Nový závod ve zbrojení, který Pentagon zahajuje proti Rusku, není pro Evropu dobrá zpráva
10. 2. 2016
Americký ministr zahraničí Ash Carter uvedl, že americké vojenské výdaje pro Evropu budou zčtyřnásobeny ve světle "ruské agrese". Naproti tomu finance na boj proti Islámskému státu mají být zvýšeny jen o padesát procent. Signál z USA je jasný: Pentagon najednou považuje Rusko za nebezpečnější než Isis.
Mění se tak postoj, kdy Spojené státy doposavad neprojevovaly výraznější zájem o Evropu, píše v deníku Guardian Mary Dejevsky. Nové finance na zbrojení v Evropě mají uhradit stavbu nových základen a skladišť zbraní v Polsku a v pobaltských státech. Místním vojskům NATO se dostane dalšího výcviku, moderní výzbroje a většího množství cvičení.
Je docela dobře možné, že nynější oznámení o zvýšení financí pro frontové státy Severoatlantického společenství je jen dočasným propagandistickým ústupkem před vrcholnou schůzkou NATO v červenci a po ní to bude rychle zapomenuto. Pravděpodobnější ale je, že rozhodnutí poskytnout tyto výdaje je reálné - a načasování by nemohlo být horší. Stejně znepokojující jsou vyhlídky pro budoucnost Evropy.
Rozhodnutím zvýšit vojenské výdaje pro východní část Evropy posílají Spojené státy Rusku záporný signál v době, kdy jsou pro to daleko menší důvody než za dlouhou dobu. Je tomu téměř dva roky, co Rusko anektovalo Krym, a půldruhého roku od sestřelení letadla MH17. Boje na východní Ukrajině utichly, neexistují důkazy, že by Rusko dál posílalo výstroj a výzbroj protikyjevským vzbouřencům a je naděje, že by mohla být splněna dohoda o příměří z Minsku, a že by celistvost Ukrajiny - bohužel bez Krymu - mohla být víceméně zachována.
V Rusku se Sýrie angažovala ve válce proti Isis, pomáhá tam organizovat jediný diplomatický proces, který tam existuje, a v principu souhlasila, že prezident Asad bude muset nakonec odejít. Pokračující podpora Moskvy je také nezbytná pro realizaci jaderné dohody s Íránem. První reálné vyhlídky na zlepšení vztahů s Ruskem byly tak rychle zlikvidovány.
A ještě horší je, že vysláním nového vojenského financování specificky do Polska a do "nových" zemí NATO vysílají Spojené státy dva další - nové- signály. Prvním je, že Washington je ochoten přijmout přímou odpovědnost za bezpečnost těchto zemí. To těmto zemím dává možnost, aby se nijak nesnažily o normalizaci vztahů se svým velkým sousedem. Nutně to zvýší ruský pocit ohrožení a vyvolá to novou spirálu v závodech ve zbrojení. Není možno vyloučit i nové jaderné zbraně.
Druhou zápornou skutečností je, že zase jednou budou EU a evropské členské země NATO mít možnost odložit spoléhání na vlastí obranu, která přece jednou už konečně musí vzniknout. Obamův nezájem o Evropu začínal mít pozitivní dopad: Evropa si začínala uvědomovat, že musí zkoordinovat svou obranu, zvýšit vojenské výdaje, začít vážně jednat s Ruskem o společné bezpečnosti a konečně začít jednat jako dospělý. Nyní se Evropa bude moci vrátit ke svým starým, rozhádaným, neefektivním způsobům, v naději, že každý další americký prezident bude ochoten vojensky bránit Evropu a bude-li to zapotřebí, zase ji zachrání.
Kompletní článek v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 10.2. 2016
-
10.2. 2016 / Vatikán: Biskupové nejsou povinni informovat o sexuálních trestných činech svých kněží policii10.2. 2016 / Další rasistická reklama v České republice10.2. 2016 / Letecké údery zasáhly nemocnici v Sýrii10.2. 2016 / Prague hospital defends a racist sign5.2. 2016 / Je ekonomie věda, nebo prostitutka?10.2. 2016 / Vojenský předstih Západu dohání ostatní svět10.2. 2016 / Polská ultrapravice útočí ve Švédsku na uprchlíky9.2. 2016 / Human Rights Watch: Strach a nenávist vůči uprchlíkům v Evropě - neměli bychom se stydět?9.2. 2016 / OSN: Asad systematicky vyvražďuje své vězně8.2. 2016 / Toomas Hendrik Ilves, estonský prezident: V minulosti Evropa zvládla 24 milionů uprchlíků10.2. 2016 / Nový závod ve zbrojení, který Pentagon zahajuje proti Rusku, není pro Evropu dobrá zpráva9.2. 2016 / Ve východní Evropě se šíří prasečí chřipka10.2. 2016 / Cena ropy může klesat až na 20 dolarů za barel9.2. 2016 / Jak se o střední Evropě mluví v Německu8.2. 2016 / Jan ČulíkBude někdo zkoumat, co způsobuje, že česká společnost periodicky propadá iracionálním záchvatům založeným na nesmyslech?5.2. 2016 / Jan ČulíkStředoevropské země přiznávají, že tradiční národní totožnost je mrtvá, hysterickou snahou oživovat její mrtvolu9.2. 2016 / Je Británie rasistická?8.2. 2016 / V Egejském moři se utopilo dalších 27 uprchlíků8.2. 2016 / Karel DolejšíSpor Francouzů s Poláky není sporem o "zeměpis", ale o podobu a schopnosti ozbrojených sil NATO7.2. 2016 / Hospodaření OSBL za leden 2016