Julian Assange ostře zaútočil v rozhlase BBC na špehování občanů
2. 1. 2014
Zakladatel serveru WikiLeaks ostře zaútočil v alternativní verzi pravidelného pořadu "Thought for the Day" (Myšlenka Dne) publicistické rozhlasové stanice společnosti BBC Radio Four na pokusy britské a americké vlády získávat o občanech totální znalosti "jako by ty vlády byly Bůh". Assange, který se už více než rok skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, promluvil od významu svobody informací a o tom, jak je důležité osvobozovat "nakřečkované informace". Poukázal na to, že odhalení whistleblowera Edwarda Snowdena ohledně obrovského rozsahu špehování, které nad občany provádějí vlády USA a Velké Británie, dokazují, že vlády a korporace o nás "chtějí vědět stále víc, zatímco my o nich víme stále méně".
Prostor v silně sledovaném ranním publicistickém pořadu rozhlasu BBC "Today" poskytla Assangeovi hudebnice P.J. Harveyová, která byl pozvána zredigovat jedno vydání tohoto pořadu jako host. Uvedla Assangeho ve vysílání jako "člověka s velkou odvahou". Assange podle ní "otevřel dveře ke svobodě, což by mělo být podstatou demokracie".
Assange přirovnal současné masové špehování ke způsobu, jímž fungovala během reformace katolická církev. Řekl: "Prostřednictvím systémů zpovědi nás věřící katolická církev špehovala. Přitom mše v latině vylučovala většinu lidí, kteří latinsky nemluvili, z porozumění myšlenkového systému, který je zotročoval. Informace vždycky plynuly směrem nahoru, k biskupům a králům, ne dolů k otrokům a služebníkům. Ten princip zůstal zachován dodneška. Dokumenty, které prozradil whistleblower z NSA Edward Snowden, dokazují, že se vlády odvažují prostřednictvím svých špionážních agentur získávat o všech z nás znalosti jako Pánbůh."
Assange citoval Aristotela a pasáže z bible na podporu argumentu, že znalosti se rovnají moci. "Být naživu jako lidská bytost znamená vědět, stejně jako mít srdce, které bije," řekl. "Udržovat člověka v nevědomosti znamená umístit ho do klece. Mocní, pokud si chtějí uchovat svou moc, se budou snažit vědet co nejvíce, a budou se snažit zajistit, abychom my o nich věděli co nejméně.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 2.1. 2014
-
2.1. 2014 / Švédské firmy uplácely řecké politiky2.1. 2014 / Západní investoři zaplavují Teherán1.1. 2014 / Karel DolejšíŠvédsko, Gotland, NATO: Sonda do důsledků vystupňovaného ruského zbrojení a zahraničněpolitické agresivity31.12. 2013 / Veronika Sušová-SalminenRuský medvěd útočí? Rusko a jeho zahraničněpolitické ambice včera a dnes1.1. 2014 / V Británii zemřel vynikající komik John Fortune27.12. 2013 / Reklama v losangeleském metru1.1. 2014 / Britští politikové se postavili proti rasistické hysterii, zaměřené vůči přistěhovalcům ze střední Evropy1.1. 2014 / Štěpán KotrbaKotrba k roku 2013: S Babišem klidně, s křesťany nikdy, se zpravodajstvím ČT do pekla30.12. 2013 / Pracovala jsem v programu amerických bezpilotních letadel. Lidi by měli vědět, co se opravdu děje29.12. 2013 / Úspěšné ekonomiky musejí být otevřené a inkluzivní. Musejí stimulovat tvůrčí energii obyvatelstva28.12. 2013 / Je zbrojení Ruska nebezpečím pro Evropu?26.12. 2013 / Češi by se neměli brát tak vážně11.12. 2013 / Hospodaření OSBL za listopad 2013