Kauza Rath: zatím jen samé otazníky

17. 5. 2012 / Michael Kroh

V oblasti dotací z EU se pohybuji více jak deset let jako poradce a později i jako hodnotitel projektů. Znám tedy velmi důvěrně prostředí, v němž se připravují projekty, podávají a vyhodnocují žádosti. O korupci a zneužívání evropských fondů vím jen z doslechu nebo z médií. U případů, které jsem pro klienty připravoval či pro řídící orgány hodnotil, jsem se přímo s podezřením na korupci nesetkal.

Sprostý podezřelý Rath II

17. 5. 2012 / Jiří Jírovec

Po vyvěšení článku Sprostý podezřelý jsem dostal dopis v němž mimo jiné stojí:

[...] krásně vysvětlujete, jak jsou média jednostranná a jak už si sama o případu rozhodla. Ať si to je klidně pravda, ale Vy děláte to samé - v celém článku není ani naznačena možnost, že by zadržení pana poslance Ratha bylo na místě a skutečně podle práva.

Můj článek není o médiích, ale o tom, že to všechno politicky dosti zapáchá. O médiích tam je než to, že si pohazují neověřitelnými informacemi, protože ty má pod pokličkou policie, která buď nechce a nebo není schopna dát dohromady jednoduché prohlášení, které by odpovídalo tomu, co se při akci skutečně odehrálo.

Tak nám zatkli pana hejtmana Ratha. Co se mohlo stát?

17. 5. 2012 / Pavel Urban

První možností je policejní omyl. Vzhledem k okolnostem možností krajně nepravděpodobnou.

Druhou možností je dobře připravená policejní provokace. Vyloučit ji nelze, nicméně v tuto chvíli nevidím nic, co by umožňovalo s touto možností pracovat jako s dostatečně pravděpodobnou. MUDr. Rath nepochybně mnoho vlivných lidí naštval. A některým možná ještě vlivnějším šlápl na kuří oko. Ale pouhá mocenská logika nestačí.

Zatím bychom tudíž měli vycházet z toho, že postup policie je korektní. Takže z trestního hlediska je doktor Rath důvodně podezřelý. Což znamená, že z politického hlediska je podmínečně vinný.

Je Rath vinen, nebo nevinen?

17. 5. 2012 / Jan Čulík

Britské listy se samozřejmě nemohou vyjadřovat k této otázce, dokud neproběhne soud. Myslíme si však, že okolnosti, jakým došlo k Rathově zatčení, a způsob, jak se zachovala média, jsou varovné a politováníhodné.

Je velmi pravděpodobné, že v každé západoevropské zemi by nyní soud Davida Ratha osvobodil, protože by jeho obhájce přesvědčivě argumentoval, že po mediálním zlynčování už není možné, aby s obviněným proběhl spravedlivý soud.

TOHLE je neuvěřitelná sprosťárna. Je pozoruhodné, jak hluboko poklesl český tisk.

Sprostý podezřelý

17. 5. 2012 / Jiří Jírovec

David Rath byl údajně chycen s krabicí, která obsahovala sedm miliónů korun. To říká policie, která na tohoto zloducha české politiky nasadila 100 protikorupčních policistů. Stejná policie před časem tvrdila, že nemá lidi.

Opatrně!

17. 5. 2012 / František Řezáč

Ať má doktora Ratha kdokoliv rád nebo nerad - teď budu zařazen mezi ty, kdo ho mají rádi - ať trochu provětrá paměť svou i svého PC

Kdy a jak ono to vlastně tenkrát bylo? Nebylo ono to taky před volbami?

Kdejaká drbna si dnes vytírá Rathem svou poslintanou hubu, ale při vyslovení jména Doležel jen přiblble zírá. A zase je v tom nejnovějším případě nějaký, z evropských dotací opravený zámek.

Já bych byl sakramentsky opatrný, ono platit pak tomu "sprostému podezřelému" (to je ze Švejka, ne od Cimrmanů) miliony odškodného není nic příjemného, i když "daňoví poplatníci" celou věc dávno zapomněli...

PŘÍPAD RATH:

Hloupost, zaujatost, agresivita a manipulace v Britských listech

17. 5. 2012

Přečetl jsem si dnes několik úvodních článků na BL, vyjadřujících se ke kauze Davida Ratha, a byl jsem zděšen. Jde o zaujatost? Záměrnou manipulaci? Nebo o hloupost českých "novinářů", jak o tom rád mluví Miloš Zeman? Případně, jde o čirý amaterismus? Nemám nic proti kritice postupu policie nebo politiků, ani mediálního lynče, ale na zjevné nepravdy a manipulace v článcích je potřeba upozornit. Nemám čas vyjádřit se ke všemu, tak alespoň k pár věcem, píše Karel Stehlík.

1/ Článek "Je Rath vinen, nebo nevinen?" - "Je velmi pravděpodobné, že v každé západoevropské zemi by nyní soud Davida Ratha osvobodil, protože by jeho obhájce přesvědčivě argumentoval, že po mediálním zlynčování už není možné, aby s obviněným proběhl spravedlivý soud.", píše Jan Čulík.

Zase rasismus v českém tisku

16. 5. 2012 / Jan Čulík

"Romové nad rakví muže zabitého kuší: Byla to vražda!"

ZDE

" Byla to vražda, naříkají Romové na pohřbu muže zastřeleného kuší"

ZDE

Romové nejsou lidi, že? Naříkají jen Romové, nás lidí se to netýká...

Co takhle napsat do titulku, že na pohřbu muže zabitého kuší naříkaji truchlící...?

Psali byste, vážení novináři, také, že na pohřbu naříkají Židé?

Odchod Řecka z eurozóny "by stál Evropu bilion dolarů"

17. 5. 2012

Doug Mc Williams z Centra pro hospodářský a podnikatelský research varoval, že řízený rozpad eurozóny bude znamenat, že eurozóna přijde o 2 procenta svého HDP, tedy o 300 miliard euro, kdežto při chaotickém rozpadu eurozóny přijde eurozóna o celých 5 procent svého HDP, tedy zaznamená ztrátu ve výši bilionu dolarů. "Konec eura v jeho nynější formě je jistotou," dodal.

Noví lídři zřejmě staré evropské problémy nevyřeší

17. 5. 2012

Nově zvolený francouzský prezident Francois Hollande se formálně ujal úřadu 15. května a stal se tak letos již osmou novou hlavou státu v eurozóně. Lidé v členských zemích Evropské unie jsou obecně se svými nynějšími lídry nespokojeni a doufají, že ti noví situaci zlepší. Nicméně není pravděpodobné, že by se staré problémy postihující EU zmírnily nebo zmizely jen proto, že do úřadů nastoupí noví lídři, napsal pro People's Daily Online Čang Ťien.

Evropské volby: udrží se střed?

16. 5. 2012 / Immanuel Wallerstein

Volby jsou v západním parlamentním systému vždy záležitostí středu. Standardní je situace, v níž existují dvě dominantní strany, jedna poněkud napravo od středu, jedna poněkud nalevo. Když se tyto strany střídají u moci, jejich politiky se liší, ale ve spoustě věcí jsou podobné. Volby nejsou nikdy projevem hlubokého politického rozkolu. Jde v nich spíš o recentraci středu, o to, co se bude považovat za rovnovážný bod v kyvadlovém pohybu od jedné strany ke druhé.

Černá kniha globalizace

17. 5. 2012 / Jindřich Bešťák

Jedná se o titul knihy, jejímž autorem je Moisés Naím ( 1952). Je držitelem titulů Ph.D. a M.S. z Massachusetts Institute of Technology. Působil jak ministr průmyslu a obchodu ve Venezuele, byl výkonným ředitelem Světové banky. Knihu vydal jako šéfredaktor vlivného časopisu Foreign Policy. Jeho články se pravidelně objevují ve světově významných listech a periodicích. Černá kniha globalizace (2005) vyšla v téměř dvaceti jazycích a list Washington Post ji zvolil za jednu z nejlepších odborných knih roku 2005.

Dinosauři patrně trpěli artritidou

17. 5. 2012

Nový výzkum provedený univerzitou v Bristolu naznačuje, že dinosauři možná trpěli artritidou. Při zkoumání pozůstatků pliosaura vědci nalezli známky degenerativních změn podobných lidské artritidě. Zejména měl pliosaurus "křivou hubu" v důsledku rozpadlého levého čelistního kloubu.

Řítíme se do obrovského průšvihu

16. 5. 2012

Co je nového?

Policisté při vyšetřování kauzy Rath objevili 30 milionů korun ZDE

Obrovskou "nevýhodou" internetu je poměrně dlouhá paměť a možnost rychlého vyhledávání potřebných informací.

Kubiceho aféra: Oč tu běží? ZDE

Nevýhodou darebáků je,že se rádi vracejí k osvědčeným postupům,jak si bezpracně vydělat podstatné peníze nebo jak vyšachovat konkurenci na politickém trhu, míní Ivan Hrdina.

Jenom prostí pěšáci

16. 5. 2012 / Marek Řezanka

Nemají to ti politici zkrátka lehké. Své by mohl vyprávět Bohuslav Sobotka, kterého nejspíš nemile zasáhlo rozhodnutí Jana Švejnara, že o podporu ČSSD v prezidentských volbách nestojí. Možná nebude kandidovat vůbec. "Jediné, co může pozici ČSSD ohrozit, jsou spory kolem nominace našeho prezidentského kandidáta. Doufají v to všichni naši političtí soupeři. Čekají na naši chybu...", nechal se v komentáři pro Právo slyšet předseda nejsilnější opoziční strany.

Za co?

16. 5. 2012 / Michal Vimmer

Kde se vzalo takové všeobecné nadšení nad zatčením doktora R? Jednoduchý rým, že ho nikdo nemá rád, je sice velmi výstižný, ale nevysvětluje, proč vlastně všem tolik vadí. Svazácký kazatel Leschtina se dokonce včera v ČRo nechal slyšet, že jde o (zatčení Dr.R) "nejvýznamnější událost od Listopadu." Opravdu je Dr.R. ten nejhorší padouch ze všech?

Sněmovna Dr. R. neprodleně zbavila imunity, nesmlouvavě a bez odkladů dávají od doktora R. ruce oranžoví a vládní strany se samozřejmě radují, jak socdem odhaluje svoji pravou zkorumpovanou tvář. Jde to ráz naráz, rychleji než kdykoli před tím, když měl nějaký ten doktor v politice problém - ať už se jmenoval Čermák, Macek nebo Bém - a řada jiných. Ani s doktorem Bartákem to nešlo tak hladce. Jistě, nikoho z nich nelapili se sedmi melouny v náručí.

Komu se k čemu hodilo zatčení Davida Ratha?

16. 5. 2012

Dobrý den, nepřijde Vám trošku divné, že několik málo hodin po zatčení D.Ratha vystoupí v pořadu na ČT24 M.Kalousek a evidentně si užívá, jak může sjíždět L.Zaorálka a doslova blábolit o tom, že kvůli psychopatu Rathovi se zastaví tok peněz z EU? Nevím proč, ale lehce mi to připomíná hru kolem Kubiceho zprávy, píše Pavel Trunda.

Nejspíš jsem paranoidní...

16. 5. 2012

Nemám tušení, zda David Rath korumpoval, byl korumpován nebo manipuloval přidělování zakázek. Je to možné, po tolika letech v české "politice". Něco mi tu ale přece jen nehraje.

Po šestiměsíčním vyšetřování bylo zatčeno 8 lidí. Důkazy jsou, podle státní zástupkyně, která na mne působí důvěryhodně, velmi pádné. Proč tedy již dříve nepožádala o zbavení poslance Ratha imunity a o jeho vydání k trestnímu stíhání?

To je přece jasné, řeknete, chtěli ho nachytat při činu.

Jenže - když byly důkazy tak pádné, má toto chycení zloděje za ruku jediný přínos: policie ho může ihned zatknout a stačí jí pouze souhlas -- předsedkyně PS paní Němcové. Následuje naprosto neuvěřitelné divadlo v podání "zpravodajců" ČT1, ČT24 a Novy.

"Otázkou je, proč některé jiné křiklavé případy nejsou stejně podrobně monitorovány jako Rathův"

16. 5. 2012 / Boris Cvek

Naprosto dokonalý se mi zdá komentář k případu Rath od Karla Randáka, bývalého šéfa rozvědky, který nyní působí v Nadačním fondu proti korupci:

"Nemyslím si, že by za celou záležitostí byla politická objednávka. Dr. Ratha potkalo jenom to, co by potkalo každého českého politika, kdyby byl půl roku odposloucháván policií. Otázkou samozřejmě je, proč některé jiné křiklavé případy nejsou stejně podrobně monitorovány."

Cítím to úplně stejně. Zdůrazňuji, že Dr. Ratha jsem nikdy neměl rád a že by určitě patřil mezi ty lidi v ČSSD, které bych podezříval z korupce.

Pro jeho současnou situaci mám v zásadě dvě možná vysvětlení: buď se policie a státní zastupitelství po "době vesecké" opravdu emancipuje a budou následovat další zatčení lidé z vysoké politiky a zejména za korupci spáchanou v minulosti, nebo jde o selektivní útok proti Rathovi.

Chtěl bych věřit tomu prvnímu. Uvidíme, jak se budou vyvíjet případy Drobil, Janoušek & Bém, Promopro, peníze odklánějící Kocourek a další.

To, že se policii povedlo dopadnout právě opozičního politika uprostřed tolika skandálů největší vládní strany, není dobrá zpráva. O její síle a nezávislosti by mnohem více svědčilo, kdyby to, co provedla Rathovi, udělala nějakému významnému ministrovi. A souhlasím s Randákem, že by v zásadě stačilo jen půl roku odposlouchávat.

Je zatčení Ratha onou velkou rybou, která změní korupci? ZDE

České zdravotnictví v praxi

16. 5. 2012 / Petr Wagner

Jistě ve světle zatčení kolegy Ratha poněkud nezajímavé téma, ale přesto...

1. Na péči pro všechny podle posledních poznatků vědy a možností medicíny nejsou peníze.

2. Poskytovatelé tak musí některé nemocné odmítnout nebo stran péče odbýt.

3. Podle rozhodnutí Ústavního soudu nelze nemocné odmítnout z důvodu, že jejich léčba nebude zaplacena.

Jasné, logické přesně rozhodnuté, srozumitelné. Teda pokud náhodou nejste lékař! To je dnešní každodenní realita. Samozřejmě zcela přízemní, že někdo umře na nádor ve srovnání s tím, že zatkli poslance.

My, krávy počítačem řízené a mlhavá předpověď dojivosti - díl 3.

16. 5. 2012 / Štěpán Kotrba

"Jak je možné, že jsme zašli tak daleko?"

don Corleone, Kmotr

Pokračování seriálu "Jak se dělá věda na hnojárně" a "Kterak se studenti i pedagogové učí tahat za finanční vemena"

Česká zemědělská univerzita je ctihodnou veřejnou vysokou školou. Pouze trpí tím, čím téměř všechny vysoké školy, nejen ty veřejné. Věda se zde pojí s byznysem a neúprosná logika zisku a boj o přežití v nelítostné konkurenci už dvacet let ničí morálku vědců i akademických funkcionářů. Britské listy se na začátku května obrátily na děkana provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity prof. Jana Hrona a předsedu Akademického senátu ČZU doc. Davida Heráka s řadou otázek, které měly osvětlit poměry na provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity. Dodnes jsem nedostal ani od jednoho z těchto akademických funkcionářů na jednotlivé velmi konkrétní a věcné otázky konkrétní a věcné, písemnými podklady či odkazy zdokladované odpovědi, ačkoliv podle rektora univerzity jsou všechny otázky v přímé působnosti děkana či Akademického senátu.

Dnes se seznámíme i s dalšími aktéry procesu, při kterém se studenti i pedagogové učí tahat za finanční vemena. Někteří pedagogové v tom dosáhli mistrovství a nehynoucích zásluh ostatních. Ale dojené krávy to bolí a tak bučí.

Opravdu jsou tak chytří, jak my jsme blbí, aneb Součet těchto hodnot dává Českou republiku 2012

16. 5. 2012 / Karel Hoff

V podstatě není toho tolik, o čem psát... Tak nám vládne trojkoalice, složená ze dvou stran, jež uspěly ve volbách díky dvacetiletému pominutí smyslů česky mluvícího voličstva, a aby toho nebylo dost, přizvaly si k vládnutí stranu, která volbami ani neprošla. Tuto krpu neprodleně pro takové blbečky jako jsem já, objasnil čiperný ministr zahraničí umně, že důležitý jest mandát toho kterého poslance, když pak prchnou ze své strany a seskupí se do jakéhosi spolku, který nazvou stranou, jež nás podporuje, není co řešit. Alles ist in Ordnung! Jaksi jsem si nevšiml, že zvítězila některá z protivládních platforem, jež má ve svém programu přímé jmenování osob, které mají důvěru lidí, pokud vím i Holešovskou výzvu si zabukovala DSSS, strana p. Vandase. A hned na to další pecka: Zamrzlou valorizaci důchodů objasnila poslankyně za Top09, MUDr G. Pecková téměř neuvěřitelným blábolem:

Hollande a Merkelová "asi dovolí Řecku úlevy"

16. 5. 2012

Mnoho komentátorů usoudilo, že první setkání mezi francouzským prezidentem Hollandem a německou kancléřkou Merkelovou bylo chladné. Oba politikové zdůraznili, že si přejí, aby Řecko zůstalo v eurozóně, Hollande zvlášť podtrhl, že si přeje, aby eurozóna změnila směr a přijala strategii založenou na růstu. Dodal, že chce, aby Evropa předložila své nápady o tom, jak stimulovat růst, do konce června.

Merkelová zdůraznila, že Řecko musí splnit svou dohodu ohledně umořování dluhů.

Divokým Kmotrostánem, aneb Zhasnout a už nerozsvítit

15. 5. 2012 / Karel Dolejší

Americký novinář žijící v České republice Erik Best měl tu drzost veřejně pojmenovat pět rodin, které ve vzájemné antagonistické spolupráci skutečně řídí tuto zemi. Zároveň rovněž otevřeně konstatoval, že si premiér Nečas o těchto lidech mluvit nedovolí, a další perspektivu ČR načrtl velice lapidárně: "Jak se evropská krize zhoršuje a západní banky, energetické koncerny, developeři a průmyslové firmy se z Česka stahují, vliv Pěti rodin narůstá. Jedná se o nejvýznamnější trend, který můžeme dnes v Česku pozorovat. Pokud se nějaký politik pokusí tento trend zvrátit, může skončit - obrazně řečeno - jako senátor Pat Geary, který se v Kmotrovi 2 probudil s mrtvou prostitutkou v posteli."

Charles Dallara:

Řecko nemůže opustit eurozónu, jeho dluh u Evropské ústřední banky je větší než celý její kapitál

15. 5. 2012



Soukromé finanční instituce jako banky a důchodové fondy po celém světě zřejmě přijdou o desítky miliard dolarů, pokud Řecko udělá bankrot, varovala televize Channel Four. Charles Dallara, generální ředitel Institutu pro mezinárodní finance, byl hlavním vyjednavačem, když Řecko restrukturalizovalo letos na jaře své dluhy. Je to také bývalý význačný činitel správní rady MMF a amerického ministerstva financí. Toto řekl v pondělí večer ve vysílání Channel Four News:

Charlesi Dallaro, přijímáte nyní, že Řecko bude muset opustit eurozónu?

Práci sháním už dva roky, je problém ve mně?

15. 5. 2012

Dobry den, chtěla bych reagovat na to jak lidi v České republice negativně smýšlí o Romech. Proč, když udělá něco Cigán, tak to Češi řeší neonacistickými pochody? Podle Čechů je každý cigan problematický! Ale i Čech je buď dobrý, nebo špatný, a tak by to měli lidi v České republice pochopit, ať je bílej nebo černej, pořád je to jen člověk. Spousta lidí odsuzuje, že cigáni nepracují, tak ať jim dají práci takovou, jakou jsou schopni vykonávat a určitě pracovat budou ,copak ze socialnich dávek se dá žít?

Ne, nedá, sama jsem bez práce a mám jen jedno dítě a mám problém, abych vyšla s penězi a práci tu sháním už dva roky, tak potom v čem je problém, ve mně?

V ČR zavládla recese

15. 5. 2012

V ČR poklesl HDP za první čtvrtletí r. 2012 o celé jedno procento. Znamená to naprostou diskreditaci současné ekonomické politiky české vlády, která za tento neblahý vývoj nese přímou odpovědnost. Situace není horší jen proto, že v Německu, kam ČR především vyváží, ekonomika roste.

"Z těch evropských zemí, které ráno zveřejnily výsledky HDP za 1. čtvrtletí, hlásí Česká republika nejhorší údaje. V Německu se HDP ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,5 procenta, v Rakousku o 0,2 %, na Slovensku dokonce o 0,8 %," píše IDnes. Hospodářské výsledky ČR jsou druhé nejhorší po Maďarsku.

Miroslav Kalousek na propad české ekonomiky reagoval slovy, že "údaje nebere stoprocentně vážně".

HDP v 17 zemích eurozóny v prvním čtvrtletí r. 2012 ani nevzrostl, ani nepoklesl. Silný růst Německa (o 0,5 procent) způsobil, že hospodářský růst eurozóny jako celku je nulový.

Zdroj ZDE ZDE

Přehledná tabulka, jak je na tom která země v EU, ČR špatně, Slovensko a Německo dobře ZDE

Volný trh bez regulace se z faktoru technického pokroku přeměnil v test, co je lidstvo ještě schopno snést

15. 5. 2012 / Michael Kroh

Současné ekonomické a finanční problémy vyostřily spory ekonomů o metody jejich řešení. Neoliberálně orientovaní odborníci vidí východisko z krize v uvolnění státních regulací a ponechání ekonomického vývoje volné hře tržních sil. Proti nim ovšem stojí neméně početná skupina, která naopak preferuje zesílení vlivu státu na ekonomiku.

Policie zadržela Davida Ratha kvůli podezření z korupce

15. 5. 2012

Policie v pondělí večer zadržela středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha z ČSSD. Spolu s ním další čtyři muže a tři ženy. Je podezříván ze zneužívání evropských fondů. Další informace nejsou k dispozici.

Zdroj: ZDE

Poslední zvonění

15. 5. 2012 / Stanislav A. Hošek

V našem příhraničním městě je více středních škol, než je obvyklé. Snad proto, že jsme se ještě nezmohli na vysokou školu. Je čas maturit a s nimi souvisejících maturitních mecheche, nebo jak se tomu dneska říká. Již nějaký čas se v tuto dobu objevuje jakási nová tradice. Po městě až několik týdnů chodí kostýmovaní študáci, mnohem častěji studentky, s kasičkami a...prakticky žebrají. Včera dokonce cestovala taková klaunovská trojka i vlakem a tam obtěžovala cestující.

Evropští politikové a finanční trhy se připravují na odchod Řecka z eurozóny

15. 5. 2012

Finanční trhy se rychle připravují na případný odchod Řecka z eurozóny. Po dni politického chaosu akceptovala evropská politická elita, že bude asi nemožné udržet Řecko v eurozóně.

Zatímco vyjednávání v Athénách o vytvoření nové vlády vypadají, že budou neúspěšná, evropští politikové porušili tabu a nyní už otevřeně hovoří o tom, že Řecko bude možná muset eurozónu opustit.

Akcie, ropa i euro podstatně v pondělí ztratily na hodnotě v očekávání, že v druhých řeckých volbách získají ještě silnější podporu strany, které jsou proti škrtům. Tím by vyvrcholil konflikt mezi Řeckem a jeho evropskými věřiteli.

Stížnost na ministerstvo školství ČR:

Špatně koncipovaná maturita z matematiky ohrozí mé studium v Británii

15. 5. 2012

V Británii se studenti přijímají na vysokou školu na základě svých maturitních výsledků. Ovšem předpokládá se, že se maturitní zkoušky neorganizují jako v Kocourkově...

K tomu nám napsal Martin Němeček, který má - ne z vlastní viny - podstatný problém:

Vážený pane Čulíku.

pravděpodobně Vám neunikla kauza týkající se příliš náročné maturity vyšší úrovně z matematiky.

Pokud si na mě vzpomínáte, kdysi jsem Vás byl v Glasgow navštívit a zeptat se Vás, co si myslíte o studiu Business studies na University of Glasgow a ve Skotsku obecně. Přihlásil jsem se tam na několik škol a nabídku mi poslali z University of Stirling (průměr z maturity za dva) a právě z University of Glasgow (průměr z maturity za jedna).

Kvůli nedostatečnému limitu na písemku očekávám známku tři.