Rasmussen: Rusko se spojilo s ekologickými organizacemi proti exploataci břidlicového plynu

19. 6. 2014

Rusko tajně spolupracuje s ekologickými organizacemi v jejich kampani proti frackování ve snaze udržet závislost Evropy na dovozu energie z Moskvy, tvrdí generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Řekl to na konferenci v londýnském Chatham House. Rusko podle něho zahajuje sofistikovanou dezinformační kampaň proti získávání zemního plynu z břidlic.

"Setkal jsem se se spojenci, kteří informují o tom, že Rusko jako součást své sofistikované informační a dezinformační kampaně aktivně spolupracuje s takzvanými nevládními organizacemi - ekologickými organizacemi, které pracují proti břidlicovému plynu - ve snaze udržet závislost Evropy na ruském zemním plynu. To je moje interpretace," uvedl.

Lakmusový papírek v Čechách

19. 6. 2014 / Petr Sak

Dokonalým indikátorem jedné chemické vlastnosti je lakmusový papírek. Nejenže je přesně definováno, co lakmusový papírek měří, ale i míra této vlastnosti - záporný logaritmus koncentrace vodíkových iontů (pH).

Lakmusový papírek a jeho mimořádná vlastnost měřit jednu kvalitu látky mne napadla v posledních dnech v souvislosti s návštěvou profesora Noama Chomského v Čechách a na Moravě. Nejdříve mne překvapila "odvaha" České akademie věd, pozvat pro západní diskrétní a obslužnou elitu kontroverzního intelektuála. V živé paměti ještě máme zrušení semináře kontroverzního židovského politologa Normana Finkelsteina o holocaustu pár hodin před jejím začátkem na pokyn tehdejšího premiéra Jana Fišera. Ukázalo se, že proklamovaná nezávislost vědců a vědeckých institucí a skutečná nezávislost jsou dvě různé věci.

prof. Oskar Krejčí. Foto: Daniela Černá, Parlamentní listy

PŘEDNÁŠKA

Rusko a Evropská unie: mýty, realita a naděje

19. 6. 2014 / Oskar Krejčí

Britské listy získaly pro své čtenáře část vystoupení profesora Oskara Krejčího na právě probíhající konferenci Evropská unie a Rusko -- spolupráce, soužití, konfrontace? Tu v pražském Evropském domě společné pořádají Res publica, sdružení pro informace,  FONTES RERUM, družstvo pro ekonomická, politická a sociální studia, České sdružení přátel Le Monde diplomatique a slovenský Klub Nového slova.

...Vše se děje v kontextu zklamání z Baracka Obamy. Prezident, který sliboval hledání cest k jadernému odzbrojení, vyklizení věznice na Guantánamu, odchod amerických vojáků z válek nastartovaných jeho předchůdcem, restart vztahů s Ruskem vlastně ničeho nedosáhl. Uspořádat summit o jaderném odzbrojení bez Ruska je smutným symbolem selhání cesty, která mohla vézt od neudržitelné hegemonie USA k vyvážené multipolaritě, oligopolu mocností společně nesoucích odpovědnost. Nemluvě o bojích v "osvobozeném a demokratickém" Iráku, kde na proamerickou vládu útočí bojovníci vyzbrojení a vycvičení především díky USA. Svět se dodává do většího chaosu, než byl v dobách vlády George Bushe ml. Děje se tak mimo jiné proto, že současná administrativa pokračuje v Bushově strategii na udržení hegemonie, ovšem popírá to nejen před veřejností, ale především sama před sebou -- což znamená, že jedná nedůsledně.

Na Bělehrad!

19. 6. 2014 / Přemysl Janýr

Na Bělehrad! Na Moskvu! Psíci oddaní, stačí ukázat. Takhle štěkají pro každého pána. Jenže když je po všem, najednou jsou k noze vítězi.

Ne, není to o stoletém Švejkově výročí a následné tragedii. Je to o tragedii nové, právě rozehrané, ve které v roli českého fouska ochotně zaskakuje Evropa. V čele s Evropou Novou Donalda Rumsfelda, odchovanou v chlapáčtějším duchu, než v babských žvástech o míru.

Psíci jsou od toho, aby poslouchali, ne aby přemýšleli. Jinak by je mohlo napadnout, že si dosavadní události zrekapitulují, že se zamyslí kdy a jak se odehrály, jak se jim dalo předejít a z jakého důvodu se tak nestalo. Že je pro ně důležitější ne jestli štěkat na Putina nebo s Putinem, ale proč a co to pro ně znamená.

Na počátku je nepochybně Putinovo rozhodnutí z října 2010 pro šest let starý plán Nursultana Nazarbajeva vytvořit podle vzoru EU Eurasijskou hospodářskou unii států bývalé SSSR. Kam se připojí čtyřicetimilionová Ukrajina je ovšem velmi podstatné a obě strany ji začaly verbovat pro sebe, Putin finanční půjčkou 15 miliard

Apel o finanční příspěvek na provoz Britských listů

4. 6. 2014

Vážení čtenáři, po roce jsme opět nuceni připomenout se vám s apelem, že bohužel vydávání Britských listů není zadarmo. Prosíme vás, máte-li možnost, abyste na výdaje na jejich provoz přispěli přiměřenou částkou. V současnosti vybereme na finančních příspěvcích jen cca 60 procent výdajů provozu našeho serveru a dlouhodoběji to není udržitelné. Na provoz BL v současnosti přispívá méně než 200 osob, deník má měsíčně přibližně 300 000 čtenářů. Uznáte, že je na tom něco špatně.

Prosíme, pokud můžete, přispěte finanční částkou na náš účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2; prostřednictvím mobilního telefonu nebo úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Deník může fungovat pouze potud, pokud ho budou podporovat čtenáři.

Předem díky

Jan Čulík

šéfredaktor

Dny Jeruzaléma v Praze, palestinský protest a postoj Ministerstva zahraničních věcí ČR

19. 6. 2014 / Jan Kavan

V těchto dnech probíhá v Praze Festival "Dny Jeruzaléma v Praze". Nemám vůbec nic proti prezentaci izraelské kultury, kulinářského umění a dalších zajímavostí české veřejnosti. Právě naopak. Jakékoli seznamování s realitou Středního Východu považuji za velmi záslužnou aktivitu. Ale poté, kdy jsem měl možnost si přečíst protest palestinského velvyslanectví v Praze, který zcela oprávněně poukazuje na známou skutečnost okupace východního Jeruzaléma, tak si kladu otázku: Je současné vedení Prahy skutečně tak nevzdělané, že neví nic o obrovském rozdílu mezi západním a východním Jeruzalémem anebo jde o cílenou provokaci vůči Palestině a o zpochybnění jednání o mírovém řešení tohoto konfliktu? Nemělo by MZV ČR upozornit pražský magistrát na potřebu respektovat mezinárodní právo? ptá se Jan Kavan. Dopis palestinského velvyslanectví pražskému magistrátu viz níže:

O volyňských Češích v rozhlase

19. 6. 2014

Zaostřeno Dnes se v 18:40 v pořadu Zaostřeno (ČRo Plus) podíváme na konflikt na Ukrajině českýma očima. Na Ukrajině totiž žije velká skupina volyňských Čechů, kteří, přestože jsou oficiálně Ukrajinci, se sami cítí býti spíše Čechy. Sami by si přáli z Ukrajiny odejít, ale místo toho jejich synové bojují na východě země a umírají. V komunitě Volyňských Čechů natáčel Josef Brož. (20 min)

Následují rozhovory s profesorem Pedagogické fakulty Msarykovy univerzity Jaroslavem Vaculíkem, ředitel odboru zahraniční politiky prezidenta Hynkem Kmoníčkem a scenáristkou a reportérkou Lenkou Královou...

Neuskutečněný rozhovor

19. 6. 2014 / Leopold Kyslinger

Vrátil jsem se z chalupy a probíral jsem se kupou zpráv a odkazů, které mi přišly za mé nepřítomnosti do mailové schránky. Chalupu totiž máme v takovém koutu Krkonoš, kde i telefonní signál je méně než slabý a zahlcení informačním tokem opravdu nehrozí. Podivoval jsem se právě reakcím na Noaha Chomského, když zazněl signál SKYPE. Podvědomě jsem zvolil přijmout a z monitoru se na mě usmívala známá usměvavá tvář. Po pozdravení jsem se hned začal svěřovat s čerstvými dojmy.

Vědci objevili slabost bakterií, odolných vůči antibiotikům

19. 6. 2014

Britští vědci objevili slabost "superbakterií", odolných vůči antibiotikům. Znamená to, že zřejmě bude možné léčit i infekce, které jsou dnes odolné vůči antibiotikům.

Vědci identifikovali slabost, která postihuje membránu obklopující většinu buněk bakterií dnes odolných vůči antibiotikům. Informace vyšla v časopise Nature a mohla by vést k vzniku nové generace léků, které by zbouraly tuto membránu.

Profesor Changjiang Dong z University of East Anglia uvedl: "Identifikovali jsme cestu a bránu, jíž bakterie přenášejí stavební kameny této bariéry na její vnější stranu. Dokázali jsme, že bakterie zahyne, pokud je tato brána uzamčena."

Je to velmi významný vědecký úspěch, neboť počet superbakterií, odolných vůči antibiotikům, po celém světě rychle vzrůstá. Experti varují, že je to větší hrozba než globální oteplování.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Za posledních 30 let se v Británii zdvojnásobila chudoba

19. 6. 2014

Britská ekonomika se od osmdesátých let dvacátého století zdvojnásobila, avšak počet občanů, kteří trpí horší než minimální životní úrovní, se za tu dobu více než zdvojnásobil. Ze studie Poverty and Social Exclusion Project, zabývající se chudobou v Británii, vyplývá, že 33 procent britských domácností trpí horší než minimální životní úrovní. To je definováno nutností obejít se bez tří nebo více základních skutečností, nutných k životu - že lidé nemají dostatečné množství potravin, nejsou schopni se dostatečně oblékat a nejsou schopni dostatečně vytápět či pojistit své domovy. V osmdesátých letech tímto druhem nedostatku v Británii trpělo 14 procent obyvatelstva.

Zde studie vyplývá, že téměř 18 milionů Britů žije v nepřijatelných životních podmínkách a 12 milionů Britů je příliš chudých na to, aby se účastnilo základních společenských aktivit - jako mít možnost pozvat přátele na večírek do vlastního bytu anebo účastnit se společných rodinných akcí. Každý třetí byt nemá možnost řádně vytápět svůj byt a 4 miliony britských dospělých a dětí nemají dost peněz na to, aby se pořádně najedli.

Zaměstnanost není zárukou chudoby. Poverty and Social Exclusion Project konstatuje, že problémy má i mnoho domácností, kde nejméně jeden dospělý má pravidelné zaměstnání.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dvě prokletí dnešních slabých ročníků

19. 6. 2014 / Pavel Gajdošík

Hlavně pro studenty a sportovce, kteří dlouhodobě nenaplňují svůj potenciál a nedosahují očekávaných výsledků, existuje v angličtině velmi výstižný, ale do češtiny jednoslovně nepřeložitelný pojem "underachievers" (ti, kteří "pod-dosahují").

Na dnešní mládež se mezi kantory začíná brblat, že je plná pitomců, a třeba u našich mladých hokejistů, kteří dříve ve svých věkových kategoriích vždy patřili ke špičce, se zdá, že jsou jen stínem generace zlatých hochů z Nagana a že nový Jágr z jejich řad už nevzejde.

Julian Assange se pokusí zpochybnit deportační příkaz do Švédska

18. 6. 2014

Právníci pracující jménem Juliana Assange, zakladatele serveru Wikileaks, který se ve čtvrtek bude skrývat už dva roky na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, připravují podání švédským úřadům ve snaze zpochybnit jeho deportační příkaz do Švédska. Assangeova právnička Jennifer Robinson sdělila reportérům, že podání, které bude předloženo švédským soudům příští úterý, je "založeno na nových informacích".

Assange se ukryl na ekvádorské velvyslanectví v Londýně dne 19. června 2012. Od té doby je velvyslanectví obklopeno 24 hodin denně britskou policií. Hlídání velvyslanectví stálo dosud britské daňové poplatníky 6 milionů liber, neboť britská vláda chce Assange deportovat do Švédska. Assange a jeho právníci se obávají, že by byl ze Švédska deportován do USA.

Assange hrál klíčovou roli při útěku Edwarda Snowdena z Hongkongu do Ruska. Pracovníci serveru WikiLeaks loni Snowdenovi pomohli vyhnout se zatčení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vánoce a koule nikde

19. 6. 2014 / Kateřina Ryšavá

Vánoce. Svátky lásky, smíření, odpuštění. Domovem voní purpura, cukroví, jehličí... Kdo by je neměl rád? Když si je ovšem nekazíme pocitem, že musíme mít nablyštěný byt, napečeno více druhů cukroví než sousedka a hroznou představou, že nás okázalostí darů trumfnou kolegové ve firmě, což zřetelně objasní, že mají své blízké daleko radši než my. Proč vám ale, přátelé, připomínám Vánoce v červnu? Domnívám se totiž, že jimi Česká republika žije celičký rok. Stačí se rozhlédnout: Neustále se zdobí. Snad jen koule nikde.

Stačí nám, abychom dospěli k právní úpravě o nešíření jaderných zbraní?

19. 6. 2014 / Miloš Dokulil

Některé mediální úvahy ujišťují své čtenáře či posluchače o tom, že snad jaderné zbraně nejsou pro naši planetu praktickým rizikem či dokonce hrozbou zkázy pro lidstvo této planety. Jako kdyby stále platilo, co se říká nejméně půl století, že již vize možné zkázy života na zeměkouli je dostatečně odstrašující. Ne že by bylo dobře šířit neustále kolem sebe strach; zvláště kdyby byl jenom zbytečnou a zcela neoprávněnou panikou. Ta problematika je ovšem zapeklitější, než se to na ten stále uklidňujícím způsobem ochočující pohled zdá. Jako kdyby stačilo mít někde nad sebou ochranný atomový deštník a jinde zase třeba dohodnuté podmínky k vyhlášení pásem bez atomových zbraní.

Fotbal česk(oslovensk)ý opět na výsluní?

19. 6. 2014 / Miloš Dokulil

Světový pohár ve fotbalu v Brazílii je rozehraný na plné obrátky; někdy v dešti, jindy na slunci, ale letos bez české účasti. Kupodivu český či československý tým zrovna teď -- možná zcela nečekaně -- přesto zazářil, alespoň ve statistikách světových a evropských fotbalových pohárů, zaznamenávajících finále a v nich podíl úspěšných penalt. Takto to nebylo možné přehlédnout, i když v týdeníku, který se sportu věnuje spíše okrajově; tj. v The Economist, 14/6, str. 55. Článek byl nadepsán "Anglická choroba". Zabýval se především psychologickou stránkou penaltových "rozstřelů".

O "podlidech" a pomocném premiérovi

18. 6. 2014 / Karel Dolejší

Úřadující ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v nedělním komentáři k sestřelení dopravního letadla Il-76 v Luhansku, při němž zahynulo 49 osob na palubě, označil separatisty na východě Ukrajiny za "podlidi". Tato formulace se objevila v anglickém překladu jeho projevu na stránce velvyslanectví v USA, ale mezitím byla opravena ze "subhumans" na "inhumans" (nelidé), obdobně, jako i v ukrajinské verzi.

Díky od Jana Posoldy

18. 6. 2014

Odeslal jsem Janu Posoldovi částku ve výši 66834 Kč, kterou mu v posledních dnech poslali čtenáři Britských listů, informuje Jan Čulík. Jan Posolda píše:

Vážený pane Čulíku,

Děkuji Vám i všem lidem za pomoc a poskytnutou finanční částku. Zrovna jsem byl psychicky na dně, protože jsem obdržel doporučený dopis vhozený do domovní poštovní schránky od JUDr. Galláta, kterým je mně Okresním soudem Zlín zamítnut můj odpor proti elektronickému platebnímu rozkazu ze dne 1.4. 2014, přesto, že dlužná částka byla dne 14. 5. 2014 ve výši 1 157 Kč uhrazena. Na všechny takové zmateční dopisy musíte odpovídat. Ještě jednou děkuji za poskytnutou finanční hotovost Vám i všem lidem, kteří jsou ochotni pomoci druhému, ale jestli vyhraji tuto bitvu proti státní moci, tak to asi bude zázrak. Jsou to velmi rozsáhlé případy.

Jan Čulík k tomu dodává: Půjčky nejsou pro chudé!! Prosím vás, lidi, neberte si půjčky!! Půjčky nejsou přece pro lidi, kteří nemají peníze, neboť za výsadu dostat krátkodobě finanční částku od bankovní instituce vám bude účtován horentní poplatek. Jinými slovy, kdo je chudý a nemá peníze, tím, že si vezme půjčku, zchudne ještě víc! Půjčky jsou pro bohaté, kteří dočasně nemají finanční hotovost, ale jsou schopni nákladné poplatky za získání peněz od banky hradit.

Psychiatr Höschl tvrdí, že když mohl Noam Chomsky od AV ČR získat medaili, mohl ji dostat i Mengele

17. 6. 2014 / Daniel Veselý

Měl jsem dojem, že "chomskiáda" u nás už kulminuje, ale bohužel jsem se zmýlil. Vystoupení psychiatra Cyrila Höschla v Českém rozhlase překonalo veškeré meze zaryté české malosti a zabedněnosti. Každý má samozřejmě právo na svůj názor, ale neměl by zkreslovat fakta. A je znepokojující, že na zkreslování fakt neupozornila moderátorka, která pana Höschla interviewovala.

Škola žáky nebaví proto, že je toho na ně "moc"?

18. 6. 2014 / Miloš Dokulil

Téma bylo pro mě aktuální na vlastní kůži už hodně dávno. Měl jsem ovšem příležitost něco si následně vyzobat jako otec "dítka školou povinného" a nemalá ozvěna mě po čase zahlušila o jednu další generaci později. Mohlo by ovšem být i toho učiva moc. Protože přece jen nelze nevidět, jak se závratně rozrůstá lidské poznání všemi směry především od počátku druhé poloviny 20.  století. Mohlo by se říct, že poznání během posledních 70 let se rozrostlo "exponenciálně". Aby se v tom opečovávané žactvo neutopilo, kdysi se latinsky hlásalo "Non multa, sed multum". Zkusím to po svém, spíš volně, přeložit takto: "Ne moc dílčích věcí, ale probírané zato důkladně!"

Tělo si dělá s duchem, co chce?

18. 6. 2014 / Miloš Dokulil

Však to znáte! Rozmanité drogy dokážou udělat s člověkem divy. Ale stačí na to i běžný alkohol. Anebo jenom se člověk špatně vyspí, a potom nevrle bručí na celý svět nejméně do oběda, že? Zatím ještě nerozebírejme nadmíru senzitivní otázku případné (ne)svobody vůle. I když asi všichni něco víme o tom, že třeba i před soudy průkazný zločin nemusí mít svého odsouzeného pachatele, pokud se prokáže, že ten člověk "nebyl při smyslech" (jak se lidově říká).

Osa Moskva-Rijád?

18. 6. 2014 / Karel Dolejší

Reva Bhallová informuje o schůzce mezi ruským prezidentem Putinem, ministrem zahraničí Lavrovem a saúdským ministrem zahraničí Saúdem al-Fajsalem v Soči 3. června. Předmětem jednání podle ní nemusela být zdaleka jen Sýrie, jak bylo oficiálně oznámeno, ale mohlo dojít také na iráckou otázku...

Přečetli jsme:

Jiří Přibáň: O kritickém myšlení

18. 6. 2014

S Chomským jsem měl poprvé možnost se osobně setkat v roce 1993 a stejně jako mnoho mých britských kolegů jsem tehdy během konverzace u slavnostní večeře nevycházel z údivu, kolik informací je schopen jeho mozek zpracovat a seřadit tak, aby se ze statistických údajů a kvantifikovaných dat i politických citací stal kritický příběh s dramatičností politického thrilleru a přesvědčivostí žaloby před mezinárodním tribunálem. Přes tyto obdivuhodné schopnosti ale mají pravdu ti, kdo tvrdí, že na intelektuála zaštiťujícího se vědeckou exaktností se Chomsky prokazatelně příliš často mýlí ve svých politických závěrech. Společnost se totiž vyvíjí podle své vnitřní racionality, která se ze všeho nejméně řídí ideologickými představami, ať je hlásají političtí vůdci nebo jejich kritici.

-

Paradoxní konzervativnost takového myšlení se plně ukázala ve slavné debatě mezi Chomským a Foucaultem z počátku sedmdesátých let minulého století. Chomského projev byl výsledkem zvláštní kombinace vědeckého dogmatismu, politického misio­nářství a morálního univerzalismu, bez nichž si snad ani nelze Ameriku představit. Jeho obraz světa tak má například s takzvanou americkou morální pravicí společného mnohem víc, než si Chomského stoupenci jsou ochotni připustit.

Zdroj: ZDE

Obchodníci s velkým očekáváním

18. 6. 2014 / Pavel Gajdošík

Obratní manipulátoři z řad spisovatelů, scénáristů i politiků už dávno vědí, že vzbudíte-li v lidech očekávání, nemusíte už ho naplnit, a pokud zklamání dost dlouho oddalujete, hodně lidí vám ho promine -- vždyť jste se snažili a ony chvíle naděje byly přece fajn.

Britská vláda:

Špehování sociálních sítí je "legální"

17. 6. 2014

Masové špehování sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter a YouTube, výzvědnými službami je legální, protože to je "externí komunikace", argumentuje nejvyšší bezpečnostní činitel britské vlády.

Charles Farr, generální ředitel britského Úřadu pro bezpečnost a protiteroristické operace vydal první podrobné ospravedlnění činnosti britských výzvědných služeb, která "nepotřebuje individuální soudní příkazy k prohlídkám".

Kurdové "nepomohou irácké armádě znovu dobýt Mosul"

17. 6. 2014

Kurdské jednotky pešmerga nepomohou irácké armádě znovu dobýt město Mosul od džihádistických extremisté, řekl Nechirvan Barzani, premiér kurdského autonomního regionu v Iráku, v rozhlase BBC. Dodal, že jeho prioritou je ochránit kurdské oblasti na severovýchodě Iráku. Požadoval také, aby sunnitští Arabové v Iráku dostali svou vlastní autonomní zónu. Za poslední týden ovládly kurdské jednotky několik měst na severu země, které opustila irácká armáda, včetně města Kirkuk a celé tamější provincie Tamim, bohaté na ropu.

Svítání Zuluů a soumrak impérií

17. 6. 2014 / Karel Dolejší

24. června uplyne 184 let od narození podplukovníka Antonyho Wiliama Durnforda. Zahynul před 135 lety, 22. ledna 1879, v bitvě u hory Isandlwana, během největší porážky britské armády v koloniálních válkách. Osud polozapomenutého důstojníka, který se nejdříve ocitl v podezření, že se "stal domorodcem", a později na něj byla cíleně svalena vina za ponižující porážku, dodnes nabízí lekce, které je důležité nepřehlížet.

Strelkov Putinovi: "Jednejte teď, nebo ztratíte 'Novorusko'"

17. 6. 2014

Aktuální videozáznam vystoupení ruského plukovníka v záloze Igora Strelkova, velitele separatistů na východě Ukrajiny, obsahuje osobní výzvu adresovanou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby uznal "Novorusko" a poskytl mu masivní vojenskou pomoc. Strelkov obviňuje ukrajinskou stranu ze snahy "zničit Donbas" a průběh bojů popisuje jako "metodický postup protivníka s pěchotou a tanky, denně o 15-20 km, odřezávající od hranice a od pomoci". Pokud prý Rusko nepřijme "neprodlená opatření", Ukrajinci během týdne, nejdéle měsíce a půl, "dosáhnou úspěchu" a povstalci disponující několika tanky a děly se nedokážou bránit přesile ukrajinské armády.

Obavy z ekonomických ztrát, které v Rusku vedou k rezervovanosti vůči širší intervenci, jsou podle Strelkova nepodstatné, protože k těžkým ekonomickým ztrátám již stejně dochází a jsou "fakticky nevyhnutelné". Velitel separatistů vyjádřil názor, že Moskva mohla snadno okupovat východ Ukrajiny v době po provedení místních referend, ale když k tomu nedošlo, ozbrojenci začali prohrávat. Nyní je "nemožné" zasáhnout bez náletů, dělostřelectva, bez tanků a částečné mobilizace v Rusku. Kyjev údajně dostává "finanční a vojenskou pomoc" od "celé Evropy a Ameriky" a jedinou alternativou přímé intervence Moskvy je poskytnutí masivní vojenské pomoci separatistům.

Isis - nejbohatší a nejschopnější teroristická organizace světa

17. 6. 2014

Dva dny předtím, než irácké město Mosul padlo do rukou islamistické extremistické organizace Isis, se irácké armádě podařilo donutit jejího posla, Abu Hajjara, aby po čtrnácti dnech výslechů prozradil šéfa vojenské rady organizace Isis. O několik hodin později byl tento muž, Abdulrahman al-Bilawi, ve svém úkrytu u Mosulu už mrtvý. Z jeho domova získala irácká armáda 160 počítačových flešek s podrobnými informacemi o této teroristické organizaci.

Jak dobrým hospodářem bude církev?

17. 6. 2014 / Jiří Bátěk

"Nebudeš mít jiného boha mimo mne."

"Ne každý, kdo mi říká 'Pane, Pane', vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích."

Z církevních představitelů, zejména katolických, až úzkostlivě srší snaha prezentovat církev v tom nejlepším světle. Odmyslíme-li si však roucho Kristovo, kterým se snaží zakrýt různé nešvary uvnitř církve, získáme organizaci jako kteroukoli jinou. S dobrými i horšími lidmi, jejichž motivy mohou být a jsou různé.

Prezident Obama, Bowe Bergdahl, svaté principy a tutlaný pragmatismus

17. 6. 2014 / Miloš Dokulil

1. Nejdřív obecné preludium

Celý svět ví všechno o všem, zřejmě. Anebo skoro o všem. A pochopitelně ne vždycky ve všech směrech přímo v nutném zákrytu s pravdou. Koneckonců, zkusme nezapomenout -- alespoň v těch našich českých různě rozklížených poměrech -- že málem každý z nás máme "svou pravdu", kterou někdy třeba i "slepě", ale přitom tím halasněji hájíme. Takže jen to rozšiřme na sedm miliard lidí (byť takto také včetně nemluvňat), a nedáme celé to názorové spektrum přijatelně "do lajny" vůbec. Ve vědě pochopitelně a samozřejmě se počítá jen s ověřenými poznatky. V politice a v sociální oblasti má kdekdo mezi námi své subjektivní představy o tom, co a jak by bylo žádoucí. A pak to -- údajně -- rozhodnou globálně v každé komunitě (od obce až po nadstátní společenství) volby.

Jak se (stále "jeden furt") dělá politika

17. 6. 2014 / Miloš Dokulil

Než se poněkud opět (teď podruhé) rozhlédneme po teritoriu politiky a jejích aktérech, sluší se hned úvodem poznamenat, že v osvícené teorii se politika vymezovala jako "služba veřejnosti". Hned v tom klíčovém slově "politika" přinesla ještě stará řecká tradice výraz "polis" (tj. "obec"); neboť se jednalo o záležitosti obce (a pak věci jak obecní, tak obecné); a tedy všech se týkající a pro všechny nějak prospěšné. (Aniž bychom chtěli okamžitě všechno paušálně idealizovat: ta práva se týkala ovšem jen svobodných občanů; a pro různé jejich kategorie různě. Žena v antické řecké -- stále patriarchální -- společnosti udržovala především "rodinný krb" a byla spíše "správkyní" mužovy domácnosti než přímo "občankou". Takže jsme si jenom připomněli, že můžeme vždycky něco obecně tvrdit, a budou tu zřejmě pokaždé nějaká prožluklá omezení těch noblesně vytčených regulí.)

Sociální demokracie prohrává, protože nerozumí psychologii

17. 6. 2014

Politické hnutí, které nerozumí dvěma základním psychologickým charakteristikám, je odsouzeno k zániku. Prvním tímto rysem je syndrom měnícího se psychologického základu. Definoval ho biolog Daniel Pauly. Okolnosti svého mládí považujeme za normální a nevýjimečné, ať jsou jakkoliv kruté nebo chudé. V důsledku toho se během několika generací přizpůsobíme i tomu nejintenzivnějšímu útlaku či chudobě a zdá se nám, že je to normální a nezměnitelná situace, píše v deníku Guardian George Monbiot.

Druhým psychologickým rysem je tlak na změnu hodnot (jinak známý jako feedback vůči určitému politickému programu). Jestliže například má vaše země veřejné zdravotnictví, které zajišťuje, že každý, kdo potřebuje lékařské ošetření, ho dostane, aniž by za ně musel platit, toto v občanech vytvoří názor, že je normální postarat se o neznámé lidi a je nenormální a špatné se o ně nepostarat. Jestliže žijete v zemi, kde se lidé nechávají na ulici zemřít, vytvoří to ve vás názor, že je normální, že nemáte vůči chudým a slabým žádnou odpovědnost.

100 lékařů světa požaduje, aby Světová zdravotnická organizace začala přísně regulovat elektronické cigarety

17. 6. 2014

Více než 100 čelných světových lékařů a zdravotnických odborníků podepsalo dopis adresovaný Margaret Chanové, ředitelce Světové zdravotnické organizace, v němž požadují zavedení přísné regulace elektronických cigaret. Varují, že elektronické cigarety se mohou stát pro tabákový průmysl trojským koněm. Experti chtějí, aby byly elektronické cigarety podřízeny stejně přísné regulaci, jako jiné tabákové výrobky, jejichž reklama je zakázána. Obávají se, že jestliže bude dovolena reklama elektronických cigaret, dojde tak k "normalizaci" kouření a oslabení jeho současné společenské stigmatizace.

"Kdyby měl tabákový průmysl v úmyslu omezit škody, způsobované kouřením, oznámil by lhůty, dokdy přestane vyrábět a prodávat tabákové výrobky. Namísto toho jen přidal elektronické cigarety k svému obchodnímu sortimentu. Také by zrušil svou agresivní opozici vůči regulaci tabákových výrobků, jako je zvyšování daní, explicitní zdravotnická varování a prosté balení cigaret."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Volyňský román -- VI. část

17. 6. 2014 / Josef Brož

Stává se ze mne zvolna maniak zvuků, ale nebude to patrně již dlouho tvat, to nejhorší mám za sebou: alespoň doufám, protože už pro Český rozhlas Plus mám vše k volyňským Čechům v zásadě dostříhané. Po minulé části v Britských listech, kterou jeden pisatel nazval "převážně impresionistickou", se bude ve čtvrtek v rámci pořadu Zaostřeno po Názorech a argumentech, tedy v 18: 40 hodin, vysílat zvuková podoba ve formě reportáže a tří rozhovorů ve studiu.

Do toho druhého pořadu jsem se vrátil, za laskavé tolerance vedoucího Radka Kubička, nikoliv ale kvůli němu. Není to totiž vůbec špatný pořad, a přišlo by mi to jako nemístná dezerce. Ale nechci to tu více rozmazávat...

Londýnský konzervativní starosta Boris Johnson:

Tony Blair se konečně zbláznil

16. 6. 2014

Dospěl jsem k závěru, že se Tony Blair konečně zbláznil, píše v konzervativním deníku Daily Telegraph londýnský konzervativní starosta Boris Johnson. V neděli vydal na svém serveru esej, která mi připadá šílená, vzhledem k tomu, že odmítá postavit se čelem k faktům. Když Blair píše o katastrofě moderního Iráku, činí tvrzení, která jsou natolik v kontrastu s realitou, že člověk na to čumí s otevřenou pusou a ztrácí dech. Blair zjevně potřebuje psychiatrickou pomoc.

Co čekat v Iráku? A jaké budou důsledky?

16. 6. 2014 / Karel Dolejší

Média se vcelku pochopitelně zaměřují především na radikálně islámské elementy mezi sunnitskými povstalci v Iráku, kteří v posledních dnech způsobili takřka úplný rozpad tamních ozbrojených sil. Jenže vedle organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL či ISIS) má sunnitská ofenzíva ještě další dva další důležité komponenty, bez nichž by sotva vypadala tak hrozivě.

Případ pana Posoldy má širší souvislosti

16. 6. 2014 / Boris Cvek

Jak ukazuje příklad pana Posoldy (a mnoha dalších), lidé se mohou bránit, spojit se a vskutku šlechetně si pomoci, v naprostém kontrastu s oficiální mocí, ať už ta je nominálně vedena kýmkoli. Moc a veřejné miliardy přitahují bezcitné sobce, jejichž cílů se nejlépe dosahuje ze zákulisí, pro které je ministr pouze jakousi převodní pákou k vypouštění verbální mlhy dobrých úmyslů a omezených možností.

Hana Marvanová nedávno zdůraznila po své zkušenosti v roli první náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti, že politické strany sice mohou vyhrát volby s reformním programem, nicméně někteří úředníci jim prostě zabrání v jeho realizaci.

Servilita českých médií vůči neusvědčeným válečným zločincům je nepřijatelná

16. 6. 2014 / Daniel Veselý

Česká televize v relaci Interview 24 ZDE opět předvedla, jak se novinářské řemeslo -- notabene ve veřejnoprávní televizi -- dělat nemůže. Moderátorka Světlana Witowská pokládala "exkluzivnímu" hostu, kterým byla Madeleine Albrightová, servilní a neškodné dotazy a jen nepatrně se dotkla toho, co by novináře mělo zajímat především. V tomto případě šlo o roli bývalé ministryně zahraničí USA v Kosovu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2014

4. 6. 2014

V květnu 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 33753 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2014 částkou 3723,37 Kč. Příjem z reklamy byl v květnu 2014 celkem 20 651 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2014 263 680,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.