RB OSN schválila rezoluci pro vojenský zásah v Libyi

18. 3. 2011

Pátek 0.00: Britská, francouzská a americká vojenská letadla se připravují na ochranu města Bengází, centra libyjských vzbouřenců poté, co Rada bezpečnosti OSN hlasováním schválila vytvoření bezletové zóny nad Libyií a letecké údery proti jednotkám Muammara Kaddáfího.

Americká špionážní operace se zaměřuje na manipulaci sociálních sítí

17. 3. 2011

Americká armáda vyvíjí software, které jí umožní tajně manipulovat sociální sítě. Bude k tomu využívat fiktivních internetových existencí, které se budou snažit ovlivňovat diskuse na internetových fórech a sociálních sítích a šířit na nich americkou propagandu.

Jedna internetová korporace v Kalifornii získala kontrakt od ústředního velitelství americké armády (Centcom), aby vytvořila "systém pro konstrukci internetových diskutérů", který umožní jedinému vojáku, aby řídil zároveň až deset různých svých internetových existencí.

Egyptská junta propouští na svobodu další islamistické radikály

17. 3. 2011

ŠOK 22:33 Egyptské vojenské orgány propouštějí Mubarakovy vězně, obviněné z příslušnosti k islámským skupinám. Na svobodu se tak dostane Muhammad al-Zawahiri, bratr Aymana al-Zawahiri, druhého muže Al-Káidy. al-Zawahiriho bratr zmizel roku 2000 poté, co odešel z Jemenu do Spojených arabských emirátů, kde byl zatčen a předán v roce 2001 egyptské vládě , která ho odsoudila k smrti a uvěznila ve vězení Tora.

USA považují radiaci ve Fukušimě za "extrémně vysokou"

17. 3. 2011

Po včerejším kongresovém vystoupení předsedy regulační agentury NRC vznikl výrazný rozštěp mezi tím, jak situaci v havarované japonské elektrárně Fukušima hodnotí Američané, a co o ní říkají Japonci. Podle Gregoryho Jaczka je poškození přinejmenším jednoho z reaktorů mnohem vážnější, než Tokio připouští, a Američané by proto měli zůstávat od elektrárny mnohem dále, než svým občanům doporučují japonské úřady.

Jaderná krize v Japonsku se zhoršuje

17. 3. 2011

Mezinárodní obavy, že Japonsko ztratilo kontrolu nad situací v jaderné elektrárně ve Fukušimě sílí a Británie, Francie a další země doporučily svým občanům, aby odcestovali z Tokia kvůli zvýšené úrovni radiace.

Yukiya Amano, šéf Mezinárodního úřadu pro atomovou energii, uvedl, že navštíví japonské hlavní město, aby získal informace o "velmi vážné situaci" v jaderné elektrárně ve Fukušimě.

Steven Chu: Havárie ve Fukušimě je "vážnější než Three Mile Island"

17. 3. 2011

Americký ministr energetiky Steven Chu prohlásil, že situace v havarované japonské jaderné elektrárně Fukušima Dai-iči vypadá vážněji než částečné roztavení reaktoru, k němuž došlo v Pennsylvánii v roce 1979. Předmětem obav zůstávají dochlazovací nádrže s vyhořelým palivem na čtvrtém bloku, o nichž Američané tvrdí, že se vyvařily. Podle amerických expertů je radiace v objektu elektrárny patrně velmi vysoká a omezuje činnost personálu na minimum. Společnost Tepco provozující elektrárnu byla varována před rizikem obnovení řetězové jaderné reakce. Ta by nezpůsobila jaderný výbuch, ale značně zvýšila únik radioaktivity.

ŽIVĚ Z MÍSTA: Life after Fukushima

17. 3. 2011 / Zdeněk Slanina

Planina Kanto (úrodná nížina od Tokia směrem k Sendai) se probudila po poměrně klidné noci -- podprůměrně narušené jen asi dvěma význačnějšími otřesy půdy -- do jasné modré oblohy byť s ranním mrazíkem. Během středy se krajem prohnal ostrý západní až severozápadní vítr, v nárazech až 50km/hod (tropická bouře se stává tajfunem při nárazové rychlosti 100km/hod, super-tajfunem při 200km/hod). Kraj zaplavil čistý sibiřský vzduch, byť v severní části Kanto nad ránem místně sněžilo. A ve středu večer se nám shodou okolností lokální životní podmínky změnily přímo skokem -- z kohoutku začala opět téci voda, byť jen užitková.

Odvolán byl už i velitel zásahu vojenské policie v ČT

17. 3. 2011 / Štěpán Kotrba

Poté, co Britské listy jako jediné médium upozornily na to, že velícího důstojníka vojenské policie kpt. Ing. Pavla Marečka, který samotný zásah řídil a také naplánoval, ministr spolu s náčelníkem Vojenské policie v noci na sobotu neodvolal a může tak ovlivňovat průběh vyšetřování a manipulovat s důkazy, došlo k jeho odvolání včera. Jiří Neubauer, kterého v sobotu řízením útvaru pověřil Alexandr Vondra, jej 16. 3. odvolal z funkce. Ne dočasně, ale natrvalo.

Hlavy ale budou nejspíše padat dál.

UPDATE 17.3. 11:40 Krajské státní zastupitelství v Č. Budějovicích podalo obžalobu na 52 lidí, podezřelých z manipulací se zakázkami na ministerstvu obrany v letech 2005 až 2007. Osmnáct z obviněných je stíháno pro trestný čin účasti na zločinném spolčení, 11 obviněných jsou bývalí zaměstnanci ministerstva z vojenských, stavebních a ubytovacích správ. Kauzu předražovaných stavebních zakázek otevřelo v roce 2005 Vojenské zpravodajství. Útvar, který korupci vyšetřoval, byl zrušen za ministra Martina Bartáka.

Kaddáfí: platili jsme Sarkozymu volební kampaň v roce 2007

17. 3. 2011

Voice of America ŠOK│ Syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího tvrdí, že jeho země pomohla financovat prezidentskou volební kampaň Nicolase Sarkozyho v roce 2007, "aby mohl Sarkozy pomoci libyjskému lidu". Kaddáfí teď chce peníze zpět. "My ho financovali a máme také všechny detaily. Jsme připraveni vše odhalit," řekl Saif al-Islam pro Francií provozovaný televizní kanál Euronews. Jeho výroky přišly den poté, co libyjská státní televize oznámila, že má "hrobové tajemství", které by způsobilo Sarkozyho pád... Sarkozy popřel pro AP prospěch z jakýchkoliv finančních prostředků z Libye.

Spojené státy požadují schválení leteckých úderů proti Libyi

17. 3. 2011

Susan Rice, velvyslankyně Washingtonu při OSN požaduje novou rezoluci, která by schválila bombardování Kaddáfího tanků. Riceová uvedla ve středu, že by vyhlášení bezletové zóny mělo jen minimální užitnost a Obamova vláda "intenzivně" usiluje o novou rezoluci, která by schválila letecké bombadrování libyjských tanků a těžkého dělostřelectva. Rada bezpečnosti OSN má o této nové rezoluci hlasovat ve čtvrtek.

Vojenské vrtulníky shazují vodu na fukušimské reaktory

17. 3. 2011

Tři dvourotorové vrtulníky CH-47 Chinook dnes ve snaze zchladit přehřívající se palivové tyče svrhly po sedmitunovém nákladu vody na reaktory třetího a čtvrtého bloku. Informovalo o tom vysílání stanice NHK.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Navzdory chlazení vodou z vrtulníků radiace neklesá

17. 3. 2011

Úroveň radiace v elektrárně Fukušima 1 dnes ráno se nesnížila, i když armádní vrtulníky shodily na zařízení několik tun vody. V okolí budovy, v níž pracují dělníci, dosahovala 3 000 mikrosievertů za hodinu. Povolená roční dávka je 1 000 mikrosievertů.

Ministr obrany Tošimi Kitazava dříve prohlásil, že souhlasil s nasazením vrtulníků, když radiace ve výšce 1 000 stop (cca 300 metrů) dosahovala 4,13 milisievertu za hodinu a ve výšce 300 stop (90 metrů) 87,7 milisievertu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Čeští filharmonici na mimořádné lince Praha Tokio a zpět

17. 3. 2011 / Oldřich Průša

Kdo rychle dává, dvakrát dává.

Japonci mají Antonína Dvořáka a už i Leoše Janáčka za téměř vlastní hudební skladatele. Při troše dobré vůle, alespoň některým postiženým přírodní pohromou, mohl být Alexandr Vondra oslavovaným a jim téměř vlastním skladníkem.

Nechtěl jsem být špatným prorokem. Ale stalo se. Byly dvě varianty. A- optimistická a B –pesimistická. Bohužel B bylo správně. Za B znamenalo, že dva letouny A 319 CJ 29 provozované Armádou ČR pro vládu ČR svoje možnosti při letu na „mimořádné lince Praha – Tokio“ (pro pamětníky viz. Hana Zagorová, jen název, ne obsah) nenaplní. Letadla letěla do Japonska prázdná, bez jakéhokoliv humanitární pomoci pro postižené a strádající Japonce.

Nezájem

16. 3. 2011

Jsem v armádě vyškolený radiotoxoterapeut - ozáření a chemické zbraně. Zároveň učím záchranáře na vyšší odborné škole. Nabídli jsme plně vybavený desetičlenný tým vyslanectví ČR v Japonsku. Odezva: nula.

Petr Wagner

Otazníky nad Fukušimou

17. 3. 2011 / Karel Dolejší

Kromě toho, že si na nedostatek informací o jaderné havárii stěžují obyčejní Japonci, kritizují ho i místní média a dokonce už také šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Komentátorka Deutsche Welle Sybille Golte konstatuje, že informací je málo a některé nepůsobí věrohodně. A podle bývalého operátora jaderné elektrárny Arnolda Gundersena je navzdory opačnému ujišťování úřadů dávno prakticky jisté, že tlakové nádoby přinejmenším některých reaktorů musely být poškozeny, protože jinak není možno vysvětlit únik radioaktivních izotopů jódu a cesia.

Japonsko nad situací ve Fukušimě zřejmě ztrácí kontrolu

16. 3. 2011

Zdá se, že japonská jaderná krize se vymyká kontrole. Vrtulníkům se ráno kvůli vysoké radiaci nepodařilo shodit vodu a ochladit tak reaktor č. 3, který je v nejvážnějším stavu a jako jediný používal palivový mix obsahující vysoce toxický a karcinogenní transuranový prvek plutonium. Střecha reaktorovny třetího bloku byla již dříve poškozena výbuchem a dnes ráno z ní stoupal oblak páry. Úřady se odhodlaly k zoufalému kroku a snaží se zajistit chlazení vyhořelého paliva v dochlazovací nádrži u reaktoru č. 4 s pomocí vodních děl. Celému energetickému komplexu o šesti blocích hrozí, že úsilí o dochlazování zastavených reaktorů selže.

Z elektrárny Fukušima stoupá bílý kouř, provozovatel "neví", kde se vzal

16. 3. 2011

Sloup bílého dýmu začal dnes stoupat z jaderné elektrárny Fukušima 1. Příčina zatím není známa a provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, prohlašuje, že neví, odkud přesně kouř vychází. Podle zpráv médií je však zdrojem reaktor č. 3, který byl v pondělí poničen výbuchem, jenž poškodil reaktorovnu. Reaktor č. 4 byl dnes zachvácen požárem, ale ten se podařilo uhasit. Celkem zatím došlo v areálu elektrárny po pátečním zemětřesení ke čtyřem explozím a dvěma požárům.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Kaddáfího síly mobilizují pro závěrečný útok

17. 3. 2011

KD│ Podle agentury Xinhua libyjští loajalisté mobilizují dobrovolníky pro útok na Misuratu a Benghází, dvě poslední velké bašty povstalců. Cílem Kaddáfího je ukončit boje dříve, než bude mezinárodní společenství schopno jakkoliv zasáhnout. Rada bezpečnosti OSN má dnes jednat o návrhu rezoluce, která by vyhlásila bezletovou zónu nad libyjským územím a zavedla další sankce vůči Kaddáfího režimu. Na poslední chvíli se překvapivě ukázalo, že doposud nejasná a spíše rezervovaná pozice USA se radikalizuje a Washington nyní zastává názor, že bezletová zóna nad Libyí nestačí.

Armáda ČR nezklame a znovu dělá díru do světa...

17. 3. 2011 / Ladislav Žák

Po hrdinských skutcích na chodbách naší, tedy České televize se naše armáda vydala do světa, zachraňovat naše občany z Japonska. Letadla už se vracejí a na letišti chystá armáda manévry s prověřováním radiace. Zdá se, že naši vojáci při přistání v Japonsku dokonce ani neobsadili tamní letiště, aby si v cizích podmínkách potrénovali skok přes turniket, protože to jim podle domácích televizních záběrů evidentně ještě moc nejde. Představa, že v televizi zobrazení zoufalci zahalení do nejednotných hadříků, připomínajících spíše trofejní než řádnou ústroj a výstroj, někoho chrání nebo dokonce snad někoho někde cvičí, je skutečně tristní. Jak by bylo hezké, kdyby někdo řekl, že to byl jen narychlo sebraný kompars z Kavčích hor.

Válka v Libyi končí? Kvůli tomu, kvůli čemu začala.

17. 3. 2011

ŠOK│ Reuters uvádí, že italská ropná skupina ENI ve středu vyzvala Evropu, aby zrušila sankce uvalené na Libyi. ENI je první západní společností, která požaduje, aby mohla obnovit vazby s Tripolisem, který by mohl brzy znovu otevřít stavidla černého zlata...

Štěstí v neštěstí

17. 3. 2011 / Jan Campbell

Recyklační systém politiků, stínových dirigentů a loutkářů západního modelu demokracie funguje nade vše očekávání dobře: v ČR i v zahraničí. Arabské revoluce napomáhají méně zkušeným, na příklad i studentům, vysvětlit lépe, než to mohou vysokoškolští profesoři a učebnice, nedělní televizní a nebo volební výstupy politiků, podstatu a funkci recyklačního systému s demokratickými atributy produkujícího především kvalitní lži.

Exekuce v Chorvatsku

17. 3. 2011

Nedávno na Britských listech probíhala zajímavá a obsáhlá debata o exekucích v ČR. Jsme na tom stejně jako námi často vysmívaná jihovýchodní Evropa.

Na bosenských stránkách www.6yka.net, "online magazín pro myslitele", který mi malinko připomíná Britské listy, vyšel následující článek, převzatý z chorvatského internetu, píše Jan Čihák:

DPH, šedá ekonomika, praní špinavých peněz

17. 3. 2011 / Vít Klíma

Řada autorů přede mnou ukázala, jaké negativní důsledky bude mít zvýšení DPH na život obyčejných lidí a jejich rodin. Obdobně devastující důsledky bude mít dopad sjednocení DPH i na českou ekonomiku. Očekávám, že se v ní - v nebývalé míře - rozvine šedá ekonomika a praní špinavých peněz.

Může být denunciační prefabrikát brigádního generála Adama vůbec "důvěrný"?

16. 3. 2011 / Štěpán Kotrba

„Je to hloupá, hloupá a ještě jednou hloupá demonstrace síly a jako taková je neobhajitelná,“
ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) k akci vojenských policistů v České televizi, o které věděl dopředu

Nedávno zasedal Výbor pro obranu Parlamentu kvůli okolnostem, které provázely odchod brigádního generála Krejčíka z čela vojenské rozvědky. O odchod ho požádal přímo předseda vlády Topolánek... Po zkončení uzavřeného jednání výboru jsme se od bývalého šéfa civilní rozvědky a bývalého ministra vnitra, bývalého faráře Bublana dozvěděli, že by Vlasta Parkanová měla opustit všechny veřejné funkce. Bez jediného slova vysvětlení, přibližujícího utajené jednání poslanců. Parkanová se výsledkům neveřejného šetření vysmála. Pro většinu "výrokových" novinářů to skončilo. Pak se v televizi objevila reportáž Karla Rožánka, poodhalující zákulisí. O několik dní později nastoupilo vojenské komando do budovy České televize. Tolik fakta.

15. 03. 2011 Štěpán Kotrba: Parkanové se na ministerstvu obrany ztratila její vlastní kopie utajeného dokumentu ZDE

15. 03. 2011 Štěpán Kotrba: Soudce lže a Páleník musí utajovat pachatele úniku informací z rozvědky - brání tak oba spravedlnosti? ZDE
14. 03. 2011 Štěpán Kotrba: Co pojí soudce Nového k armádní policii? ZDE

Ochutnejte medicínu, kterou vláda ordinuje národu

16. 3. 2011 / Martin Pecina

Stala se mi dnes velmi podivná věc. Došel mi dopis od 13 šéfredaktorek a šéfredaktorů významných deníků a týdeníků. Proč podivná? Žasnu nad tím, že se zástupci médii obracejí i na mne. Socana je přeci potřeba dehonestovat a zesměšnit, ne ho žádat o pomoc. Jaká to proměna asi proběhla v hlavách šéfů našich mocných médií. Ještě nedávno o mne psali jako o pašíkovi rochnícím se ve svém korýtku (LN)...

Nicméně má povaha mi nedovolí, abych nechal trpící bez pomoci.

O českých indiánech v Paraguayi

17. 3. 2011

Možná víte, že v Paraguayi v osadě Puerto Esperanza (Přístav Naděje) žijí Čechoindiáni -- potomci cestovatele, diplomata, národopisce, botanika atd. Vojtěcha Friče (1882--1944). Jejich čeští příbuzní (paní Yvonna Fričová) a přátelé založili před léty sdružení Checomacoco (tak si říkají příslušníci toho kmene Checo [čeští] Chamacoco [Čamakokové] hrdě se hlásící k českému praotci) a působí praktickou (nikoli pouze spotřební) účinnou pomocí. Za -náct let se sdružení podařilo opatřit pro obyvatele osady stádo hovězího dobytka, naučit je odpovědně hospodařit, podporovat vzdělání na všech úrovních, řemesla a rybolov, pěstitelství, zavlažování políček apod., tedy zlepšili životní úroveň svých přátel a příbuzných. Podrobnosti si můžete přečíst ZDE, píše Josef Polách.

Vojenská policie vrátila České televizi část zabavených věcí

16. 3. 2011

tisková zpráva České televize

Krátce před polednem začala Vojenská policie v budově zpravodajství ČT vracet dokumenty a materiály, které si v pátek 11. března večer po razii ozbrojenců odvezla. Česká televize tento krok vítá, ale trvá na navrácení všech předmětů, které Vojenská policie v objektu zabavila, stejně jako na důsledném prošetření postupu Vojenské policie a odpovědných orgánů justice.

Bojovníci Islámského džihádu

ANALÝZA

Panarabská revoluce

16. 3. 2011 / Oskar Krejčí

Arabským světem obchází strašidlo, strašidlo panarabské revoluce. Bouře v 18 z 22 členů Ligy arabských států zákonitě vyvolává otázku, co tyto státy spojuje a co rozděluje. Velkým tématem se stává, zda povstání vyústí v překreslení hranic. „Národní stát v podobě, kterou známe, a který byl vnucen regionu koloniálními mocnostmi, je zralý na změnu“, píše politický analytik ze Sjednocených arabských emirátů Mohammed Khan na serveru Al Jazeera.

Benghází: Debakl, zrada, tragédie, přelom...?

16. 3. 2011 / Karel Dolejší

V médiích teď výrazně ubylo podrobných informací o tom, co se aktuálně odehrává v Libyi. Nicméně zdá se, že poté, co politické vedení povstalců prohlásilo, že o Adždabíju bude bojovat jako o život, padlo město dokonce ještě rychleji než předtím Briga. A Kaddáfího jednotky se blíží k centru povstání v Benghází...

Japonská tragédie patrně způsobí další nárůst cen ropy

16. 3. 2011 / Karel Dolejší

V okamžiku, kdy píšu tyto řádky, není ještě ani zdaleka jasné, jakých rozměrů japonská jaderná krize nakonec dosáhne. Zprávy jsou rozporné, je však zřejmé, že už i provozovatel zařízení, společnost TEPCO, je otevřeněji pesimistický než vládní mluvčí Edo - o profesionálních kontrolních orgánech ani nemluvě. "Černobylský scénář" je sice nepravděpodobný, protože pokud nedojde k nekontrolovatelnému obnovení řetězové štěpné reakce, v japonských elektrárnách tak jako tak zůstane velká většina radioaktivního materiálu (za masivními úniky z Černobylu je třeba vidět hořící grafitový moderátor reaktoru RBMK, a ten u horkovodních reaktorů chybí). To ovšem neznamená, že se dosavadní úniky radioaktivity nemohou ještě výrazně zhoršit. Pak by konkrétní dopady na zdraví již tak těžce zkoušených Japonců závisely především na meteorologických podmínkách. Povane-li severní vítr, můžeme se nakonec dočkat i evakuace v Tokiu...

Stovky protestujících v Bahrajnu byly postřeleny

16. 3. 2011

Přinejmenším 200 protestujících bylo včera postřeleno a zraněno brokovnicemi v šíitské vesnici Sítra jižně od bahrajnského hlavního města Manáma, konstatoval v telefonickém rozhovoru pro AFP místní lékař. Dva lidé byli včera v Bahrajnu zabiti. Do země v pondělí vstoupila vojska "spřátelených států", aby pomohla dynastii menšinových sunnitů potlačit šíitské nepokoje silou.

Libye a světová levice

16. 3. 2011 / Immanuel Wallerstein

Kolem toho, co se děje v Libyi, je tolik pokrytectví a zmatených analýz, že je těžké vědět, kde začít. Nejvíce opomíjeným aspektem situace je hluboká nejednota světové levice. Několik levicových latinskoamerických států, zejména pak Venezuela, vyjadřuje plnou podporu plukovníku Kadáfímu. Ovšem mluvčí světové levice na Středním Východě, v Asii, Africe, Evropě, ba i v Severní Americe s tím rozhodně nesouhlasí.

Američtí lékaři obviňují vojenské psychiatry kvůli Manningovi

16. 3. 2011

čelná skupina lékařů ve Spojených státech, která se snaží zajistit, aby zdravotníci zacházeli s pacienty etickým způsobem, zpochybnila roli vojenských psychiatrů v Quanticu ve Virginii, kde je vojín Bradley Manning, obviňovaný z prozrazení amerických diplomatických depeší serveru Wikileaks, podrobován tvrdému zacházení, které mnozí označují jako mučení.

Má reforma problémy řešit, nebo prohloubit?

16. 3. 2011 / Zdeněk Maštalíř

Současní důchodci nemají vůči společnosti žádné dluhy. Poskytli přiměřený důchod svým předkům a vychovali dostatečný počet potomků. Zatěžovat reformou současné důchodce je nepřípustné jak z hlediska logiky, tak z hlediska morálky.

Protože jsem se stále se zlepšujících parametrů reformy poněkud zmatený, nezbývá mi, než položit našim vyvoleným několik otázek.

Čeští filharmonici z Japonska dvěma speciály - a co česká humanitární pomoc?

16. 3. 2011 / Oldřich Průša

Sdělovací prostředky 15.3. 2011 kol 14:40 oznámily, že pro filharmoniky budou vyslány dva speciály Armády ČR. Sdělovací prostředky nepřinášejí žádné informace o tom, že by ČR letů obou letadel využily k přepravě nějaké pomoci do Japonska. Snad se nad tím ale již někdo zamýšlí a Česká letadla nepřiletí s prázdnou. Optimistická varianta.

Soudce lže a Páleník musí utajovat pachatele úniku informací z rozvědky - brání tak oba spravedlnosti?

15. 3. 2011 / Štěpán Kotrba

16:20 Existuje pouze jedno jediné vysvětlení pro to, že CIVILNÍ městský státní zástupce stíhá prostřednictvím CIVILNÍHO soudu "neznámého pachatele" ztráty utajených informací ve VOJENSKÉ rozvědce a soudce pověřuje VOJENSKOU policii provedením razie v CIVILNÍM objektu redakce zpravodajství České televize. Rozdělovník, ke kterému se váží oba "ztracené" udavačské dokumenty brigádního generála Adama, je nejspíše stále tajný stejně, jako předávací a přebírací protokoly, nebo jej rozvědka policejnímu orgánu bezdůvodně nepředala. Jinak by pachatel neoprávněného nakládání s utajovanými písemnostmi musel být ztotožněn porovnáním podpisů na předávacím protokolu ke ztracené listině a na jiných listinách. VOJENSKÁ rozvědka musí pachatele neoprávněného nakládání s utajovanou listinou znát, či mít podezření hraničící s jistotou a musí vědět, že jde o CIVILNÍ osobu, protože v opačném případě by věc šetřila Vondrova inspekce a ne městský státní zástupce. Nepředala ovšem CIVILNÍM orgánům činným v trestním řízení informace vedoucí k osobě pachatele, pravděpodobně proto, že tyto informace jsou i nadále UTAJENY.

Víme pouze, že jeden z těchto dokumentů si musela v době, kdy byl utajen, převzít ministryně obrany Vlasta Parkanová. A víme, že jedním z těchto dokumentů mohl od dubna 2007 do března 2009 disponovat nejspíš kdokoliv, včetně uklízeček, aniž to kdo z odpovědných pracovníků zjistil. To alespoň vyplývá z informací, kterými dnes disponuje soudce Kryštof Nový. A tváří v tvář těmto informacím nekoná, ale hloupě lže novinářům v domnění, že na jeho lži nikdo nepřijde a on z této "spřátelené" kovbojky vybruslí.

Parkanové se na ministerstvu obrany ztratila její vlastní kopie utajeného dokumentu

15. 3. 2011 / Štěpán Kotrba

13:15 Z písemného dokumentu Obvodního soudu pro Prahu 6, kterým disponuje redakce Britských listů, vyplývá, že se ztratila číslovaná kopie klasifikovaného dokumentu, na základě kterého Parkanová odvolala z funkce náčelníka Vojenské rozvědky, generála Krejčíka. Neztratila se pouze kopie č. 2 ◄, po které pátralo při svém nájezdu do České televize komando Vojenské police v kanceláři reportéra Karla Rožánka, ale ztratila se i kopie č. 1, určená přímo do rukou Parkanové, na jejímž základě Vlasta Parkanová rozhodovala, když byla ve funkci ministryně obrany České republiky.

Německo pozastavilo plány na rozvoj jaderné energetiky

15. 3. 2011

Německá kancléřka Angela Merkelová se rozhodla znovu zkoumat plán na modernizaci německých jaderných elektráren, avšak Spojené státy potvrdily, že jadernou energetiku budou rozvíjet bez přerušení.

Německo v pondělí oznámilo, že dočasně vyřazuje z provozu své dvě nejstarší jaderné elektrárny a pozastavilo plány na prodloužení životnosti všech dosud funkčních německých jaderných elektráren, v důsledku současné globální nervozity ohledně jaderné energie.

"Ekoteroristi jsou na koni"

15. 3. 2011 / Milan Daniel

Nejsa ani trochu odborníkem na atomovou energii, sleduji s rostoucími obavami bytnící hrozbu atomové katastrofy v Japonsku. Pomíjím přitom to, že lidé na filosofii výroby energie z atomového jádra přistoupili za podmínek, kdy byla bagatelizována související rizika. Nemohu však pominout to, že ti, kteří na ně vytrvale upozorňovali, byli technokraty označeni za "ekoteroristy" a tuto nálepku ochotně převzala krátkozraká část veřejnosti, pro niž okamžitý prospěch znamenal prospěch absolutní.

ČR jako příklad úpadku vědeckého výzkumu

15. 3. 2011 / Boris Cvek

Ještě nikdy jsem nečetl v editorialu nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature nebo Science o České republice. Včera, kdy jsem si otevřel Science z 5. listopadu 2010, to bylo poprvé. V editorialu k tomuto číslu píše Martin Rees (Lord Rees of Ludlow), tehdejší prezident britské Královské společnosti (mezi prezidenty této prestižní společnosti lze najít např. Sira Isaaca Newtona, Sira Humphry Davyho, Lorda Kelvina a Sira Williama H. Bragga) o "záchranném pásu" pro britskou vědu (Lifebelt for UK Science) a rozlišuje mezi dvěma cestami.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2011

8. 3. 2011

V únoru 2011 přispělo finančně na Britské listy 221 osob celkovou částkou 61 108.51 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 28.2. 2011 částku 154 324.66 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní