Deset ran asociálně nedemokratických

11. 6. 2014 / Marek Řezanka

Za tragédii sociální demokracie je možno považovat pozbytí smyslu její existence. Po více než sto letech svého bytí totiž nepředstavuje stranu hledající systémovou změnu, ale stala se etablovaným systémovým pilířem. Pilířem, který jde na ruku neoliberální politice a zájmům nadnárodních korporací.

Jakými ranami je stíhána, aby se navrátila ke své podstatě?

Jako bylo deset ran egyptských, našli bychom i deset kauz, na nichž sociální demokracie demonstruje svoji současnou marnost nad marnost:

Jaktože ČSSD nebojuje proti exekutorské mafii a korupci?

11. 6. 2014

K situaci na ministerstvu spravedlnosti jsme od nich [ČSSD] neslyšeli ani o víkendu, kdy se situace vyhrotila, žádný názor, ač korupce hýbe preferencemi. Nezájem o korupci [v ČSSD]je devastující. Lidé volí raději miliardáře, kterému uvěřili, že nemá zapotřebí krást, napsal Karel Hvížďala ZDE
Jak je to možné? (JČ)

Na arménsko-ázerbajdžánské hranici vypukly boje

11. 6. 2014

Na vesnici Lakadag v Džulfiském rajónu Nachičevanské autonomní republiky útočí arménské ozbrojené síly, informují ázerbájdžánská média.

"V danou chvíli probíhají boje, obyvatelé vesnice Lakadag jsou nuceni opustit své domy", informoval dopisovatele informační agentury REGNUM jeden z místních obyvatelů Ajnur Serkerov. Podle svědka ázerbájdžánské ozbrojené síly utrpěly ztráty na životech.

Tisková služba ministerstva obrany Ázerbajdžánu nebere telefony.

Nejbližším arménským spojencem je Rusko, které má na území této bývalé sovětské republiky strategickou vojenskou základnu v Gjumri. Ázerbájdžán udržuje nejbližší vojenské vazby s Tureckem, které mu dodává zbraně.

Zdroj v ruštině: ZDE

Příběhy z okupace: Izraelci, kteří přestali mlčet

11. 6. 2014

Skupina nazvaná Breaking the Silence (Ukončit mlčení) deset let shromažďovala svědectví uzraelských vojáků, kteří sloužili na palestinských územích. Poté byla svědectví deset hodin předčítána publiku v Tel Avivu.

Mladý voják přestal naslouchat muži předčítajícímu na jevišti na telavivském náměstí Habima, před vysokou fasádou kulturního paláce Charles Bronfman Auditorium. Předčítajícím byl Josi Sarid, bývalý ministr školství a životního prostředí. Jeho text je svědectvím vojáka Izraelských obranných sil, jednoho z 350 vojáků, politiků, novinářů a aktivistů, kteří minulý pátek na výročí izraelské okupace palestinských území v roce 1967, recitovali očitá svědectví 950 vojáků shromážděná organizací Breaking the Silence.

Stanovisko SPaS k finanční ústavě -- co stojí za obratem ČSSD o 180 stupňů?

11. 6. 2014

tisková zpráva

Po roce ČSSD otočila a naprosto změnila svůj původní postoj k finanční ústavě. Připomeňme, že ČSSD tvrdila, že "podle finanční ústavy se vládnout nedá", či případně, že finanční ústava "nemůže zlikvidovat schodky státního rozpočtu."

Rok se s rokem sešel, ČSSD je vládnoucí strana s premiérem v čele a vše je náhle jinak.

Dá se odvodit, že návrh finanční ústavy -- předložený nikoliv náhodou pravicí bývalé koalice vedené de facto M. Kalouskem -- v mysli představitelů ČSSD navazuje na Fiskální kompakt, který je silně neoliberálním materiálem. Vyplývá z toho i to neštěstí, že ČSSD je schopna odsouhlasit cokoliv, co z EU vzejde, jelikož je "proevropská". Tímto způsobem nejenže popírá vlastní sociální kořeny, ale sama se staví do nesmírně nebezpečné, sebedestruktivní pozice.

Kultura za 300 - proč Amazon a Lego ano a filmové pobídky ne?

11. 6. 2014 / Kateřina Kalistová

V době všeobecného hořekování nad resortními rozpočty by v mizérii ostudného návrhu rozpočtu ministerstva kultury úplně zanikla nesmyslnost rozhodnutí ministerstva financí, které seškrtalo i peníze na tzv. filmové pobídky na 300 milionů Kč z původně resortem kultury navržených 800 milionů. V čem je problém? Nejde mi totiž na rozum, proč se Česká republika dobrovolně vzdává filmových investic ve výši několika miliard korun, díky nimž se za každou investovanou korunu vrací do rozpočtu koruna padesát. Proč Amazon a Lego ano a filmové pobídky ne?

Je to vůbec možné? A aby to takto pokračovalo?

11. 6. 2014 / Miloš Dokulil

Došlo k tomu -- pro naše vnímání času -- těsně před svatodušními svátky. Až v Indii. Ta je pro nás běžně daleko. Jak místně, tak kulturně. Došlo k znásilnění dvou dívek. Jedna měla 14 let a ta druhá jenom pouhých 12. Byly tu sestřenice. Nejenže k tomuto zcela obludnému činu došlo. Potom je pachatelé ještě navíc pověsili; oběsili je na stromě...

Zločinně zachráněni?

11. 6. 2014 / Karel Dolejší

Největšíma válečnejma štváčema jsou vždycky tydle vobránci. Kdyby se nechali podříznout rovnou, k žádnejm válkám by na světě nedocházelo.
Josef Švejk o svém studiu Carla von Clausewitze
Merde. Voilà, les Belges!
Poručík Gausseres, 20. května 1978, Kolwezi, Zaire

11. května 1978 překročila skupina Kubánci v Angole vycvičených ozbrojenců náležejících ke skupině Národní fronta pro osvobození Konga (FNLC) hranice ze Zambie a provedla v pořadí druhou invazi do Katangy, jižní provincie Zairu (dříve Kongo, později Demokratická republika Kongo). 13. května větší část sil FNLC, 2 000 - 4 000 vojáků, útočí na strategicky důležité hornické město Kolwezi. 14. brigáda Severokorejci vycvičené zairské divize Kaymanyola pověřená obranou města se rychle rozpadá. FNLC verbuje do svých milicí mezi místními a také některé přeběhlíky z řad rozprášených zairských jednotek. Především tito noví "bojovníci za svobodu", i když nikoliv jen oni, se o den později pustí do drancování, vraždění místních obyvatel a také rukojmích z řad evropského personálu zajišťujícího provoz kobaltových a měděných dolů.

Agresoři, nebo krotcí barbaři?

11. 6. 2014 / Pavel Gajdošík

Navzdory velké publicitě věnované některým násilným excesům není dnešní mládež ani zdaleka tak agresivní a bojovná, jak by se mohlo zdát.

Podle části sociologů představuje každá nová generace invazi mladých barbarů, které musí společnost co nejrychleji zcivilizovat, aby se jim nenechala rozvrátit v základech.

Apel o finanční příspěvek na provoz Britských listů

4. 6. 2014

Vážení čtenáři, po roce jsme opět nuceni připomenout se vám s apelem, že bohužel vydávání Britských listů není zadarmo. Prosíme vás, máte-li možnost, abyste na výdaje na jejich provoz přispěli přiměřenou částkou. V současnosti vybereme na finančních příspěvcích jen cca 60 procent výdajů provozu našeho serveru a dlouhodoběji to není udržitelné. Na provoz BL v současnosti přispívá méně než 200 osob, deník má měsíčně přibližně 300 000 čtenářů. Uznáte, že je na tom něco špatně.

Prosíme, pokud můžete, přispěte finanční částkou na náš účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2; prostřednictvím mobilního telefonu nebo úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Deník může fungovat pouze potud, pokud ho budou podporovat čtenáři.

Předem díky

Jan Čulík

šéfredaktor

Pár poznámek

11. 6. 2014 / Miloš Kaláb

V kanadské televizi pravidelně ukazují, jak si vedou někteří stáří lidé a dnes jsme se dozvěděli, že nějaký darebák okradl na ulici stočtyřletou paní a kromě ní v jiných dnech další dvě penzistky. Vlastně ani nevím, je-li v angličtině výraz pro "přestárlé občany" jako pro "přezrálé ovoce". JENŽE: V Kanadě se naoko chovají ke starým lidem pěkně a potom se stane, že si osmdesátiletý farmář zlomí při práci s traktorem nohu, v nemocnici mu ji operují a sotva se probudí z narkózy, dávají mu test kognitivních znalostí, na jehož základě mu odeberou řidičský průkaz.

Zpráva z letošního sudetoněmeckého dne

11. 6. 2014 / František Řezáč

Jelikož jsem do této chvíle nezaznamenal na internetu žádnou zprávu o víkendovém Sudetoněmeckém Dni v Augšpurku, pokusím se informovat alespoň čtenáře Britských listů a ty, kteří, tak jako já, za pomoci sítě -- webu tuto zprávu hledají.

Předem podotýkám, že účelem této zprávy je pouze informovat. Případné kritiky, a oni se najdou, odkazuju na Česko -- německou deklaraci z roku 1997.

Praštit přes prsty malé šibaly umíme. Velké, nepochybně záměrně, ne!

10. 6. 2014 / František Štván

Vyjadřuji se v množném čísle, byť o legislativní přísnosti či ne přísnosti rozhoduje menšina. Pokusím se svá slova na třech z mnoha dalších příkladů dokázat.

Zaměstnanci prý zneužívají léčebnou péči, a tak první tři dny nedostanou nic a následně je jim vyplácena zastropovaná výplata nemocenské dávky, která nemá sociální sílu mzdy, bez ohledu na mandatorní výdaje nemocného a jeho rodiny.

Chomskyho návštěva ČR na kost obnažila nevzdělanost a ignoranci mnoha Čechů

8. 6. 2014 / Daniel Veselý

Je smutné, že se kvůli záplavě vysloveně nesoudných a ignorantských komentářů jak na sociálních sítích, tak v českém tisku, nemohu dostat k samotné kritice některých názorů Noama Chomskyho, jež je potřebná stejně jako v případě každého významného společenského kritika.

V českých mediálních kruzích pravděpodobně "vede" příspěvek jakéhosi Jandourka v bulvárním časopise Reflex, jenž Chomskyho nazval "breptou a žvanilem, který možná rozumí nějakým písmenkům" ZDE.

Kaleidoskop reflexí - Vae victis

11. 6. 2014 / Jan Campbell

6. června vzpomínali spojeneckou akci na pláži Omaha, na pozvání francouzského prezidenta Hollande, veteráni světové války a veteráni politiky - Obama, Putin a další. Včetně dvou královen. Vzpomínání vnímám jako příležitost k zamyšlení o světě ve světle kaleidoskopu událostí, které se v posledních dnech dostaly do stínu zpravodajství, nebo na cestu k zapomenutí, nebo budou plnit první stránky bulvárního tisku v průběhu příštích týdnů. Na začátku je na místě si připomenout, že ve stejnou dobu, kdy jedni slaví a vzpomínají, se druzí v EU ve stínu jednacích místností snaží najít prezidenta Evropské komise.

Policie dala za pravdu squatterům, chrání spekulanty

11. 6. 2014

Tisková zpráva iniciativy Obsaď a žij

Večer 7.6. skupina squatterů z iniciativy Obsaď a žij demonstrativně obsadila prázdný dům v Hálkově ulici, aby upozornila na konkrétní spekulantské praktiky.

Policie, která dům okamžitě vyklidila a squattery vyvedla, provedla zásah bez vědomí majitele domu, protože jak sama přiznala, v době zásahu nevěděla, komu dům patří a jaký vztah k domu mají lidé uvnitř. Přestože policie tvrdí, že jednala na základě volání na tísňovou linku, které obdržela kolem deváté hodiny, na místě již zasahovala o téměř hodinu dříve, po osmé hodině. Jako důvod ji postačila skutečnost, že squatteři svoji akci veřejně deklarovali a na dům vyvěsili transparenty. Po vyklizení domu navíc policie odstranila i transparenty, které kritizovaly spekulantské praktiky s nemovitostmi.

Dánsko zítra schválí zákon, který zemi zbaví riskantní a drahé závislosti na plynu a ropě

11. 6. 2014

Tisková zpráva Hnutí Duha

Zítra má dánský parlament schválit přelomový zákon, který začne zemi zbavovat závislosti na drahých dovozech plynu a ropy. Nová legislativa do třetího (a posledního) čtení vstupuje s podporou napříč politickými stranami.

Sobotkova vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL podobný zákon slíbila již v koaliční smlouvě a potvrdila to ve svém programovém prohlášení. Podporují jej i opoziční TOP-09 a Starostové i KSČM. Návrh však vláda dosud nepředložila ani nezařadila do legislativního plánu.

Stanovisko SPaSu k přítomnosti vojenských jednotek NATO v ČR

Mluvčí SPaSu podpořili postoj premiéra Bohuslava Sobotky

11. 6. 2014

Spojenectví práce a solidarity (SPaS) sdružuje téměř dvě desítky nevládních organizací, jejichž členové jsou vesměs kritičtí ke všem etablovaným politickým stranám a především k politikům v mocenském postavení. Je proto pochopitelné, že SPaS ve svých prohlášeních nejčastěji kritizuje ten či onen špatný politický krok vládnoucích politiků bez ohledu na to, ke které politické straně chybující politik patří. Dnes jsme se naopak rozhodli vyzdvihnout postoj vládnoucího premiéra, což děláme zcela ojediněle. Důvodem je článek premiéra Bohuslava Sobotky "Nechceme novou železnou oponu", jehož obsah považujeme za průlomový.

"Blbej Žid"

10. 6. 2014

Tak jednou do ČR přijel někdo uznávaný (tím neříkám, že s jeho názory musíme automaticky souhlasit) a zároveň kritický k současnému systému a americké politice a v Česku hned odhalili jeho pravou podstatu - že je to "hlupák" a "blbec", který ničemu nerozumí.

To je radost pocházet z takové země, kde dokáží odhalit, v čem se metaforicky řečeno celý svět mýlí. Myslím, že i Albert Einstein by dnes byl v Česku odhalen jako totální břídil a "blbej Žid". I jemu to politicky myslelo blbě a nebezpečně, napsala na Facebooku Veronika Sušová-Salminen.

K poplatkům za hospitalizaci

10. 6. 2014 / Oldřich Průša

Každý má tu svou jen za jedinou

(B. Smetana, K. Sabina -- Prodaná nevěsta)

Ano, kasa může být dost prázdná, ale kasa ministra financí sestává z mnoha kasiček, do kterých se dá přidat nebo z nich ubrat. Na rozdíl od ministra vlády má občan kasu jen tu jedinou. Občan důchodce má po celoživotní práci povětšinou jen jeden příjem -- důchod. Mnozí důchodci (ti ve vyšším věku) neměli příliš možností si během zaměstnání za minulého společenského řádu příliš k důchodu přispořit.

Chomsky v Česku, aneb O ranách morových

10. 6. 2014 / Lubomír Brožek

To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou!

Otto Katz, feldkurát

Česko je vnitrozemský stát ležící ve střední Asii. Sousedí na západě s Německem, na východě není daleko do Ruska.

Necyklopedie

Invaze "odborníků" ekonomů, byznysmenů, politologů atd. do společnosti připomíná invazi potkanů ve středověku, jejímž výsledkem byl mor, který vyhubil třetinu obyvatel Evropy.

Vox populi

Noam Chomsky navštívil Česko. Pro někoho cosi jako rána morová, pro jiného ikona, k níž třeba vzhlížet s úctou, pro dalšího - jeden z těch odborníků, co ztratili balanc neb se zapomněli držet svého kopyta. Pro Česko tak či onak dobrá zpráva: Svět si alespoň na chvíli uvědomil, že se nacházíme v Evropě a místní obyvatelstvo netvoří Čečenci. Nicméně tvrdit, že americký disident vzbudil vášně, je poněkud přehnané. Ty jsou totiž v této zemi oplývající spíše nežli mlékem, strdím a medem, neovladatelnou tlachavostí, už dávno vzbuzené. Většina domorodců zde působí sice na pohled apaticky, avšak per verba... kabrňáci, vášnivci a desperáti par excelence.

Chomsky toho pro československé disidenty udělal mnohem více než jeho čeští opovrhovatelé

10. 6. 2014 / Daniel Veselý

Jak již bylo na BL napsáno, Noam Chomsky se v otevřeném dopise postavil za českého matematika Karla Čulíka, kterého spolu s jeho manželkou perzekuoval československý normalizační režim. Americký akademik tehdy apeloval na veřejnost, aby vyjádřila solidaritu s těmito perzekuovanými a aby protestovali na československé ambasádě či aby se přímo obrátili na prezidenta Husáka. Nejde však o ojedinělý případ, kdy se českým intelektuálním biedermeierem opovrhovaný Chomsky postavil za práva východoevropských disidentů.

Jana Posoldu zřejmě systém navzdory nedávné pomoci čtenářů BL přece jen zlikviduje

10. 6. 2014

Jan Posolda je po infarktu.

Je to jeden z mnohých důchodců v České republice, na jejichž existenčním zničení - bez zájmu státních orgánů - si úvěrové firmy v ČR založily svůj byznys. Samozřejmě, že v civilizované společnosti musí být úvěrové bankovnictví regulováno a finanční podnik nesmí poskytnout půjčku občanovi, který žije v takových poměrech, že ji nikdy nemůže splatit. Čtenáři Britských listů již jednou panu Posoldovi finančně pomohli, uhrazení nejvyššího dluhu u firmy Cetelem však nepomohlo. Kolik je takových obětí dluhového průmyslu v České republice?

Co s tím? (JČ)

(Kdyby panu Posoldovi čtenáři chtěli znovu finančně pomoci, použijte prosím účtu Britských listů v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500 a variabilního symbolu 5555. Děkujeme.)

Vážený pane šéfredaktore,

Již po druhé jsem obdržel usnesení Úřadu práce-kontaktní pracoviště Zlín ve kterém mě bylo sděleno, že mám nárok na průkaz zdravotně postiženého ZT.

Již jednou jsem se proti stejnému rozhodnutí odvolával, s tím, že mě manželka musí všude doprovázet a žádal jsem o průkaz ZTP-P.

Manželka mně také musí zajišťovat všechny základní životní potřeby, umývání, jídlo, praní ložního i osobního prádla,prostě vše co jsem si před nemocí zajišťoval sám.

Posudkové komisi to nestačí, ona prostě se rozhodne a proti této byrokracii nemáte žádnou možnost obrany. Přitom vás do současné doby ani nezná.

Nedostal jsem ani žádný jiný sociální příspěvek.

Zato jsem dostal další upozornění od F.CETELEM na zaplacení 3 000 do 10.6.2014.Této firmě jsem již zaplatil více jak polovinu dlužné částky, to bylo ovšem použito na úroky a placení penále, zatímco dlužná částka zůstává skoro stejná.

Takže přes veškerou pomoc od čtenářů Britských listů jsem pořád tam, kde jsem byl.

Snažím se sehnat nějakou půjčku, kterou bych mohl zaplatit dlužné pohledávky a pak splácel pouze jednu položku, ale jsem pro všechny příliš starý.

Přes veškerou snahu jsem žádné řešení ještě neobjevil.

Posolda Jan

Zlín

Společnost organizovaného soucitu

10. 6. 2014 / Erik Odvářka

V záplavě analýz nedávného vítězství strany UKIP v britských volbách do evropského parlamentu převládlo klišé o vzrůstajících antiimigrantských náladách v britské společnosti, které mohou potenciálně sklouznout k radikálnějším formám projevení odporu k měnící se sociální struktuře země. Avšak příčiny této změny v chování v tradičně otevřené společnosti v sobě spojují nejen samotnou přítomnost imigrantů na britských ostrovech v pro mnohé nepřijatelných milionových počtech, ale především jaké životní perspektivy má před sebou většina britské, potažmo evropské, společnosti.

Evropská slabošská podlézavost je ve skutečnosti moudrostí

9. 6. 2014

Spojené státy a Evropa se pomalu vzdalují. Může to být ku prospěchu obou, ale vyhlídky na nezávislejší Evropu některé ve Washingtonu znepokojují. Stěžují si, od ruského obsazení Krymu ještě hlasitěji, že Evropa odmítá převzít dostatečnou odpovědnost za vlastní bezpečnost. Některé evropské země neodpovídají na zábor území způsobem, který by Spojené státy považovaly za dostatečně tvrdý nebo konfrontační, napsal Steven Kinzer pro Boston Globe.

Mírová dohoda nebo kapitulace?

9. 6. 2014 / Jan Kavan

Přiznám se, že jsem byl překvapen když jsem si v BL přečetl, že prezident Vladimír Putin uvítal Porošenkův apel na ukončení krveprolití ve východní Ukrajině. Je samozřejmé, že konec krveprolití, tedy okamžité příměří, je nutné uvítat, pokud by k němu skutečně došlo. Mám ale, bohužel, dojem, že prezident Porošenko nenabízí okamžité příměří, které by předcházelo rozhovorům o mírové dohodě a novém uspořádání Ukrajiny.

Mluvíte chomsky? "Vojenský keynesianismus" pro mateřské školky

9. 6. 2014 / Karel Dolejší

Doba pozdního kapitalismu, v níž žijeme, má velmi daleko k univerzálním učencům renesance. Existuje minimum osob doopravdy zvládajících ještě alespoň dva obory současně. Spíše je tomu tak, že špičkový intelektuál v jednom oboru dnes soustavně diletuje v ostatních, pokud se k nim veřejně vyjadřuje. Zatímco k tématům, na něž je skutečně specializován, se vyjadřuje na excelentní úrovni, v jiných ohledech je i jeho produkce nanejvýš průměrná - a pokud je nesebekritický, dokonce vysloveně podprůměrná. Česko má vlastní profesory ztrapňující se neinformovanými komentáři ohledně klimatologie, majetku Rothschildů či Transatlantické smlouvy o volném obchodu. Rozdíl mezi Noamem Chomskym a Václavem Klausem je ovšem zřetelný, protože Klaus není a nikdy nebyl špičkou v žádném oboru, a je otázka, zda byl kdy aspoň průměrný v čemkoliv jiném kromě politické manipulace. Jakmile ovšem i takový Chomsky opustí vlastní specializaci, od Klause se liší pouze ideologickým znaménkem.

Potřebujeme mladé Chomské?

9. 6. 2014 / Jan Samohýl

"Vyberte si, co chcete, a na základě toho zvolte nejlepší strategii," řekl Chomsky. Já si to dovolím interpretovat jako "ovládněte svoje emoce a použijte rozum". Emocionální kontrole dá naučit. Je to jeden z rysů úspěšných lidí. Chomskému bylo lhostejné, jestli někoho urazí, když prohlásí o nějaké teorii, že je nesmyslná, pokud fakta ukazují na něco jiného. Právě tato chladnokrevnost vůči názorům a teoriím je podstatným prvkem kritického myšlení. Hodně lidí mylně interpretuje kritické myšlení jako kritiku odlišných názorů. Naopak - jde o schopnost kriticky se postavit k vlastním názorům, a chovat se k nim zcela "sociopaticky". To je to těžké, co se musíme jako lidé učit; naopak cizí názory se kritizují snadno, to nám jde samo. Ze schopnosti a priori nedůvěřovat svým vlastním myšlenkám pak vyplývá důraz na logické (reprodukovatelné) zpracování faktů a vlastně celá vědecká metoda.

Rád bych zareagoval na článek Borise Cveka "Potřebujeme mladé Chomské". Byl jsem účastníkem úterní diskuse s Noamem Chomským, jelikož jsem taky cítil, že si to nemohu nechat ujít (nejcitovanější intelektuál!), a ačkoli pondělní článek Lukáše Stříteského mi připadal také trochu legrační. Ale musím přiznat, že jsem cítil pohnutí (a také mrazení), když Chomsky vyprávěl o své disidentské minulosti a o studené válce. Opravdu se zdráhám smířit se emocionálně s tím, že jsou Spojené státy co do imperialismu (a používaných metod) srovnatelné nebo horší než Rusko. Přitom Chomského racionální argumenty jsou velice silné.

O vzácně zdravém rozumu a čtyřech horečkách

9. 6. 2014

Na malém gymnáziu sice učím jen češtinu a němčinu, ale kdyby mne někdy poslali k maturantům suplovat dějepis, jako podnět k zamyšlení bych jim ke stovkám stran historických výkladů a dat, které mají poznačeny z hodin kolegů, přidal následující podobenství o čtyřech horečkách, píše Pavel Gajdošík.

Boje na Ukrajině "mají skončit tento týden"

9. 6. 2014

Ukrajina zahájila dvojkolejné vyjednávání s Ruskem, jehož cílem je odvrátit hrozící vypnutí dodávky ruského zemního plynu a ukončit do konce tohoto týdne krvavé separatistické povstání. Jednání probíhá v Bruselu a v Kyjevě a jsou bezprostředním problémem pro nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který spojil budoucnost Ukrajiny s Evropskou unií a zapřísahal se, že udrží územní celistvost Ukrajiny. Tento osmačtyřicetiletý oligarcha přislíbil v neděli, že ukončí tento týden boje na východě Ukrajiny, které si vyžádaly více než 200 životů.

K diskuzi o Chomském: ošklivý primitivismus předvádí i Peňás (Prach a broky, LN, 7.6.2014)

9. 6. 2014

"Do Čech a na Moravu přijel vysvětlovat základy lingvistiky slavný vědec Noam Chomsky. Jeho teorie, že rozdíl mezi šimpanzem a mravencem spočívá ve způsobu komunikace, je považována za revoluční. Kdyby se podle Chomského mravenci dorozumívali jako šimpanzové, nešlo by už o mravence, ale o menší opice. To samé platí pro lidi, tvrdí Chomsky, který je považován za nejchytřejšího člověka na světě, který však musel celý život prožít v nejstrašnější zemi světa, Spojených státech, kde byl utlačován vědeckými tituly, granty a profesorským platem a dalšími represivními akty, které dokazovaly, že jde o polofašistický stát, jenž je hrozbou pro celý svět, neboť produkuje takové profesory jako Naom Chomsky."

Mě by zajímalo, jestli se ti chytrolíni, co se do Chomského naváží, alespoň podívali na přednášku, kterou Chomsky přednesl na Akademii věd (dostupná na Youtube). Chomsky stál u zrodu tzv. kognitivní revoluce , kterou mimochodem částečně odstartoval jeho slavný článek z roku 1959 "Review of Verbal Behavior, by B.F. Skinner", kterým vyvrátil dosavadní vědecké paradigma v psychologii -- behaviorismus; na MIT byl v centru diskuzí o umělé inteligence v době, kdy tento obor měl revoluční dopad na technologický vývoj; Ernest Gellner třeba v jednom eseji o Chomském (On Chomsky) z roku 1969 hezky popsal význam jeho tezí pro filozofii, o jeho akademických zásluhách se dalo nepochybně pokračovat. Za šíření takovéhoto primitivismu mezi už tak dost apatickou a intelektuálně zaseknutou společnost by se měl Peňás stydět, píše Martin Knap.

Přejmenování Volgogradu na Stalingrad?

9. 6. 2014

Na setkání s veterány 2. světové války v Normandii ruský prezident Vladimir Putin označil za možné přejmenování Volgogradu na Stalingrad. Dodal, že otázka by měla být rozhodnuta referendem. V neděli referendum podpořila pravoslavná církev a podle listu Nězavisimaja gazeta jsou komunisté připraveni provést referendum během tří měsíců.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Rasismus v Lidovkách

9. 6. 2014

Ještě si dovolím upozornit na jeden komentář, píše Martin Knap. Vyšel na Lidovkách, v jejich příloze Neviditelný pes. Je pozoruhodné, že údajně "seriozní" média v České republice šíří bezostyšně rasismus, dodává Jan Čulík:

"Řekněme si to jednoduše: Noam Chomsky je jedním z nejarogantnějších blbů moderních let, a prochází mu to všechno jenom proto, že je tak nekonečně drzý. Noam Chomsky je též příkladem pravdivosti tvrzení, že když je Žid chytrý, je chytrý. Když je ale Žid blbec, ojvej, dětičky, honem se utíkejme schovat někam do krytu."

Zdroj: ZDE

Kdybychom napsali, pokračuje Martin Knap: "Noam Chomsky je též příkladem pravdivosti tvrzení, že když je Cikán slušný, je slušný. Když je ale Cikán neslušný, ojvej, dětičky, honem se utíkejme schovat někam do krytu", okamžitě vidíme, jak se tato argumentace podobá výrokům běžného xenofoba. Stereotyp chytrého žida vychází z mýtu, že židé jsou jeden národ se stejnými geny a že díky historické zkušenosti "putujícího žida" nabyl židovský národ lepší genový fond, což je ale prachsprostý mýtus, který vyvrací historický výzkum i pokusy doložit genetickou příbuznost židů.

Zdroj: ZDE

"Doněcká lidová republika" hodlá uspořádat místní volby 14. září

9. 6. 2014

Na území "Doněcké lidové republiky" proběhnou 14. září místní volby. Informoval o tom předseda Nejvyššího sovětu Doněcké lidové republiky Děnis Pušilin na mítinku v Doněcku.

Volby budou podle jeho slov provedeny podle většinového systému. Pušilin také řekl, že nynější vláda republiky je tvořena "kamikadze" a většina jejích členů se v další vládě již neobjeví.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2014

4. 6. 2014

V květnu 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 33753 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2014 částkou 3723,37 Kč. Příjem z reklamy byl v květnu 2014 celkem 20 651 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2014 263 680,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.