Peter Sutherland, OSN: Evropa musí přijmout uprchlíky a rozdělit si je rovnou měrou
9. 2. 2016
Peter Sutherland, mimořádný vyslanec OSN pro migraci: Je jasné, že v důsledku zhoršené situace v Sýrii, po zintenzivnění útoků na Aleppo, kde dochází, jak se dovídám, k obklíčení Aleppa, vznikají nové a podstatné proudy uprchlíků ze Sýrie. A to zřejmě bude pokračovat. Problém se tedy zhoršuje, nezlepšuje se."
Moderátorka rozhlasu BBC, pondělí poledne, pořad The World at One: Co by podle vás v této krizi měly dělat turecké úřady?
Peter Sutherland: Úřady ve všech frontových státech mají tutéž odpovědnost, jakou má i celý svět, totiž poskytnout útočiště těm uprchlíkům, kteří prchají před útlakem, což jsou právě Syřané. Potíž ovšem je, že frontové státy nesou obrovské břemeno. Ve srovnání se všemi ostatními státy. Jsou to především, Libanon, Jordánsko a Turecko. Zejména Turecko, kde je 2,5 milionu uprchlíků. Je to velké břemeno. Myslím, že londýnská konference o Sýrii z minulého týdne poskutne určitou pomoc. A paní Merkelová doufejme vyjednává dokončení dohody mezi Tureckem a Evropskou unií. To může situaci zlepšit. Avšak bezprostřední reakcí musí být poskytnout útočiště těm lidem, kteří prchají před pronásledováním.
Moderátorka: Jestliže není Turecko schopno přijmout další uprchlíky, a tamější vláda říká, že otevře hranice pouze v případě mimořádné krize, myslíte si, že by měla Evropská unie přijmout více uprchlíků?
Peter Sutherland: Od samého začátku to samozřejmě platí pro Evropany. Bohužel máme v současnosti situaci, kdy frontové státy v Evropské unii, zejména Řecko, nesou příliš velké břemeno, ve srovnání se všemi ostatními státy. Musí vzniknout společné rozhodnutí po celé Evropské unii pro přijetí uprchlíků. Jinak skončíme v situaci, kdy frontové státy uvnitř EU i mimo ni ponesou nepřiměřeně velké břemeno a obrovské uprchlické tábory.
Moderátorka: A co zkoumat příčiny odchodu lidí z Aleppa? Někteří lidé obviňují ruské letecké údery.
Peter Sutherland: Nemyslím, že jsem kvalifikován pro to, abych se mohl vyjádřit k tomu, kdo je primárně odpovědný za tuto situaci. Zjevně musí být problém Sýrie vyřešen, avšak lidé to říkají už dlouhá léta. V Sýrii bylo vyhnáno ze svých domovů 11 milionů lidí. To je děsivá, šokující situace, pokud jde o lidskou důstojnost jednotlivých lidských bytostí. A další a další Syřané se budou snažit utéci, pokud konflikt nebude vyřešen.
Zdroj v angličtině (audio) ZDE
VytisknoutObsah vydání | Úterý 9.2. 2016
-
9.2. 2016 / Human Rights Watch: Strach a nenávist vůči uprchlíkům v Evropě - neměli bychom se stydět?5.2. 2016 / Je ekonomie věda, nebo prostitutka?5.2. 2016 / Neoliberální ekonomové udělali tutéž chybu jako ekonomové někdejšího komunistického bloku9.2. 2016 / Jak se o střední Evropě mluví v Německu9.2. 2016 / Ve východní Evropě se šíří prasečí chřipka9.2. 2016 / OSN: Asad systematicky vyvražďuje své vězně8.2. 2016 / Toomas Hendrik Ilves, estonský prezident: V minulosti Evropa zvládla 24 milionů uprchlíků9.2. 2016 / Je Británie rasistická?8.2. 2016 / V Egejském moři se utopilo dalších 27 uprchlíků8.2. 2016 / Jan ČulíkBude někdo zkoumat, co způsobuje, že česká společnost periodicky propadá iracionálním záchvatům založeným na nesmyslech?5.2. 2016 / Jan ČulíkStředoevropské země přiznávají, že tradiční národní totožnost je mrtvá, hysterickou snahou oživovat její mrtvolu7.2. 2016 / Bohumil KartousHrozba teroristického útoku v ČR "v souvislosti s uprchlickou krizí" je extrémně vysoká5.2. 2016 / Jak zvládnout uprchlickou krizi8.2. 2016 / Zimbabwe: Kvůli suchu vyhlášen stav katastrofy6.2. 2016 / "Možná dojde i na ten kalašnikov..."6.2. 2016 / A refugee centre in Prague was set on fire7.2. 2016 / Ovšem někteří Češi si myslí, že je rok 19407.2. 2016 / V sobotu byl opakovaně napaden přenosový vůz Českého rozhlasu, policie ČR odmítla zasáhnout7.2. 2016 / Humanism is treason for some Czechs7.2. 2016 / Hospodaření OSBL za leden 2016