SPAS: "Levice by měla být aktivnější"
25. 7. 2013
tisková zpráva
Stanovisko Spojenectví práce a solidarity k aktuálním událostem
Spojenectví práce a solidarity považuje za důležité vyjádřit se k aktuálním politickým událostem, které mají zásadní význam pro budoucí vývoj České republiky.
SPaS vítá odchod vlády Petra Nečase. Vládu Petra Nečase, potažmo Miroslava Kalouska SPaS považuje za nejhorší vládu v celé polistopadové historii, která vrhla Českou republiku na dno: ať již v politické kultuře, morálce, v oblasti ekonomické a sociální.
SPaS vyjadřuje znepokojení nad stanoviskem Nejvyššího soudu, které je samo o sobě vnitřně rozporné a může vzbuzovat dojem dvojí kategorie občanů. SPaS vyžaduje jasné definování imunity, její hranice a zacházení s těmi politickými představiteli, u kterých orgány činné v trestném řízení požadují vydání. Netransparentnost a nejasnost současných postupů a vyjádření je znepokojivá a může delegitimizovat celý demokratický systém. SPaS trvá na řádném vyšetření všech obvinění a odmítá tlak na státní zástupce, především I. Ištvána, který má ryze politicky účelový charakter.
SPaS trvá na předčasných volbách jako na nejčistším řešení situace vzniklé skandály a dlouhodobě katastrofálním působením vlády Petra Nečase. SPaS je připraven podpořit a aktivně se podílet na akcích, které vedou k tomuto cíli.
SPaS považuje fakt, že Poslanecká sněmovna odmítla nejrychlejší cestu k předčasným volbám: své rozpuštění, za potvrzení toho, že poslancům jde o uchování jejich osobních privilegií, než o zachování parlamentního charakteru státu. Naprosto odmítáme politické postoje TOP09, které se snaží na současné situaci parazitovat a vyhlašovat se za obránce parlamentní demokracie. Připomínáme, že předseda TOP09, Karel Schwarzenberg, před nedávnem v rakouským médiích jasně prohlásil, že vůle lidu, reprezentovaná parlamentem, musí být podle jeho názoru kompenzována silným panovníkem, jehož kompetence z lidu nevycházejí!
SPaS se domnívá, že politické síly širší levice by měly aktivně vstoupit do politického dění, najít svůj minimální politický program a definovat své požadavky vzhledem k možnosti, že by se k moci mohla dostat vláda jen minimálně obměněné pravicové koalice. Považujeme za naprostou prioritu této možnosti zabránit všemi politickými prostředky.
Mluvčí SPaS:
Jan Kavan, Milan Neubert, Ilona Švihlíková
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 25.7. 2013
-
25.7. 2013 / Po šesti týdnech protivládních demonstrací v Bulharsku došlo v Sofii ve středu k násilí25.7. 2013 / Ilona ŠvihlíkováFundovaný pohled na krizi pro všechny, kdo se nemíní spokojit s vysvětleními o "chřipce, která odezní"24.7. 2013 / Znepokojený Bílý dům naléhá na Kongres, aby odmítl snahy omezit špehování agenturou NSA25.7. 2013 / SPAS: "Levice by měla být aktivnější"17.7. 2013 / Prosíme přispějte finančně na provoz Britských listů24.7. 2013 / Komunismus se měl budovat v Británii24.7. 2013 / Volební stratég britských konzervativců popírá, že ve vládě lobboval za tabákový průmysl22.7. 2013 / O neoliberální posedlosti ziskem24.7. 2013 / Martin PlevaJak zachránit politiku před gaunery aneb Co se to vlastně aktuálně děje kolem kauzy poslanecké imunity?24.7. 2013 / Sýrie: Zklamaní povstalci se vracejí k Asadovi23.7. 2013 / Karel DolejšíRuská politika vůči "blízkému i méně blízkému" zahraničí - polopravdy a mýty23.7. 2013 / Odpověď aktivního občana na praktiky "našich" soudů22.7. 2013 / Omezování volebního práva občanů ČR12.7. 2013 / Hospodaření OSBL za červen 2013