7. 5. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 5. 2002

V reakci na žádost o informace o majetkových změnách v redakcích českých, zejména regionálních listů, jsme dostali tento dopis:

Vážená paní Pilařová,

nezlobte se, ale na analýze spolupracovat nemohu. Ve smlouvě se zaměstnavatelem, společností Vltava - Labe - Press, máme poskytování informací tohoto druhu zakázáno.

Děkuji za pochopení.

(Jméno a adresa pisatele jsou redakci známy.)

Avšak informace o některých listech v zlínském kraji jsme přece jen dostali. Viz níže. Z výše uvedeného dopisu a z níže publikovaných svědectví je zřejmě docela dobře možné extrapolovat, jaká je asi situace i jinde. - Upozorňujeme i na článek o nynější liberalizaci regulace britských médií, která však nedosahuje "liberalizace" české (v každé britské lokalitě musejí podle zákona existovat tři na sobě nezávislé mediální hlasy).

Jaroslav Formánek podnětným způsobem navrhuje na zdejším Fóru (viz níže), že by bylo záhodno spojit se s korespondenty tisku malých zemí Evropské unie a zjistit, jakým způsobem se tyto země brání proti hegemonii velkých členských zemí Evropské organizace. Zároveň by bylo záhodno jednat i s novináři v samotném Německu, zda firmy jako Vltava - Labe - Press neporušují v České republice svým zdejším monopolním postavením německé zákony. Z ČR to přece dosud nikdo nezkoumá.

Sloupek

Obávám se, vážení čtenáři, že interní situace v redakci Britských listů zaznamenala v posledních týdnech poněkud fraškovitý vývoj: pražským spolupracovníkům Tomáši Pecinovi a Štěpánu Kotrbovi se podařilo na smrt se rozkmotřit. Nepomáhaly apely šéfredaktora, že je součástí profesionálního chování novináře mít schopnost vycházet s druhými lidmi a uzavírat kompromisy: tito dobrovolní spolupracovníci, kteří nabídli zcela nezištně před několika lety Janu Čulíkovi, který vydával časopis jako dílo jediného člověka, své nedávno vzniklé osobní antipatie bohužel nedokázali potlačit.

Přiznávám, že je to dětinské a pro mě je to osobně velkým zklamáním. Je docela dobře možné, že projekt, usilující o kvalitní veřejnoprávní žurnalistiku, jako jsou Britské listy, nenalezne v České republice v dlouhodobé perspektivě vůbec žádné trvalé a spolehlivé spolupracovníky. Vzhledem k tomu, že se na časopisu pracuje zadarmo, je list otevřen dobré vůli kohokoliv, kdo chce spolupracovat. Šéfredaktor pak nemá samozřejmě žádné prostředky k tomu, aby si u spolupracovníků vynutil svou autoritu. Tento "amatérský" rys časopisu je tedy vlastně handicapem.

Jádrem sporu byly v posledních, předvolebních týdnech, materiály Štěpána Kotrby. V některých Kotrbových textech lze identifikovat jeho sympatie k sociální demokracii a bylo nebezpečí, že publikací nekorigovaných takovýchto textů se zejména v předvolebním období Britské listy zdiskreditují jako "stranický orgán" jediné politické strany. Zdrojem - důvodné - kritiky byl vždycky Tomáš Pecina, který Kotrbovy stranickopolitičtější texty odstraňoval z vydání, případně Kotrbovi o své vůli odnímal přístup do redakčního systému (je technickým správcem systému): šéfredaktor se pak vždycky pokoušel dosáhnout kompromisu, sporné formulace v Kotrbových textech se snažil zmírnit a texty do vydání znovu vrátit.

Co se dá dělat: celý spor medializujeme v příspěvku Štěpána Kotrby, dnes publikovaném ve vydání BL, a v následných reakcích Tomáše Pecina i Jana Čulíka pod Kotrbovým textem.

Spor je možná instruktivní v tom smyslu jak obtížné je úsilí udržet nezávislou linii listu a zároveň ji sloučit s jeho otevřeností. Šéfredaktor se snaží publikovat širokou škálu názorů a myšlenek, především ty, které považuje za nové a zajímavé - není však, domnívám se, přípustné, publikovat texty, které by bylo lze interpretovat jako stranickopolitickou propagandu, ať jde o jakoukoliv politickou stranu.

Je ovšem politováníhodné, že oba spolupracovníci Britských listů nedokázali mezi sebou najít profesionální kompromis a svým sporem, který nyní vyvřel na veřejnost (věřte mi, milí čtenáři, že jsem se snažil je dlouhé týdny vydáváním velkého množství energie co nejintenzivněji přivést k rozumu) autoritu časopisu bezpochyby ohrozili.

Lidi jsou ovšem chybující. Nikdy jsem nepředstíral, že je lehké dělat projekt, usilující o seriózní veřejnoprávní žurnalistiku, zaměřený na Českou republiku. Britské listy jsou stejně drtivou většinou dílem jediného člověka, šéfredaktora (určitě co do každodenní tvorby jednotlivých vydání), a budu se samozřejmě snažit, co mi budou síly stačit, udržet jejich úroveň i nadále, bez ohledu na to, jak si budou počínat jejich pražští spolupracovníci.

Čtenářům se ovšem za tento neblahý vývoj, který neměl šéfredaktor možnost nijak ovlivnit, samozřejmě omlouvám. Sám se budu snažit pokračovat ve své práci co nejprofesionálněji.

Jean-Pierre Raffarin, nový franouzský premiér
7. 5. 2002

Novým premiérem byl včera jmenován málo známý liberál Jean-Pierre Raffarin (vlevo na foto).Důvodem této nominace jsou podle některých pozorovatelů zejména taktické důvody před parlamentními volbami: Nicolas Sarkozy (RPR), považovaný za favorita, byl údajně příliš "vpravo" (a příliš ostře vystupoval vůči Chirakovu chráněnci, bývalému premiéru Alainu Juppému). Útěchou Sarkozymu budiž, že jde o vládu na období dvou měsíců, a to do jmenování nové vlády, jež vzejde z červnových voleb. Mezi důvody, které vedly Chiraka k této nominaci se uvádí rovněž obava, aby tato vláda nevypadala jako příliš chirakovská. Chirac tím reaguje na obvinění, že připravuje "stát-RPR". Třiapadesátiletý Raffarin předsedá Regionální radě v Poitou-Charentes a je členem Liberální demokracie (DL) Raffarinova vláda, jejíž jména budou zveřejněna během úterý, přesto neunikla indiskreci. Nechybějí tu ani úhelné kameny RPR: na ministerstvo vnitra by mohl být jmenován právě vlčák Nicolas Sarkozy (RPR), předsedkyně RPR Michèle Alliot-Marie si brousí zuby na ministerstvo obrany, Jean-Jacques Aillagon, bývalý šéf Centre Georges Pompidou má získat ministerstvo kultury, Dominique de Villepin, generální tajemní Elysejského paláce, usedne do křesla ministra zahraničí. Mezi dalšími Chirakovými oblíbenci nalezneme Philippe Douste-Blazyho (UDF), který zřejmě převezme ministerstvo mládeže, sportu, vzdělávání a výzkumu.

7. 5. 2002

Chirac drtivě zvítězil, zvítězila ale demokracie?

Triumf demokracie? Vítězství Jacquese Chiraka v 2. kole prezidentských voleb s 80% prohlubuje i nadále krizi francouzského politického režimu. Chirac překonal všechny dosavadní výsledky od konce 2. světové války. Prohra Jean-Marie Le Pena pod 19% je zatím nejvyšším skóre ultranacionalistů. Současné politické síly na levici, ani na pravici ale nedokážou reagovat na skutečné problémy občanů.
7. 5. 2002
Věta v nadpisu je volným záznamem výroku, proneseného Petrem Cibulkou v závěrečné části tiskové konference, konané 6.května v Praze na Žofíně. Ze souvislostí vyplývá, že nejde o žert, ani o prohlášení paranoika a vyslovená myšlenka není o nic více "ujetá" než známé předvolební, nikdy nenaplněné vize parlamentních stran, jakými byly například předpověď explozivního růstu platů nebo příslib masové likvidace tunelářů akcí "čisté ruce." Není v ní dokonce ani tolik velikášství, kolik bylo obsaženo ve vztyčení legendárního megabilboardu nad Prahou.
5. 5. 2002
Motto: Když chápeš, skutečnost závisí na tobě. Když nechápeš, závisíš na skutečnosti. Když skutečnost závisí na tobě, pak to, co není skutečné se stává skutečné. Když závisíš na skutečnosti, pak to, co je skutečné se stává falešné. Když skutečnost závisí na tobě, vše je pravdivé. (Bódhidharma)

Chtěl bych pokračovat ve svých "předvolebních" úvahách a jako motto jsem si zvolil, pro mnohé asi ujetý, citát otce čínského zenového budhismu Bódhidharmy. Proč jsem to udělal? Na stránkách Britských listů jsem již vícekrát psal, že je mi cizí pýcha "moderního" člověka, který je přesvědčen, že jen poznání jeho kultury a jeho epochy je správné a vše ostatní pokládá za předsudky. Jsem přesvědčen, že právě naše současné racionalistické vidění světa není než směsí pravd, polopravd a předsudků. Budhisté vidí svět a člověka poněkud jinak. Naší verzi světa totiž neustále ovládá karteziánský předsudek(!) objektivity. Neexistuje nějaká objektivní verze světa, objektivní pravda, vše záleží jen na našem vědomí, takto nějak lze zjednodušeně popsat paradigma, podle kterého vnímají svět východní kultury.

Mikuláš Dzurinda, predseda slovenskej vlády
7. 5. 2002
Uplynulú sobotu navštívil predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, spomienkovú slávnosť k výročiu úmrtia zakladateľa československej štátnosti, gen. M.R. Štefánika. Pietny akt na Bradle mal však nečakaný priebeh. Nie po prvý raz počas svojej kariéry si premiér, ako vravia bratia Česi, "neviděl do huby". Potom, čo voči jednej žene poznamenal, že má na hodinu nižší príjem než ona, sa okolitý dav rozhneval tak, že politikovi nešlo o kožu len vďaka úsiliu početnej ochranky. Absolútne škandálne je ale najmä počínanie si Úradu vlády. Jeho fukcionári sa pokúšali verejnoprávnu tlačovú agentúru ovplyvniť, aby o incidente nepísala. Ani tu nejde o prvý podobný počin Dzurindovej garnitúry.
7. 5. 2002
Všetkými slovenskými médiami prebehla správa, ako v presnom geografickom streda mesta Košice, vzniká na hrôzu okolia, ghetto z narýchlo postavených chatrčí. Ich obyvatelia vôbec netajili, že o byty prišli napr. ich prehrou v hazardných hrách, predajom úžerníkom, či iným nezákonným spôsobom z vlastnej viny. Komentátori boli skeptickí, či sa miestne orgány rozhýbu ku nejakej akcii. Košická radnica ale tentoraz prekvapila. Ako odôvodňuje príchod buldozérov a polície na miesto, sa dočítame vo vyhlásení magistrátu.
8. 5. 2002

Vrátil jsem Štěpánu Kotrbovi přístup k redakčnímu systému, který mu odebral Tomáš Pecina. Pro dosud neinformované čtenáře: mezi spolupracovníky BL Tomášem Pecinou a Štěpánem Kotrbou vznikl ostrý osobní spor. Tomáš Pecina právem poukazoval na vážné nedostatky v některých materiálech Štěpána Kotrby, nabízených k publikaci (vypadaly v předvolebním období jako PR pro sociální demokracii), neprávem však o své vůli zabraňoval Kotrbovi v přístupu do redakčního systému. Oba spolupracovníci BL se zachovali neprofesionálně, když si nedokázali tento interní spor vyřešit mezi sebou, takže vyvřel i na stránky Britských listů. Přitom jde o legitimní a závažnou otázku, kde přesně vzniká hrozba, akutní zejména v manipulativním českém prostředí, že se nezávislý list zdiskredituje, pokud vznikne - třeba jen mimoděk - podezření, že jeden z jeho redaktorů usiluje o publikaci PR. Něco takového si BL nemohou dovolit. (K této "bouři ve sklenici vody" viz zde a zde.)

Obnovený přístup má ŠK pod (nikoliv ve sdělovacích prostředcích zrovna nezvyklou) podmínkou, kterou budou, doufám, dodržovat oba členové redakce, že totiž o tom, co a v jaké formě se má v listě publikovat, a kdo má mít přístup do redakčního systému, rozhoduje - přirozeně v případech sporů po rozsáhlých konzultacích s kolegy - šéfredaktor. Na celou kontroverzi se dívám stoicky...

Princip č. 1: Až do všeobecných voleb nebudeme publikovat žádné materiály od členů redakce, které by bylo lze interpretovat jako podporu pro nějakou českou politickou stranu, tedy ani další fotografie z předvolebních akcí politických stran. Po volbách budeme zveřejňovat fotografické seriály z akcí politických stran pouze po zralé úvaze, bude-li mít akce výraznou nezávislou zpravodajskou hodnotu. - Je to, samozřejmě, běžná, civilizovaná, novinářská zásada. Pochybuji, že byste chtěli číst časopis, který by bylo lze obviňovat, že nadržuje nějaké politické straně.

7. 5. 2002
Štěpán Kotrba nesouhlasí s redakční politikou BL a rozhodl se z redakce odejít. Na fóru Britských listů včera v noci publikoval tento svůj názor:
6. 5. 2002
Prezident George W. Bush blokuje mezinárodní úsilí poskytnout mladistvým osvětu o pohlavním životě, protože je přesvědčen, že je předmanželský sexuální styk nepřípustný. Zdravotničtí odborníci varují, že to zřejmě drastickým způsobem ochromí boj proti chorobě AIDS. Bush investoval ve Spojených státech miliony dolarů do programů, které přesvědčují mladé lidi, že "skutečná láska čeká až na dobu po sňatku". Tyto programy argumentují, že předmanželská sexuální abstinence je nejlepším způsobem, jak se mohou nezletilé dívky vyhnout těhotenství. Nyní vyvolal Bush konflikt s britskou vládou a s jinými vládami Evropské unie, protože odmítl podepsat Deklaraci OSN o právech dětí, která má určit financování pomocných programů pro Třetí svět, dokud nebudou vyškrtnuty přísliby, že tato Deklarace bude také financovat programy sexuální osvěty. (Anglicky jsou tyto informace např. zde.)
Karel Marx
5. 5. 2002

k 184. výročí narození německého filosofa a ekonoma

Willy Brandt
Toto je doba, v které jsme - nejen v Německé spolkové republice - vyzýváni přihlouplými a zlomyslnými hesly. Toto je okamžik, který od nás požaduje, abychom vynaložili nové úsilí nejen v boji za liberalitu a svobodomyslný právní stát. Toto je také doba, v níž musí být znovu vysvětlen poměr ke komunismu a v níž je třeba, abychom se zamysleli ještě intenzivněji než dříve nad základními otázkami, které vznikají z trvale napjatého vztahu mezi kolektivností a individuálností.

Marx byl nejen velký Němec. Patří k nejvýznamnějším postavám evropského osvobozeneckého hnutí. Cokoli se z Marxe dělalo nebo dělat chtělo: motivem jeho myšlení a jeho činů bylo usilování o svobodu, o osvobození člověka z poroby a nedůstojné závislosti. Jinými slovy byl demokratickým revolucionářem v době, kdy žádná demokracie v Evropě nikde neexistovala - přesně tak, jako byli angličtí chartisté a francouzští socialisté svým způsobem demokratickými revolucionáři.

6. 5. 2002
O víkendu bylo hlavní zprávou ve Velké Británii, že Ann Wintertonovou, konzervativní stínovou ministryni pro otázky venkova, zbavil šéf Konzervativní strany Ian Duncan Smith této funkce za to, že v pátek řekla při recepci v rugbyovém klubu, jehož je místopředsedkyní, rasistický vtip.Wintertonová vyprávěla vtip o tom, jak Angličan vyhodí Pákistánce z vlaku, protože je jich v Británii "tucet za desetník". (Informace v angličtině jsou zde, níže uvádíme citace z nedělního pořadu BBC Radio Four "Svět tento víkend" k této záležitosti.)
6. 5. 2002
Početl jsem si na několika místech, jak slavili První máj komunisté. Texty to byly, pravda, obsahem dosti podobné - jak s ohledem na málo nosné téma, tak s ohledem na fakt, že se vůči těmto nosí nesnadný tón od lehké ironie až po sžíravý sarkasmus. Takovým tónem se nepíše nikomu snadno. Připomněly mi ty agitky asi rok starý textík jakéhosi Kuby - gymnasisty, který na školním webu ztrhal volební leták komunistů tak, že jsem měl po dvaceti řádcích onen pocit "již viděného", který mne pak neopustil až do konce toho textu. Nemýlil jsem se, stačilo za komunisty dosadit imperialisty a bylo to ono... Napsal jsem mu pár řádek, načež mi jeho matinka (sic!) velice studeně a zdvořile odpověděla, že jsem m.j. "první". Přeložil jsem si to jako "... sám, jiný, odlišný ..." a bylo to zase Ono.

Tož těch prvomájových komunistů se opravdu nějak přímo neobávám. Dokonce i jistý respekt tu pociťuji, protože stoupnout si kdykoli na kteroukoli stranu jasně a veřejně, zasluhuje, alespoň v mých očích, respekt o to větší, oč méně se onen názor právě nosí. Nemohu to říct například o tom či onom snaživém psavci, nepojal-li své Téma obzvlášť jiskrně. Zpravidla nepojal.
6. 5. 2002
Média nemají pravdu, když po zamítnutém návrhu poslance ODS Marka Bendy (členství v komorách by nemělo být povinné) tvrdí, že David Rath porazil ODS. Martin Zvěřina v Lidových novinách 3.5.2002 dokonce píše, že president ČLK slavně pokořil Václava Klause. To je předvolební manipulace prokoaličních Lidovek a oblbování lidí. Prezident České lékařské komory (původně nechtěl být lékařem, ale rodiče mu to nařídili), pokořil především sám sebe. Neunesl totiž tíhu odpovědnosti, kterou má vůči svému resortu i celé společnosti, a za halasného povyku potvrdil svoji individuální cestu čistě osobních zájmů. V civilizovaném světě by Rathovo infantilní extempore ("pokud Klaus Bendův návrh z jednání sněmovny nestáhne, a neomluví se, ČLK vyvine maximální úsilí směřující k volební prohře ODS") dostalo maximálně jeden odstavec na zadní straně novin (Lidovky tomu věnovaly titulní stranu).
6. 5. 2002
Britští euroskeptikové často varovali, že příliš násilné pokusy rychle proměnit evropské národy v jeden těsně integrovaný, nadnárodní stát, vyvolá v jednotlivých členských zemích Evropské unie odstředivé tendence a škodlivý nacionalismus.

Obávám se, že do určité míry se to začíná projevovat v České republice, a to nejen proto, že někteří politikové v Rakousku a v Německu neodpovědně manipulují s pojmem Benešových dekretů a česká média jim neuralgickou reakcí dávají daleko více prostoru, než by si tyto manipulace v celkovém evropském kontextu zasloužily.

6. 5. 2002

V poslední době jsme v Britských listech znovu otevřeli téma prodeje českých novin do vlastnictví dvou německých koncernů, čímž vzniká vážné riziko monopolizace českého tisku. Setkali jsme se přitom nejen se snahou tuto situaci prověřit, ale také s naprostou neznalostí pozadí a průběhu tohoto problému (a také neochotou antimonopolního úřadu ČR tuto situaci řádně prošetřit). Proto jsme se rozhodli, že tomuto tématu věnujeme v Britských listech samostatný prostor, který bude pravidelně aktualizován a v němž budou přehledně k dispozici všechny informace, o kterých jsme v BL dosud psali, ale také nová zjištění, reakce kompetentních orgánů apod. Zde najdete dotazník, jehož účelem by mělo být shromáždění informací o prodeji jednotlivých redakcí od kompetentních jedinců - konkrétně od přímých účastníků prodeje. Zpracováním shromážděných informací máme šanci získat velmi přehledný materiál, který bude vypovídat o vývoji českých tiskovin od jejich vzniku až po současnost. Dotazník může vyplnit každý, kdo se prodeje či jednání o něm přímo účastnil. Děkujeme předem všem, kteří nám při shromažďování informací pomohou třeba právě vyplněním údajů v dotazníku. Prosíme všechny, kdo tak učiní, aby údaje zaslali na adresu redigo@redigo.cz.

6. 5. 2002
Obracíme se na Vás s prosbou o vyplnění následujícího dotazníku, které - jak doufáme - Vám potrvá jen několik minut a nám pomůže při shromažďování informací o aktuálním stavu vlastníků českých novin. Tyto informace po shromáždění dat zaneseme do anonymní tabulky, která bude přístupná na internetu pod hlavičkou Britských listů (www.blisty.cz).

Vyplněný dotazník prosím pošlete na mailovou adresu redigo@redigo.cz. Na této adrese rovněž přivítáme další Vaše nápady a připomínky k uvedenému tématu. Za Váš čas předem děkuje Daniela Pilařová.

6. 5. 2002
Během první světové války byli němečtí vojáci známi jako Prušáci, nebo hůře - skopčáci. Zřídkakdy jako Němci. Slovo Němec dostalo zpět svůj lesk zásluhou Hitlerovou. Po porážce hitlerismu v poválečné atmosféře dobrého sousedství a posléze vojenského spojenectví se stále častěji mluvilo o nacistech a méně o Němcích. Byla to očistná metamorfóza pro národ Němců. Nacisté, nikoliv Němci, spáchali ty nejsurovější zločiny v historii lidstva, vždyť Němci o nich ani nevěděli. Tak se stali obětmi nacismu, právě tak jako Češi a Poláci.
6. 5. 2002
Jen naivní hlupák (nebo mimořádně optimistický čtenář Britských listů) se může domnívat, že když získal kvalifikovaný certifikát podle zákona o elektronickém podpisu, znamená to, že úředníci s ním budou komunikovat elektronicky. Hluboký omyl! --- Napsal nám Jiří Faltus:
Jan Keller
12. 6. 2002

Přinášíme čtenářům Britských listů poslední část čtení na pokračování. Po devět týdnů jste zde nacházeli jednotlivé kapitoly z knihy Jana Kellera Politika s ručením omezeným, s podtitulem Proměny moci na prahu 21. století. Kniha se příští týden bude stěhovat do nově zřízené sekce KNIHOVNA.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako první svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-27-0, 144 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem autora i vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, přístupnému z níže uvedeného obsahu, který se bude dynamicky rozšiřovat.

V archivu naleznete on-line rozhovor Jana Kellera se čtenáři Britských listů, fotogalerii, pořízenou u příležitosti vydání této knihy v říjnu 2001 i autorův životopis.

  Úvod   5.  Politika na okraji globalizace
Globalizace jako velké vyprávění
O čem mlčí vyprávění
Státy létat nedokáží
Ironie dějin
Prostor pro demokracii
 
 1.  Moderní politika - dělení pokladu
Čím ospravedlnit moc státu?
Kde jsou meze státní moci?
Jak mít užitek ze státní moci?
   6.  Postmoderní politika
Guláš jako program
Politika jako tombola
Politika svádění
Postmoderní politik
 
 2.Politika a virtuální ctnosti
Simulacrum v moderním provedení
Nacionalismus jako virtuální domov
Karikatura komunity
Uctívání státní moci
Privilegium neprivilegovaných
   7.  Politika ve světě sítí
Politika ve věku organizací
Vítězné tažení sítí
Politika v síti
Nedůvěřivý volič
 
 3.  Politika tolerovaná experty
Čím více moci, tím méně kontroly
Expertní vědění a veřejné mínění
Poradenská společnost
Experty nikdo nevolí
Demokracie versus technokracie
   8.  Politika v nejisté společnosti
Špatné recepty na bezpečí
Nejistota jako styl života
Je modernizace lékem na nejistotu?
Program TINA
 
 4.  Politika a jiná rizika
Neviditelný vetřelec
Chybějící pojištění
Plnění norem
Dělba zla
Předpotopní politika
   9.  Dilemata občanské společnosti
Dilema ziskovosti
Dilema organizovanosti
Dilema sítí
 
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 5. 2002 Francouzské prezidentské volby: Chirac 81,55%, Le Pen 18,45% Josef  Brož
7. 5. 2002 Dzurindu chcel dav lynčovať, jeho úradníci cenzurovať Lubomír  Sedláčik
7. 5. 2002 "Zvítězí-li ve volbách ODS, bude pro ni obtížné sestavit vládu bez Cibulkova Pravého bloku" Zdeněk  Jemelík
7. 5. 2002 Spor mezi spolupracovníky Britských listů Jan  Čulík
6. 5. 2002 Odmítáme pojem kolektivní viny, ale zahraniční vlastnictví českého tisku je vážný problém Jan  Čulík
6. 5. 2002 Tabu: víte, že čteme v ČR německé noviny? Bořivoj  Čelovský
6. 5. 2002 Byrokratických orgií se bojím víc než části komunistů Jaroslav  Sever
6. 5. 2002 Sólo pro milovaného vůdce a 41 tisíc statistů Jan  Paul
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
6. 5. 2002 Velká Británie: konzervativní stínová ministryně zbavena funkce za rasistický vtip