou chudší než naše, avšak EU udělala základní chybu, která ohrožuje bezpečnost všech.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Reakce veřejných osobností

16. 6. 2016

Jean-Claude Juncker:

Arcibiskup canterburský:

Bývalý britský premiér Gordon Brown:

Premiér David Cameron:

Téměř 50 procent Britů věří prokazatelně lživému tvrzení kampaně pro Brexit

16. 6. 2016

- 47 procent Britů je přesvědčeno o pravdivosti tvrzení kampaně pro Brexit, že Británie posílá do EU 350 milionů liber týdně, přestože britský statitický úřad a další věrohodné instituce a všichni ekonomové opakovaně poukazují na to, že je to lež. Jak píše deník Guardian, toto zjištění musí být zdrcující pro instituce, které ověřují veřejná tvrzení a fakta. Má to vůbec smysl? ptá se deník.

- Výše uvedené zjištění vyplývá z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění provedeného společností Ipsos MORI. Stoupenci Brexitu mají podle tohoto průzkumu pětiprocentní náskok.

- 31 procent Britů se domnívá, že po odchodu Británie z EU do pěti let zbohatnou. Jen 18 procent Britů si myslí, že na tom budou líp, pokud Británie zůstane členem EU.

- 48 procent Britů se domnívá, že Británie bude muset financovat budoucí záchranné balíčky v eurozóně, přestože premiér David Cameron opakovaně vysvětlil, že dohoda Británie s EU to výslovně vylučuje.

- 45 procent Britů se domnívá, že Turecko bude rychle přijato do EU, i když to je tvrzení, které premiér Cameron opakovaně popřel.

- 59 procent Britů si nemyslí, že by odchod Británie z EU ohrozil mír a stabilitu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

3. Váš názor a váš pohled na věc nás zajímá

11. 6. 2016



Sdílejte na Facebooku!

V polovině května se konalo v Evropském parlamentu ve Štrasburku Evropské setkání mládeže 2016 (EYE - European Youth Event 2016) s mottem "Společně to můžeme změnit". Podrobné informace v angličtině jsou ZDE

Odkaz a témata z předchozích týdnů:

Téma 1. Apatie, nebo účast? Agenda pro dynamickou demokracii ZDE

Téma 2. Válka a mír: Perspektivy pro mírovou planetu ZDE

Díky Britským listům se můžete o tématech, která víří Evropou i světem, dozvědět a diskutovat o nich společně s námi.

V nadcházejících týdnech vám chceme postupně zprostředkovávat otázky z pěti tematických okruhů, o nichž mladí lidé z celé Evropy ve Štrasburku diskutovali. Přijde nám, že otázky, které pro setkání připravili jeho organizátoři, jsou vynikajícím způsobem zformulovány a jsou nesmírně aktuální a důležité. Řeší budoucnost Evropy i světa, který je na rozcestí. Rádi bychom, kdybyste se k nim vyjádřili. Chtěli bychom vyvolal aspoň ozvěnu vynikající diskuse, jaká se konala ve Štrasburku. Chtěli bychom vědět, co si o těchto otázkách myslíte vy. Napište nám svůj názor, na twitteru či emailem. Zajímavou diskusi zveřejníme.

Dominika Švecová k tomu dodává: Čtenáři našich článků se nás ptají na vznik a význam této iniciativy. Je to otevřená diskuse pro všechny. Zajímají nás názory lidí, kteří nejsou normálně slyšet. A tímto jim dáváme prostor. Děláme to proto, aby se v Čechách na tato témata otevřela diskuse. Každý kdo tu žije, tak má právo se vyjádřit k dění v ČR a v EU. Nevěříme, že nikdo nikoho neposlouchá. Věříme, že jen společně můžeme najít odpovědi na otázky, které se nás týkají.

Pokud o těchto tématech nebudeme mluvit, a budeme dělat, že neexistují, tak budou jiní rozhodovat za nás. Aby ti, co neustále křičí, měli možnost vidět, co si lidi opravdu myslí. Když si tyto věci budeme sdělovat pouze osobně už nikdo jiný si je nepřečte nedozví se o nich. Důležité je zapojit se, jakkoliv. Jen otevřenou diskusí si můžeme tříbit názory a na něčem se shodnout, protože věc / téma uvidíme z různých úhlů pohledu. A opravdu nemáme na mysli mít diskuzi pro diskuzi! "have a discussion for the sake of having discussion"! Tak snad touto iniciatiou rozmluvíme lidi, kteří se k těmto tématům normálně nevyjadřují. A přineseme čerstvý vítr do plachet lidem, kteří se nemohou dohodnout, a nabídneme jim diversitu - názory od lidí, se kterými se normálně nesetkávají.

O dobrovolné sebediskreditaci ČSSD

16. 6. 2016 / Daniel Řezníček

Takzvanou „reorganizaci policie“ opravdu není příliš složité pochopit: ČSSD nabyla dojmu, že je opravdu za každou cenu potřeba něco udělat s vyšetřováním citlivých kauz, že už to zkrátka vše zašlo až příliš daleko. Její přesvědčení je v tomto případě evidentně velmi silné a strana se rozhodla neváhat a chrabře se postavit svému koaličnímu partnerovi, hnutí ANO. Přiznám se, že v prvních dnech, kdy se kauza začala rozvíjet a byly známy více méně pouze postoje a záměry ministra Chovance, jsem poměrně jistě počítal s tím, že doposud mlčící premiér Sobotka se po pár dnech rozhodne správně a Chovance nepodrží, naopak že dá reorganizaci politickou stopku z důvodu očividné a neoddiskutovatelné nepřipravenosti a podezřelosti. Nestalo se. Sobotka začal svého spolustraníka bránit vehementněji než kdy jindy a bezezbytku pojal za svou jeho prázdnou argumentaci o tom, že případné reorganizace jsou zcela v kompetenci policie samotné a že odmítá jakékoli politizování kauzy.

Bude pan Urban taky pochybovat o tom, zda se má trestat sexuální zneužívání malých dětí?

16. 6. 2016 / Jan Čulík

Je to už jak u blbých. Znovu posté opakuji, že státy mají zákonnou povinnost poskytnout útočiště lidem prchajícím před válkou a pronásledováním. PROTO JSOU NEUSTÁLE DISKUSE V ČR O TOM, JAKÝ MŮŽEME MÍT PROSPĚCH ČI NEPROSPĚCH Z UPRCHLÍKŮ OBSCÉNNÍ A IRELEVANTNÍ.

Pavel Urban vyčítá Britským listům, že nepublikují "pochybnosti o správnosti přijímání uprchlíků". Ano, lži a vyvolávání iracionální nenávisti na základě nesmyslů, jak to činí většina českých médií, ty Britské listy publikovat nebudou.

Je jednoduchým faktem, že státy mají POVINNOST férově zhodnotit žádosti lidí o azyl, kteří prchají před válkou, vražděním a pronásledováním, a pokud jsou ty žádosti důvodné, je státy MUSEJÍ přijmout.

Požadavek pana Urbana, aby Britské listy publikovaly pochybnosti "o správnosti přijímání uprchlíků" je na téže úrovni, jako by po nás chtěl, abychom publikovali pochybnosti o jiných platných zákonech - třeba o tom, jak je vlastně "špatné" kriminalizovat sexuální zneužívání malých dětí.

Mohli by se čeští rasisté prosím už konečně jednou probudit? A stydět?

František Řezáč k tomu dodává:

Argumentace pánů Musilů a Urbanů připomíná manévrování F. Peroutky po Mnichově 1938 a před pučem v roce 1948. To měl asi Zeman na mysli, jenže to podojil uvedením nedoložitelného citátu. Jde o učitý druh jemné konformity, která se tváří objektivisticky ("na tom nacismu nebo KSČ socialismu něco je a měli bychom z toho umět nějak slušně vybruslit").

Ruský tisk varuje, že zpravodajství státních TV stanic je lživé

15. 6. 2016

"Buďte opatrní! Ve zpravodajství televizních stanic často dochází k zkreslování faktů a k lživým zprávám. Nejčastěji se to vyskytuje na televizních stanicích NTV a Rossija."

Původně toto varování vydal sibiřský list Jakutsk večernij, nyní ho vydávají i četné jiné ruské noviny jako vyjádření solidarity. Tento týden varováni vyšlo v asi dvaceti ruských novinách. Šíří se také po sociálních sítích. Podrobnosti v angličtině ZDE

Postoj Britských listů

Když se "svoboda" zaměňuje za "prostotu"

16. 6. 2016

Politická strana Svobodní, jejíž předseda dělá ČR v Evropském parlamentu ostudu, když otevřeně podporuje kroky protofašistické polské vládní strany Právo a spravedlnost, respektive doma, když se účastní populistických demonstrací "proti zrůdnému Norsku, které krade děti", šíří na Twitteru tuto karikaturu. Vytvořila ji kampaň Leave.eu, která ve Velké Británii podněcuje podobnými prostředky veřejnost před blížícím se referendem k "zaujetí postoje". Andrew Brown k tomu napsal pro Guardian komentář, v němž detailně rozebírá stereotypní, rasistické elementy karikatury, která mu připomíná "noviny, jež jeho otec mohl číst, když byl válečným zajatcem během 2. světové války". Jen místo židů jsou zde vyobrazeni muslimové...

Pokud někdo bojuje s rasismem a xenofobií, můžeme se ho zeptat, co vybojoval

Intelektuální přezíravost "renomovaného" média?

16. 6. 2016 / Pavel Urban

Obrázky muslimů v podobě skřetů z Pána prstenů opravdu připomínají nacistický časopis der Stürmer. Ale tento časopis byl ve Třetí říši výjimkou a bez osobní Hitlerovy podpory by vycházet nemohl. Antisemitismus nacistických špiček i standardní nacistické propagandy vypadal jinak. Ani velitel Osvětimi neměl Stürmer rád, protože jeho čtenářům se obvykle nedal svěřit žádný složitější úkol. Reaguji tímto na diskusi mezi Bohumilem Kartousem, Michalem Musilem a Janem Čulíkem (ZDE, ZDE, ZDE a ZDE).

Míra apatie v české společnosti dosahuje kriminálního chartakteru

16. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Krátký příběh od známé z vlaku: Jde  na nádraží v jedné malé obci nedaleko Prahy. Když dojde na nástupiště, vidí, že v kolejišti leží člověk. Jde se podívat, co se děje. Mladík, na první pohled opilý, pozvracený, neschopný se pořádně postavit. Společně s dalším náhodným kolemjdoucím ho vytáhli z kolejiště, kudy za pár chvil projíždí rychlík. Kluk je zmatený, zoufalý, tvrdí, že potřebuje do Prahy, ale místo toho jde na nástupiště, odkud jedou vlaky na druhou stranu. Po chvíli vidí, že zase vstupuje do kolejiště, opět ho vytahují ven. Zjišťují, co se to vlastně děje. Po nějaké chvíli se kluk rozbrečí. Zemřela mu toho dne maminka. Má sedmnáct, je namol a jediné, co ho napadá, je skočit pod vlak. Hrozné samo o sobě?

Pointa je děsivější. Volají na policii do obce vzdálené pár kilometrů. Oznamují, co se děje, kluk chce spáchat sebevraždu, nedokáže se ani v nejmenším kontrolovat, není tu nikdo, kdo by pomohl. Prý nepřijedou, mají totiž zrovna někoho u výslechu, mohli by jim mezi tím odejít. Záchytka je zrušená, ale ať prý zavolají záchranku, prý vozí i do blázince.

Pomáhat a chránit. Jdou tedy za výpravčím na nádraží, otevřou a ptají se, jestli by kluka nepohlídal, než seženou někoho, kdo by si ho vyzvedl.

Výpravčí odsekne, že s tím nechce mít nic společného a zavře se v kukani. Jeho služba se asi vztahuje pouze na ty, které vlak rozdrtí, ne na ty, kteří se o to teprve pokoušejí. Po velkém - ale opravdu velkém - přemlouvání přijíždí městská policie ze jiné vedlejší obce. Moc se jim nechce, moc práce. Potřeba legitimovat kluka, zjistit telefon na otce a zavolat mu... Happy end?

Financial Times: Británie musí zůstat v EU

16. 6. 2016

V sázce je nejen často problematický vztah Británie k Evropě, ale také soudržnost Západu. Hlasování pro Brexit by bylo nezvratitelné, byla by to těžká rána liberálnímu světovému pořádku, který vznikl po roce 1945. Hazardní hra Davida Camerona s referendem se ukázala být marným pokusem odstranit konflikty ve vládnoucí Konzervativní straně. Kampaň před referendem rozdělila zemi. Emoce zvítězily nad fakty. Znovuzrození populisté zuří proti establishmentu. "Lidé v této zemi už mají plné zuby expertů," vyjádřil se Michael Gove.

Odchod Británie z EU by vážně poškodil britskou ekonomiku. Konstruktivní angažmá je životně důležité v době, kdy Evropa čelí hrozbám islamistického extremismu, migrace, šíření ruské moci a globálnímu oteplování. Všechny tyto problémy mohou být řešeny jen kolektivně, píše se v redakčním komentáři renomovaného britského hospodářského deníku.

Předvolební kampaň k referendu je bojem mezi soupeřícimi hodnotami: mezi liberálním internacionalismem a scvrklým nacionalismem, mezi otevřeným obchodním systémem a marginalizací. Právě proto britští spojenci - od Austrálie přes Japonsko až k USA - jednohlasně podporují setrvání Británie v EU - a proč jsou Marine Le Pen a Donald Trump pro Brexit.

Bodláky Václava Duška

Lehkoživkové čekají na orgány

16. 6. 2016 / Václav Dušek

Nebude dlouho trvat a vepříny začnou dodávat jateční kusy boubelatých kamarádů k odběru orgánů. Kdo dostane orgán k zachování života vezdejšího, bude muset upsat duši, namouduši, že nebude požírat vepřové, stane se vegetariánem, či veganem - nehodí se žrát bratry a sestry, nejsme kanibalové! I stane se, že vepřín hyzdící památeční místo drahé Romům, bude jakousi laboratoří... ale i tak, vládní čeládky zřejmě žerou vepřové po tunách, proto hrají rozmarná kolečka a odmítají vepřín zrušit, pučmelouni. Náklady nedovolí konat. Kulantní lži k vývozu. Lidské životy nemají cenu - a kdy asi měly?!

POZOR! Současná propaganda se bezostyšně vrátila k nacistickým tématům, používaným do r. 1945

16. 6. 2016



Kampaň britského miliardáře Arrona Bankse, který podporuje Brexit, rozšířila na Twitteru obrázek, který je jakoby přímo převzat z ústředí Hitlerovy nacistické propagandy. Na obrázku je loď, která představuje EU, která padá přes vodopád, kdežto od ní uniká záchranný člun s nápisem Brexit a pluje směrem ke krásnému východu slunce.

Avšak v centrální části "lodi EU" se na tomto obrázku dějí skutečně neuvěřitelné věci. Dvě vousaté postavy s tmavou kůži, jedna z nichž nese křivou šavli a druhá pytel peněz, by byly okamžitě důvěrně známy lidem, kteří zažili nacistický režim v Německu či v Protektorátu, jenže v té době by ty postavy byly židé. Na tomto obrázku to jsou muslimové. Tmavý muž s křivou šavlí nutí blonďatého árijského mladíka se švédskou vlajkou skočit po prkně do moře, zatímco postava s pytlem peněz se nad ním vzrušeně raduje. V popředí lodi jiná "asiatská" postava se snaží sexuálně osahávat ženskou sochu na přídi.

Dělo na palubě označené "Rozrůzněnost" střelbou proděravělo dno vlastní lodi. A žralok s nápisem "politická korektnost" se připravuje sežrat Švéda, až bude muset skočit z prkna.

Tyto motivy nejsou jen rasistické. Je to návrat ke konrétnímu stylu nacionalistického antisemitismu, o němž jsme se domnívali, že od roku 1945 už nemá v Evropě místo. Postavy na této kresbě jsou přesně téhož typu, jaké se používaly v kreslené propagandě nacistického tisku.

Jde o tentýž temný archetyp evropské civilizace: hejno zlověstných, hrozivých, chlípných a špinavých podlidí, kteří zmanipulovali elity, aby ty zotročily obyčejného, řádného občana. Tito podlidi zosobňují existenční hrozbu civilizaci.

Kdokoliv, kdo šíří tyto strašlivé archetypy, je nepřítelem mé země a všech jejích hodnot a slušnosti, za něž lidé za druhé světové války bojovali. Uvědomte si, že budete-li hlasovat pro odchod z EU, k moci se dostanou osoby, které šíří tyto nacistické archetypy, varuje v deníku Guardian Andrew Brown.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Studie Masarykovy univerzity

Prokazatelně manipulativní Parlamentní listy

16. 6. 2016

Specialisté Masarykovy univerzity podrobili zkoumání 2 660 článků vydaných v průběhu března letošního roku, a to ze serverů Sputnik, AC24, Svět kolem nás a Parlamentní listy. Jde o portály, které podle odborníků šíří prokremelskou propagandu. Kritériem výběru byla rámcová čtenost článků, a proto nebyl zařazen další známý server Aeronet.

Z čísel lze vyčíst, že se v jednotlivých textech objevovalo téměř ve 40 procentech svalování viny, v asi 34 procentech zveličování a fámy, v téměř 18 procentech neopodstatněné nálepkování a skoro osm procent zpravodajských článků obsahovalo názor autora, což by se nemělo stávat.

Všechno to dokládá špatnou novinářskou práci. Jednotlivé weby se téměř vůbec neuchylují k primitivní propagaci ve prospěch Kremlu nebo jeho představitelů. Nevyskytují se ani podvrhy fotek nebo videí, které si lidé s propagandou spojují nejčastěji. Zmíněné praktiky ale vytvářejí atmosféru nefunkčnosti stávajícího politického systému. Proruská náklonnost se projevuje hlavně ve stylu referování o tématech, takže například válečný konflikt na Ukrajině nebo v Sýrii jednotlivé weby relativizují.

Jako překvapivé výzkumníci hodnotí informace, které jim analýza ukázala v souvislosti s Parlamentními listy. Zatímco průměrně zkoumané portály odkazují na zdroje v 75 procentech případů, u tohoto média je to jen 40 procent.

„Parlamentní listy jsou vnímány jako přechod mezi seriózními médii a šedou zónou prokremelské manipulace. Podle našich dat jsou ale co do obsahu stejné jako například AC24 a s manipulativními technikami se u nich setkáváme dokonce častěji než třeba u Sputniku. Což je o to vážnější, že čeští politici je vnímají jako standardní prostor pro svoji prezentaci,“ doplnil politolog Miloš Gregor, druhý vedoucí výzkumu.

Zdroj a odkaz na kompletní analýzu najdete na portálu Masarykovy univerzity.

Pozn. Boba Kartouse: Analýza ukazuje, že Parlamentní listy ve vysokém výskytu používají tyto manipulativní techniky: svalování viny (ve více než polovině výzkumného vzorku), fabulace (ve více než třetině výzkumného vzorku), nálepkování (v téměř třetině výzkumného vzorku), apel na strach (ve více než 12 % výzkumného vzorku) a další (str. 8 zprávy z analýzy). Podle analýzy jde o médium, které zcela záměrně podporuje protiuprchlickou propagandu a politicko-ekonomické zájmy Ruska, Číny, případně českých politiků, kteří sami tyto zájmy podporují (nejvíce Miloš Zeman). Jak dlouho ještě míní čeští politici legitimizovat projekt konkrétní zájmové skupiny svou ochotou poskytovat vyjádření, nebo dokonce publikovat?

Většina indicií naznačuje, že v Orlandu nezabíjel islámský terorista

16. 6. 2016 / Daniel Veselý

Jsem přesvědčen o tom, že islám jako obecně všechny náboženské nauky má mnoho chyb, jež se dají kriticky hodnotit, leč západní veřejnost se vůči islámu a muslimům vymezuje velice zaujatě, a navíc objevují se mnohé mýty, které jako by připomínaly osudná 30. léta 20 století. Lidé se ptají, jak je možné, že k teroristickým metodám jak na Západě, tak v islámském světě sahají mnohdy muslimové; nevyvěrá snad toto perverzní puzení z jejich věrouky? Uvědomme si prosím, že desítky milionů muslimů žijí dlouhé dekády v mnohdy děsivém útlaku (Podle hodnocení Global Peace Index za rok 2016 je mezi deseti nejméně pokojnými státy na planetě sedm islámských zemí ZDE), čelí ničivým intervencím a v řadě případů za toto „vděčí“ západním zemím. Tento útlak přirozeně nezůstává bez odezvy. Přesto je drtivá většina muslimů mírumilovná a ani v některých případech, kdy mají jistá média jasno ZDE, že jde o islámský terorismus, nelze s největší pravděpodobností hovořit o zločinech motivovaných tímto náboženstvím.

Mediální manipulace je v médiích vnímána jako banální jev

Normalizace nenormálního

16. 6. 2016 / Bohumil Kartous

Zkuste se zeptat českých novinářů, co si myslí o vyhrožování vedení redakce zpravodajství TV Prima reportérům, že pokud nebudou psát podle "not", budou vyhozeni. Překvapivě se setkáte s tím, že nejsou nijak překvapeni. Pravděpodobně se s tím už také setkali, jinak si to lze těžko vysvětlit. Ohledně tématu imigrace je to jaksi ještě více pochopitelné: je to taková malá normalizace, kdy se lež stává zdravým selským rozumem a nerozumné by naopak bylo proti ní vystupovat. Jak za této situace docílit vyváženého mediálního obrazu, na který poukazují Michal Musil a Pavel Urban?

57 konzervativních poslanců se vzbouřilo proti britskému ministru financí

15. 6. 2016

Britský ministr financí George Osborne varoval, že bude nutno zvýšit daně o 15 miliard liber, pohonné hmoty a alkohol budou muset být také více zdaněny a zdravotnictví, školství a obrana utrpí drastické škrty, pokud Británie odejde z EU. V tom případě se totiž objeví v britském státním rozpočtu černá díra 30 miliard liber.

Kampaň za odchod Británie z EU obvinila Osborna, že tím porušil sedm předvolebních příslibů, na jejichž základě byla Konzervativní strana loni zvolena, a nabídla idealistickou vizi existence Británie po odchodu z EU, kdy budou na všechno peníze.

Stoupenci Brexitu varovali, že Osbornovy finanční škrty by zlikvidovaly jeho důvěryhodnost a že Osborne i premiér Cameron by byli svrženi.

Bob Geldof se střetl s Nigelem Faragem na řece Temži

15. 6. 2016



Euroskeptik a šéf strany UKIP Nigel Farage zorganizoval na středu dopoledne flotilu probrexitových člunů, především probrexitových anglických rybářů, které demonstrovaly na řece Temži za odchod Británie z EU. Mělo to evokovat duch evakuace Britů malými čluny z Dunkirku během druhé světové války. Proti němu se postavil známý hudebník a lidskoprávní aktivista Bob Geldof, který upozornil, že Británie má druhou největší rybářskou kvótu v EU. Obvinil megafonem Farage ze lhaní a varoval, že Farage není žádným přítelem anglických rybářů. Na to reagoval jeden člun podporující Brexit tím, že začal na Geldofův člun stříkat z hadice vodu.

Greenpeace zaútočil na jednu z největších rybářských lodí, které se na řece Temži účastní Farageova protestu proti EU. Je to loď Christina S ze skotského města Peterhead. Před čtyřmi lety majitelé této lodi hráli klíčovou roli v rybářském podvodu v hodnotě 63 milionů liber. Majitelé lodi Ernest Simpson a jeho syn Allan Simpson tehdy dostali každý pokutu ve výši 65 000 liber a soudy jim zkonfiskovaly 725 000 liber za to, že protizákonně lovili makrely a herinky. Ernest Simpson přiznal, že spáchal podvody vylovením a prodejem nedeklarovaných ryb za více než 2 miliony liber a jeho syn za více než 2,7 miliony liber. Šlo o rozsáhlý podvod, jehož se účastnila celá řada skotských rybářů a několik významných továren na zpracování ryb.

John Sauven, ředitel organizace Greenpeace UK, upozornil, že je "nešťastné" že se protestu britských rybářů na řece Temži účastní právě tato loď.

Překvapivá blízkost ČSSD a TOP 09 jako dno politického nihilismu

15. 6. 2016 / Boris Cvek

V životě se stávají situace, kdy se překreslují mapy spojenectví a kdy se pod tlakem reality proměňují priority. Zdá se, že jsme něčeho podobného dnes svědky v nejvyšší české politice. Včera v ČRo Plus jsem slyšel, jak si notují poslanci Huml (ČSSD) a Korte (TOP09) a stejně tak si notovali v nedělních Otázkách V. Moravce ministr Chovanec, první místopředseda ČSSD, s předsedou TOP09 Kalouskem.

Přijďte na veřejnou debatu ve středu 15. 6. v 16:00

Nakolik objektivní je vysílání Českého rozhlasu?

15. 6. 2016

Rada Českého rozhlasu tímto zve zájemce na Veřejnou prezentaci dvou nezávislých odborných analýz, které byly vypracovány v rámci výběrového řízení pro potřeby Rady Českého rozhlasu firmou Focus:

Mediální reprezentace „ukrajinské krize“ ve vysílání Českého rozhlasu

Kauza „Agrotec“ ve vysílání Českého rozhlasu

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2016

1. 6. 2016

V květnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 45 339 Kč.   Příjem z reklamy byl 16 913 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2016 130 685,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák