20. 5. 2002
O autorském čtení, propagandě a profesionalitěKdyž Britské listy minulý týden přinesly informaci o tom, že se bude konat autorské čtení z nové knihy Michala Viewegha, některým čtenářům to dosti zvedlo adrenalin. Nejvíce Janu Paulovi, který reagoval článkem Proč dělají BL reklamu politické agitaci Michala Viewegha? To byl velmi zdařilý titulek, protože český člověk je v předvolební době poněkud nervózní a protože Viewegh je velmi známou osobností.
|
Očekávání navozené titulkem však nebylo naplněno - čtenář se nedozvěděl nic víc, než že "Vieweghovo autorské čtení je ve skutečnosti propaganda" a že BL neměly informaci o této akci publikovat. Dvě třetiny článku jsou o úplně jiných tématech, která nemají nic společného s atraktivním titulkem. Došlo tak k manipulaci, která je typická spíše pro bulvár. Ale to je odpustitelná maličkost, která se může stát, když jde pisateli o něco tak zásadního, jako je strach o koncepci BL a o nestrannost :). Je však velmi povážlivé a neprofesionální, když někdo bojuje o nestrannost tak zarputile, až se jeho postoj (v lepším případě nevědomky) stane stranickým. Přesněji řečeno - když používá stejně povrchní argumenty, jako jsou ty, které ho tolik rozčilují v Lidových novinách. Ano, dne 6. května vyšla v Lidovkách recenze Miloše Čermáka nazvaná Báječný agitátor Michal Viewegh. A téhož dne v MF Dnes Josef Chuchma konstatoval, že Michal Viewegh to s Klausem prohrál. Oba recenzenti podlehli předvolební atmosféře a zabývali se mnohem více Vieweghovými publicistickými vystoupeními než novým románem. Místo analýzy a zdůvodněného hodnocení jen zopakovali otřepaná klišé současné české kritiky: M. Viewegh = umělá mediální hvězda, jeho kniha = bestseller, jeho přístup ke psaní = povrchní, publicistický a (malo)měšťácký... Rozhodně bych nerad působil kantorsky, ale dovolím si panu Paulovi zopakovat alespoň dvě zásady, na něž by se nemělo zapomínat:
Jana Paul neprozkoumal fakta, neověřil si je, avšak přesto si troufl vynášet silácké kritické odsudky. Jeho hodnocení Viewegovy knihy i jeho autorského čtení bylo apriorně negativní a on v nich podlehl mediálním standardům českých deníků. Causa Viewegh ho irituje natolik, že ztrácí soudnost, dopouští se uměleckého i politického kádrování a má tendenci dopouštět se nepravdy. Vieweghovo autorské čtení bylo v prvé řadě propagací nového románu a Britské listy nedělaly reklamu politické agitaci. Informace o autorovi najdete mj. na http://www.ucl.cas.cz/bio_MartinPilar.html |