Škola v německém Wuppertalu zakázala muslimským dětem "provokativní" modlitbu
3. 3. 2017
Škola v západoněmeckém Wuppertalu v psaném nařízení žádá učitele, aby zakázali muslimským žákům veřejné modlitby. Případ vyvolal debatu na internetu, kde protiislámská strana AfD opatření pochválila.
"V posledních týdnech bylo stále častěji pozorováno, že muslimští žáci ve školní budově se modlí, jasně viditelně pro jiné, což je signalizováno rituálním mytím na záchodech, rozkládáním modlitebních koberců a zaujímáním určitých postojů. - To není povoleno."
Tolik vnitřní oběžník určený učitelům Gymnázia Johannese Raua ve Wuppertalu zakazující modlitby muslimských studentů.
V rámci opatření má učitelský sbor "identifikovat jména" a "hlásit" případy muslimských studentů modlících se ve škole jejímu vedení.
Zákaz by měl být prezentován studentům "přátelsky", dodává oběžník.
Dokument později publikovaný na Facebook vyvolal na sociálních sítích horlivou debatu, kde se jeden z uživatelů ptal: "Proč se nemohou modlit?" - "I naše pastýřka stále vyzývá k důkladné znalosti Bible," dodal s narážkou na kancléřku Angelu Merkel.
Další uživatel s odkazem na ústavu vznesl dotaz: "Co to má zase s náboženskou svobodou? Článek 4 německé ústavy?"
Jiní uživatelé rozhodnutí chválili: "Myslím, že dopis je výborný. Takové věci do školy nepatří." Další se ptal: "Můžeme jim dovolit rozbalit koberce ve škole?"
Wuppertalská pobočka pravicově populistické strany AfD rychle pochválila opatření jako "zajímavou a podle našeho názoru smysluplnou iniciativu vedení školy".
V jiném vyjádření na Facebooku místní pobočka dodala: "Tento otevřený nedostatek integrace je dalším důkazem selhávající migrační politiky starých stran."
Po čtvrteční reportáži lokálního listu Der Westen vedení školy případ nekomentuje. Nicméně mluvčí místní okresní rady Dagmar Gross sdělila, že "zákaz modliteb `provokativním způsobem` ve škole má prosazovat pokojné spolužití a zajistit klid ve škole."
Opatření bylo zamýšleno jako řešení "protože několik učitelů a studentů se cítilo pod nátlakem kvůli chování spolužáků," dodala.
Podle ní článek 5 ústavy upravující fungování škol a smysl vzdělávání má přednost před článkem 4, jenž zaručuje právo na víru nebo filosofické přesvědčení.
Zákaz ve Wuppertalu není prvním případem. V roce 2011 student střední školy z Berlína-Weddingu šel k soudu kvůli zákazu veřejně vykonávat páteční modlitby.
Německý správní soud jeho žalobu zamítl na základě tvrzení, že modlitba by narušovala klid ve škole.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Úterý 7.3. 2017
-
7.3. 2017 / Analýza: Ultrapravicová média svou emocionální manipulací veřejnosti radikálně mění společenskou atmosféru7.3. 2017 / Nenávistné servery jako Breitbart, americké Parlamentní listy jsou vážnou hrozbou Evropě7.3. 2017 / Británie je jedinou zemí v rozvinutém světě, kde zaměstnanci chudnou, zatímco země bohatne7.3. 2017 / Jan ČulíkSkutečně odradí progresivním zdaněním zaměstnanců Sobotka tzv. české "střední vrstvy"?7.3. 2017 / Profesor John Curtice: Dvě třetiny labouristických voličů hlasovaly pro setrvání Británie v EU6.3. 2017 / Trump podepsal nový exekutivní příkaz zakazující vstup do USA pro občany šesti muslimských zemí6.3. 2017 / Šéf FBI požádal americké ministerstvo spravedlnosti, aby dementovalo Trumpovo obvinění Baracka Obamy3.3. 2017 / Jan ČulíkOdborový předák Josef Středula se zdiskreditoval poskytnutím rozhovoru nenávistnému serveru4.3. 2017 / Jak konzervativci předstírali pro televizi, že sál byl při projevu Mayové v Glasgow plný2.3. 2017 / Kryštof KozákJak místo vyhrocených diskusí nad maturitou z matematiky zlepšit její výuku2.3. 2017 / Hospodaření OSBL za únor 2017