25. 10. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Oběti války
25. 10. 2001
Afghánci, zranění při amerických bombardovacích náletech, přijíždějí do Pákistánu a hledají tam lékařskou pomoc. Jedné rodině, z vesnice Tarin Kawts, se podařilo dostat se až do pohraničního pákistánského města Quetta. Fergal Keane vyslechl jejich příběh. Toto je ukázka z hlavního večerního zpravodajství televizního okruhu BBC1, které sleduje denně asi 6 milionů diváků.
kazetová - clustrová bomba CBU-87 Gator
25. 10. 2001
OSN konstatovala ve středu, že americké bomby tento týden zasáhly mešitu ve vojenském prostoru a blízkou vesnici během náletů na město Herat na západě Afghánistánu, informovala francouzská tisková kancelář AFP. Mluvčí OSN Stephanie Bunker uvedla, že podle nezávislých zpráv z Heratu byla mešita v témž vojenském prostoru jako vojenská nemocnice, která byla vybombardována v pondělí večer. Vesnice, která je ve vzdálenosti asi 500 - 1000 metrů od vojenského prostoru, byla zasažena protipěchotními kazetovými (clustrovými) bombami - bombami, které kolem sebe rozhazují do široké oblasti desítky až stovky malých tříštivých bomb - kazet.
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld
25. 10. 2001

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve čtvrtek večer zdůraznil, že americká vláda očekává, že Osamu bin Ladena buď chytí anebo usmrtí. Opravil tak zřejmě svůj dřívější výrok ze čtvrtka, podle něhož se možná americké protiteroristické koalici nepodaří chytit Osamu bin Ladena.

"Je to velký svět, existuje spousta zemí. Má hodně peněz, podporuje ho hodně lidí a já prostě nevím, zda budeme úspěšní," řekl Rumsfeld čtvrtečnímu vydání deníku USA Today.

Rumsfeld dodal, že i kdyby byl bin Laden "zítra už pryč", vliv organizace al Qaeda je takový, že bude tentýž problém existovat i nadále.

"Není to problém jednoho státu ani národa, je to síť, která existuje po celém světě. Ve snaze tento problém vyřešit je jasně nutno problém řešit v Afghánistánu, ale také je nutno zabývat se asi padesáti buňkami po celém světě."

Na pozdější tiskové konferenci se Rumsfeld od těchto výroků, zveřejněných v listě USA Today poněkud distancoval a tvrdil, že titulek článku v listě byl "pesimističtější" než jeho výroky ohledně šancí na chycení bin Ladena. Rumsfeld ale připustil, že možná ho noviny citovaly správně a že sám mluvil špatně. Britský premiér Tony Blair naopak ve čtvrtek tvrdil, že nejpravděpodobnější je, že Osama bin Laden bude zabit. Bombardování Afghánistánu má pokračovat a americký ministr zahraničních věcí Colin Powell nevyloučil, že bude pokračovat i během islámského svatého měsíce ramadánu. Americká letadla dále těžce bombardují oblast na okraji Kábulu, kde má Talibán svá frontová postavení. "Ukazuje se, že to jsou tvrdí bojovníci," řekl americký admirál John Stufflebeam, náměstek operací spojených štábů americké armády. - Další podrobnosti jsou v angličtině např. zde.

25. 10. 2001
Proč je nutné, aby v demokracii veřejně zaznívaly i "šokující", "nepřijatelné" názory? Nikdo nemá patent na rozum, které názory jsou "správné", a nikdo tedy nemůže určovat, kdo má mluvit a kdo má mlčet. Je součástí lidského údělu, že lidé chápou realitu kolem sebe jen velmi částečně a velmi nedokonale. K pravdě a ke skutečnosti jen postupně aproximujeme, prostřednictvím neustálých pokusů a omylů, prostřednictvím kritické debaty, jejíž povinností je zpochybňovat všechny většinové, konvenčně přijímané názory. Teprve sítem otevřené debaty stylem padni komu padni je možno zjistit, jaké názory a postoje jsou v dané etapě společenského poznání přijatelné. Vyskytnou-li se nové informace, debata musí vzniknout zase úplně znovu. Nikdo nemá patent na pravdu, to, co je pravdě nejblíže, se určuje ve veřejné diskusi. Zakážeme-li si diskusi a začneme-li do zhloupnutí opakovat konvenční, všeobecně přijímané, establishmentové názory, aniž bychom na nich systematicky hledali chyby a pokoušeli se je podvracet, brzo se dostaneme do virtuální reality, do světa, který bude mít jen velmi málo společného se skutečností, jak to konec konců přesvědčivě demonstrovala propaganda komunistického režimu zejména v posledních letech jeho existence.
Ladronka: Útočná skupina strážníků Městské policie
25. 10. 2001
Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 10 předvolalo Tomáše Pecinu k "podání vysvětlení" v případu "poškozeného Miroslava Stejskala". Nespecifikovalo však, o jaký trestní čin se jedná, a dokument měl i další právní nedostatky, proto proti němu podává Tomáš Pecina stížnost. - V listopadu 2000 publikoval Tomáš Pecina v Britských listech článek o tom, jak pražská Městská policie vyklízela squat na Ladronce a osmkrát při tom porušila zákon. Náměstek šéfa Městské policie v Praze 1 Miloslav Stejskal za to podal podnět k trestnímu stíhání Tomáše Peciny "za pomluvu" a během jara 2000 se Policie ČR neúspěšně pokusila Pecinu v této věci vyslýchat, mj. i z tak nehorázného důvodu, jako např. pro "kritiku policejního zásahu". Anglicky je případ podrobně popsán zde, česky zde.
25. 10. 2001

Soudkyně Městského soudu v Praze Dagmar Stamidisová včera rozhodla, že se vydavatel týdeníku Reflex musí omluvit ministrovi bez portfeje za to, že autoři komiksu Zelený Raoul pojali nejmladšího ministra právě takovým způsobem, jak si - soudě podle materiálu dodávaného bulvárnímu tisku - tento ministr přeje být vnímán veřejností.

Rozsudek považujeme za selhání justice a za tragické nepochopení úlohy médií a jejich vztahu k držitelům moci ve svobodné společnosti: z kontextu, v němž se inkriminovaná karikatura "Jsem tvůj Hafík, Báro!" objevila, vyplývá, že její publikací nedošlo k neoprávněnému zásahu do Březinových osobnostních práv, ale jednalo se o zcela legitimní (kritickou) uměleckou reflexi ministrovy sebeprezentace. Omluva v tomto případě není na místě.

Uvědomme si, že nejde o jeden izolovaný případ, který navíc pověsti týdeníku spíš prospěje než uškodí, ale o velmi nebezpečný precedenční rozsudek: za týden může jiný neschopný a úzkoprsý soudce přiznat politikovi kromě omluvy peněžité zadostiučinění v symbolické výši, za měsíc to může být citelná náhrada a za rok může být sankce punitivní, taková, jakou nyní touží Miloš Zeman vysoudit od Respektu.

Věříme, že odvolací soud nesprávný rozsudek zruší.

Zlínský kriminalista zkoumá graffiti
25. 10. 2001

Jak informoval server Práva Flashnews, zlínští policisté řeší delikátní případ: kdosi z místních nasprejoval na zeď u školního hřiště portrét a úkolem kriminalistů je určit, neznázorňuje-li graffiti náhodou Usámu bin Ládina. --- Ach, ty drobné rozkoše života ve vyspělé demokracii balkánského typu...

25. 10. 2001

Zásahy v ČR proti extremistickým názorům vyvolávají obavy z minulosti

Jeden pravicový český politik bude možná stíhán za to, že se vyjádřil, že si Spojené státy teroristické útoky "zasloužily", napsal americký list Christian Science Monitor. Citoval některé české "intelektuály", kteří energicky vystoupili pro omezení svobody slova, o němž se domnívají, že je "prozápadní", a myslí si, že svoboda slova je pro středoevropskou společnost nebezpečná.
Protesty v Indii
25. 10. 2001
Arundhati Roy
Amerika musí okamžitě přestat s válkou. Bombardování Afghánistánu není odplatou za New York a Washington. Je to další teroristický čin proti lidem na světě, argumentovala výmluvně indická spisovatelka Arundhati Roy v článku, který v úterý 23. 10. zveřejnil deník Guardian.
25. 10. 2001

10000 e-mailů skupiny hackerů přišlo na server AfghanGovernment.org, kterou aktualizuje syn exilového prezidenta Jalaluddin Rabbani. Stránka je Rabbanim aktualizována z Quebecu a je umístěna na serveru ve Spojených státech. Otec, Burhanuddin Rabbani, byl afghánský leader v roce 1996 a od té doby je šéfem exilové vlády. Stránka Rabbaniho vlády byla hackery přesměrována automaticky na stránku kábulské vlády Talibanu. Nyní je na stránkách provizorní statický vzkaz v angličtině, který najdete i na mirroru stránky na serveru Britských listů.

Mycobacterium tuberculosis
25. 10. 2001

Dočká se Evropa epidemie?

Světová zdravotnická organizace varovala v úterý, že přibližně dva miliony lidí v Pákistánu a Afghánistánu zemřely minulý rok na tuberkulózu, a označila tato dvě místa za nejvíce kontaminovaná. Oznámily to zdroje v Teheránu. Situaci ztěžuje přeshraniční pohyb uprchlíků, z nichž někteří směřují i do ostatních zemí, např. do Íránu.

Poté, co se objevil smrtelný virus Ebola, o němž Britské listy informovaly 18. 10. s odvoláním na SMS zprávu našeho fotografa z íránských hranic, je tuberkulóza další závažnou nakažlivou a smrtelnou chorobou, která se v regionu objevila. Výskyt haemorraghické horečky, podobné Ebole, potvrdila i zpráva BBC.

24. 10. 2001

Polemika:

Dan Drápal
"Vážím si toho, že při všech nedostatcích naší demokracie máme právo vyjadřovat svobodně své názory. Proto jsem rád, že své názory může vyjadřovat i předseda Ústředí muslimských obcí a organizací v ČR Vladimír Sáňka. Dokonce mne s ním něco spojuje: oba jsme představiteli náboženských organizací, které dosud nemají příslušnou právní základnu. Sobě i jemu přeji, aby se to brzy změnilo."
Neil Godfrey - foto:Michael T. Regan, City Paper
25. 10. 2001

Nová bezpečnostní opatření na amerických letištích

Zavřete ho! Protože měl s sebou novelu o ekoterorismu "Hayduke Lives!", nepustili ho v Americe do letadla, napsal příběh mladého Neila Godfreye Gwen Shaffer v magazínu citypaper.net. Všichni vědí, že není moc dobrý nápad brát si do letadla nůž na rozřezávání krabic, učebnici pro piloty napsanou v arabštině anebo pytel záhadného bílého prášku. Avšak nyní se ukazuje, po posílení bezpečnostních opatření, že vás možná vyloučí z letecké dopravy, vezmete-li si s sebou nesprávnou knihu. - Text jsme našli minulý týden na této adrese.
25. 10. 2001
Na pomoc afghánskému radikálnímu hnutí Taliban se chystají přijít čečenští dobrovolníci. Jak informuje moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, je údajně už zformována první skupina bojovníků, která se vydá na pomoc vládnímu hnutí Taliban přes Azerbajdžán a Turecko. Jeden z polních velitelů čečenských bojovníků Chatáb verbuje dobrovolníky, kteří se mají postavit v Afghánistánu na stranu Talibanu a měli by tam vést menší skupiny vládního hnutí.
Tanky Severní aliance
25. 10. 2001

Oddíly Severní aliance jsou připraveny začít útok na Kábul a obklíčit ho, nicméně nevstoupit do města. S tímto stnoviskem vystoupil včera odpoledne představitel afghánské opozice Charon Amín. Předtím je však, podle jeho slov nutno získat zásadní politickou dohodu o stabilitě a pořádku v poválečné budoucnosti Afghánistánu.

Ivan Kytka
24. 10. 2001

Na tuto otázku:

Vážený pane Kytko, Vážím si vaší práce, té kterou znám. Otázka: S reformami v České televizi to bude asi problém. Vy jste byl neúspěšný. U koho jste nejvíce narazil a u koho narazí ti další? Prosím buďte konkrétní.

odpověděl Ivan Kytka v našem onlinovém rozhovoru takto:

Vážený pane, děkuji Vám za Vaše uznání a položenou otázku. Nezdůvodňuji svůj neúspěch tím, že jsem narazil "u někoho" a s odstupem se mi zdá nespravedlivé z mého vlastního neúspěchu z roku 1998 vinit někoho konkrétního a nějak ten neúspěch personifikovat. Podělím se však s Vámi o jeden konkrétní detail, o kterém jsem zatím s nikým nehovořil. Když jsem v únoru 1998 dostal od Jakuba Puchalského telefonickou nabídku převzít vedení redakce zpravodajství, měl jsem velmi smíšený pocit. Jedna z mých výhrad spočívala v tom, že taková pozice má být obsazena na základě konkursního řízení. Dohodli jsme se, že mu zpracuji projekt své reformy, který by mohl být součástí eventuálního konkursního řízení, stál jsem o to, aby můj mandát vzešel z volné soutěže, vskutku jsem nestál o to, aby má pozice byla spojována například s tím, že jsme se s panem Puchalským potkali zhruba dvakrát během jeho, tuším dvouletého působení v Londýně, kde pracoval v české sekci BBC.

Pan Puchalský mou nabídku přijal. Když dostal můj podrobný projekt, odpověděl, že s ním souhlasí. Konkurs na místo šéfredaktora ovšem nevypsal. Žádal jsem ho tedy, ať můj projekt předloží tehdejší Radě České televize a chtěl jsem její výslovný souhlas se zamýšlenými plány, abych se v případných sporech mohl opřít o její mandát. Pan Puchalský mi takový postup přislíbil. Z následné sledu událostí jsem však nabyl dojmu, že Rada ČT můj projekt neviděla a nikdy s ním výslovně nesouhlasila. Ocitl jsem se tedy v situaci, kdy jsem cítíl vázaný kontraktem, pro který ve skutečnosti neexistovala objednávka, v užším slova smyslu ze strany vedení ČT a v širším smyslu společenská objednávka.Po reformě zpravodajství ČT nebyla poptávka, pokud ano, tak určitě ne v tom znění, jak jsem ji zformuloval. Když rada ČT a pan Puchalský po pár týdnech zjistili, co je jejím obsahem a jak ji zpravodajský tým ČT přijal, vyzvali mě k rezignaci, kterou jsem bez váhání podal. Měl-li bych se tedy vrátit k Vaší otázce, narazil jsem na neexistující poptávku ze strany vedení ČT po reformě zpravodajství ČT a neexistující profesní a společenský konsens k tomu, že je potřeba. Snad, prosím, uznáte, že konkrétní osoby a konkrétní jména jsou spíše bezpředmětná.

Ivan Kytka se omlouvá, ale vinou časové zaneprázděnosti se nemohl zúčastnit online rozhovoru v plánovaném termínu. Redakce Britských listů mu proto umožnila zodpovědět dotazy postupně, v režimu off-line. To postupně činí a některé jeho odpovědi už byly zveřejněny.

Milan Knížák
25. 10. 2001

"Projev Petra Sládečka byl neprofesionální, a proto ho nebudu volit," konstatoval včera na zasedání Rady ČT její člen Milan Knížák a projevil tím - není to překvapení - sám - jak bychom to řekli diplomaticky - pozoruhodnou excentričnost svého charakteru. (Právě Sládeček má jediné profesionální povědomí o metodách moderního managementu a o řízení profesionální televizní stanice, to ovšem Knížák nemůže vědět, ten to nezná.) Tanečky kolem volby nového ředitele České televize jsou však bezpředmětné, protože - také zásluhou pozoruhodně negramotné iniciativy právě Milana Knížáka - porušila zákon, když se rozhodla konkurzní řízení utajit. Jakákoliv volba bude tedy neplatná a nynější proces volby ředitele ČT je nelegitimní. Bezpochyby bude soudně zpochybněn.

25. 10. 2001

Nový politický styl?

Dnes doručilo definitivně ministrstvo vnitra přípravnému výboru nové politické strany, že ji zaregistrovalo ke dni 22. 10. 2001. Stalo se tak na žádost přípravného výboru, jehož hlavními představiteli je Jiří Lobkowitz, Aleš Lederer, Irena Lazurová a Bořek Severa.
25. 10. 2001

O výmluvném rozdílu v chápání podnikatelské praxe hovoří skutečnost, že Vladimír Železný, postava v čele televize Nova, kterou Železný uzmul americkým investorům, prohrála za těžké peníze dvě mezinárodní arbitráže, na Slovensku to však Radě pro vysílání a retransmisi vůbec nevadí. V krátkém rozhovoru pro Radiožurnál včera v poledne se mě ptal reportér Českého rozhlasu, zda je skutečně Železný "mediální magnát", jako ho podle zprávy ČTK v úvodu rozhovoru nazval. Musel jsem odpovědět, že v mezinárodním kontextu je v televizním vysílání Železný velmi malá ryba. Až po rozhovoru mě napadlo, že to, že v ČR se zdá být Železný tak "vlivným člověkem", je prostě proto, že bezostyšně zneužívá televizní stanice, jíž stojí v čele, k otevřenému prosazování vlastních podnikatelských a politických cílů manipulací veřejnosti. Žádný západní anglosaský mediální magnát to nedělá tak drze. Pro českou demokracii je podnikatelský konglomerát s politickými vazbami velkým nebezpečím - svědčí o úrovni politické i podnikatelské kultury na Slovensku, že si ho tam teď bezelstně nasadili. Nikdo je k tomu nenutil, co si zavařili, to teď mají...

25. 10. 2001

Oznámení společnosti CME

Městský soud v Praze jako odvolací soud rozhodl ve věci výkonu amsterodamského arbitrážního nálezu proti Vladimíru Železnému ve prospěch CME. Podle usnesení odvolacího soudu je rozhodnutí amsterodamského arbitrážního tribunálu na území České republiky vykonatelné a Železný je tudíž povinen uhradit společnosti CME neprodleně částku 23,35 milionu USD s příslušenstvím. Vzhledem k zatížení uvedené částky sankčním úrokem ve výši 3 200 USD denně činí celková dlužná suma, kterou je Železný k dnešnímu dni povinen uhradit, přibližně 27,915 milionu USD.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
25. 10. 2001 BBC: Civilní oběti afghánského bombardování hledají pomoc   
25. 10. 2001 Americké bombardování kazetovými bombami vyvolává hněv   
25. 10. 2001 Britské ministerstvo vnitra: "V Ruzyni nediskriminujeme Romy"   
25. 10. 2001 Filadelfie: Cestující nesměl do letadla kvůli románu, který měl s sebou   
25. 10. 2001 Ivan Gabal: Pro odlišné názory teď není v ČR místo   
25. 10. 2001 Pohled z Indie: Americká válka je brutalita namazaná burákovým máslem Arundhati  Roy
24. 10. 2001 Pro propagandisty z televize Nova: Pravý vlastenec vznáší tvrdě kritické otázky   
23. 10. 2001 Kontroverze nad údajným sestřelením amerického vrtulníku   
23. 10. 2001 Amerika změnila strategii: podporuje nyní Severní alianci   
23. 10. 2001 Britský ministr zahraničí Jack Straw: Podporuji americké úsilí zavraždit bin Ladena (ale ne moc nadšeně)   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 10. 2001 BBC: Civilní oběti afghánského bombardování hledají pomoc   
25. 10. 2001 Americké bombardování kazetovými bombami vyvolává hněv   
25. 10. 2001 Nové povinnosti české policie Tomáš  Pecina
25. 10. 2001 WHO označuje Afghánistán a Pákistán za ohniska tuberkulózy   
25. 10. 2001 Hackeři napadli stránku exilové afghánské vlády   
25. 10. 2001 Severní aliance: Jsme připraveni dobýt Kábul   
25. 10. 2001 ČRo: Chattáb verbuje čečenské dobrovolníky do Afghánistánu   
25. 10. 2001 Filadelfie: Cestující nesměl do letadla kvůli románu, který měl s sebou   
25. 10. 2001 Ivan Gabal: Pro odlišné názory teď není v ČR místo   
25. 10. 2001 Pohled z Indie: Americká válka je brutalita namazaná burákovým máslem Arundhati  Roy