Cambridge Analytica nás ještě naštěstí nedokáže zmanipulovat
7. 3. 2017
Avšak digitální technologie by bylo možno využít k posílení demokracie, argumentuje George Monbiot
Série děsivých článků naznačovala, že firma jménem Cambridge Analytica pomohla zkreslit výsledky amerických prezidentských voleb i referenda o brexitu získáváním dat z Facebooku a jejich zneužitím pro analýzu osobních psychologických profilů jednotlivých občanů a přizpůsobením reklamy těmto individuálním profilům. Původ těchto zpráv je ve švýcarském časopise Das Magazin, ale podle následné kritické analýzy několika odborníků jsou prý přehnané.
To ovšem neznamená, že bychom neměli být bdělí, píše George Monbiot. Případ Cambridge Analytica nám nabízí pohled do dystopické budoucnosti, především v USA, kde je ochrana dat slabá.
<Už nyní mají velké peníze nelegitimní moc nad politickými systémy, financování politických stran, které dává miliardářům a korporacím obrovské výhody nad obyčejnými občany, lobbistické organizace, předstírající, že jsou analytickými společnostmi, a jejich peníze od miliardářů, až po zaměstnance, kteří předstírají, že jsou aktivisté spontánních lidových hnutí.
Čína ukazuje, jak výrazně by se mohla situace ještě zhoršit. Článek v časopise Scientific American ukazuje, že v Číně se používají analytické algoritmy, které vytvářejí "hodnocení občana" podle jeho aktivity na internetu. Systém občanovy aktivity na internetu zkoumá, aby zjistil, jak je občan loajální a zda tedy může být odměněn tím, že dostane zaměstnání, půjčku nebo povolení cestovat do zahraničí. Pokud by se tato technologie spojila s technologií, schopnou individuálně přesvědčovat občany, vznikne systém, kdy budou občané pod absolutní kontrolou.
Avšak digitální technologie mohou být i nástrojem k posílení přímé demokracie, kdy lidé přímo komunikují s politiky o svých námětech, jak zlepšit různé služby a aspekty života. Funguje to v Brazílii, ve Francii, na Tchajwanu i na Islandu.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 9.3. 2017
-
9.3. 2017 / Bývalý polský premiér Donald Tusk byl znovu zvolen předsedou Rady Evropy, navzdory protestům Szydlové9.3. 2017 / Karel DolejšíSnowden záměrně nafukuje program sběru metadat v NSA, kde dělal systémového administrátora9.11. 2016 / JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů9.3. 2017 / Masová migrace, islámské hodnoty a adaptace9.3. 2017 / CVVM: Češi "důvěřují Okamurovi"8.3. 2017 / Proč se tolik nekompetentních mužů stává lídry?8.3. 2017 / Tomasz OryńskiNehoda premiérky, kácení lesů, pedofilie a ženy, kterou jsou samou svou podstatou hloupé8.3. 2017 / Karel DolejšíWikileaks, které se zapojily do ruské kampaně za zvolení Trumpa, nejsou důvěryhodným informačním zdrojem8.3. 2017 / Američtí zpravodajci mají "významné informace" o jednáních mezi Trumpem a Ruskem na nejvyšší úrovni8.3. 2017 / Proč danit roboty není dobrý nápad8.3. 2017 / Facebook byl povolán na koberec do Dolní sněmovny: neodstraňuje problematické fotografie7.3. 2017 / Nenávistné servery jako Breitbart, americké Parlamentní listy jsou vážnou hrozbou Evropě7.3. 2017 / Británie je jedinou zemí v rozvinutém světě, kde zaměstnanci chudnou, zatímco země bohatne7.3. 2017 / Analýza: Ultrapravicová média svou emocionální manipulací veřejnosti radikálně mění společenskou atmosféru7.3. 2017 / Profesor John Curtice: Dvě třetiny labouristických voličů hlasovaly pro setrvání Británie v EU2.3. 2017 / Hospodaření OSBL za únor 2017