Vzestup Martina Schulze a česká politika
20. 3. 2017 / Boris Cvek
Velice často se u nás jaksi za samozřejmé bere, že politici z unijního establishmentu jsou zcela odříznutí od demokratické podpory voličů. Navíc se prý chovají arogantně, příliš tlačí na zájmy Unie, příliš kritizují Británii po referendu o brexitu atd. A typickým příkladem takového „arogantního“ politika byl předseda Evropského parlamentu Schulz.
Proto bylo překvapením, že zrovna tento politik má tu drzost vrátit se do národní volební kampaně v Německu, které se podle všeho vyvíjelo k euroskeptické pravici. Navíc je to levičák. Zrovna včera jsem ve vlaku četl recenzi, publikovanou v The Times Literary Supplement 23. prosince 2016 („To oppose or ignore?"), která se zabývá nejnovějšími knihami o německé politice, o rostoucí síle protievropské a ultrapravicové Alternativy pro Německo (AfD), o jakési nevyhnutelnosti posunu celé německé politiky doprava, kdy samotné kancléřce nezbývá než kopírovat AfD. A musel jsem se usmívat.
Schulz není nicméně ani dost levicový, aby uspokojil ty, kteří tvrdí, že evropská veřejnost čeká na pořádný posun doleva, a pak teprve přestane volit ultrapravici. Německá radikální levice (Die Linke) ostatně už dlouho žádný vzestup neprožívá. Naopak Schulz výrazně zvedl podporu sociální demokracie a sociální demokraté si ho jednomyslně zvolili za svého předsedu a lídra. Dokonce se zvedl zájem o členství ve straně. A celá ta pohádka o tom, jak jsou politici z evropského establishmentu odtržení od lidí, se hroutí.
Vzestup Orbána v Maďarsku, PiS v Polsku, ale i Babiše u nás je dána především a zejména vnitropolitickými poměry, selháním národních politiků, kteří lidem nedokážou poskytnout to, co Schulz: důvěryhodnost, rozhodnost, příběh. Tito národní politici vypadají, jako by dělali všechno jen kvůli vlastnímu prospěchu a zákulisním dohodám. U nás navíc z představy, že se nejvíce přiblíží lidem jakýmsi „selským rozumem“, jakýmsi hraním si na ochranu lidu před uprchlíky a Bruselem, otočili dokonce i sociální demokracii do hnědých vod, kde soupeří o voliče s krajní pravicí. Doplatily na to dřívější „levicové“ hvězdy ČSSD Hašek a Škromach. Pokles preferencí a zřejmě i osudový pád nezastaví ani ministr Chovanec s puškou na hrudi.
V nizozemských volbách výrazně propadla klasická sociální demokracie, ale výrazně posílili levicoví liberálové a zelení. Ve Francii je hlavním favoritem prezidentské volby levostředový Macron (poté, co se stále více ukazuje, že dříve favorizovaný kandidát Fillon zřejmě fungoval jako parazit na veřejných penězích, což je dojem, který v Česku asi stále více vyvolávají téměř všichni dlouholetí politici tradičních stran), v Německu výrazně posiluje sociální demokracie. A není to přebíráním agendy krajní pravice.
U nás naopak se tradiční strany zoufale snaží útočit na ANO, aniž by samy dokázaly nabídnout pozitivní alternativu, jakou pro německé voliče představuje Schulz. A čím více útočí, tím více ztrácejí. Nejjasněji to jde vidět na TOP09 a jejím předsedovi. Přitom by člověk čekal aspoň od představitelů pravice, která vzývá schopné lidi, že tu schopnost sami prokážou a nebudou se chovat pořád dokola stejným způsobem, který je sebevražedný.
Poslední sněmovní koalice tradičních stran, která de facto rozhodla o tom, že se Babiš dopustil trestných činů, budí jen mnoho divných otázek: proč Sněmovna chce nahrazovat práci policie a státního zastupitelství a soudu? jaké důsledky to má mít pro Babiše kromě případného pádu vlády, který dá exekutivu do rukou Babišova spojence Zemana a který Babišovi nejspíše jen prospěje? a věří skutečně někdo tomu, že poslanci tradičních stran útočením na Babiše vyjadřují svůj skutečný postoj k daňovým únikům?
Fascinuje mne beznadějná víra mnohých v to, že Babiše lze porazit tím, že bude usvědčen z nepravostí, že se ukáže horším, než jsou tradiční strany. Ale cokoli, co se ukáže proti Babišovi jako proti vysoce úspěšnému byznysmenu, který vyrostl v éře tradičních stran, se obrátí proti nim. Musely by přijít s tím, že ten minulý systém chtějí zásadně změnit, že už konečně má fungovat právo, transparentnost, důvěryhodnost. Ale věřte jim, když TOP09 se zastávala policejní reorganizace, když spolu vytvořily napříč politikou – i za účasti ANO – podivný služební zákon, když v koalici ČSSD-KSČM-ODS-KDU potopily registr smluv (a v tomto hlasování se vzorně zachovalo ANO a TOP09).
Síla Babišova postavení není v tom, že by ho lidé měli za čistého, je v tom, že lidé věří, že on ten minulý systém nějak výrazně změní a nabourá a že přinejmenším vymění lidi a odstřihne od moci tradiční strany jako jakýsi trest pro ně. K vítězství nad Babišem by bylo zapotřebí začít tím, že by tradiční strany uznaly, že jejich dlouholetá politika mu umožnila vzestup nejprve finanční a pak i politický, a že tedy tuto politiku výrazně chtějí změnit… a dosáhnout toho, aby jim voliči tu změnu věřili. S bojem proti korupci a principem „padni, komu padni“ se v roce 2010 podařilo uspět ODS a získat premiéra. Vzhledem k tomu, jak to dopadlo, nebude stačit jen rétorika a povrchní změny. A už vůbec ne útěk do hnědých vod v představách, že tam jsou ti lidé, které tradiční strany potřebují.
Potvrzeno. Soupeřem Merkelové v boji o kancléřství bude „stoprocentní" Schulz
Obsah vydání | Čtvrtek 23.3. 2017
-
23.3. 2017 / Ultrapravicoví politikové žádají po londýnském atentátu uzavření hranic, přestože se atentátník narodil v Británii23.3. 2017 / Londýnská policie jmenovala útočníka z Westminsteru23.3. 2017 / Teroristický útok v Londýně: Co je zatím známo23.3. 2017 / Citát dne v londýnském metru: Květina, která kvete v době nepřízně osudu, je ta nejcennější23.3. 2017 / Konzervativní list Daily Telegraph: Teroristům musíme odepřít přehnanou reakci, kterou od nás očekávají23.3. 2017 / BBC se rozhodla podpořit terorismus23.3. 2017 / Způsob jak omezit terorismus je omezit jeho dopad23.3. 2017 / Útok ve Westminsteru není "ohrožením demokracie"23.3. 2017 / Bohumil KartousTrestat by bylo třeba rodiče, ačkoli i oni jsou často oběti vlastní nevědomosti9.11. 2016 / JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů23.3. 2017 / Skotské reakce na westminsterský atentát23.3. 2017 / Na západě pravděpodobně Erdoğan docela pobaví22.3. 2017 / V bostonských školách používají jinou mapu světa - a Afrika je daleko větší, než si myslíte...22.3. 2017 / Hladomor v Jižním Súdánu22.3. 2017 / Tohle dítě umírá21.3. 2017 / Karel DolejšíAmerický ministr zahraničí ignoruje jednání NATO. Avšak chystá návštěvu Ruska21.3. 2017 / Norsko je "nejšťastnější zemí světa"21.3. 2017 / Proč Rakka nebude koncem "islámského státu"20.3. 2017 / "Na pokraji revoluce" v Bělorusku: Kvůli Lukašenkovu vyvažování se Putin bojí dalšího majdanu21.3. 2017 / Kdyby Melania Trumpová žila v Bílém domě, nebylo by třeba škrtat ve vzdělávacích programech20.3. 2017 / Karel DolejšíO pohraniční zdi zaplacené Mexikem, masivním americkém zbrojení a dalších pohádkách hodných Jiřího Ovčáčka20.3. 2017 / Čína zruší více než čtvrtinu svých armádních sborů20.3. 2017 / SCOTLAND! FREEDOM!20.3. 2017 / Daniel VeselýKterak globální oteplování, zdravotnictví a sociální politika musejí jít stranou, když se mohutně zbrojí2.3. 2017 / Hospodaření OSBL za únor 2017