15. 1. 2002
Britský ministr zahraničních věcí Jack Straw intervenoval u amerického ministra zahraničních věcí Colina Powella ve věci lidských práv zejména britských občanů, které americká armáda zadržuje na základně v zálivu Guantanamo, a jeho připomínky byly přijaty, informoval v úterý ráno britský rozhlas. Straw mj. konstatoval: "Jde-li o lidi, kteří jsou schopni okamžitě páchat zločiny proti komukoliv, s nímž přijdete do styku, je zapotřebí zvláštních opatření. To ale ani na vteřinu neznamená, že tito lidé nemají práva, samozřejmě, že mají práva a že je odpovědností celého civilizovaného světa tato práva dodržovat. Spojené státy tuto svou povinnost také přijímají. Chceme přesně zjistit, jaké jsou tam podmínky. Samozřejmě, pokud shledáme, že jsou nedostatečné, řekneme to. O tom jsem hovořil s Powellem v sobotu." - Podrobnosti v angličtině jsou o tom např. zde. |
15. 1. 2002
Pomáháte manželce v domácnosti, anebo ji všechno necháte odřít? Britský rozhlas k tomu minulý pátek vysílal phone-in, který se nám zdá zajímavou sondou do situace moderní společnosti. Přinášíme z něho v překladu úryvek. Jak by asi vypadal podobný pořad, založený na telefonech posluchačů, v Čechách? Stejně, nebo jinak?
|
15. 1. 2002
Kdo má něco proti Vladimíru Železnému, je to proto, že nepřeje svobodnému podnikání. Kdo namítá, že rozhlasová stanice RFE/RL v centru Prahy je bezpečnostní riziko, je "levičák, který podporuje arabské teroristy". Kde jsme tyto metody o "ztroskotancích a zaprodancích", těch, kteří konstruktivně nebudují, už asi slyšeli? Nad tím se v tomto textu zamýšlí autor.
|
15. 1. 2002
Vyšetřovatelé amerického Kongresu zkoumají, zda nedošlo k pokusu zamezit průchodu spravedlnosti, když vyšlo najevo, že jeden právník v účetním podniku Arthur Andersen nařídil zničení tisíců dokumentů v souvislosti s energetickým podnikem Enron, který udělal nedávno ve Spojených státech bankrot. Podrobnosti v angličtině viz např. zde.
|
15. 1. 2002
"To, k čemu došlo 11. září 2001, bylo přímým důsledkem americké intervenční politiky ve světě islámu, kde žádné ohrožování našich životních zájmů neodůvodňuje naše masIvní zásahy. Jsme přece republikou a nikoliv impériem". Tato slova napsal ve své knize "Smrt Západu" Republikán Pat Buchanan, který byl vysokým poradcem a autorem projevů amerických prezidentů Richarda Nixona, Ronalda Reagana, a George Bushe staršího. Kromě toho sám dvakrát kandidoval na úřad amerického prezidenta. Podle kanadského tisku o tom informuje Miloš Kaláb.
|
15. 1. 2002
Otevřeným dopisem autor navrhuje, že by koupil závazky ODA vůči České spořitelně.
|
15. 1. 2002
Autor analyzuje nový návrh ČSSD o referendu z hlediska člena nestranického Hnutí za přímou demokracii jako "vynikající příležitost k posílení demokracie v ČR".
|
14. 1. 2002
Někdy to však není poznat. Skupina lidí, kteří určité hodnoty dosud zastávají, diskutuje se skupinou, pro kterou už jsou ty hodnoty méně důležité. Například první skupina věří, že se tradičně uznávané hodnoty jako Karlův most nemají využívat pro účely prodeje čehokoliv. Jejich využíváním totiž se vysoké hodnoty profanují, snižují a stávají všedními, a pak k nim lidé nebudou pociťovat ušlechtilé city nebo myšlenky, hodnoty takové věci nebo díla nebudou společností vyznávány, a snadněji dojde k jejich zapomenutí, poškození, nedbání. Karlův most například přestane obecně mezi Čechy být považován za vzácný a krásný, nebude ochota dávat peníze na jeho údržbu, most zvetší a spadne. (Neděje se už kus z toho?) Druhá skupina ochotněji propůjčuje hodnoty vyznávané první skupinou k reklamě, nebo k parodii, nebo k čemukoliv, a nedomnívá se, že by tím na jejich hodnotě čehokoliv ubylo. Varovné volání skupiny první považuje za přemrštěné. Takové způsoby znesvěcení, které v dávnějších dobách sloužilo naopak k povýšení svaté hodnoty, už tato skupina nerozlišuje od případů, kdy je hodnoty využíváno tak, že dojde k jejímu kulturnímu "omletí", znevýznamnění.
|
14. 1. 2002
"Šestý dodatek americké ústavy, pokud na něj George Bush náhodou zapomněl, trvá na tom, že "při veškerém trestním stíhání" v USA platí určitá nezcizitelná práva. K těmto právům patří právo na proces s porotou, právo, které zdůrazňují precedenční případy u amerického Nejvyššího soudu, které trvají na tom, že jestliže jsou otevřeny občanské soudy a jsou funkční, armáda nesmí zakládat vojenský tribunál a soudit u něho trestné činy, které spadají v jurisdikci občanských soudů." Takže jestliže, jak argumentuje americká vláda, nejsou osoby odvážené na základnu v zálivu Guantanamo, válečnými zajatci, mají právo na občanský proces s porotou," argumentoval v neděli 13. ledna týdeník Observer.
|
8. 1. 2002
Zjistil jsme, že z mobilních telefonů firmu Eurotel nelze spolehlivě posílat esemesky do zahraničí. Telefon se sice tváří, že esemesku odeslal, ale text adresátovi nedojde, i když bezpochyby odesílatel za esemesku Eurotelu zaplatil příslušný poplatek. Textové zprávy chodí pouze jedním směrem, např. z britských mobilních telefonů na telefony Eurotel, nikoliv však obráceně. To je naše zkušenost při posílání textových zpráv z několika mobilních telefonů Eurotelu v Praze na několik britských mobilních telefonních čísel. Pracovníci Eurotelu na pražské lince pro pomoc zákazníkům neprojevili absolutně žádnou snahu tuto technickou poruchu opravit. Sdělili nám, že Eurotel "doručování esemesek do zahraničí nezaručuje". (To mi připomíná poštu za komunismu - je dobré, že se Eurotel inspiruje komunistickou totalitou, nakonec je to - alespoň nějaká - "tradice"...:)) Z mobilních telefonů firmy Paegas lze posílat esemesky z ČR do zahraničí na rozdíl od Eurotelu spolehlivě. - Po zveřejnění této noticky se Britským listům ozval Eurotel a přislíbil, že se závadě pokusí přijít na kloub. O výsledku budeme čtenáře informovat. Poznámka z 28.1. 2002: Dne 8. 1. 2001, v den původního zveřejnění tohoto textu, jsme obdrželi mj. tuto zprávu od Martina Žabky z Eurotelu: Dobry den, poprosil jsem nase techniky, zda by mohli vyselektovat pravdepodobnou pricinu neuspesneho dorucovani vasich SMS zprav. O vysledku vas budu informovat. S pozdravem Martin Zabka
Dosud čekáme bezvýsledně na odpověď. Textové zprávy z telefonů Eurotelu stále na inkriminované britské číslo nechodí. |
11. 1. 2002
"Česká republika se těžce potýká s otázkou 'extremistických' verbálních projevů (z extrémní pravice i levice) i s otázkou toho, co jsou přijatelné parametry veřejné debaty," konstatuje Helsinský výbor amerického Kongresu ve své právě vydané zprávě o situaci v oblasti svobody projevu v České republice. Zpráva kritizuje trestní stíhání osob za vyjadřování názoru a za pomluvu. Požaduje zrušení kriminalizace názorů a verbálních výroků v České republice. Zpráva se zmiňuje se kriticky mj. o stíhání časopisu Respekt, o případech reportérů Kubíka a Slonkové z MFD a opakovaně o šikanování Tomáše Peciny. Anglicky je dokument zde, kompletní český překlad publikujeme níže.
Bohužel, ČTK, jak se zdá, dokument vůbec nepochopila a jeho hlavní argument, totiž "Zrušte paragrafy kriminalizující názory" vůbec ve svém zpravodajství na Českých novinách nepřinesla (to, jak ČTK tuto mezinárodní analýzu "zpracovala" ukazujeme citací celé její zprávy ze včerejška v závěru tohoto článku.) Mimochodem, je komické, že se ČTK rychle pokusila tento mezinárodní dokument alespoň pro domácí poměry mírně "neutralizovat" PR zprávou "Svoboda projevu není v ČR ohrožena, míní zahraniční korespondenti", viz zde. Neschopnost (či záměrný úmysl?) informovat o jádru věci a rychlá touha americkou analýzu překrýt víceméně opačnou zprávou a její argumenty zamlžit nám skutečně poněkud připomíná neblahé reakce Rudého práva na dokumenty Charty 77 v sedmdesátých letech (které komunistický tisk nezveřejnil, zato začal být najednou plný článků, že "dělníci a rolníci odsuzují reakci"). :) Vážně zkreslená je zpráva amerického Kongresu i v dnešních Lidových novinách (zde): ty ji pojaly bulvárním způsobem jako drby o mocných ("Zeman, Klaus, kritizují média") a stereotypně zopakovaly známé kontroverze z establishmentového tisku (Olovo-Buzková, Respekt). Ostatní zcela pominuly. Je zřejmé, že ani Lidové noviny nemohou přenést přes srdce, že americký Kongres v zájmu "energické demokracie" hájí svobodu projevu i pro "extremisty", jako je Kopal či Pěcha. Byl by to šok, že, kdyby se čtenáři na stránkách Lidových novin dověděli, že američtí kongresmani hájí svobodu projevu mladého stoupence komunismu v ČR. (To samozřejmě neznamená, že američtí kongresmani jsou komunisti!) Jenže tento práh české sdělovací prostředky asi nikdy nepřekročí. Princip nedělitelnosti svobody projevu je pro ně nepochopitelný - alespoň, pokud víme, nikdo v ČR neinformoval českou veřejnost o tom, že hlavním argumentem této americké zprávy je, opakujeme: zrušte trestní stíhání za názor. Nestydí se Lidové noviny alespoň trochu, že i ony tak silně podléhají místní "konvenční" atmosféře? Co takhle odvaha přinášet čerstvý vzduch zvenčí? |
11. 1. 2002
Místopředseda vlády Pavel Rychetský napsal Iloně Bílkové v dopise, datovaném 3.1. 2001, že stíhání Tomáše Peciny za vyjádření názoru je "oprávněné", avšak že prý "bylo zastaveno". Tato informace, je, zdá se, nepravdivá, neboť Tomáš Pecina nedostal žádnou informaci o tom, že by bylo trestní stíhání vůči němu zastaveno. Ještě v pátek 11. 1. 2002 informovaly Lidové noviny (v pozoruhodném článku popisujícím, jak policisté pomáhali Filipu Roesslerovi na policejní stanici v Bartolomějské ulici v Praze pověsit plakát, zdůrazňující, že Roessler schvaluje útoky na USA, ale na rozdíl od Peciny ho odmítli stíhat - srovnejte dopis Pavla Rychetského s tímto článkem!), že podle mluvčí Policie ČR Pecinovo stíhání zřejmě stále trvá. Rychetský hájí také přesně ty paragrafy českého trestního zákona, o nichž v právě vydané zprávě konstatoval Helsinský výbor amerického Kongresu, že porušují mezinárodní právní závazky České republiky. Dopis Pavla Rychetského publikujeme v plném znění. Rychetský mj. tvrdí:
Nadto je pro mě postup pana Peciny těžko srozumitelný. Jestliže záměrně a demonstrativně porušil ustanovení par. 165, odst. 1 trestního zákona a výslovně žádal, aby za toto porušení platného zákona byl stíhán, lze to chápat jako občanskou neposlušnost, při níž občan na sebe vědomě bere následky svého činu s cílem dosáhnout takto změny platného práva. Současně se však pan Pecina domáhá toho, aby stíhán nebyl. To se jeví jako naprosto nelogické, jak z hlediska jeho deklarovaného cíle (to jest změny zákona cestou rozhodnutí Ústavního soudu), tak z hlediska toho, co lze očekávat od orgánů činných v trestním řízení. Orgány činné v trestním řízení musejí respektovat platné právo a jeho smysl a nelze po nich chtít, aby demonstrativní porušení zákona ignorovaly s presumpcí, že Ústavní soud by mohl příslušné ustanovení v budoucnu zrušit. V daném případě je ovšem nutno zdůraznit, že příslušný orgán trestní stíhání zastavil, neshledal tedy, že by došlo ke spáchání trestného činu. |
27. 11. 2001
Pro jednání s českými úřady typický dopis, jehož obsah lze nejlépe charakterizovat větou "Trhni si nohou, občane!", přišel tentokrát z Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Josef Nejedlý (na snímku) nám v něm sděluje, že nám ÚOOÚ neposkytne text žaloby Českého statistického úřadu. S přemýšlením si arogantní úředník nedal práci a vzal prostě první paragraf, který v zákoně č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím našel: dokument se prý netýká činnosti jeho úřadu, ačkoli právě k jeho rozhodnutí se žaloba vztahuje... Proti rozhodnutí jsme se ihned odvolali a po uplynutí patnáctidenní lhůty podáme na ÚOOÚ správní žalobu. |
9. 1. 2002
Několik čtenářů se dotazovalo, jak případně přispět na investigativní práci Britských listů v České republice úvěrovou kartou. Ti, kdo by tak chtěli učinit, nechť napíší na tuto adresu o informace. - (Děkujeme těm, kteří už přispěli.) |
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
|
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 1. 2002 | Kája Saudek: mistrovská hranice mezi politikou a pornografií | Štěpán Kotrba | |
15. 1. 2002 | Zapomenutá válka: Američané dál intenzivně bombardují afghánské hory - k hrůze jejich civilních obyvatel | ||
15. 1. 2002 | ČSSD chce znovu předložit zákon o referendu | Radek Batelka | |
15. 1. 2002 | Falešná ideologizace | Vladimír Bernard | |
15. 1. 2002 | Bushův skandál? finančnická firma Arthur Andersen je vyšetřována ohledně bankrotu podniku Enron | ||
14. 1. 2002 | Dnešní mládež se cítí jako generace ztracenců | Miloš Kaláb | |
14. 1. 2002 | Tři otázky Václavu Klausovi o skandálech kolem TV Nova | ||
12. 1. 2002 | Tvrdé podmínky pro zadržované Afghánce v americkém táboře | ||
11. 1. 2002 | Pavel Rychetský hájí přesně ty paragrafy českého trestního zákona, které podle Helsinského výboru porušují mezinárodní závazky ČR | ||
11. 1. 2002 | Burka je až to poslední... (názor z Afganistánu) |