Irácká armáda vyhnala Islámský stát z města Amerli
1. 9. 2014
Americké letecké údery a britská, francouzská a australská vojenská pomoc přispěly k ofenzívě proti organizaci Isis
Americké letecké údery u šiitského turkomanského města severně od Bagdádu umožnily ozbrojencům a iráckým jednotkám zachránit 12 000 obyvatel od džihadistů, kteří je drželi v obklíčení déle než dva měsíce.
Džihádisté z extremistické organizace Islámský stát se částečně stáhly z předměstí města Amerli asi 180 km severně od Bagdádu, kde polovojenské jednotky a irácká armáda zaútočila v neděli za úsvitu. K útoku došlo několik hodin poté, co americká letadla pronikla hlouběji na jih Iráku než kdykoliv v předchozích třech týdnech, kdy útočila na povstalecká postavení na pomoc Kurdům. Britská, francouzská a australská letadla také shazovala do města Amerli pomocné balíky.
Irácké jednotky dostávají silnou podporu od kurdských jednotek a šiitských ozbrojenců, kteří stojí v čele většiny bojů s organizací ISIS v centrálním Iráku. Šiitští ozbrojenci jsou zejména aktivní v oblastech, kde žije větší množství šiitů nebo kde jsou v ohrožení šiitské náboženské svatyně. Obyvatelé města Amerli jsou šiitští Turkomanové. Byli obklíčeni ve městě, které bylo odříznuto od vody a elektřiny. Extremisté se zapřísáhli, že je zavraždí, pokud nekonvertují k jejich puritánské verzi sunnitského islámu.
Úspěšné dobytí města Amerli je jediným případem, kdy irácké jednotky, se silnou podporu, zvítězily nad organizací Isis od té doby, co ovládla Mosul, Tikrit a většinu západního Iráku. Ofenzívu extremistů zastavilo americké bombardování. Američani nyní provedli více než 115 úderů proti Isis v severním Iráku. To umožnilo Kurdům a iráckým jednotkám znovu dobýt přehradu v Mosulu, kterou předtím ovládla Isis, což vedlo k evakuaci desetitisíců příslušníků sekty Jazdi, jimž z horského pohoří pomohly uprchnout kurdské milice, které přešly do Iráku ze Sýrie.
Washington ale nicméně trvá na tom, že bombardovat cíle v Iráku nebude donekonečna. Bagdád požaduje podobnou americkou podporu na ochranu hlavního města, avšak Obama odmítl schválit takové letecké údery, dokud nebude utvořena inkluzivní centrální vláda. Nový premiér Haider al-Abadi má už na to jen několik dní, neboť ústavní lhůta pro utvoření nové vlády zanedlouho vyprší.
Dlouhé vyjednávání o nové vládě vyvolává otázky, zda Iráku bude moci i nadále existovat v rámci jeho současných hranic. Iráčtí politikové zejména řeší otázku, zda iráčtí sunnité, kteří byli marginalizováni po svržení Saddáma Husajn v roce 2003, a od té doby jsou odcizeni od politického procesu, budou moci být do něho znovu včleněni.
Kurdové z částečně autonomního severního regionu si také nejsou jisti, zda nová ústřední vláda bude zastupovat jejich zájmy. Vztahy mezi sunnity a Kurdy a bývalým premiérem Nourim al-Malikim byly v době, kdy začala ofenzíva Isis, naprosto toxické. Irácké instituce, včetně armády, byly naprosto ochromeny sektářstvím.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 1.9. 2014
-
1.9. 2014 / "Na Ukrajinu byly vyslány tisíce ruských vojáků"1.9. 2014 / Ve Skotsku se děje něco neuvěřitelného a případné hlasování pro nezávislost bude pro Anglii extremním šokem1.9. 2014 / Čtenost Britských listů1.9. 2014 / Konflikt v Gaze stál Izrael 2,52 miliard dolarů31.8. 2014 / Evropská unie dává Putinovi týden, aby stáhl vojska29.8. 2014 / Putin: "Ukrajinské jednotky se chovají jako nacisté"29.8. 2014 / Karel DolejšíProč by Česká republika neměla podpořit ukrajinskou žádost o členství v NATO26.8. 2014 / Jan ČulíkPolitici by nejefektivněji "bojovali proti komunismu" splněním předvolebních slibů1.9. 2014 / Hospodaření OSBL za červenec 2014