Sněmovnu si rozvracet nedáme

31. 8. 2011 / Jiří Jírovec

Tak se nám levice zase pěkně vyznamenala. Sotva se trojkoalice se dohodla na kompromisu, aby se kníže nažral a Bátora zůstal celý, stála před zlovolným pokusem levice narušit průběh 21. schůze Sněmovny.

Pokud jde o Bátoru, i samotný Blesk považoval za vhodné informovat svoji čtenářskou obec. Najdeme tam hned dva články. První s titulkem Dobeš Bátoru vyhodil a pak mu na ministerstvu dal lepší flek a druhý nazvaný Bátoru na ministerstvu drží páčička z Hradu, připustil Dobeš.

"Milé vlády, pokud nechcete, aby se odhalovala vaše špína, nechovejte se jak prasata"

31. 8. 2011

Server Wikileaks se stal obětí zjevného kybernetického útoku poté, co rychle zveřejnil desetitisíce dalších depeší amerického ministerstva zahraničí. K útokům došlo poté, co současní i bývalí činitelé americké vlády konstatovali, že nově zveřejněné depeše - a znepokojení nad údajně nedostatečnou ochranou zdrojů vytvořilo pro Obamovu vládu další problémy. Američtí činitelé uvedli, že zveřejnění více než 125 000 důvěrných dokumentů serverem Wikileaks dále ohrozilo informátory a ohrozilo i cíle americké zahraniční politiky. Činitelé se odmítli vyjádřit k tomu, zda jsou informace pravdivé, ale poukázali na to, že rychlost a metoda zveřejnění dokumentů vytvořily nové komplikace.

Server Wikileaks odmítl kritiku. "Milé vlády, pokud nechcete, aby se odhalovala vaše špína, nechovejte se jak prasata. Je to prosté," zněla zpráva, kterou Wikileaks zveřejnily na twitteru.

P.J. Crowley, bývalý náměstek ministryně zahraničí pro veřejné záležitosti, který letos odstoupil poté, co kritizoval, jak americká armáda zachází s Bradleym Manningem, vojínem podezřívaným z prozrazení dokumentů, vytvořil předtím tým pro zvládnutí této krize. Vysvětlil, že činitelé prostudovali všechny prozrazené dokumenty a varovali co největší množství zdrojů, zejména v autoritářských zemích, že jejich totožnost může být zveřejněna. S několika však nebylo možno se spojit, někteří mohli být přehlédnuti a jiné nebylo možno kontaktovat, protože by se tím na ně upozornilo. Crowley však přiznal, že "každá slušná zpravodajská služba i v autoritářských zemích pravděpodobně už má k dispozici všechny prozrazené, i nevydané, necenzurované depeše amerického ministerstva zahraničí".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Wikileaks zveřejnily přes sto tisíc depeší

31. 8. 2011

Během minulého týdne zveřejnil server Wikileaks 133 887 amerických diplomatických depeší z celého světa - více než polovinu veškerého materiálu Cablegate (251 287 depeší). Reakcí na zveřejnění byl intenzivní útok Denial of Service (DOS) během prvních 36 hodin. WikiLeaks musely po řadu hodin spoléhat na záložní servery. Za pomoci stoupenců byly Wikileaks schopny zprovoznit další servery a odrazit útok.

Poprvé jsou nyní zveřejněny diplomatické depeše ze všech zemí, v nichž mají Spojené státy diplomatické zastoupení. Do současnosti bylo mnoho zemí vyloučeno ze zpravodajství, částečně v důsledku zeměpisné zaujatosti mediálních partnerů serveru Wikileaks a částečně v důsledku omezených zdrojů Wikileaks, které umožňují vytváření partnerské vztahy s novými médii (nyní je jich více než 90).

WIKILEAKS:

Češi doručili seznam toho, co potřebují pro informování veřejnosti o protiraketové obraně

31. 8. 2011

12. července 2007

Shrnutí: Vládní koordinátor pro komunikaci o programu protiraketové obrany Tomáš Klvaňa doručil 11. července na americké velvyslanectví v Praze seznam žádoucích opatření pro veřejnou diplomatickou činnost ve věci navrhované balistické protiraketové obrany. Tento seznam je výsledkem Klvaňových konzultací ve Washingtonu ve dnech 25.-29. června a zahrnuje doporučení, aby do České republiky cestovali vysocí američtí činitelé a aby čeští činitelé a tisk navštívili atol Kwajelein a další instalace protiraketové obrany. Klvaňa požádal, aby velvyslanectví předalo seznam do Washingtonu.

Klvaňovy konzultace ve Washingtonu a přiložený "seznam žádoucích opatření" naznačují, že naši čeští partneři začínají věnovat žádoucí pozornost strukturovanému, dlouhodobému veřejnému diplomatickému úsilí. I když Klvaňa zatím ještě nevypracoval systematický plán veřejné diplomacie, v reakci na poradenství z americké strany rychle identifikoval akce, které budou potřebovat podporu z Washingtonu. Česká vláda i velvyslanectví souhlasí, že vzdělávání nezávislých odborníků a představitelů opozice je důležité, má-li být překonán místní odpor proti raketové obraně. Dalším pozitivním vývojem je česká nabídka financovat podstatnou část výdajů na cesty. Velvyslanectví doporučuje, abychom podpořili český plán na veřejnou diplomacii. Konec shrnutí a komentáře.

Následuje text českého návrhu na program aktivit pro oslovování veřejnosti.

Kompletní text včetně programu amerických návštěv ZDE

Projekt protiraketové obrany pro ČR

Američané byli nad protiraketové protesty v ČR zřejmě povzneseni

31. 8. 2011

Doporučujeme vyhledávací server http://www.cablegatesearch.net/. Najdete tam pozoruhodné informace o tom, co Američané považovali za důležité například v kontroverzní otázce americké raketové obrany. V depeších na Wikileaks kromě obecné zmínky o "odporu české veřejnosti vůči protiraketové obraně" nenajdete jedinou zmínku o osobnostech protiraketových protestů. Není jediná depeše, která by obsahovala jména "Májíček" či "Neoral", ani jednou se depeše nezmiňují, zdá se, ani o hnutí "Ne základnám". Slova "Brdy" a "Trokavec" se vyskytují jen v jediné krátké informaci o tom, že se česká vláda rozhodla umístit americkou základnu do Brd. Depeše se, zdá se, omezují čistě na jednání s vládními přestaviteli. Najdete řadu nejrůznějších informací, zadáte-li si Klvaňa, Topolánek, Schwarzenberg... Dejte nám vědět, co najdete, na nejrůznější témata... (JČ)

Rumburská demonstrace: "Cikáni do plynu! Černý svině! Upálíme vás!"

30. 8. 2011

tisková zpráva Romea.cz


Pozn. JČ: Řvát "Cikáni do plynu" a "Upálíme vás" je trestný čin. Na výše uvedeném videozáznamu je jasně vidět, kdo tyto a další trestné činy páchá. Předpokládáme, že Policie ČR zahájila vyšetřování těchto trestných činů a vzala pachatele do vazby. Z nedávných násilností v anglických městech je zjevné, že je nesmírně jednoduché identifikovat pachatele podle videozáznamů. Česká média jistě sledují a kontrolují, že se to stalo, a tyto trestné činy budou podle zákona potrestány.

Útrpné právo až napřesrok

31. 8. 2011 / Karel Dolejší

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) požaduje obnovení povinné vojenské služby. Podle něj by to přispělo k vlastenecké výchově obyvatelstva. Muži by měli sloužit povinně, zatímco ženy dobrovolně. "Mladí muži se tam naučí základním dovednostem, protože koukáním na akční filmy to nevytrhnou. Hlavně se poučí, že chtějí-li něčeho dosáhnout, musí umět poslouchat. Taky by se v nich posílil vztah k vlasti... Základní princip zdravého národovství a vlastenectví u nás mizí," prohlásil Čunek.

Stát bere Romům práci

31. 8. 2011 / Boris Cvek

Lidé horlí proti Romům, nepřizpůsobivým, bezdomovcům, ale to, že celá společnost je jako nějaké ovoce vysávána miliardovými zločinci v bílých límečcích a kravatách, to nechává být bez povšimnutí.

Pan starosta Nového Boru Jaromír Dvořák podle mého názoru trefil hřebíček na hlavičku, když tvrdí, že sociálně vyloučení občané (a zdaleka mezi nimi nejsou jenom Romové) potřebují pro integraci do většinové společnosti práci - a stát jim ji bere. S jakým překvapením jsem pak ale zaznamenal stranickou příslušnost pana starosty, totiž TOP09! Copak současná vláda, v níž TOP09 hraje "nejpravicovější" politiku bezmyšlenkovitých škrtů, není zodpovědná právě za tlačení chudých do ještě větší chudoby, za to, že sociálně vyloučeným lidem "stát bere práci", jak říká sám pan starosta?

LIBYE:

Kaddáfího stoupenci se odmítají vzdát

31. 8. 2011

  • Loajální stoupenci Muamamra Kaddáfího se v jeho domovském městě Sirte odmítají vzdát. Jakmile vyprší třídenní ultimátum, která vydala Národní prozatímní rada, zřejmě tedy znovu vzplanou boje.
  • Británie uvolnila v úterý vzbouřencům 1 miliardu liber libyjských aktiv.
  • Nové libyjské vedení odmítlo plány OSN na vyslání vojenských pozorovatelů ke stabilizaci země.
  • Zimbabwe vyhostila libyjského velvyslance a zaměstnance velvyslanectví poté, co vyhlásili svou podporu novému libyjskému vedení.
  • Situace v Tripolisu je téměř normální.

Libyjskou revoluci zostudilo rasistické vraždění

31. 8. 2011

"Pro černochy je to teď v Libyi špatné," informoval ve své reportáži v Channel Four News v neděli Alex Thomson. V deníku Independent psal Kim Segupta o třiceti mrtvolách, rozkládajících se v ulicích Triplolisu. Většina z nich, údajně žoldáků pro Kaddáfího, byli černoši. Byli usmrceni v provizorní nemocnici. Někteří byli na nosítkách, někteří v sanitce. "Libyjský lid nemá rád lidi s černou kůží," vysvětlil v souvislosti se zatýkáním černochů jeden libyjský bojovník.

Podkladem těchto rasistických postojů jsou nepodložené zprávy, které se rozšířily začátkem povstání, že proti povstalcům bojují afričtí žoldáci. Donatella Rivera z organizace Amnesty International a jiní zkoumali tato tvrzení a nenašli pro to žádné důkazy. Ani Peter Bouckaert z organizace Human Rights Watch nebyl schopen identifikovat jediného černošského žoldáka mezi desítkami zatčených mužů, kteří byli falešně novináři obviněni ze žoldáctví.

BRITÁNIE:

Bezdomovectví se zřejmě rozšíří i do středních vrstev

31. 8. 2011

Analýza britské charitativní organizace Crisis, zabývající se bezdomovectvím, dokazuje, že existuje přímá souvislost mezi hospodářskou stagnací, škrty v sociálně podpoře a zvyšujícími se počty lidí žijících bez přístřeší.

Hospodářská recese a hluboké vládní škrty v sociálních službách povedou v následujících letech v Británii k podstatnému zvýšení počtu lidí bez přístřeší. Vzniká pravděpodobnost, že bezdomovectví postihne i střední vrstvy, varuje stodvacetistránková studie organizace Crisis.

Amnesty International:

Sýrie je zemí hrůzy

31. 8. 2011

Většina z 88 vězňů, kteří byli zatčeni od počátku povstání, byla ve vězení umučena.

Nejméně 88 osob, včetně 10 dětí, zemřelo v Sýrii od začátku prodemokratického povstání ve vězení. Podle Amnesty International jde o "systematickou perzekuci v obrovském měřítku".

Většina obětí byla umučena. Měly zranění způsobená bitím, pálením a ranami tupými předměty, bičováním, elektrickými šoky, řeznými ranami a zohavením genitálií.

Amnesty International zdokumentovala jména, data a místa zatčení obětí. Nezávislí forenzní patologové v někteerých případech zkoumáním videozáběrů mrtvol určili pravděpodobné příčiny smrti.

OTEVŘENÝ DOPIS SAMOSPRÁVĚ MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ

Proč jste nesmyslně zrušili školku?

31. 8. 2011

Vážení představitelé samosprávy,

tak jak se nepovedl Ulrichův pomník, tak se zdá, že se nepovedlo uvést ducha Ulrichova odkazu do praxe. Dokumentuje to například kauza přístavby a nástavby mateřské školy Kyjovská č. 550. Na počátku bylo neuvážené zrušení mateřské školy Kyjovská, a to i přes protesty občanů. Vzápětí byla mateřská škola pronajata soukromému subjektu, který ji provozoval jeden školní rok, odešel a jeho dluhy uhradilo město (viz níže uvedené odkazy).

Pak byly budova a pozemek darovány KC Sion, který hodlá budovu mateřské školy stavebními úpravami rozšířit na základní školu pro 60 žáků. Domníváme se, že budování další základní školy, ač soukromé, je zbytečné, poněvadž ve městě je prokazatelně volná kapacita míst v základních školách a provozování školy něco stojí a již nyní město dotuje provozní náklady Sionu.

Z pohledu obyvatel Kyjovské jde navíc o zásadní zásah do pohody bydlení, poněvadž se denně pod okny bydlících bude pohybovat 60 dětí, a všichni vědí, jakou hladinu hluku takový počet dětí vytvoří. A jelikož máme za to, že se k občanům přistupuje různě, je třeba položit několik otázek:

WIKILEAKS:

Austrálie odsoudila "neodpovědné" prozrazení diplomatických dokumentů

31. 8. 2011

Jeden činitel australské vlády charakterizoval jako "neuvěřitelně neodpovědnou" skutečnost, že server Wikileaks zveřejnil americkou diplomatickou depeši, v níž jsou zřejmě jmenovány osoby, které Austrálie podezřívá z terorismu.

Depeše byla jednou z více než 130 000 důvěrných amerických depeší, které právě zveřejnil server Wikileaks. V mnoha depeších nejsou odstraněna jména informátorů. Takové informace bývaly dosud z dokumentů, zveřejňovaných Wikileaks, odstraňovány.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Bátora povýší

30. 8. 2011 / Boris Cvek

Dobeš slíbil Schwarzenbergovi, že Bátora povýší. Na Schwarzenberga to udělalo takový pozitivní dojem, že TOP09 ruší bojkot zasedání vlády a její ministři se ho ve středu zúčastní. Dojemný konec boje proti úředníkovi dosazenému Hradem a zosobňujícímu podle TOP09 fašizaci státní správy. Velmi to připomíná veletoč ODS a TOP09 z jara tohoto roku, kdy měl být původně ministr Dobeš, zaměstnávající Bátoru, vyhozen z vlády, ale prezident to odmítl). Schwarzenberg tehdy zdůvodnil ustoupení Hradu tím, že by neústupnost vedla k předčasným volbám a ztrátě koryt pro pravici. Zdá se, že stejně uvažoval i nyí, jen se nechal ponížit mnohonásobně více.

Dobeš ustoupil a odvolá Bátoru

V Německu je místopředsedou vlády etnický Vietnamec

30. 8. 2011

Čeština neumí rozlišovat pojmy "Čech, český" ve smyslu jazykovém, národnostním a občanském, tedy státním. A proto mají někteří Češi dojem, že je to jejich stát, stát Čechů, když se tak jmenuje. Tam, kde je takové rozlišení přece jenom nutné, uchyluje se řeč ke kostrbatému označení státu jako "Česká republika". Kopíruje to poměrně přesně bývalé označení "Koruna česká", kde Čechy byly pouze její částí. Kdo řekne Čechy, pomíjí tím Moravu a Slezsko. Kdo řekne Čech, nemůže mít ma mysli Moravany a Slezany. Takže: Romové (stejně jako Moravané a Slezané) nejsou Češi etnickým původem, všichni jsou ale občany České republiky, píše Artur Zdráhal z Vídně.

Etnický Čech?

30. 8. 2011 / Martin Profant

Začala tady na Britských listech strašit taková divná pojmová mátoha: Etnický Čech. Co je to vlastně za potvoru? Ano, býval tu koncept etnického češství, politicky ho působivě vyjádřily radikální frakce Frankfurtského sněmu v roce 1848: velká ústavní a demokratická Německá republika a v ní v rámci německého národa etnika, například Češi. Etnografické zvláštnosti etnik budou plně respektovány a hájeny. Revoluční koncept a neprosadil se, možná ke škodě celé střední Evropy. Místo toho se v politickém životě i společenské imaginaci u nás usadil "český národ v Čechách a v Moravě". Národ se definoval jazykem, dějinami a vzdělávací soustavou, protože se nemohl definovat podle Kanta vazbou na stát a jeho ústavu, která "činí z davu lid/národ (Volk)", a protože se nechtěl a ani nemohl definovat podle náboženské linie (jako Irové).

Příčiny a důvody jsou známy, možnosti a ochota ale chybí

31. 8. 2011 / Jiří Baťa

V souvislosti s nedávnými událostmi v Novém Boru, Rumburku a Varnsdorfu se mnoho píše (hlavně jenom píše, méně či vůbec se efektivně jedná) o problematice s nepřizpůsobivými, v těchto případech s romskými občany. Představitelé těchto měst se zpravidla shodují na stejných příčinách, které však nejsou jen v romských občanech, ale mnohé jdou na vrub státu, především vlády, parlamentu, Agentury pro sociální začleňování, měst i obcí. Starostové zcela jasně definují příčiny tohoto stavu, způsobené jak jednou,tak druhou stranou. Že však mají rovněž máslo na hlavě se příliš nezmiňují.

Romy nezaměstnáváme

29. 8. 2011

Na článek Tomáše Koloce, v němž dva Romové, kteří celý život tvrdě pracovali a nyní žijí v nezáviděníhodných sociálních podmínkách, hledají zaměstnání, přišly dvě reakce. Obě záporné.

Ještě k nespravedlivé polemice

31. 8. 2011 / Pavel Urban

Reakce na článek "Nespravedlivá polemika v Britských listech"

Miloslav Štěrba vyjádřil ve svém článku víru v samozřejmost toho, že vinu je vždy nutné posuzovat individuálně. Že odsuzování celých společenských skupin je nepřijatelné, respektive cimrmanovské. A že schvalovat zabíjení je nepřijatelné. Tak jsem tuto logiku domyslel do souvislostí, o nichž jsem předpokládal, že je většina čtenářů bude považovat za absurdní.

Bohatí Evropané: Zdaňte nás víc!

30. 8. 2011

Skupina německých bohatých argumentuje, že nová pětiprocentní daň z bohatství by státu za dva roky přinesla 100 miliard euro

Nejprve se vyjádřil americký miliardář Warren Buffett, že "ho s kamarády Kongres, přející miliardářům, už dlouho chová v bavlnce". Pak podepsala Liliane Bettencourtová, nejbohatší žena ve Francii, která tam byla loni v centru daňového skandálu, s dalšími 15 miliardáři dopis, žádající, aby miliardáři mimořádně přispěli ministerstvu fianncí a pomohli Francii dostat se z finanční krize.

Přihlásil se i Ital, ředitel firmy Ferari zdůraznil, že protože je bohatý, je jedině správné, aby víc platil.

Ai Weiwei ostře kritizoval útlak v Číně

30. 8. 2011

Světoznámý umělec obvinil čínskou státní správu, že lidem upírá základní práva. Charakterizoval Peking jako "město násilí".

Ai Weiwei, čínský umělec, kterého čínské úřady letos téměř čtvrt roku věznily, zaútočil na útlak v ČÍně v článku, který vychází z jeho vlastních vězeňských zkušeností.

Michele Bachmannová: Hurikán a zemětřesení poslal Americe Pánbůh jako varování, aby byly zavedeny vládní škrty

30. 8. 2011

Kandidátka na funkci amerického prezidenta, republikánka Michele Bachmannová se vyjádřila, že nedávným zemětřesením a hurikánem Irene vyslal Pánbůh americkým politikům ve Washingtonu znamení. Když hovořila o finančních škrtech a aktivismu hnutí tea party, zdůraznila:

"Nevím, co všechno Bůh musí udělat, aby si ho politikové všimli. Měli jsme zemětřesení, měli jsme hurikán. Bůh řekl: "Začínáte mě poslouchat?" Naslouchejte americkému lidu, protože americký lid nyní vyloženě řve. Ví, že vláda je morbidně obtloustlá, morbidně se přežírá a my musíme ty výdaje omezit."

Tisková mluvčí Bachmannové pak prohlásila, že Bachmannová to říkala "žertem", aby své posluchače přesvědčila.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Hurikán, svátky, Mitchum a několik dalších poznámek

29. 8. 2011 / Alex Koenigsmark

1.

Pojem brainwashing asi zná každý, zpopulárněl v roce 1951, když jej autor Edward Hunter použil v názvu své knihy Brainwashing in Red China, kde popisoval Maovy metody při přebírání moci.

Nejznámější využití této techniky "vymývání mozku" bylo za korejské války, kdy čínští experti obraceli naruby mysli válečných zajatců. Četl jsem o tom zajímavé věci. Nejsnáze se mozky vymývaly a naruby obracely nábožensky založeným Američanům, skoro vůbec to nešlo se skeptickými Brity. Je zřejmě jednodušší nahradit jedno dogma druhým, než přesvědčit někoho s vlastním názorem.

Hurikán, nadlidi, Belgie a Romové

29. 8. 2011 / Jan Čulík

Tři poznámky ke Koenigsmarkovým poznámkám při pondělí.

  • "Hurikán" v New Yorku. Jsou Američani nadlidi? Napadlo vás při sdělování až hysterického zpravodajství o tom, že kdesi za oceánem, (tedy: v New Yorku! trochu zapršelo a trochu zafoukal vítr, že si snad televizní reportéři opravdu myslí, že jsou Američani nadlidi? Hurikán Irene zahájil svou cestu v karibské oblasti - a velmi tvrdě tam postihl tamější ostrovy. Viděli jste na svých televizních obrazovkách JEDINOU MINUTU zpravodajství o tom, co se dělo tam? Anebo věděli jste, že v přesně tutéž dobu ničí jihovýchodní Asii silný tajfun? Jistě, velké části Ameriky byly zaplaveny a postiženy, ale co jinde? Posledlost reportérů chodníky v New Yorku mi připomněla epizodu z Hřebejkova filmu Musíme si pomáhat, v němž německý nacista vážně vysvětluje českému občanu Čížkovi, že jeden německý život má hodnotu života dvaceti Slovanů a stovky židů.
  • "Přechodové dny mezi svátkem a víkendem v západních zemích. Ale v zemích, jako je Belgie -- mají tam spoustu katolických svátků -- existují tzv. "přechodové dny" - tzn. když je svátek ve čtvrtek a v pátek by se mělo pracovat, pátek se automaticky stává také volným dnem. V Británii zase, padne-li například vánoční svátek na sobotu či na neděli, občan má náhradní volný den v pondělí, protože přece o volný den přijít nemůže, jen proto, že padl na víkend.)
  • Mají Romové odpovědnost za kriminální činy, které spáchali jiní Romové? Vůbec ne. Jak to přesvědčivě vysvětlil Josef Bánom. A očekávat, že "by si to měli vyřídit mezi sebou", je vytváření nepřípustné kolektivní viny. Myslím, že ani Alex Koenigsmark ani já se nebudeme cítit osobně odpovědní, když bílý skinhead okrade nějakou babičku a nepůjdeme mu dát osobně do huby. Ani Alex Koenigsmark ani já se necítíme osobně odpovědni za hrubý, neuvěřitelný protiromský rasismus, který v těchto dnech projevují někteří běloši v Čechách.

Odhalil "hurikán Irene" nebezpečnou americkou hysterii?

30. 8. 2011

Po dobu osmačtyřiceti hodin vyvolávali nepřetržitě v Americe rozhlasoví a televizní moderátoři před příchodem "hurikánu Irene" bezprecedentní paniku. Než "hurikán" dorazil, v supermarketech byly zcela vyprodány potraviny, mléko, voda, baterie a toaletní papír. Bezpochyby ty všechny nákupy skončí v popelnici, jakmile se obloha vyjasní, píše v deníku Guardian Priyamvada Gopal z menšího města v Massachussetts.

Zlovolné zápecnictví amerických médií potvrzuje pocit výjimečnosti, který je dnes v Americe základním politickým postojem. Pár dní před desátým výročím 11. září byla opět Amerika bezprecedentně v obležení a chystala se bojovat s neporazitelnou vůlí.

Romští manželé hledají práci

27. 8. 2011 / Tomáš Koloc

K probíhající debatě o romské menšině v České republice přináším jeden příběh zakončený prosbou.

Znám dva manžele, kteří žijí v nejmenovaném východočeském městě poblíž Hradce Králové. On je osmapadesátiletý Rom, jí je třicet osm a je Romka jen po jednom z rodičů (tato drobnost v České republice vůbec není marginální, neboť takový člověk má výhodu, že na něm jeho původ tzv. není vidět). Oba jsou křesťané, docházejí do jednoho místního protestantského sboru a jsou co do dodržování desatera (a také co do pracovitosti) jedni z jeho nejlepších členů (vím to, protože tam příležitostně také docházím). Pro účely svého církevního sboru založili rodinou hudební skupinu, která hraje a zpívá na bohoslužbách.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2011

7. 8. 2011

V červenci 2011 přispělo finančně na Britské listy 222 osob bankovním příkazem celkovou částkou 50 484.75 Kč. (V polovině června jsme zpřístupnili čtenářům možnost přispívat dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu, jeho vyúčtování bude zveřejněno v přehledu hospodaření za srpen, kdy se dobrovolné předplatné z června objeví na účtě OSBL.) Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.6. 2011 částku 90 268.90 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní