Možný pokrok směrem k léčení Alzheimerovy choroby

8. 7. 2014

Britští vědci vyvinuli krevní zkoušku, která dokáže identifikovat lidi, jimž začíná selhávat paměť a u nichž dojde časem k vzniku Alzheimerovy choroby. Doufají, že tento vědecký úspěch povede k úspěchu i při vypracování léčby pro tuto závažnou a dosud nevyléčitelnou chorobu.

Po deseti letech práce vydal mezinárodní vědecký tým, jehož základna je na King's College v Londýně, studii, která identifikuje 10 bílkovin v krvi. Krevní zkouška identifikuje osoby, u nichž do 12 měsíců vznikne Alzheimerova choroba, s pravděpodobnosti 87 procent. Test bude k dispozici lékařům do dvou let.

Alzheimerova choroba a další formy demence jsou obrovským břemenem pro příbuzné i pro zdravotní systémy. Dosud není žádný lék. Vědci nyní zkoumají možnosti jak léčit lidi v daleko dřívější etapě, kdy ještě není jejich mozek vážněji poškozen. K tomu ale potřebují test, aby dokázali zjistit, u koho se vyvine Alzheimerova choroba.

Pdorobnosti v angličtině ZDE

Vytisknout

Související články

Jak se bránit demenci

23.4. 2015

Kde o jednu z chorob, která může postihnout kohokoliv a neexistuje doposud účinná léčba. Deník Guardian provedl výběr z aktuálních výzkumů, které ukazují, že změna životního stylu může ovlivnit mnoho.

Obsah vydání | Úterý 8.7. 2014