Evropští politikové: Tsipras je hrozbou evropskému pořádku
30. 6. 2015
Německý vicekancléř Sigmar Gabriel řekl nahlas to, co si myslí evropští politikové: že Tsipras je hrozbou evropskému pořádku
Jediný den před ukončením evropského záchranného balíčku varovali důrazně vedoucí západoevropští politikové Řeky, že pokud budou v nedělním referendu hlasovat proti přijetí podmínek věřitelů, znamená to rozloučit se s eurem.
Politikové byli bledí, rezignovaní, zoufalí a prosili Atény, aby si věc rozmyslela a ustoupila od okraje propasti.
Také ostře útočili proti Alexisi Tsiprasovi, řeckému premiéru, jehož odvaha zašla dál, než si kdo myslel, že by to mohlo být možné, a uvedl tak evropské politiky do stavu naprosté paniky.
Měřítkem vážnosti situace byla pracovní agenda evropských politiků. V Berlíně, v Bruselu, v Paříži a v Londýně svolal ministr financí, dva prezidenti a premiér schůze vlády, vedoucích politiků vládnoucích stran a vysokých činitelů. Jednalo se jen o Řecku.
V čele stál francouzský prezident François Hollande. "Řekové mají právo rozhodnout, jakou chtějí mít budoucnost," řekl. "Je to o tom, zda chtějí zůstat v eurozóně anebo zda chtějí přijmout riziko odchodu."
Atény tvrdí, že o tom nedělní referendum není, ale Berlín, Paříž a Brusel daly jasně najevo, že hlasování dne 5. července bude znamenat buď, že Řecko zůstane v eurozóně za přísných podmínek, anebo se vrátí k drachmě.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval Řeky, aby "nepáchali sebevraždu jen proto, že se bojí, že by mohli umřít." Bylo to poněkud netaktní v situaci, kdy 11 000 Řeků spáchalo v důsledku škrtů v Řecku sebevraždu.
Junckerův pětačtyřicetiminutový projev působil, jako by Juncker už truchlil nad likvidací Evropy, jíž zasvětil svou dlouhou politickou kariéru. Zdálo se, že se Evropa proměňuje v drsnější a neukázněnější region.
To bylo jasné z přímých výroků Sigmara Gabriela, německého vicekancléře a šéfa německých sociálních demokratů. Gabriel spojil situaci v Řecku se sprostými výroky proti imigrantům z minulého týdne a řekl, že Evropa čelí své nejhorší krizi od podepsání zakladatelské smlouvy r. 1957.
Gabriel byl první vedoucí evropský politik, který řekl nahlas, co si mnozí myslí a soukromě říkají o Tsiprasovi - že je hrozbou evropskému pořádku, že je jeho radikalismus zaměřen proti politice mainstreamové Evropy a že chce, aby všichni přepsali pravidla, podle nichž se řídí jednotná měna. Nevyslovený signál byl, že Tsipras je nebezpečný a je nutno ho zastavit.
Na rozdíl od Junckera a Hollanda, kteří prosili řecký lid, aby odmítli Tsiprasovu politiku v referendu, němečtí vedoucí politikové byli chladně rezignovaní a očekávají rozkol.
Pro Merkelovou bylo jasné, že předpisy, řídící provoz jednotné evropské měny, jsou daleko důležitější než Řecko. V této válce vzdoru nesmí být Tsiprasovi dovoleno, aby zvítězil.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Úterý 30.6. 2015
-
30.6. 2015 / Jak je to s přijímáním uprchlíků v Německu26.6. 2015 / Ztratili Češi lidskost?30.6. 2015 / "LId se o vás dozvídá a je mu hamba"30.6. 2015 / Stiglitz: Hlasoval bych proti politice škrtů v Řecku29.6. 2015 / Doleva ČSSD o solidaritě, odpovědnosti a kvótách29.6. 2015 / Světové burzy padají v důsledku řecké krize29.6. 2015 / Cesta jedné syrské rodiny za azylem29.6. 2015 / Tuniský muslim o násilném útoku v Tunisku29.6. 2015 / Smiřte se s tím, že váš mozek je počítač28.6. 2015 / "Tohle je cikánská škola, tu bych vypálil"27.6. 2015 / Rusko odmítlo požadavek, aby byl ustaven tribunál OSN pro stíhání osob podezřelých ze sestřelení letadla MH1727.6. 2015 / Teroristy nevytváří náboženství, ale politika26.6. 2015 / Elity by měly vystoupit a lidem vysvětlit, že blbnou26.6. 2015 / Jan ČulíkZprávy o násilných útocích jen dál naléhavě potvrzují, že je nutné, abychom uprchlíkům pomáhali26.6. 2015 / 1945: Divošský mír ve střední Evropě2.6. 2015 / Hospodaření OSBL za květen 2015