25. 1. 2002
Amnesty International kritizuje priority španělského předsednictví: Kde zůstala lidská práva?Při příležitosti projevu španělského předsedy vlády José Maria Aznara před Evropským par-lamentem minulý týden vydala Amnesty International dokument Agenda lidských práv v Evropské unii pro rok 2002 : Memorandum španělskému předsednictví.
|
Každého půl roku analyzuje Amnesty International - sekce EU pokrok a vyhlídky v politice lidských práv Evropské unie. Své závěry a doporučení pro následující předsednictví vydává v dokumentech - Memorandech. Letošní Memorandum upozorňuje na skutečnost, že se v seznamu priorit předsednictví pro první polovinu roku 2002 neobjevuje ani zmínka o lid-ských právech. Memorandum připomíná, že po zářijových událostech by se měla debata o budoucí Evropě zaměřit na hodnoty lidských práv a demokracie, na nichž je Unie postavena. "Více než kdy jindy potřebuje Evropská unie ucelenou vizi, jak bude prosazovat své hodnoty jak ve vnitř-ních záležitostech, tak jako klíčový světový aktér. Laekenská deklarace odráží tyto snahy, ty musí být nyní převedeny do programů a priorit předsednictví," říká Dick Oosting, ředitel AI EU v Bruselu. Ústup lidských práv ve prospěch bezpečnostních otázek je zřetelný v plánech španělského předsednictví. Amnesty International uznává legitimitu EU a jejích členských států k zajištění bezpečnosti svých občanů. Avšak způsob, jakým se země chovají ke svým občanům, jak je chrání, musí vždy podléhat lidskoprávním standardům. Neuvážené prosazování bezpečnost-ních opatření může vést k podkopání azylového systému, kriminalizaci uprchlíků a tím k podpoře xenofobie, diskriminace a rasismu. Amnesty International ve svém Memorandu mj. doporučuje:
Před dvěma lety v Tampere si EU stanovila za cíl vybudovat v Evropě "prostor svobody, bez-pečnosti a spravedlnosti". Bez kompromisů by měla přesně k tomuto směřovat. Nyní má na základě Laekenské deklarace Evropská unie jedinečnou příležitost naplnit tento záměr pro-střednictvím lidskoprávní agendy a inspirovat tím okolní svět. Plný text Memoranda naleznete na: wwwamnesty-eu.org |