Irácká vláda ztratila kontrolu nad strategicky důležitým městem Fallúdža
5. 1. 2014
Irácká vláda nekontroluje strategicky důležité převážně sunnitské město Fallúdža západně od Bagdádu, informují její představitelé a svědkové.
Jižní část města nyní kontrolují militanti napojení na al-Kajdu, sdělil BBC zdroj uvnitř bezpečnostních složek. Irácký reportér informuje, že zbytek města ovládají kmenoví představitelé, kteří jsou spojenci militantů.
Boje propukly, když armáda v pondělí vtrhla do protestního tábora sunnitů ve městě Ramádí. Protestující obviňovali vládu vedenou šíity z marginalizace příznivců jejich větve islámu. Následné boje ve Fallúdže a Ramádí postavily vládní jednotky proti organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě napojené na al-Kajdu. Tato organizace je současně jednou z předních složek syrské islamistické opozice.
Místní sunnité jsou rozhněváni kvůli tomu, co vidí jako diskriminaci ze strany vlády šíitského premiéra Núrího Malikího. Tvrdí také, že jejich menšina je terčem protiteroristických opatření zaváděných kvůli potlačení sektářského násilí.
V sobotu islamističtí militanti podle svědků bez boje převzali kotrolu nad ulicemi Fallúdži, jimiž jezdili na nákladních automobilech s namontovanými protiletadlovými kanóny. ("Technicals".) Podle Reuters vládní síly vedou dělostřeleckou palbu na některé části města s cílem znova je obsadit. Podle šéfa policie jeho muži opustili centrum města a zdržují se pouze na jeho okraji.
Kdy propukly boje, Malikí souhlasil s plánem, aby armáda opustila bouřící se sunnitská města a kontrolu nad nimi obnovila mírnějšími prostředky policie. Jenže jakmile vojáci odešli, v Ramádí, Fallúdže a Tarmíji se objevili islamističtí militanti a obsadili policejní stanice, propustili vězně a zmocnili se zbraní.
Malikí své rozhodnutí vzápětí zrušil, ale nyní armáda bude muset překonat ozbrojený odpor islamistů a s nimi spojených kmenových milic.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 3.1. 2014
-
3.1. 2014 / Protest proti možnému vzniku policejního státu4.1. 2014 / Syrská opozice se nezúčastní mírové konference4.1. 2014 / Němečtí neonacisté se vydávají za novináře3.1. 2014 / Šest důvodů, proč velmi pravděpodobně není pravda, že strýc Kim Jong Una byl roztrhán 120 hladovými psy3.1. 2014 / Hazardy revoluce3.1. 2014 / Čína centralizuje řídící a velitelskou strukturu za účelem zlepšení řízení vševojskových operací3.1. 2014 / FBI zatkla "mrtvého" bankéře27.12. 2013 / Reklama v losangeleském metru2.1. 2014 / Švédské firmy uplácely řecké politiky2.1. 2014 / Západní investoři zaplavují Teherán31.12. 2013 / Veronika Sušová-SalminenRuský medvěd útočí? Rusko a jeho zahraničněpolitické ambice včera a dnes1.1. 2014 / Karel DolejšíŠvédsko, Gotland, NATO: Sonda do důsledků vystupňovaného ruského zbrojení a zahraničněpolitické agresivity1.1. 2014 / Štěpán KotrbaKotrba k roku 2013: S Babišem klidně, s křesťany nikdy, se zpravodajstvím ČT do pekla1.1. 2014 / Britští politikové se postavili proti rasistické hysterii, zaměřené vůči přistěhovalcům ze střední Evropy1.1. 2014 / V Británii zemřel vynikající komik John Fortune11.12. 2013 / Hospodaření OSBL za listopad 2013