18. 10. 2001
Zuří mezi afghánskými uprchlíky v Íránu epidemie Eboly?Fotograf Britských listů Luboš Wišniewski v minulých dnech cestoval přes Turecko do Íránu a odtud do Arménie. Byl vrácen z turecko-íránských hranic s varováním, že v Íránu údajně zuří epidemie Eboly. Ebola je vysoce infekční, nesmírně virulentní infekce, která vede k rychlému úmrtí a předtím ke krvácení se všech tělesných otvorů.
Informace o epidemii v Íránu se nám nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů. Například internetové stránky britského ministerstva zahraničí, které varují turisty, do kterých zemí je či není možno vstoupit, o této údajné epidemii nepraví vůbc nic. Wišniewski od íránských hranic rychle prchá a prozatím není schopen víc informovat na místě. Slíbil však informace a reportáž s fotografiemi do některého z příštích vydání BL, pokud se dostane k internetu. Informace o infekci podobné Ebole mezi afghánskými uprchlíky prchajícími do Pákistánu a dalších okolních zemí však mezinárodními sdělovacími prostředky přesto probleskly minulý týden. O počínající epidemii krymsko-konžské verze haemorrhagické horečky v Pákistánu (Quetta) informovalo i Radio BBC. Kupodivu bez většího ohlasu.
|
Světová zdravotnická organizace nemá o údajné epidemii Eboly v Íránu na svých stránkách žádné informace. Stránky ebolaresearch.org klasifikují nynější situaci jako "vážné nebezpečí" a uvádějí dvě zprávy o výskytu viru, podobného Ebole, mezi afghánskými uprchlíky, které citujeme níže: Anglické zpravodajství internetových stránek BBC pro jižní Asii přineslo dne 4. října tuto informaci: Virus, podobný viru Ebola, zasáhl PákistánVysoce nakažlivá nemoc, podobná obávané nemoci, kterou způsobuje virus Ebola, vypukla na pákistánské hranici s Afghánistánem. Zdravotnické úřady varují, že by mohla vzniknout rozsáhlá epidemie mezi tisíci afghánských uprchlíků, kteří utíkají z vlasti v obavě před americkými leteckými údery. Ve čtvrtek 4. října podlehla už osmá osoba této tzv. "krymsko-konžské hemorrhagicé (krvácivé) horečce" (Crimean-Congo Haemorrhagic Fever, CCHF). Dr. Tadž Mohammad z nemocnice Fatimah Jinnah v městě Quetta kosntatoval, že v jeho nemocnici zaznamenali letos už téměř 70 případů. CCHF usmrcuje méně lidí než virus Ebola, ale má obdobně hrůzné příznaky, včetně obrovského krvácení ze všech tělesných otvorů. Většina případů této nemoci byla zaznamenána v Baluchistánu, který se stal cílem statisíců Afghánců, kteří prchají před suchem a válkou. Sedm z deseti osob, nakažených touto chorobou, umírá. Obdobné informace o infekci typu Ebola přinesly 5. října i stránky IC South London. Konstatují, že už osm lidí zemřelo a 67 dalších bylo napadeno tímto virem. Epidemie prý vznikla v Afghánistánu a vládnou obavy, že by se mohla rozšířit mezi miliony uprchlíků, prchajících před americkými leteckými údery. Virus je silně nakažlivý. Lidé umírají na drastické vnitřní krvácení. Loňská epidemie Eboly v Ugandě byla největší, která byla kdy zaznamenána. Onemocnělo 425 osob a z nich 224 zemřelo. Vědci konstatují, že tento vysoce nakažlivý a agresivní virus je sice nebezpečný, ale právě jeho agresivita a krátká inkubační doba je pro člověka obranou. Virus začne dramaticky útočit na oběti velmi rychle a zdravotnické organizace pak mohou podniknout účinné kroky k jeho izolaci. Horší je to s viry, jako je AIDS, které mají inkubační dobu více než 10 let, a mezitím se netušeně rozšíří do populace. Neoficiální dotazy redakce Britských listů ze včerejška, směrované na české ministerstvo zahraničí a českou rozvědku zůstaly dodnes bez odpovědi. Ministr vnitra, kterého jsme prostřednictvím jeho asistenta taktéž požádali o poskytnutí bližších informací, se prozatím nevyjádřil též. |