Gosudar Zeman, hledání paralel a tříštění reality

22. 7. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

"Ve smyslu, ve kterém obvykle používáme toto slovo, je oligarcha osoba s ukradenými penězi, která pokračuje v plundrování národního bohatství, využívajíc svůj zvláštní přístup k orgánům moci a správy." (V.V. Putin)

V posledních týdnech se v českých médiích opakovaně objevila srovnání, vyslovená předními českými politiky ohledně jednání prezidenta Miloše Zemana, která tvrdila, nebo naznačovala, že Zeman svojí politikou směřuje k putinismu či, že se snaží jednat jako ruský gosudar. ZDE, ZDE, ZDE,ZDE,ZDE

Žádná česká politická strana nemá žádnou ekonomickou ani politickou strategii, jak by mohla ČR v budoucnosti přežít

22. 7. 2013

Drtivá většina českých poslanců a politiků má jediný zájem: hrabat pod sebe a posilovat svou moc. Jenže žádnou strategii ve veřejném zájmu nemají. Někdo by se měl zamyslet nad aspoň některými problémy, na něž upozorňuje v případě Velké Británie Will Hutton. Paralela ohledně politické a ekonomické nekompetence, ideologické zaslepenosti a egomaniackého sobectví je téměř absolutní, míní Jan Čulík. No, posuďte sami:

Britská ekonomika nezaznamenává žádný růst. Export zůstává v podstatě nezměněn, ani do rychleji rostoucích zemí EU, navzdory tomu, že byla britská libra o 25 procent devalvována. Investice do podniků poklesly o 34 procent. Reálné mzdy poklesly o 9 procent a budou dál klesat. Obrovská dysfunkce britské ekonomiky bude i nadále vážným problémem.

Vzkaz Vojtěcha Cepla

22. 7. 2013

Česká televize v roce 2008 zaznamenala rozhovor Vojtěcha Cepla. Byl to jeden z autorů naší současné Ústavy a mimořádná osobnost, která daleko přesahovala svým obzorem a znalostmi svoji právnickou profesi. Při sledování současné kauzy tří obviněných a neobviněných poslanců jsem si tento dokument vyhledal v archivu České televize a znovu zhlédl. Mnohokrát mě při jeho sledování zamrazilo, jak výstižně a přesně pan Cepl dokázal pojmenovat a varovat před problémy, které nám střet práva a politiky mohou přinést. Dovoluji si ocitovat či parafrázovat některé pasáže, píše Pavel Kučera.

Omezování volebního práva občanů ČR

22. 7. 2013

Komentáře médií ve věci kauzy bývalých poslanců ODS Tluchoře, Šnajdra a Fuksy se v posledních dnech po rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) točí kolem rozsahu poslanecké imunity. NS rozhodl, že se poslanecká imunita vztahuje na jakékoliv jednání poslance, a tedy i možnost prodat svůj mandát za lukrativní dobře placenou funkci ve státem řízené firmě nebo jiné zajímavé hmotné statky a nazývá tento krok "politickým jednáním".

Tento překvapivý výrok NS se však netýká pouze zúčastněných exposlanců, ale dotčenými osobami se stávají všichni občané ČR, upozorňuje Martin Bečan:

Je jim totiž významným způsobem omezováno aktivní volební právo, které jim dává možnost volit své zástupce do Parlamentu ČR a rozhodovat tak ve volbách o složení parlamentu.

Španělský premiér Mariano Rajoy ignoruje obvinění z korupce

22. 7. 2013

Španělský pravicový premiér Mariano Rajoy a členové jeho vlády jsou obviňováni z přijímání úplatků ve výši milionů euro. Jde o kufříky s bankovkami předávané na parkovištích a o obálky s penězi, které údajně dostávali nejvyšší španělští politikové. Avšak španělský premiér Mariano Rajoy se odmítá k obviněním vyjadřovat.

Navzdory tomu, že je dobře zdokumentováno, že Rajoy a vysocí činitelé jeho vládnoucí strany dostávali úplatky po celou řadu let, Rajoy zdokumentovaná obvinění odmítá jako "lži" a snaží se ignorovat požadavky, aby odstoupil.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který otiskl konzervativní deník El Mundo, zastává 82 procent Španělů názor, že obvinění vlády z korupce jsou pravdivá a že by se Rajoy měl zodpovídat. Avšak jeho Lidová strana má v parlamentě drtivou většinu a premiér cokoliv přiznat odmítá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Přispívat na něco, co mají jiní čtenáři zdarma? Proč?!"

21. 7. 2013

Osobně jsem dosud příspěvek neposlal na chod Britských listů neposlal. Nemám důvod. Přispívat na něco, co mají jiní čtenáři zdarma? Proč? Nevidím k tomu sebemenší důvod,

píše jeden čtenář, jehož jméno raději neuvedeme.

Vyjádřením tohoto svého postoje totiž přesně zaznamenal, co je základní problém v dnešní České republice. Mnozí lidé zapomněli, co je solidarita. Pokud se tento postoj v zemi nezmění, ČR se nikdy z průšvihů nevyhrabe, míní šéfredaktor Britských listů Jan Čulík.

O neoliberální posedlosti ziskem

22. 7. 2013

píše ironicky americký spisovatel Bill Bryson ve svém cestopise o Británii Notes from a Small Island (Zápisky z malého ostrova):

Železniční trať z města Settle do města Carlisle (na severozápadě Anglie) je snad nejslavnější obskurní trať na světě. Britské železnice (British Rail) ji chtějí zlikvidovat už dlouhá léta, na základě argumentu, že je prodělečná. Tato absurdní myšlenka, že věci musejí vydělávat, anebo je nutno je zlikvidovat, je snad nejúpornějším dědictvím éry Thatcherové, natolik, že ji přijalo i mnoho levicově orientovaných osob. Ale když se nad tím zamyslíte třeba jen na nanosekundu, je naprosto zřejmé, že nejcennější věci v životě vůbec na sebe nevydělávají. Pokud byste chtěli následovat tuto absurdní logiku, museli byste zrušit všechny semafory na křižovatkách, školy, kanalizaci, přírodní rezervace, muzea, univerzity, staré lidi a ještě mnoho dalšího. Takže proč proboha by něco tak užitečného, jako je železniční trať, která je většinou mnohem příjemnější než staří lidé, daleko méně se hašteří a daleko méně se věnuje drbům, měla vydělávat zisk, aby směla dál existovat? Je to způsob myšlení, který musí společnost okamžitě opustit.

Bill Bryson, Notes from a Small Island, Doubleday 1995, str. 311-312.

Fraška a manipulace kolem poslanecké indemnity

21. 7. 2013 / Boris Cvek

Z dnešních Otázek V. Moravce a zejména z toho, co říkali předseda Trestního kolegia Nejvyššího soudu Rizman a vrchní olomoucký státní zástupce Ištvan, jsem vyrozuměl, že případ údajné korupce tří exposlanců ODS se zase vrátí ke stíhání téhož trestného činu jako na začátku. Podle Ištvana bude muset sice Nejvyšší státní zastupitelství zrušit dosavadní stíhání, nicméně to bude možno obnovit, jak jsem už psal dříve, v závislosti na tom, jak Nejvyšší soud interpretuje, co je to projev poslance v Poslanecké sněmovně.

Kvalita rozhodování Ústavního soudu aneb o negramotnosti

21. 7. 2013 / Štěpán Kotrba

Kvalitu práce soudců nemáme hodnotit komentováním "živých" případů ještě před pravomocným rozsudkem, neboť to může ovlivnit rozhodování. "Mrtvé" kauzy už ale hodnotit lze. Soudci nejsou v demokratické společnosti nekritizovatelní, protože zdrojem moci je lid. Tedy my. Kritiku si soudci zaslouží zvláště, když rozhodují o desítkách miliard, aniž znají spis. Jestliže takto diletantsky rozhodují soudci soudu ústavního, lze něco jiného čekat od soudců soudu nejvyššího, případně dokonce od soudců okresních senátů?

Spravedlnost a výklad práva tak díky kvalitě orgánů spravedlnosti odděluje hluboký příkop plný beznaděje a frustrace těch, kteří stále ještě doufají, že stát není zloděj, lhář a podvodník, ale stát jsme my všichni. I když žijeme v době, kdy se nikdo nestydí. Myslím, že by političtí lídři bez rozdílu stranické příslušnosti měli dávat pozor na to, jestli se postupně frustrace nemění v nenávist. Protože pak jim půjde o krk. I těm v talárech.

Poděkování

19. 7. 2013

Vážený pane Čulíku, zasílám Vám a čtenářům Britských listů velké poděkování, píše Žaneta Šubjaková. Ochota pomoci mě překvapila.

Díky pomoci jsem byla schopna uhradit dluh na nájmu 17 000 Kč a ještě zbytek, necelé 3000 Kč, jsem použila na doplacení nájmu za tento měsíc. To znamená, že vše, co jsem obdržela, bylo použito na vyřešení mé situace s bydlením. Také děkuji i těm, kteří mi poslali email s informacemi, radami a vyjádřením podpory v mé situaci. Naštěstí v této zemi nejsou jen lidé lhostejní k problémům nebo neštěstí druhých a ze srdce jim přeji, pokud budou v budoucnu potřebovat jakoukoliv pomoc, aby se jim pomoci také dostalo.

Knížák ztrácí drive a pro establishment se stává přítěží

20. 7. 2013 / Radim Hreha

Profesor Milan Knížák byl podle svých slov šokován postupem policie při zatýkání Jany Nagyové. "Způsob jakým byla zatčena bezbranná ženská je naprostým vrcholem arogance a brutality. Vrhá nás to zpátky do totalitního režimu. Byl jsem za komunismu mnohokrát zatčen. Policie si ale ani tehdy nedovolila to, co si předvedla nyní. Jde o neuvěřitelnou nehoráznost, drzost a brutalitu, která nemá v civilizované zemi obdoby," prohlásil prý rozčilený Knížák.

Nedovolím si posuzovat zákrok policie, u kterého jsem nebyl. A už vůbec ne na základě emotivní charakteristiky rodinných příslušníků zatýkané osoby.

Přítel nebo milenec?

20. 7. 2013

Vadí mi, že v českých mediích se používá termín "přítel" , "přítelkyně" místo "milenec", "milenka". Např. informace o paní Nagyové a panu Nečasovi, o bulvárním tisku nemá cenu se zmiňovat, píše Jiřina Kollmannová.

Prosíme přispějte finančně na provoz Britských listů

17. 7. 2013

Milí čtenáři,

prosíme, nezapomínejte, že provoz serveru Britské listy nemůžeme vést zadarmo. Čtenáři, kteří nás čtou ve stále větších počtech, by si měli uvědomit, že i když samozřejmě Britské listy neprovozujeme pro zisk, příspěvky na minimální provozní náklady potřebujeme. Jsme tedy závislí na průběžných finančních darech od čtenářů.

Za Britskými listy nestojí žádný investor ani podnikatelský manipulátor. Jsou jedním z mála zpravodajských a analytických portálů, vycházejících v češtině, které nemají politickou agendu a nepodporují žádné podnikatelské či politické seskupení či stranu.

Pokud považujete za důležité, aby Britské listy dále fungovaly, prosím, přispějte finančně na náš účet. Je v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Můžete též přispět z mobilního telefonu nebo úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Neposílejte eura do pražské banky ze zahraničí, poplatek je astronomický. Děkujeme.

Vítejte v reálném světě, paní Nagyová

19. 7. 2013 / Petr Novák

Přečetl jsem si tento článek, píše Pavel Novák.

Paní Nagyová a její dcery nyní objevují to, co obyčejní lidé, semletí justicí, zažívají dnes a denně. Bez ohledu na to, zda jsou vinní či nevinní. To, co se jí stalo, je stejné jako každý jiný případ.

Možná bych řekl, že paní Nagyová zažila to lepší. Neřeším otázku její viny či neviny, ale jen podmínek vazby a vyšetřování.

Žaloba Nejvyššího soudu na sebe sama

20. 7. 2013 / Josef Mrázek

Díky své laskavosti, nebo možná nechtěně, nám Česká televize předvedla předsedkyni Nejvyššího soudu a pro poddané bylo dost hrozné pomyslet, že to je hlava orgánu, proti kterému není odvolání ani dovolání. A dovršeno to je zákonem o Ústavním soudu, kde není uvedeno, že by se mohl zabývat případy pochybného výkladu Ústavy samé. Některým občanům může připadat, že Nejvyšší soud udělal, co někdo objednal, a teprve potom, podle odezvy kritiků, se snažil sestavit odůvodnění, které by snad prošlo. To se mu asi nepodaří, protože kauzu postavil na nelogické konstrukci, a logika se nedá libovolně ohýbat, jak by to tak zvaní právníci potřebovali.

Parkovací arogance Nejvyššího soudu

18. 7. 2013

Vážené Britské listy,

o odtrženosti (a aroganci, jak to vnímám já) Nejvyššího soudu svědčí i tato má zkušenost. Bydlím ve vedlejší ulici, blízko NS, tedy v širším centru města. Jak to ani nebývá v takovýchto lokalitách jinak, trpíme chronickým nedostatkem parkovacích míst. Ne tak NS, píše Miroslav Lahoda. Ten si kolem svého nárožního domu nechal rezervovat odhadem dobrých 20-30 míst. Dokonce nonstop! (Dovolím si ve své zpupnosti pochybovat o horečnaté noční soudní činnosti. Leda, že by se odehrávala za potemnělými okny. Inu, k čemu vlastně potřebuje slepá spravedlnost světlo?)

Inzerát na stát, ve kterém už nechci bydlet

17. 7. 2013

Nejvyšší soud České republiky to všem naivkům, kteří se domnívali, že konečně došlo na největší korupčníky, řádně vytmavil: "Za projev učiněný v poslanecké sněmovně je namístě pokládat i jednání poslance v souvislosti s jeho politickou činností a tedy také jednání vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím, ať už v rámci jedné či více politických stran či jejich koalic. Jde tak stručně řečeno o vyjádření postojů v rámci politické soutěže probíhající nepochybně i v poslanecké sněmovně, a to i ze strany jednotlivých poslanců."

Jinými slovy: rezignace na funkci poslance výměnou za jiné dobře placené místo je dle našeho Nejvyššího soudu zákonem chráněným právem poslance a běda vyšetřovateli, který by to chtěl trestně stíhat. Navíc vás při tom chrání imunita (přiznám se, že mi není jasné, zda může Sněmovna vydat k trestnímu stíhání i exposlance, ale to už je asi stejně jedno), píše Radek Svítil.

Co nelze pochopit

19. 7. 2013 / Josef Mezihorák

Již delší dobu jsme neustále masírování sdělovacími prostředky, abychom pochopili, že vše, co se dnes děje na politické scéně je jen nepochopení politické praxe, že vše je normální, jen nový prezident je vlastně extremista. Veškeré vyšetřování posledních afér Nečasovy vlády je jen komplot proti nejlepší vládě za posledních 50 let.

Podnět policii ČR

19. 7. 2013 / Boris Cvek

Navazuji opět na spolupráci s Policií ČR a dávám podnět (fotografie jsou v příloze) k prošetření jízdy automobilu dnes 18. 7. 2013 v ježnickém lese - čas kolem 19:00, místo: automobil projížděl tímto místem směrem od Brantic směrem dolů na Ježník:

ZDE

Automobil jsem vyfotil zepředu i zezadu, obě fotky jsou v příloze, SPZ je čitelná na obou fotkách: BRE 27-27. Řidič automobilu porušil zřejmě tyto zákony České republiky:

Zákon č. 289/1995 Sb. o lesích: v paragrafu 53 zakazuje vjezd a stání motorových vozidel v lesních porostech i na účelových lesních komunikacích, dále ve stejném paragrafu zakazuje rušit v lese klid a ticho nadměrným hlukem.

Zákon č. 449/2001 Sb. o myslivosti v paragrafu 9 zakazuje plašit zvěř, rušit ji při hnízdění a kladení mláďat, a to i hlukem a pojezdem motorovými vozidly.

Zákon č. 140/1961 Sb. trestní zákon upravuje v § 257 poškozování cizí věci a v § 258 zneužívání vlastnictví.

Motorismus v lesích je značným celospolečenským problémem v ČR.

"Kauza Nagyová"?

19. 7. 2013 / Karel Dolejší

Server Lidovky.cz brzy ráno zveřejnil úplný text kontroverzního usnesení Nejvyššího soudu k případu stíhaného exposlance Šnajdra, které vedlo i k propuštění spoluobviněných Tluchoře a Fuksy. Kuriózní ovšem je, že byl celý článek pojat jako komentář s vloženým textem usnesení a vybaven manipulativním titulkem Co způsobilo zlom v kauze Nagyová? Argumenty advokáta o rezignačním projevu.

Pokládám za zjevné, že "kauza Nagyová" se v žádném případě neredukuje na obvinění tří trafikantů, v jejichž záležitosti měla Nagyová sama stejně hrát maximálně roli prostředníka. Lze libovolně dlouho diskutovat o celé konstrukci obvinění olomouckého státního zastupitelství, stejně jako o některých demonstrativních krocích represívních složek, které nebyly vždy zcela přiměřené situaci. Nic z toho ovšem nezmění ani zbla na faktu, že expremiérova šéfka kanceláře úkolovala vojenskou rozvědku - a i kdyby nebylo už vůbec ničeho jiného, Nečasova vláda proto padla zcela poprávu. Takže jakýpak "zlom" v "kauze Nagyová"? Jede se dál.

Jste Čech, Slovák nebo Polák žijící ve Velké Británii?

19. 7. 2013

Jste Čech, Slovák nebo Polák žijící ve Velké Británii? Prosím, vyplňte na webu následující dotazník, který se týká integrace přistěhovalců do britské společnosti. Šetření je součástí disertační práce Tomáše Cirhana. Děkujeme.

Dotazník v angličtině: ZDE

Dotazník v češtině: ZDE
Dotazník v polštině: ZDE

Stane se z Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR rizikové pracoviště?

19. 7. 2013 / Ivan Noveský

Je to možné. Lze důvodně očekávat nástup extremistických stran, které lidem slíbí pořádek a právo pro všechny a dostanou se při příštích volbách pohodlně a legálně do dolní sněmovny. Pak se klidně může stát, že některý poslanec se neudrží a doprovodí svůj standardní verbální projev i projevem podstatně důraznějším, např. pistolí, kterou náhodou bude mít u sebe.

USA staví zpravodajské centrum ve Wiesbadenu

19. 7. 2013

Velení amerických sil v Evropě potvrdilo informace o stavbě nového zpravodajského centra ve Wiesbadenu na jihozápadě Německa. To by mělo shromažďovat veškeré zpravodajské informace taktického i strategického charakteru s potenciálním významem pro vojska USA v Evropě. Výstavba má být dokončena v roce 2015. Podle tvrzení Pentagonu má centrum pracovat v plném souladu se zákonem.

Německý list Focus informuje, že podle dřívějších informací Američanů probíhá výstavba centra sledování elektronické komunikace v ceně 124 milionů eur.

O světodějném významu politických mrtvol

18. 7. 2013 / Karel Dolejší

Česká republika má aktuálně vládu složenou z lobbistů bez politického mandátu. Místopředseda a ministr financí zčistajasna obdržel na účet pět milionů na splacení svých dluhů, jakmile se ukázalo, že bude ministrem. Ministrem zemědělství je zase člověk, po jehož firmě zůstalo 600 milionů dluhů. A ministrem vnitra člověk, který v minulosti vyhrožoval odvoláním policejního prezidenta kvůli politickým kauzám a byl náměstkem ministra (nynějšího premiéra), který spolurozhodoval o ve Švýcarsku vyšetřované kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti. Jako vysoký manažer průmyslové firmy je i v dalším střetu zájmů ohledně tzv. dostavby Temelína.

Vzhledem k tomu, že tato vláda vznikla přes hlavy politických stran, je evidentní, že by mohla získat podporu sněmovny právě a jedině politickou korupcí dokonce i v Česku zatím nevídaného rozsahu.

Laskavý čtenář zajisté uzná, že nic z právě uvedeného nestojí ani za jedinou řádku komentáře ve srovnání s případem tří politických mrtvol, bývalých poslanců dodělávající politické strany bez jakékoliv budoucnosti, jejichž údajné zločiny už jsou v tuto chvíli dávno zastíněny tím, co se děje kolem Rusnokovy, přesněji řečeno Zemanovy vlády. Právě usilovným a zaťatým kopáním do těchto mrtvol a nevěrohodným pokusem udělat právě a jedině z nich pomyslný kořen korupčního zla, za současného naprostého ignorování aktuálního dění, je třeba napravit poměry v České republice; protože jedině na minulosti, nikoliv na přítomnosti a vznikající budoucnosti, takové věci závisejí...

O "extenzivních" výkladech ústavy

18. 7. 2013 / Karel Dolejší

Ústava Výmarského Německa obsahovala pověstný článek 48, který byl od roku 1930 opakovaně podrobován "extenzivnímu" výkladu. Tento článek umožňoval prezidentovi vládnout prostřednictvím dekretů, a sice v případě "narušení či ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku" ("wenn im Deutschen Reiche die öffentliche Sicherheit und Ordnung erheblich gestört oder gefährdet wird"). Chápání toho, co přesně ono "narušení či ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku" znamená, se postupně stále více vyprazdňovalo, až se fakticky dospělo k praxi, kdy prezidentská vláda fungovala bez jakéhokoliv odůvodnění nezávisle na parlamentu a politických stranách. Prezident jmenoval do čela vlády, koho se mu jen zachtělo, a pokud s tím měl parlament problém, vyhrožoval mu rozpuštěním.

Postřehy dobrého občana Švejka

18. 7. 2013 / Marek Řezanka

Přijímat každodenní realitu - a zároveň se z ní nezbláznit, může být v těchto dnech pro člověka docela oříšek. Jako prevence snad neuškodí trocha humoru a Jaroslav Hašek, doufám, promine, že jsem si vypůjčil jeho postavy, které mi již tolikrát zvedly náladu.

> "Tak už jsou ti naši politici zase v právu," vyhrkla paní Müllerová hned ve dveřích, a ani ji příliš nezajímalo, že její podnájemník, Josef Švejk, roztírá jakousi hmotu na svém obnaženém koleni. Po chvíli urputného masírování na tu dobrou duši pohlédl bezelstnýma dobráckýma očima a nevzrušeně se otázal.

"A v kerým Právu, paní Müllerová? Znal jsem dvě, jedno Rudý a Právo lidu. V obou případech si naše politiky umím představit, že tam dělají redaktory."

Za sněmovnu legitimní

18. 7. 2013

tisková zpráva ProAlt

Iniciativa ProAlt považuje současné složení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za nelegitimní. Sněmovna nemůže poskytovat vládě důvěru, kterou sama nemá; není způsobilá ke schvalování zákonů, které by měly dostatečnou demokratickou autoritu. To, že poslanci neuznali za vhodné po sérii korupčních skandálů a zneužívání bezpečnostních složek státu rozpustit stávající sněmovnu, pokládáme za poslední kapku do poháru trpělivosti občanů. Domáháme se možnosti rozhodnutí občanů, rozhodnutí lidu jakožto jediného zdroje moci, o složení klíčového zastupitelského sboru ve státě. Požadujeme okamžité rozpuštění sněmovny a předčasné volby.

Někteří právníci se inspirují v dadaismu

18. 7. 2013

Včera jsem se dozvěděl, že pokud by poslanci začali demolovat vnitřní zařízení sněmovny a škoda by byla větší než 5000 Kč, jednalo by se o trestný čin krádeže! Prohlásil to v pořadu Dopolední Radiožurnál, devatenáctá minuta záznamu, prof. JUDr. Jiří Jelínek,CSc., vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty UK a patrně současně i vedoucí téže katedry Právnické fakulty UP v Olomouci, když komentoval aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu, píše Jiří Nushart.

Normálně bych to považoval za přeřeknutí, ale když může být domlouvání korupce označeno za projev v Poslanecké sněmovně, může zřejmě být podle některých právníků výtržnictví a zničení cizí věci vlastně krádeží. Mám pocit, že toto matení pojmů přispívá k degradaci práva, které už nehájí spravedlnost, a tím i k celkovému rozkladu státu.

V ČR vládne dryáčnická arogance moci a proměňuje zemi v kleptokracii

18. 7. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

Souhlasím s Vámi - problém ČR je, že politika má kulturně "dryáčnickou" podobu, ve které převažuje arogance moci, která produkuje neodpovědnost a nedůvěru, píše Veronika Sušová-Salminen. Nesnaží se už ani tvářit nějak hodnotově a ani dodržovat nějaké mantinely únosnosti. Např. v Británii ale třeba i ve Finsku jsou nastaveny pevné mantinely, které jsou respektovány. To neznamená, že neexistuje lobbing a další způsoby ovlivňování, nebo, že by tam nebyla politická korupce. Osobně si myslím, že korupce je součástí moci. Problémem je, když pohltí všechno, rozkrade veřejné zdroje a delegitimizuje celý systém, což se děje v ČR, kde se nyní politická třída podílí na druhém "sametu"- proměně v kleptokracii."

Demokracie je nedokonalý systém, ale nelze hájit české politické korupčníky argumentem, že korupce se vyskytuje i jinde

18. 7. 2013 / Jan Čulík

Doufal jsem, že si lidé v ČR už konečně uvědomili to, co nevěděli v letech 1989-90 - že totiž demokracie není ráj, kde všichni zbohatnou a nemusejí nic dělat a o nic se snažit, ale je to nedokonalý systém, který je nutno aktivním úsilím neustále kultivovat - jinak to špatně dopadne.

Vůbec není přesvědčivé argumentovat "A vy zase zabíjíte černochy" - jinými slovy, že nemá smyslu požadovat, aby byla česká politika čistá, protože i v jiných zemích existuje korupční praxe. Výše uvedené aktuální dva články ZDE ZDEz Británie ukazují, že problémy existují všude, ale řeší se, často jistě neumělým a nedokonalým způsobem. Nejsem si však vědom toho, že by britský Nejvyšší soud deklaroval, že korupce v parlamentě je v důsledku parlamentní imunity přijatelná. :)

Česká demokracie má přece ve vlastním zájmu hledat po světě dobrou praxi a tu napodobovat - Ne hledat, co se děje na světě nejhoršího, a pak argumentovat "Jinde je to také blbé, tak se můžeme chovat stejným způsobem taky." Přizpůsobovat se nejnižšímu možnému společnému jmenovateli je cesta do pekla. Česko, zdá se, to nyní dělá v kultuře, v médiích i v politice.

Stratég britské Konzervativní strany má konflikt zájmů

18. 7. 2013

Lynton Crosby, hlavní volební stratég britské Konzervativní strany, který provozuje mezinárodní lobbistickou konzultační firmu, která má hodnotu mnoha milionů liber, zřejmě nebude zaznamenán v novém statutárním registru lobbistů, který připravuje britská konzervativní vláda. Ed Miliband, šéf opozičních labouristů, požadoval písemně, aby tajemník britské vlády Sir Jeremy Heywood zažádal o vyšetřování potenciálního konfliktů zájmů mezi Crosbyho lobbistickou konzultační firmou a jeho prací pro Konzervativní stranu.

Crosby se má stát zaměstnancem Konzervativní strany na plný úvazek krátce před příštími všeobecnými volbami, což znamená, že zřejmě nebude muset zveřejnit seznam svých klientů, až vejdou v platnost nové předpisy a nový statutární rejstřík lobbistů v roce 2015.

Britská vláda oznámila, že připravuje nový rejstřík lobbistů

18. 7. 2013

Po celé řadě nedávných skandálů, kdy novináři předstírali poslancům, že jsou lobbisté a nabízeli jim peníze za podporu určitých kauz v parlamentu (konzervativní poslanec a irský unionistický lord v Horní sněmovně byli donuceni odejít ze svých politických stran a dva labourističtí lordi z Horní sněmovny byli suspendováni) oznámila britská konzervativní vláda, že zavede nový statutární rejstřík lobbistů.

Před posledními všeobecnými volbami v květnu 2010 varoval šéf Konzervativní strany David Cameron, že lobbying bude příštím velkým skandálem, který postihne britskou politiku. Britská vláda však byla po volbách kritizována, že návrh na regulaci lobbování v parlamentě posléze nezahrnula do svého akčního programu (Queen's Speech) poté, co vyhrála volby.

Cameron uvedl, že vláda předloží návrh lobbovacího zákona parlamentu do 18. července, do doby před letošními letními parlamentními prázdninami, a měl by se stát zákonem do května příštího roku.

Vláda také navrhuje možnost, aby voliči odvolali poslance, který se chová nepřijatelně. Tento návrh bude součástí legislativní agendy britské vlády pro rok 2014-2015.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co politikové v ČR za čtvrtstoletí dokázali

18. 7. 2013

V tomto mezinárodním srovnání sociální soudržnosti, jež zkoumá mimo jiné to, nakolik je mezi lidmi rozšířen pocit spravedlnosti, se Česko umístilo jako třetí od konce, píše Tomáš Samek na Facebooku. (Předchozí dvě kategorie v tabulce jsou "Identifikace" a "Důvěra v instituce".)

ZDE jsou informace o tom, jak jsou lidé v různých zemích včetně ČR ochotni si navzájem pomáhat. V této kategorii mají tabulky názvy: 1. Solidarita a ochota pomoci, 2. Uznávání společenských pravidel 3. Podíl na životě společnosti.

Pátý stav: Film o Assangovi a o WikiLeaks

17. 7. 2013



Britský herec, Benedict Cumberbatch, který nedávno proslul svým zosobněním Sherlocka Holmese, vytvořil v novém americkém film The Fifth Estate Juliana Assange z WIkiLeaks. Assange film kritizoval jako obrovský propagandistický útok na WikiLeaks a na charakter mých zaměstnanců. Filmu bude mít premiéru v USA a ve Švédsku v říjnu tohoto roku.

Příliš mnoho lhaní, v médiích i od politiků

Je to jednoduché: v zemích, které neovládají kriminálníci, se korupce v parlamentě trestá

18. 7. 2013 / Jan Čulík

Za demokratický princip lze považovat čl. 2 Ústavy ČR, že lid je zdrojem politické moci. U nás je tato lidová moc vykonávána nepřímo, tedy poslanci, také Tluchořem, Fuksou a Šnajdrem. Ti svůj poslanecký mandát získali ve volbách a na půdě Sněmovny se tedy mohou pohybovat a provozovat politiku jenom proto, že jim občané cosi dali -- dali jim moc, aby jednali v jejich zájmu. Poslanecký mandát je tedy demokratický statek. Je složen ze závazků vůči občanům, kteří politikům dali důvěru ve volbách, aby hájili jejich zájmy. Poslanecký mandát není žádný soukromý statek, se kterým by se dalo obchodovat. Pokud jej někdo zobchoduje, tak podkopává základy demokracie. Když tedy někdo takový obchod považuje za demokratickou politickou činnost, neví, co říká.

Milan Znoj ZDE

Pohádka z jedné daleké země, o které čeští politici a soudci určitě nikdy neslyšeli. Jmenuje se Rakousko. Jeden tamní europoslanec, předtím ministr vnitra za lidovce Ernst Strasser taky vykonával svobodně svůj mandát. Zcela v souladu se svým přesvědčením slíbil v roce 2010 domnělým lobbistům, že za roční paušál 100.000 Eur bude tlačit jejich pozměňovací návrhy, napsal na Facebooku Jan Moláček. Jenže z lobbistů se vyklubali reportéři The Sunday Times a všechno měli na videu. V Česku by to nebyl problém, však se schůzky odehrávaly na parlamentní půdě, takže co. V nedemokratickém Rakousku ovšem dostal Strasser letos v lednu čtyři roky natvrdo. Ještě se čeká, jak dopadne odvolání.

P.S. Jeho obhájce je tak blbej, že ho vůbec nenapadlo vytáhnout imunitu.

Prosím, ignorujte výroky poslance Nečase i Václava Klause. Křičí potrefené husy. Nečas se kromě toho svými i útoky na Ivo Ištvána dopouští nehorázného střetu zájmů. Ten člověk, protože je podezřelý, přece může jen mlčet. Podezřelý se nemůže dožadovat, aby byl odvolán detektiv, který případ, do něhož je podezřelý zapleten, vyšetřuje. Nečasova hysterie by byla v každé normální zemi šokující i proto, že toto individuum platilo své milence ze státního rozpočtu vysoké odměny, a protože s milenkou žilo, dotovalo si z peněz daňových poplatníků rozpočet vlastní domácnosti! Je neuvěřitelné, že někdo může být tak drzý, že se v této situaci odváží vůbec vystoupit na veřejnosti, a je neuvěřitelné, že pražská média mu to tolerují.

Stanovisko iniciativy ProAlt k rozhodnutí Nejvyššího soudu

Zdrojem moci přestává být lid

17. 7. 2013

tisková zpráva

Včerejší rozhodnutí Nejvyššího soudu považuje iniciativa ProAlt za další potvrzení hluboké společenské krize, ve které se Česká republika nachází, a považuje je za nesprávné. Princip vyváženého postavení moci zákonodárné, výkonné a soudní je jedním ze základních předpokladů existence demokratického státu, který je tímto rozhodnutím výrazně narušen.

Toto rozhodnutí považujeme za závažný precedens, ve kterém soudní moc zasahuje do fungování moci výkonné a vytváří další novou variantu spravedlnosti.

Korupce musí být stíhána, bez ohledu na politikaření

17. 7. 2013 / Jan Čulík

Nemyslím, že by bylo možné přehlížet korupci jen proto, že by její potrestání podle nějakého komentátora mohlo vést "k horším věcem". Při rozhodování o trestných činech se nemůže přihlížet k politikaření. Korupce musí být stíhána bez ohledu na to, kdo se jí dopouští, zda poslanci odcházející zdiskreditované pravicové vlády, anebo nově připravovaní ministři úřednické vlády.

Představa, že by například poslanci Dolní sněmovny v Británii mohli zůstat nepotrestáni, protože se korupce dopustili na půdě sněmovny, a jsou proto nepostižitelní, je šílená. Pokud není rozhodnutí Nejvyššího soudu politováníhodnou chybou, která bude bezodkladně napravena, a je skutečně založeno na zákonech, platných v Česku, ty zákony jsou stejnou měrou šílené.

Základním principem práva musí být, že plní principy přirozené spravedlnosti. Jakmile je přestane plnit a začne být zjevné, že zákon nehájí spravedlnost, ale kriminalitu, začíná zrát doba na revoluci. V tomto smyslu je rozhodnutí Nejvyššího soudu silně destabilizující, protože drsným způsobem likviduje v očích občanů legitimitu dnešního českého státu.

Politicky výběrové stíhání korupce je pomstou, nikoliv spravedlností

17. 7. 2013 / Karel Dolejší

Simon Wiesenthal byl původně polským občanem židovského původu, který přežil holocaust a po válce se stal "lovcem nacistů". V pamětech nazvaných Spravedlnost, nikoliv pomstu popisuje řadu případů, kdy nalezl a zadržel příslušného nacistického zločince, vesměs masového vraha, přivedl ho k (většinou rakouskému regionálnímu) soudu a poté musel přihlížet, jak je obviněný "s kontakty" v místě osvobozen, případně obdrží nějaký víceméně směšný trest. Muselo to být obrovsky frustrující, nicméně jak Wiesenthal sám prohlásil, akceptování nálezu řádného soudu, ať už je jakýkoliv, je nakonec hlavním rozdílem mezi totalitou a vládou práva. Nelze totiž voluntaristicky napadat soud ve jménu vlastní soukromé představy, že je třeba za každou cenu právě tento určitý čin potrestat, a přitom nepopřít právě ta pravidla, na nichž je systém vlády práva v posledku založen. Je mnohem lepší občas nepotrestat toho, kdo je vinen, nežli soustavně trestat nevinné. - Vztaženo k titulu Wiesenthalovy knihy, právě zde leží hlavní rozdíl mezi pomstou sledující výhradně osobní satisfakci z trestu a spravedlností, která o emocionální potřeby zainteresovaných osob zásadně nedbá. A dodejme, mezi komentáři, které soustavně vykazují zřetelnou politickou zaujatost ve prospěch jedné ze sporných stran, a přístupy, které usilují o to, aby se měřilo všem stejným metrem.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2013

12. 7. 2013

V červnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 164 osob bankovním příkazem celkovou částkou 29 120,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2013 částkou 2414,16 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2013 87 108,19 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 79 267,40 Kč. (Tento dluh, který vznikl exekutorskému projektu provozními náklady Britských listů, uhradil dne 12. července 2013 šéfredaktor BL Jan Čulík z vlastní kapsy.)

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.