Ve francouzských prezidentských volbách zvítězil François Hollande

6. 5. 2012

neděle 20.00: Hollande získal podle odhadů, založených na částečně sečtených výsledcích v druhém kole francouzských prezidentských voleb asi 52 procent hlasů, dosavadní prezident Nicolas Sarkozy asi 48 procent hlasů. Pokud budou výsledky potvrzeny, Hollande se stane prvním socialistickým prezidentem ve Francii od r. 1995. Nicolas Sarkozy přiznal porážku. Řekl: "François Hollande je francouzským prezidentem a musí být respektován."

Analytikové poukazují na to, že Hollandovo volební vítězství bude mít podstatné dopady pro celou eurozónu. Hollande přislíbil, že přepracuje dohodu týkající se dluhové krize.

Výše uvedené odhady přinesla francouzská média poté, co se ve 20 hodin uzavřely volební místnosti.

Na náměstí Bastilly je euforická atmosféra. Tisíce Pařížanů se tam shromáždily s cílem oslavovat odchod a ponížení Nicolase Sarkozyho, stejně jako vítězství Françoise Hollanda.

Lidé se usmívají, smějí, jsou rozradostněni a zdvořilí, což je u normálně nerudných Pařížanů výjimkou. "Je pravda, že je ve Francii příliš mnoho cizinců a muslimů, ale Sarkozyho hlas mě přiváděl k šílenství. Je to šílenec. A proměňoval Francii taky v zemi šílenců. Takhle to nemohlo jít dál. Staral se jen sám o sebe a o své bohaté kamarády," řekla reportérce deníku Guardian na náměstí Bastily jedna její známá.

Část davu skanduje "Sarkozy do vězení!" v souvislosti s množstvím vyšetřování korupce, kterému bude nyní Sarkozy čelit. Občas se také skanduje "Postavte Copého" - to je předseda Sarkozyho strany - "ke zdi!"

Francouzi si myslí, že Sarkozy v politice skončil, nemá šanci se vrátit. Nedávají šanci ani, že přežije jeho manželství.

I socialisté se ve Francii za Mitteranda dopouštěli korupce

6. 5. 2012 / Boris Cvek

Zdá se, že Evropa zase půjde doleva, aspoň Francie bude mít po dlouhých letech levicového prezidenta. Levice možná zvítězí postupně v Německu i v Británii. Ostatně už zvítězila drtivě na Slovensku a vyhrála by zřejmě sněmovní volby i u nás, kdyby se vládní koalice aspoň trochu štítila "přeběhlické většiny". Také já bych dnes volil levici, i když už ne s podobně vřelým a nadějným očekáváním jako v roce 1998, kdy zvítězil ve volbách (i mou zásluhou) Miloš Zeman a jeho ČSSD.

Server IDnes vydal odhad předběžných výsledků francouzských prezidentských voleb

6. 5. 2012

Neděle 19.15: Server IDnes vydal odhad výsledků francouzských prezidentských voleb ještě před uzavřením volebních místností ve Francii a otevřel se tak možnosti trestního stíhání ve Francii. Jak varoval deník Guardian, francouzské úřady pohrozily, že budou trestně stíhat každého, kdo zveřejní výsledky průzkumů veřejného mínění pořízené u východu z francouzských volebních místností. Francouzské soudy považují za vydání informací ve Francii vydání na každém serveru, který je přístupný z nějaké francouzské IP adresy. Francouzské soudy považují každý takový server za součást své jurisdikce.

Případů, kdy soudy v různých zemích aplikují na "internetové" trestné činy globální jurisdikci, je v poslední době celá řada.

Nemluvě o tom, že je neetické publikovat volební výsledky před uzavřením volebních místností.

neděle 20.10: Výše zmíněný právní limit dodržel nejen deník Guardian, ale i společnost BBC (obě tato média vydala informaci o Hollandově volebním vítězství až ve 20.02 střeedoevropského času), i další seriozní média.

Podrobnosti v angličtině ZDE

5. 5. 2012 / Michael Marčák

K tomu: Jak česká vláda nechala vykrást kapitál, podkládající úspory občanů na stáří ZDE

Úroveň Klausových hospodářských poradců ZDE

Labouristé vyhráli anglické komunální volby na celé čáře, britská vládní koalice řeší krizi totožnosti

5. 5. 2012

Konzervativci a liberální demokraté, kteří tvoří současnou britskou vládní koalici, se navzájem obviňují za dramatický debakl v komunálních volbách. Šéfové obou stran David Cameron a Nick Clegg se budou snažit zabránit tomu, aby ve vládní koalici vznikly po čtvrtečním volebním debaklu rozbroje. Labouristická strana získala více než 830 křesel na komunálních úřadech. Konzervativci přišli o více než 400 křesel a liberální demokraté o více než 330. Labouristé získali 38 procent volebních hlasů, konzervativci 31 procent a liberální demokrati 16 procent.

Drtivé labouristické volební vítězství bylo poněkud poškozeno tím, že volby londýnského starosty vyhrál konzervativec Boris Johnson, avšak jeho vítězství bylo těsnější, než předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Johnson získal 51,53 procent hlasů a labourista Ken Livingstone 48.47 procent. Livingstone způsobil v Konzervativní straně velké zděšení. Vyhlášení výsledků voleb starosty muselo být odloženo po dobu několika hodin uprostřed frašky, kdy bylo na poslední chvíli objeveno několik dosud nesečtených krabic s volebními lístky.

Napětí v britské vládní koalici je silné. V důsledku volebního debaklu chce Cameron posunout svou Konzervativní stranu daleko více doprava, šéf liberálních demokratů uvedl, že to nedopustí.

Ve Skotsku zaznamenali v komunálních volbách velké zisky skotští nacionalisté i labouristé, především na úrok liberálních demokratů, kteří se zkompromitovali účastí v londýnské vládě. Konzervativci nehrají na skotské politické scéně významnější roli. Zisky ve Skotsku zaznamenala i strana Zelených.

Zdroj: ZDE ZDE l

Poslankyně MUDr. Gabriela Pecková (TOP09)

DOKUMENT Z PARLAMENTU

TOP09: Senioři nemívají nákladné materiální potřeby. Ti se přizpůsobí...

4. 5. 2012

ŠOK│Poslankyně Gabriela Pecková (TOP09) - zpravodajská zpráva k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (sněmovní tisk 659) - prvé čtení :

Mechanismus úpravy valorizace důchodů pro období od ledna 2013 do roku 2015 nám detailně vysvětlil pan ministr a nemá smysl ho opakovat. Navržené opatření je jen jedním z celé ř...ady, ke kterým vláda rozpočtové odpovědnosti musela sáhnout. Jednoduše řečeno, můžeme se natahovat jenom tak, jak nám stačí triko. Když se totiž budeme natahovat víc, ukáže se holé všechno od pasu dolů. Můžeme spekulovat, proč je nám najednou triko malé - jestli jsme tak ztloustli, anebo jestli jsme tak zběsile topili pod kotlem, až se srazilo.

Ať se nám to líbí, nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí.

O neevropských hodnotách paní Peckové

5. 5. 2012 / Alexander Bačkovský

V dobách, kdy Sovětský svaz prezentovaly v Československé televizi opulentní slavnosti u hrobů hrdinů Vlastenecké války, byly ulice sovětských měst plné těchto hrdinů- válečných invalidů, kteří se pohybovali na malých hadry polstrovaných prkéncích s kolečky vyrobenými ze starých ložisek. Ti muži byli všude. Později jsem se s některými seznámil blíž. Měli to, co vyžebrali, spali kde se dalo a většinou končili jako oběti laciné vodky. Odlesk oslav na ně nedopadal. Důchody neměli.

Kde blb, tam nebezpečno

6. 5. 2012 / Jiří Jírovec

Jan Werich říkával, že boj s blbostí se nedá vyhrát, ale nesmí se vzdát. Tato myšlenka se vkrádá, kdykoli člověk zaslechne kolovrátek zdůvodňování té či oné reformy.

Naposledy se vyznamenalo několik kolovrátkářů v pořadu Máte slovo , když nebyli schopni vysvětlit tak jednoduchou věc, jakými jsou doplatky za léky. Chtít na nich, aby chápali, že DPH na léky a zdravotní potřeby dělá díru do rozpočtu, je marnost nad marnost. Paní Jílková se sice snažila řídit chaos, ale i to je opakovaný kolovrátek, protože sama těžko cokoli chápe, nebo jí to je jedno.

Exekutoři potvrdili Marxovo učení a co z toho plyne

21. 2. 2012 / Josef Mrázek

Zákon o soudních exekutorech (120/2001 Sb.) je nepřehledný a složitý a nepřijatelně nebezpečný pro všechny občany. Jeho autoři v něm uvedli, že exekutor se řídí Ústavou ČR a platnými zákony, ale již tehdy se nedbání ústavy a ducha zákonů stávalo běžnou praxí a ústavu porušuje i sám tento zákon. Za prvních jedenáct let platnosti se stal příčinou tolika lidských tragedií a tolika nepotrestaných zločinů, jako málokterá oblast lidem škodících aktivit, lupiče a vrahy nevyjímaje. Ano, je zde i hodně obětí na životech.

Exekuce v ČR: Jsou mé zkušenosti paranoidní?

5. 5. 2012

Píši v reakci na článek mluvčí Exekutorské komory ČR , kde se konstatuje, že šířím "paranoidní obavy", uvádí David Michal.

Jak moc paranoidní je moje zkušenost, se můžete přesvědčit z popisu návštěvy exekutorů u mne doma.

Nic z toho, co tam píši není vymyšlené (naopak jsem ještě nepopsal zničený zámek u dveří a hrozbu pro psy, jelikož jsem domů dorazil těsně před násilným otevřením dveří, a to bez asistence policie). Má zkušenost s exekutory plně potvrzuje, co jsem psal v návrhu na odklad exekuce.

Úředníci dohnali nesmyslně důchodkyni k sebevraždě

4. 5. 2012

Rožďalovice - Mária Brodská z Rožďalovic byla opakovaně před soudem kvůli pěstování konopí, jehož účinky jí prokazatelně pomáhaly.

Před několika dny se rozhodla vyřešit své problémy třiašedesátiletá Mária Brodská z Rožďalovic. Oběsila se.

Mnohokrát jsme psali 
o soudních líčeních, při kterých paní Brodská vůbec nerozuměla tomu, proč je souzena. Zkrátka si doma podle návodů od známých a z televize vyráběla konopné masti a olejíčky, které jí pomáhaly léčit její bolestivé rány. Nic více, nic méně.

Přestože byla i Nejvyšším soudem České republiky, kam až se případ dostal, už jednou osvobozena, stále byla pronásledována úřady, několika horlivými úředníky a soudy.

Podrobnosti ZDE

V komunálních volbách v Anglii a ve Walesu zaznamenala labouristická opozice značné zisky

4. 5. 2012

Labouristé ziskali více než 700 křesel v komunálních úřadech a ovládli komunální úřady celé řady měst včetně Birminghamu a Cardiffu. Podle předpovědí založených na předběžných výsledcích získají labouristé zřejmě celkem 39 procent hlasů, což je zvýšení jejich podpory o 3 procenta, a konzervativci 31 procent, což je pokles o čtyři procenta. Liberální demokraté zůstávají beze změny - získali 16 procent. Kdyby takto voliči hlasovali při všeobecných volbách, labouristé by měli v parlamentě většinu 86 křesel. Volební účast byla 32 procent, nejnižší od r. 2000.

Ve Walesu zaznamenávají labouristé podstatné zisky. Euroskeptická strana UKIP zaznamenala v Anglii velkou podporu, tam, kde měla kandidáty, získala 14 procent.

Ve Skotsku vládnou obavy z nízké účasti voličů. Tam je pro komunální volby zavedeno proporční zastoupení, výsledky dosud nejsou sečteny.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Z komunálních voleb v Glasgow

4. 5. 2012

Podle předběžných výsledků posílily ve Skotsku své postavení labouristé a skotští nacionalisté na úkor liberálních demokratů. (Konzervativci nemají ve Skotsku podporu, mají jen jediného poslance.)

U volebních místností byly rozmístěny i instrukce jak volit v polštině. V Británii dnes žije cca 600 000 Poláků.

Hitler se považoval za sílu dobra

4. 5. 2012

Hitler trpěl ve čtyřicátých let dvacátého století sílící paranoiou, kterou živily obavy z totální porážky. Vyplývá to z dosud tajné psychologické analýzy Hitlerova rozhlasového projevu z 26. dubna 1942, kterou vypracoval akademický odborník Joseph Curdy. Curdy dospěl k názoru, že Hitler trpěl "mesiášským komplexem" a byl přesvědčen, že vede vyvolený národ na křižáckou výpravu proti zlu, zosobněnému v židech. Analýza zaznamenává silný vzrůst Hitlerovy protižidovské fóbie a zaznamenává, že židy Hitler nyní považoval nejen za hrozbu Německu ale za "ďábelskou kolonu, ohrožující celý svět".

"Hitler je obětí směsice náboženských fatasmagorií," uvádí McCurdy. "Židi jsou zosobněním zla, zatímco on sám je zosobněním ducha dobra. Hitler je Bůh, prostřednictvím jehož oběti je možno dosáhnout vítězství dobra nad zlem." V roce 1942 začínalo být intenzivněji realizováno vyvražďování židů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Existenční význam demokracie

5. 5. 2012 / Václav Meškan

S napětím sleduji současné snahy občanských iniciativ v západním světě překonat kapitalizmus a nahradit jej novým společenským uspořádáním. Věřím totiž, že jde o víc, než jen protesty bláhových nevzdělanců proti nutným reformám vedoucím západní svět z finanční krize a snahu opozičních vlád o přebarvení západního světa na teplejší odstíny barevného spektra, byť zájem opozice přiživit se ma hněvu lidí je velmi zřejmý.

Exekuce nejsou vždy tak přímočaré a spravedlivé, jak píše paní Bačová

5. 5. 2012

Ono to není tak jednoduché, jak argumentuje mluvčí Exekutorské komory ČR paní Bačová.

Britské listy mají informace o několika případech (špička ledovce?), kdy dlužník nebyl VŮBEC NIKDY informován o tom, že někomu něco dluží a během let, bez jeho vědomí dluh nabyl z původní minimální částky obrovské výše.

Hlavním problémem, jak se zdá, je v České republice, že exekutoři jsou soukromí podnikatelé, mají tedy zdá se zájem na tom, aby na dlužnících vydělali co nejvíc.

V západoevropských společnostech jsou dlužníci zákonně chráněni před zneužíváním exekucí, hlavně proto, že jsou to většinou chudší členové společnosti. Např. v Británii není možné, aby dluh několika liber vedl ke konfiskaci domu či bytu.

Stálo by za to porovnat legislativu exekučních procesů v ČR a třeba jen v Rakousku. Hned bude zjevné, že český zákon o exekucích je paskvil, vzniklý na základě soukromých lobbistických tlaků - jak to konec konců je u většiny českých zákonů. Poukazováním na tyto skutečnosti v žádném případě nechceme tolerovat neodpovědné vytváření dluhů, poznamenává Jan Čulík.

ANALÝZA systému financování vysokých škol

Z bláta do louže

3. 5. 2012

Petr Kubala, Václav Drozd, Václav Walach

Iniciativa Za svobodné vysoké školy se připojila k platformě Stop vládě, která sdružuje iniciativy a odborové svazy v dubnových protivládních protestech. Tento krok odůvodnila mj. tím, že případné odstoupení od Dobešových věcných záměrů zákonů nemění situaci. Vše totiž nasvědčuje tomu, že vláda chce prosadit reformu terciárního vzdělávání jakýmikoli prostředky, tedy i cestou novelizací současné legislativy. Prvnímu návrhu takové novely, který spočívá v zavádění neoliberalismu do systému financování vysokých škol, věnujeme následující analýzu.

Nepohádka o chytrém čertu a zlých časech

2. 5. 2012 / Petra Stypová

Povím vám příběh, který se skutečně stal. Za starých dobrých časů žil byl jeden bohatý člověk. Osud tomu chtěl, že se mu narodil postižený syn, a tak ten lidumil, když umíral, si přál, aby jeho majetek byl pro potřeby postižených lidí navždy využíván. V tom majetku byla i polovina činžovního domu v jedné lukrativní pražské čtvrti. A protože byl lidumil ze staré školy, považoval za rozumné odkázat svou část Nadaci, která postiženým pomáhala, ba to měla přímo v popisu práce. A Nadace tak také dle dobrých mravů učinila -- pozvala vyhlášeného architekta a nechala část prostoru přebudovat na chráněnou Dílnu. Dokonce se našli mladí lidé, kteří se zrovna chystali takovou dílnu otevřít, takže se všichni náramně shodli a brzy v Dílně začalo pracovat čtrnáct postižených, jejichž počet se časem rozrostl na dvacet jedna. Nadace nechtěla po Dílně žádné nájemné, vždyť ta přesně naplňovala její cíle -- a tím Dílnu nemálo podpořila. Lidé do Dílny chodili rádi a ta pak s většími či menšími problémy fungovala dalších čtrnáct let.

Šéf Anglické banky: Měli jsme křičet ze střech ohledně blížící se finanční krize

3. 5. 2012

Šéf Anglické banky Mervyn King přiznal, že jeho instituce měla "křičet ze střech" ohledně svých obav z blížící se katastrofy v londýnské City. Zároveň varoval, že se Británie bude z finanční krize zotavovat dlouho a pomalu.

Guvernér naléhal na britskou vládu, aby provedla reformy, které mají oddělit běžné služby bank od jejich spekulací na finančních trzích. Obvinil bývalou labouristickou vládu, že dovolila finančnímu sektoru v období před vznikem finanční krize v letech 2007-2008 hrubě riskovat.

Zablokuje Francie německé vedení v euroskupině?

4. 5. 2012

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble je hlavním kandidátem na předsedu euroskupiny (Euro Group), vlivného rozhodovacího orgánu skupiny zemí se společnou měnou. Ale pokud v nadcházejících francouzských prezidentských volbách zvítězí Francois Hollande, může jmenování Schäubleho zhatit a zasadit tak kancléřce Merkelové vážnou ránu.

Evropská krize se zhoršuje

4. 5. 2012

Zatímco Evropa upadá zpět do recese a roste nezaměstnanost, francouzský prezidentský kandidát Francois Hollande vyzývá k prorůstovým opatřením, která by podle něj měla mít přednost před úsporami.

Poslanci odhlasovali děravý zákon, potřebuje novelu

4. 5. 2012

Tisková zpráva Zeleného kruhu

Poslanci a poslankyně napříč politickým spektrem se včera shodli, že zákon o ochraně ovzduší je, vlivem desítek vylobbovaných změn, nedostačující. Přesto jej schválili. Zákon, který odkládá povinnosti velkých továren a elektráren vyčistit své technologie o čtyři roky, a zároveň prakticky bezodkladně zprošťuje 93 % dosud platících znečišťovatelů od poplatků za vypouštění karcinogenních a alergenních látek, je potřeba co nejdříve novelizovat.

Lejno na oltáři slezského folku

3. 5. 2012 / Karel Dolejší

Ostravský písničkář Jarek Nohavica má vedle řady nesporných talentů také jeden "talent": Totiž nevyhazovat. Na šumících nahrávkách z předlistopadových koncertů poloilegálního Nohavici proto můžeme vedle naprostých skvostů najít také pubertální odrhovačky, které autor ke své škodě zjevně opomněl spláchnout do záchodu, případně se jimi jisté části publika tak trochu podbízí (Hotely).

Když jsem se tedy dozvěděl, že Nohavica napsal rasistickou píseň, nejprve jsem si představil nějaký další trapný pochod nebo rokenrol s prvoplánovým textem. Jenže ouha: To co spáchal má ve svém žánru poetické kvality poměrně slušné, dá se říci, že po této stránce výtvor obstojí ještě spíše než kontroverzní Grassova báseň, byť napsaná z velmi pochopitelných důvodů. Ideje ovšem o umělecké kvalitě díla nikdy nerozhodují...

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Hnusu navzdory

3. 5. 2012 / Michal Vimmer

Pražské ulice zamořily paranoidní pijavice a čínské mrtvoly. Vítejte v Praze, to je říše Svobody. Slepci, nevidomí spoluobčané a návštěvníci Prahy s těžkou vadou zraku jsou ušetřeni ojedinělé celopražské výstavy hnusu, který stoupá z podzemí metra a nepřehlédnutelně bije do očí z bilbórdů a reklamních ploch všude kam se podíváš.

Žádný prezident je lepší než průměrný

3. 5. 2012 / Bohumil Kartous

Otevření volby prezidenta veřejnému hlasování vyvolalo diskusi o tom, kdo by mohl být prezidentem. Když se tak dívám na plejádu kandidátů na úřad úřadů, říkám si, jestli je prezident pro tuto společnost skutečně nepostradatelný.

Já se upřímně děsím toho, že prezidentem bude opět nějaký další kariérní politik či úředník, jejichž společenský přínos jen těžko vyváží náklady spojené s existencí jejich úřadu.

Pokladače věnců a čtečku projevů napsaných někým nápaditějším a chytřejším může dělat skutečně každý, ovšem dát prezidentství vlastní intelektuální a osobnostní rozměr, k tomu je nutné ho napřed mít.

Lidé, kteří nejsou schopni navenek vyjadřovat pozitivní étos a nejsou schopni podporovat společnost v tom pozitivním, co je jí vlastní, jsou jen průměrní prezidenti či prezidentky a v tom případě, k čemu je mít?

A k čemu byli dobří ti dosavadní?

Kolibřík a anděl

3. 5. 2012 / Alex Koenigsmark

1.

Dramatický příběh pana Janouška a pana Béma je vskutku sugestivní. Pokoušel jsem se jako bývalý, dávno zapomenutý divadelní autor vcítit do pocitů a motivací jednotlivých postav, což se ukázalo být neobyčejně obtížné, tedy až na motiv zatloukání, jenž je zcela přirozený, zejména pak v životě politickém.

Jen díky pár známým, rodině, hrstce přátel a přírodě dosud žiji

3. 5. 2012

Jsem jen prostý občan. Ale nikdy za celého krátkého současného života jsem nebyl oVčan! Léta veřejně vystupuji pro ochranu přírody a krajiny, pro ochranu práv a svobod občanů. Za jejich spoluúčast na rozhodování o životě v této zemi, za mír proti hrůzám války, za svobodu skutečného myšlení. Stojím si za tím co zde píši ne jen slovy, ale celým životem.

Čtyři roky jsem pracoval jako asistent jednoho skoro neznámého poslance. Zemitého člověka s charakterem... Když jsme tehdy s něčím v jeho straně nesouhlasili, říkával: "Martine, dáme to opozičníkům" - a pokud vím jak řekl tak i jednal... Tehdy to byl dle vyjádření nevládních organizací "nejzelenější" poslanec své strany, zelený ne stranickou knížkou ale svým jednáním, názory, hlasováním i charakterem! Celým člověkem... I ta romská rodina které jsem spolu s ním pomohl uhájit děti, i ty jejich děti mne zdraví i po letech..., píše Martin Míček.

Právo dál šíří rasismus do české společnosti

3. 5. 2012 / Zdeněk Jehlička

Jak nedávno poukázal Jan Čulík, mají zřejmě někteří redaktoři Práva problém rozlišit pachatele od jeho etnického původu, obé se jim motá dohromady, příliš snadno sklouzávají do populistického generalizování a bezděky tak prozrazují, že jak píší, tak i myslí.

Minule to byl Milan Vojtek, dnes dvojička Miroslav Hradil a Jaroslav Švehla, která z první strany sobotního Práva burcuje titulkem: "Dva chlapci a dívka skončili po útocích Romů v nemocnici". U žádného ze dvou popisovaných příběhů přitom nelze vyčíst to, co titulek explicitně tvrdí.

Budoucnost svobody a demokracie podle Fareeda Zakarii

3. 5. 2012 / Stanislav Heczko

Vážení přátelé, rád se s Vámi podělím o podnětné myšlenky obsažené v knize Fareeda Zakarii "Budoucnost svobody". Kniha vyšla česky již v roce 2005 (americké vydání je dokonce z roku 2003), nicméně je překvapivě aktuální i dnes, o čemž svědčí mimo jiné i tato rozprava. Zakariova publikace působí objevně a takřka prorocky. Naší pozornost bych obrátil zejména na následující tři problémové okruhy, které jsou navzájem vnitřně propojeny.

Pražské jaro?

3. 5. 2012 / Jaroslav Kuba

Za posledních více jak dvacet let mne studenti rok co rok přesvědčují o dosud nezvratitelném trendu. Čím více se topí v záplavě informací, o to spolehlivěji si z nich vyberou jen onu "profláknutou oficiální". I když je z daleka nevěrohodná a na první pohled oblbující...

Že by nám oteplování do hlavního města konečně přineslo i Pražské jaro? Napadlo mne, když jsem se dozvěděl, že v parku na Klárově se budou scházet mladí lidé. Nikoli k předvádění "pride", nikoli za účelem technoparty, happeningů, performancí, na podporu dalajlámy či k připomenutí nějakého z Magorů. Ale aby údajně demonstrovali zájem o věci veřejné. Aby nedošlo k záměně - latinsky o "res publicae".

Dvě stě dvacet tři let za opicemi

3. 5. 2012 / Michal Z. Čenko

Vše se mi doposud zdálo naprosto správné a normální, dokud jsem ve starém papíru, který jsem chtěl zrovna odnést do Sběrných surovin, neobjevil zažloutlou a zcela nečtenou knížečku. Nechal bych ji být, ale byla zabalená v celofánu a ten do recyklovaného papíru určitě nepatří.

Jako poctivý občan, pečlivě třídím druhotné suroviny, zatímco někdo pečlivě třídí jako druhotný odpad zase mne. Pokud to bolí, neozývám se, abych nebyl nařčen z vyvolávání třídní nenávisti, vlastizrady, a také z pravého, levého, středního či žádného extremizmu a jiných svinstev.

Pohlednice pro Romana Smetanu

3. 5. 2012 / Milan Daniel

Roman Smetana, který se po skončení protivládní demonstrace konané dne 21. dubna dobrovolně vydal policii, čeká ve vazební věznici Praha Pankrác na rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ve věci podání stížnosti pro porušení zákona. Podle dostupných informací podalo podnět ke stížnosti v této věci více než třicet fyzických osob. Jedním z posledních takových podnětů je podání Českého helsinského výboru.

Přátelé Romana Smetany zastávají názor, že jmenovaný žádný trestný čin nespáchal a v případě solidarity s ním tedy nejde o schvalování takového činu ve smyslu trestního zákona.

Mentalita ODS?

2. 5. 2012 / Boris Cvek

Při poslouchání jednoho pořadu v rádiu jsem byl svědkem diskuse dvou pánů (jména a podrobnosti nehrají v mé následující úvaze roli), která byla velmi kritická k současné situaci ve společnosti. Dokonce zazněl i názor, že mnozí bývalí disidenti, kteří dokázali vzdorovat kvůli ideálům komunistické moci, nakonec byli "koupeni" kapitalistickým mamonem a podílejí se na systému rozkrádání veřejných peněz.

Velká Británie dlouhá léta zamlčovala zvěrstva z koloniálního období a dokumentaci o nich systematicky ničila

2. 5. 2012 / Daniel Veselý

Máme poměrně přísná pravidla, pohlížíme-li na zločiny našich nepřátel, nezřídka je i zveličujeme. Za popírání či bagatelizaci některých z nich někde dokonce hrozí trestní postih. Na druhou stranu, přijde-li řeč na vlastní zločiny a hlasy našich obětí, je bohužel normou je nejen bagatelizovat a popírat, ale i dokonce velebit. Tento rozpor, který nám zabraňuje v pochopení historie i nás samotných, mě vždycky fascinoval a zároveň zneklidňoval.

Gordický uzel církevních restitucí

2. 5. 2012 / Pavel Krejčí

Církevní restituce se notně zamotaly. Zpočátku se zdálo, že vládní návrh má konečně šanci být v Parlamentu ČR schválen, po necelých dvou letech vlády současné koalice se však ukazuje, že se šance na schválení podstatně snížily. Opoziční ČSSD sice již připouští vrácení nemovitého majetku, původně navrhované finanční vyrovnání je pro tuto stranu, podobně jako pro KSČM i některé poslance z VV aj., nadále neakceptovatelné. Jistě k tomu přispěl výrazně soustředěný nápor medií zprava i zleva proti restitucím z poslední doby. Existuje z této situace vůbec nějaké východisko? Dovolím si navrhnout, jak bych to viděl já sám.

Thinktank: Japonsko během čtyř dekád spadne mezi rozvojové země

2. 5. 2012

Mezinárodní měnový fond právě vydal zprávu o tom, že Indie vytlačila Japonsko z pozice třetí největší ekonomiky, pokud jde o paritu kupní síly. A zpráva největšího podnikatelského thinktanku Nippon Keidanren předpovídá, že v roce 2050 už Japonsko přestane patřit mezi rozvinuté země. Od roku 2030 prý zemi čeká negativní růst.

Jaké máme exekutory, takové máme dlužníky

2. 5. 2012

Velmi se přimlouvám za to, aby BL o exekucích neinformovaly způsobem, kdy publikují výkřiky exekuovaných osob, pokud nejde o opravdu neobvykle troufalé porušení zákonů ze strany veřejné moci. Vytváří se tím dojem polostátního útlaku svých občanů po vzoru bulvárních médií, ale mnohdy BL zajdou ještě dále, píše autor, jehož totožnost je redakci známa.

Opravdu zde máme v konečném důsledku právě takové exekutory, jaké máme dlužníky - bohužel. Ale jinak si to ani při nejlepší fantazii představit neumím, neboť by exekuce ani výkon rozhodnutí nemohly fungovat.

Jsou ze své podstaty tím posledním a nejzazším způsobem vymožení povinnosti, kde selhaly všechny předchozí prostředky.