11. 2. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 2. 2002

Straně ODA zlomil vaz podvod s dluhem

Proč se rozpadla Čtyřkoalice? Autor argumentuje, že proto, že se ODA má kostlivce ve skříni, který by byl pro nadcházející tvrdou předvolební kampaň nepřijatelný. ODA se totiž před časem pokusila svůj dluh 52 milionů Kč zlikvidovat nehorázným finančním podvodem - chtěla ho uhradit "spřátelené" podvodné bance prodejem stotisícového eseróčka Marklap, do něhož byl vložen NEPENĚŽITÝ vklad v hodnotě 52 milionů. Tak ohodnotil znalec know-how firmy Marklap dosáhnout zisk z výměnných obchodů s kostarickou kávou a ukrajinským dřevem. (!) Pachatelé podvodu zřejmě půjdou do vězení. Čtyřkoalice by těžko mohla jít do tvrdého předvolební boje s takovýmto partnerem. Záležitost vysvětlil autor v příspěvku, který nám dal k dispozici a který původně napsal pro ČRo 6.

Čtyřkoalice je sdružení politických stran, které se prezentují jako "opravdová" pravice. Slibuje důrazné vyrovnání s minulostí. Pilířem jejich programu je právní stát, vynutitelnost práva, férové vztahy v ekonomice, posílení věřitele, postižení dlužníků. Výborně, řekne si volič, když jim uvěří. Už aby to bylo.

Jenže jeden nechvalně známý opavský podnikatel upozornil přímo zemanovsky vybraně, že čtyřka má pihu na kráse: dluh ODA u České pojišťovny. Prohodil, že by ho mohl koupit a ODA nechat zbankrotovat. Blufoval, ale zapůsobil. Proč? Že mít dluh není nic nečestného? Ano, ale tohle není obyčejný dluh. To je kostlivec ve skříni.

Udělejme si malý historický exkurs: jedna z prvních bank, která se dostala do potíží, byla Kreditní a průmyslová banka předsedy spolku křesťanských podnikatelů Antonína Moravce. ČNB zjistila špatné hospodaření, zkreslování výkazů, hazardní půjčování peněz atd.

30. září 1993 uvalila na banku nucenou správu, v únoru 1994 návrh na konkurs. Bankéř Moravec posléze skončil ve vazbě.

Při vyšetřování se ukázalo se, že ODA i KDU-ČSL u něho měly nezanedbatelné dluhy, 52 a 20 milionů Kč. Zatímco KDU dluh splácela, dluh ODA zapáchal na dálku. Byl totiž bance uhrazen prodejem stotisícového eseróčka Marklap, do něhož byl vložen NEPENĚŽITÝ vklad v hodnotě 52 milionů. Tak ohodnotil znalec know-how firmy Marklap dosáhnout zisk z výměnných obchodů s kostarickou kávou a ukrajinským dřevem.

Komu firma patřila? Příteli předsedy ODA Jana Kalvody Adolfovi Klapkovi. Kdo byl tím znalcem? Náměstek ministra financí, člen ODA Miroslav Téra. Tak si ODA představovala právní stát. Když to prasklo, skončili ve vyšetřovací vazbě právník firmy Marklap a někdejší právní poradce ODA Michal Macek, majitel Marklapu Klapka a také šéf sekretariátu ODA Josef Reichman. Klapka a Macek byli obviněni z uvádění nepravdivých údajů, Moravec z podvodu a zpronevěry a Reichman ze spolupachatelství k trestným činům zkreslování údajů hospodářské a obchodní evidence a podvodu.

Při vyšetřování bankéře Moravce se v jeho soukromé bezpečnostní schránce v Komerční bance našla směnka, kterou ODA vystavila na dluh u Moravcovy banky. Je zřejmé, co to znamená: s pravděpodobností hraničící s jistotou se Moravec dohodl s činiteli ODA na "zamáznutí" dluhu odkoupením firmy Marklap. Dobře věděl, že kupuje pytel, v němž ani ten zajíc není. Za to měl určitě dostat nějakou protihodnotu, byl na privatizaci jako divý. Pro jistotu si však směnku ODA schoval, pro případ že by partneři měli krátkou paměť. Klasický příběh z divokého Východu.

Okolo případu se rozpoutal nelítostný boj mezi ODS a ODA, jež nakonec ODA zlomil vaz.

Kalvoda obvinil BIS, kterou vedl člen ODS s pozastaveným členstvím Stanislav Devátý, že sbírá informace o politických stranách. Začal tvrdý nátlak ODA na orgány činné v trestním řízení. Objevení směnky v soukromém sejfu Moravce ODA uvítala jako důkaz, že se dluhu nezbavila! Mistrovská pirueta nad propastí, kterou veřejnost spolkla.

Jenže proč tedy před tím dluh z účetnictví vymazala? Státní zástupce Kredba z případu odstoupil, či byl odstoupen, policie ani státní zastupitelství si netroufly vyšetřovat Téru, Kalvodu a špičky ODA. Nakonec, jak jinak, byl případ odložen. Špičky ODA se vyhnuly trestnímu stíhání, ale dluh byl zase na světě.

Téru, odborníka z továrny na jutové pytle, ODA zanedlouho posadila do čela obřího chemického podniku Unipetrol, kde dále sháněl peníze do stranické pokladny. Co se stalo s dluhem? ODA se podařilo vyjednat s Českou pojišťovnou zaparkování dluhu u ní. Smlouva to byla dost výhodná. Ačkoliv ODA dluh nesplácela, Česká pojišťovna se nevzpěčovala.

Nejsmutnější na celé story byl způsob, jakým se ODA ke skandálu postavila. Pokud by šlo celou kauzu chápat jako selhání jednotlivce, nic moc by se nedělo. Jenže čelný představitel ODA prohlásil, že se "ODA musí k dluhu postavit čelem a říci, že se dala dohromady s nepříliš důvěryhodnou bankou"!

Copak by slušná banka do takového kšeftu šla? Další významní představitelé ODA obhajovali zamáznutí dluhu jako normální, v USA běžnou, trochu rizikovější burzovní operaci. Když pomineme, že o burzovní operaci vůbec nešlo, urazili americké právo: tam by soud nikdy nenavýšil jmění firmy na základě dobrozdání jednoho znalce, natož státního úředníka.

Celou zapáchající operaci zaštiťoval předseda ODA Kalvoda, místopředseda vlády zodpovědný za legislativu, který měl dbát na to, aby podobné operace nebyly možné. Posléze se kvůli kauze "Téra" také změnil obchodní zákoník, aby soud při oceňování "nehmotných vkladů" nemohl vycházet z jednoho "expertního" posudku.

Pojďme zpět do žhavé současnosti. Připomenutí dluhu ODA ukázalo zranitelné místo čtyřkoalice, které ji ohrožovalo. Kampaň bude tvrdá, to je zřejmé. Kdo by asi čtyřkoalici uvěřil, že chce důsledně prosazovat právo, když jí ostatní vmetou do obličeje, že je její součástí strana, která se nejen podílela na velmi ošklivých obchodních praktikách, ale hledala všemožné způsoby, jak se vyhnout placení závazků? Vždyť ODA dluh po léta nesplácela!

Překvapuje, jak se akce předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody, který tvrdě žádá ODA o vyřešení dluhu, v médiích hodnotí. Jistému docentovi filosofické fakulty UK je ODA líto. Asi rád platí z daní sekery v bankách.

Komentátor Reflexu Pečinka se dokonce nestyděl v Mladé frontě dnes počastovat lidovce prostřednictvím starého Jiránkova vtipu vulgární nadávkou. To je velmi smutné. Místo aby někteří komentátoři byli rádi, že konečně existuje politik, který dodržuje zásady, obviňují ho z pokrytectví.

Když Svoboda raději riskoval svoji politickou kariéru, než by připustil Miroslava Kalouska ve stínové vládě, to byl taky pokrytec? V čem je jeho přístup k ODA jiný? Chce-li být čtyřkoalice přesvědčivá, musí se také "vyrovnat s minulostí". Nevím, koho přesvědčí předseda Žantovský, který jenom opakuje, že u vzniku dluhu nebyl.

Na Unii svobody záleží, jestli si čtyřkoalice udrží kredit. Řeči o právu s kostlivcem ODA ve skříni jsou důvěryhodné jako řeči o demokracii z úst Milouše Jakeše. Buď se ODA s minulostí a svým dluhem skutečně vyrovná - a neškodilo by, kdyby se omluvila, konec konců, po komunistech to neustále žádá, nebo musí z kola ven. Jinak čtyřkoalice riskuje ztrátu kreditu.

                 
Obsah vydání       11. 2. 2002
11. 2. 2002 Projdou Sorosovi kandidáti do Sněmovny na kandidátce Koalice? Štěpán  Kotrba
11. 2. 2002 Lekce z politiky Tomáš  Pecina
11. 2. 2002 Straně ODA zlomil vaz podvod s dluhem Václav  Žák
11. 2. 2002 Anarchistická demonstrace proti NATO Tomáš  Pecina
11. 2. 2002 Svědectví z Argentiny: Martín Ogando přednášel v Praze Tomáš  Pecina, Štěpán  Kotrba
11. 2. 2002 Prima nákupy na splátky Radek  Mokrý
11. 2. 2002 Proč museli nutně Jiří Balvín a další šéfové ČT cestovat do Salt Lake City? A kdo to platí? Pavel  Kořenský
11. 2. 2002 Existuje-li nějaká teorie mezinárodní politiky, je jí teorie mocenské rovnováhy Dalibor  Vlček
9. 2. 2002 Komisař EU Patten ostře kritizoval prezidenta Bushe
11. 2. 2002 Proč Američani tak silně zbrojí, když už jsou stejně nejmocnější?
11. 2. 2002 Chtěli by ale Evropané bojovat proti terorismu bez Američanů?
11. 2. 2002 Hamid Kharzai: na Západě uctíván, v Afghánistánu bezmocný
11. 2. 2002 Vězni čelí smrti, Ameriku to nezajímá
8. 2. 2002 EPS nesouhlasí se spojováním "Brandýského fóra" s kandidaturou některých osob v parlamentních volbách Pavel  Černý, Martin  Prokop
11. 2. 2002 Wall Street Journal o zaujatých novinářích
11. 2. 2002 Sociální politice rozumí každý potřebný, právu bohužel jen právníci Vít  Zvánovec
11. 2. 2002 Chci ve volbách víc než jeden hlas Jan  Plíšek
11. 2. 2002 Reakce: Vstanou noví kádrováci Josef  Fronek
9. 2. 2002 Podáváme žalobu na Úřad pro ochranu osobních údajů za nezákonné utajování informací Tomáš  Pecina
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2002 Jak jsem byl potrestán za neúčast ve sčítání lidu Tomáš  Pecina
11. 2. 2002 Lekce z politiky Tomáš  Pecina
11. 2. 2002 Anarchistická demonstrace proti NATO Tomáš  Pecina
11. 2. 2002 Projdou Sorosovi kandidáti do Sněmovny na kandidátce Koalice? Štěpán  Kotrba
11. 2. 2002 Wall Street Journal o zaujatých novinářích   
11. 2. 2002 Reakce: Vstanou noví kádrováci Josef  Fronek
11. 2. 2002 Hamid Kharzai: na Západě uctíván, v Afghánistánu bezmocný   
11. 2. 2002 Proč Američani tak silně zbrojí, když už jsou stejně nejmocnější?   
11. 2. 2002 Straně ODA zlomil vaz podvod s dluhem Václav  Žák
9. 2. 2002 Komisař EU Patten ostře kritizoval prezidenta Bushe   
8. 2. 2002 Senátorské jistoty ohroženy Tomáš  Pecina
8. 2. 2002 Čtyřkoalice se rozpadla, zapomeňte... Josef  Brož
8. 2. 2002 Mnichov v sevření policejních šiků Radek  Mikula
7. 2. 2002 Rozporuplná sociální doktrína aneb dohoda před volbami má platnost pouze do voleb Vít  Zvánovec, Štěpán Kotrba