Navrch Dientsbier, vespod Hulínský & Březina

Nechají si voliči sociální demokracie líbit povolební bramboračku?

8. 11. 2010 / Milan Daniel

V říjnových parlamentních volbách odevzdalo v Praze svůj hlas pro kandidátku ČSSD, kterou vedl Jiří Dientsbier ml. 96 706 voličů. To je docela slušný zástup. Dá se předpokládat, že tito lidé sociální demokracii volili jako alternativu k jiným stranám, zejména vůči ODS, která je v hlavním městě prolezlá klientelismem.

An English version of this article is in CLICK HERE

Čí zájem hájí tato vláda?

8. 11. 2010 / Michal Vimmer

Nepříjemných anekdot z českých čekáren, vyšetřoven, ošetřoven, nemocničních pokojů a operačních sálů znám mnoho.

Jako pacient, medik, posléze nuceně nasazený lapiduch na civilní službě a konečně lékař jsem přežil a zažil řadu příhod, ze kterých i po letech zatrne a přejde chuť.

Rozhovor s Nicole Foss: Očekávejte další fázi krachu na trzích -- a to větší, než byla ta předchozí

9. 11. 2010

Nicole Foss patří k osobnostem s širokým záběrem, na základě nějž si vytváří "celistvý obraz" o dění. Setkání s ní na ASPO konferenci o ropném zlomu bylo velmi příjemným zážitkem. Podle Nicole Foss není možné pokračovat ve stávajícím běhu věcí (business as usual) a současná forma kapitalismu je jedna velká pyramidová hra. Má zcela jasno ohledně ropného zlomu (nastane a obnovitelné zdroje nepřinesou spásu!), ale ještě jednoznačněji mluví o finančních trzích -- všechno ještě více zkomplikují. Další fáze dluhové deflace a prasknutí finanční bubliny velmi ztíží nové investice v energetickém sektoru. V krátkodobém období ceny ropy poklesnou, neporostou, jak tvrdí většina analytiků v kruzích ropného zlomu. Říká, že dokud se nedostaneme z dluhů, nelze s ničím pohnout, a že ekonom Paul Krugman je monetarista, jehož doporučení nic nezlepší (kromě prodloužení života bank -- a to také není dobře). Jedna planeta by jí nestačila, ale doufá, že co dělá, dává jejímu životu smysl. Ostatně posuďte sami.

AA) Zdá se, že zde na konferenci o ropném zlomu ve Washingtonu si všichni uvědomují dopady nedostatku energie. Co byste řekla "člověku z ulice"? Jaké jsou hlavní důsledky ropného zlomu pro každodenní život?

Tamtamy duní, aneb Osudy dobrého vojáka Švejka za měnové války

8. 11. 2010 / Karel Dolejší

Ač si to řada lidí zaujatá každodenními starostmi vůbec neuvědomuje, kolem nás se právě odvíjí zánik světového systému vzniklého koncem II. světové války, v jehož centru stály nejprve dvě, posléze jen jediná supervelmoc. Tento svět byl po finanční stránce definován Brettonwoodským systémem a posléze jeho pozůstatky; v centru dění stála světová rezervní měna v podobě amerického dolaru. To co jsme zdědili z minulosti už ale dlouho beze změn fungovat nevydrží, neboť kromě samotných USA se hrou podle stávajících pravidel není vůbec nikdo spokojen.

Memoáry George W. Bushe: "Uvažoval jsem o útoku na Írán a na Sýrii"

9. 11. 2010

Tony Blair byl mým nejbližším zahraničním spojencem. Mučení v Guantánamu "zachraňovalo americké životy". Útok na Irák byl správný, tvrdí George Bush v memoárech, které vyjdou v úterý.

Bývalý americký prezident George Bush nařídil Pentagonu, aby naplánoval vojenský útok proti íránské jaderné infrastruktuře a uvažovl také o tajném útoku proti Sýrii. Píše o tom ve svých pamětech.

"Jak rozdělit Belgii?" Dvanáct odborníků bude diskutovat v televizi.

9. 11. 2010

Belgická veřejnoprávní televize VRT připravuje na 21. listopad diskusní pořad Panorama, v němž bude dvanáct odborníků na různé oblasti společenského života - sociální zabezpečení, armádu, byznys, fungování hlavního města a příjmy obyvatelstva - hovořit o různých aspektech budoucího rozdělení země.

Kardinální otázka

9. 11. 2010 / Ladislav Žák

Snad je debata o tom, co je onou kardinální otázkou možné zásadní společenské změny, skutečně důležitá. Řeknu svůj názor. Představa, že zdrojem jakékoliv nápravy poměrů bude střední třída, je možná pochybná teoreticky, ale v tom se necítím být povolán soudit. Zvláště, když to tvrdí takoví lvi ducha, které uvádí Vítek Klíma. Zcela určitě je ovšem pochybná prakticky, protože střední třída má v zásadě jediný sen a to je vypadat jako skutečně bohatí, ale hlavně nemít nic společného se "sockami", protože to by její příslušníky v jejich svatém úsilí být "frikulíny" diskvalifikovalo. Střední třída je ovšem v důsledku toho také velmi zadlužená a dá se říci, že její úvěry, půjčky a hypotéky ji jaksi odvádějí od jejich revolučních ideálů.

Cynická komercionalizace vzdělávání, odsoudili evropští studenti a studentky záměry britské vlády

8. 11. 2010

Tisková zpráva Studentské komory Rady vysokých škol

Studující z celé Evropy se otevřeně postavili proti opatřením, která se chystá realizovat britská vláda v tamním vysokém školství. Ta chce zvýšit horní limit školného až na trojnásobek, aby tak kompenzovala rozsáhlé úspory z veřejných prostředků. Evropská studentská unie označila záměry britské vlády za opakovaný útok na studující a systematickou demontáž tradice vzdělávání.

Obama hájí rozhodnutí Fedu před čínskou a ruskou kritikou

9. 11. 2010

Americký prezident Barack Obama v pondělí hájil politiku Federálního rezervního systému, v jejímž rámci budou tištěny dolary určené k nákupu amerického dluhu. Reagoval tak na kritiku Číny, která rozhodnutí Fedu označila za nezodpovědné, a Ruska, podle nějž rozhodnutí Fedu měla předcházet konzultace se skupinou G20, jejíž schůzka začíná v jihokorejském Soulu ve čtvrtek 11. listopadu.

Proč dostávají soukromé školy v ČR dotace od státu?

9. 11. 2010

Opravdu mě zaujal článek "Soukromá škola v Anglii - náš vzor?". Hlavně ten bod 1. Dodnes jsem nepochopila, proč soukromé školy u nás dostávají na své podnikání tak štědrou dotaci od státu,píše Miloslava Obermajerová.

A také nemohu pochopit, proč v situaci, kdy stát nemá na státní školství, vůbec nikdo nenavrhl zrušení těchto plošných štědrých dotací. Abych se vyjádřila zcela jasně - pokud nemám co dát do pusy vlastním podvyživeným dětem, nebudu kupovat bonbony přecpaným milionářským dětičkám.

P.S. A taky bych uvítala, kdyby mi někdo vysvětlil, jak je možné, že zaměstnanci na dobu určitou - t.j. naši zastupitelé, poslanci, senátoři a jim podobní - pobírají v případě, že je zaměstnavatel - t.j. občané - nepřijme na další dobu určitou, odstupné. Pořád se nemohu zbavit dojmu, že je to protizákonné.

Argentinský "architekt špinavé války" zemřel

9. 11. 2010 / Fabiano Golgo

Emilio Eduardo Massera, nechvalně známý admirál, který stál v čele vojenské junty, která svrhla r. 1976 argentinskou prezidentu Isabel Peronovou, právě zemřel na mrtvici. Bylo mu 85 let. Massera byl architektem tzv. "konečného řešení" zaměřeného proti levicové mládeži v jeho zemi, tzv. "špinavé války" vojenské junty, v jejímž důsledku zahynulo či zmizelo nejméně 20 000 osob. Jakmile už neměla uvězněná osoba, většinou univerzitní student, u něhož našli levicové knihy, nebo dělník - člen odborového svazu - už další informace, buď byla zastřelena, anebo shozena z vrtulníku do moře - byly to takzvané "lety smrti". Německo, Španělsko, Itálie a Francie chtěly Masseru postavit před soud za usmrcení občanů svých zemí, ale zatykač suspendovaly, poté, co soudy v Argentině prohlásily, že Massera nemůže být postaven před soud ze zdravotních důvodů,i když ho sdělovací prostředky přistihly, že se prochází po ulicích v Buenos Aires je zcela zdravý. Argentina byla v letech 1976 - 1983 vojenskou diktaturou.

Slasti, hořkosti i tajnosti z dvacátých sedmých Prix Bohemia Radio Poděbrady (II.)

9. 11. 2010 / Ivo V. Fencl

Úmyslně jsem dal v předchozí kapitole této eseje tři říjnové dny 27. Prix Bohemia Radio 2010 do souvislosti s dvoudenní Programovou konferencí Českého rozhlasu letos v březnu. Byla to jen shoda náhod, nebo sofistikovaný záměr redakční rady Bulletinu o rozhlasové práci ( Svět rozhlasu č.23) s jejím novým předsedou Ondřejem Vaculíkem, synem prominentního disidenta minulého režimu?

Otrokářství na vlastní oči

8. 11. 2010 / Věra Říhová

Na veřejnost pronikla zpráva o Rumunech pracujících v Plzni zaměstnaných u Agentury práce. "Petra Kutálková, zástupkyně ředitelky organizace La Strada, jež se věnuje prevenci obchodu s lidmi, prý podobný případ nepamatuje," cituji z článku na stránkách InNovinky.cz. "'Případ v takovém rozsahu, aby to řešila policie, a těch lidí bylo tolik na jednom místě, s tím jsem se ještě nesetkala, alespoň ne v oblasti pracovního vykořisťování. Nicméně víme, že jsou tady stovky, možná tisíce cizinců, kteří mohou být v hodně podobné situaci,' řekla."

Proboha, co to děláte s těmi policajty?

8. 11. 2010 / Igor Pleskot

Já samozřejmě vím, že mezi policajty na silnici jsou také takoví, co berou "všimné" za zamhouření oko nad procentem alkoholu, vím, že existují i policejní velitelé co jsou zadobře s "kmotry". Vím , že mezi policajty, tak jako všude, jsou lidé nedbalí i líní. Vím, že k policii se hlásí mnozí pro prachy, tj. zajištěnou existenci, když nenacházejí jiné místo. (Ostatně to v různých směrech dělá většina lidí a nepokládáme to za nic špatného. Jen někteří, a je jich patrně -- sice nemalá -- ale přesto asi menšina -- se rozhodují jinak.) Vím i to, že někteří policajti si hojí své mindráky, když mohou ukázat svou moc nad lidmi.

Zločin v Karlových Varech

8. 11. 2010 / Petr Vařeka

Ač nerad, přece jen zase musím usednout k PC a začít psát, přestože, snad z vrozené lenosti, spíš hledám inspiraci v tom, co napsali jiní. Začnu tím, že vím, že nic nevím. Nevím kdo to napsal; myslím si, že to byl Descartes, ale to je jedno.

Předně nevím několik věcí: 1) Zda BL jsou tím pravým periodikem, kde bych měl napsat, to co dál hodlám napsat.

2) Zda v případě uveřejnění toto budou číst ti, kterým je následujících pár řádků určeno.

3) Dále to, že si nejsem jist tím, zda se ti, pro které je toto psáno, se takříkajíc chytí za nos a že se naopak nezatvrdí. Čili, řečeno jinými slovy, zda tento, řekněme fejeton, bude obecně prospěšný.

Možná nevím ještě další věci, ale to je teď jedno.

ŠPIDLA, NEČAS, HEGER:

Nebezpečně slušní, nebo slabí?

8. 11. 2010 / Michal Vimmer

Čeští politici nemají u tvůrců domácího veřejného mínění dobrou pověst, ale nějaká výjimka se vždycky najde. Za každé vlády se na vlnách českých vysílačů kolébal nějaký "slušnýčlověk", médii hýčkaný dobrák, který jaksi nezapadá do rámu české politické krajinky. Po zkušenostech s těmi "nejslušnějšími", co jsme dosud měli, ať už to byl prezident Havel, petent Battěk, předseda Lux, ministr Dostál, strážce pokladu "Eda" Janota, trojice premiérů Špidla, Fišer a nyní Nečas, kdykoli zase slyším, "to je slušnýčlověk", dodávám: pozor na něj!

Britští univerzitní studenti svůj dluh za školné nikdy nesplatí

8. 11. 2010 / Jan Čulík

Britská vláda rozhodla, že univerzitní studenti v Anglii a ve Walesu budou od podzimu r.2012 platit univerzitní školné ve výši až 9000 liber (270 000 Kč) ročně. Poradenský pořad rozhlasu BBC, zabývající se finančními otázkami, propočítal, co to pro absolventy univerzit bude znamenat.

Školné se nebude platit předem, ani během studia, ale každému studentu vznikne dluh, který student začne splácet až poté, co začne vydělávat nejméně 21 000 liber ročně. Dluh bude splácet částkou rovnající se 7 procentům z částky, kterou vydělá nad 21 000 liber ročně, a to maximálně po dobu 30 let.

Na rozdíl od dosavadních studentských půjček, z těchto nových studentských půjček budou dlužníci platit komerční úroky! Určila to britská vláda.

Pořad Moneybox vypočítal, že většina absolventů britských univerzit nikdy dluh za školné nesplatí, přestože ho budou platit celých 30 let. Dluh se totiž za tu dobu v důsledku úroků více než zdvojnásobí.

Otázkou tedy je, jakou má celá tato šaráda smysl.

Na cestu "odcházejícím" českým lékařům

8. 11. 2010 / Daniel Strož

Nedávno jsem seděl v čekárně jedné plzeňské nemocnice, kam mi odborná lékařka vyjednala termín k CT vyšetření plic. Nemíním tu žehrat nad tím, že jsem se dostal na řadu až po více jak půlhodině po dojednaném termínu; vysedávání pacientů v čekárnách českých lékařů bývá zpravidla ještě mnohonásobně delší. Důvodem, který mne vylekal a přiměl sepsat následující, byla příhoda předchozí pacientky. Tu po vyšetření nechali sedět v převlékací kabince a bylo jí řečeno, že jakmile se bude (po předchozí aplikaci kontrastního přípravku) cítit lépe, může odejít. Ta paní se skutečně po chvíli zotavila, ale uvědomila si, že má v žíle stále ještě zavedenou kanylu. Chtěli jsme tedy sehnat někoho, kdo jí tu věc vyjme - a dozvěděli se, že personál oddělení odešel na oběd.

Soukromá škola v Anglii - náš vzor?

8. 11. 2010 / Jiří Beránek

V českých intelektuálních diskusích o globálním kapitalismu se často upozorňuje na to, že kapitalismus má různé modely, a ti, co si nepřejí systémovou změnu, poukazují na možnost "kapitalismu s lidskou tváří". Vzhledem ke skutečnosti, že jsem prožil školní rok 2009/10 v pozici teaching assistant na jedné ze soukromých středních škol v Anglii, mohl bych učinit pár poznámek o tom, jak taková anglická střední škola funguje ve světle domácích debat točících se aktuálně kolem otázky státních maturit.

Nejen oranžové hokynářství...

8. 11. 2010 / Ladislav Žák

Tolik krásných slov jsme slyšeli od oranžových vůdců a přímé volbě předsedy, o silném mandátu, o změnách kvality oranžové politiky a tak smutně to dopadlo. Zvítězily tzv. praktické důvody. Stálo by to peníze, bylo by to těžké zorganizovat a vyžadovalo by si to mediální kampaň, při které by se pralo veřejně stranické prádlo. Opravdu, nelze si než povzdechnout, že tohle by opravdu dřív nikoho nenapadlo a je jen dobře, že ČSSD má ve svém čele tak prozíravý ÚVV. Až se chce parafrázovat minulý týden zesnulý Viktor Černomyrdin, který byl známý úslovím v tom smyslu, že oranžoví do toho šli s nejlepšími úmysly, ale dopadlo to jako vždycky.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2010

7. 11. 2010

V řijnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 225 osob celkovou částkou 31 708.45 Kč. Příjem z reklamy byl 5000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.10. 2010 částku 121 491.74 Kč

. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2113,85 euro. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.