Rusko a Turecko reagovalo zuřivě na zprávu, že je Británie špehovala na summitu G20
18. 6. 2013
Turecko, Jihoafrická republika a Rusko reagovaly hněvivě a požadují od britské vlády vysvětlení, jak je možné, že jejich politikové a vysocí diplomaté byli špehováni a odposloucháváni během summitu G20, který se konal r. 2009 v Londýně.
Ministerstvo zahraničí v Ankaře uvedlo, že je nepřijatelné, že britská vláda odposlouchávala telefonáty a monitorovala počítače tureckého ministra financí a dalších 15 členů turecké delegace na summitu G20 v Londýně. Pokud to bude potvrzeno, špehování spojence Británie a člena NATO je "skandální", uvedlo. Ministerstvo si zavolalo britského velvyslance a sdělilo mu zuřivou reakci Turecka osobně: "V době, kdy mezinárodní spolupráce závisí na vzájemné důvěře, respektu a otevřenosti, je takové chování od spojenecké země nepřijatelné."
Ministerstvo zahraničí Jihoafrické republiky uvedlo: "Máme solidní, silné a přátelské vztahy se Spojeným královstvím a požadujeme od jeho vlády, aby tuto záležitost plně vyšetřilo a podniklo silnou a viditelnou akci proti jejím pachatelům."
V Moskvě uvedli ruští činitelé, že odhalení deníku Guardian, že američtí špioni odposlouchávali přísně tajné telefonní rozhovory tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva uskutečněné na summitu G20, dále poškodí už tak problematické rusko-britské vztahy a vrhnou stín na summit G8, který se koná v Irsku v pondělí a v úterý.
Bývalí vysocí ruští špioni se vyjádřili, že britské a americké špehování diplomatů na vrcholných schůzkách je "nezdvořilé". "Z technického hlediska není špehování diplomatů vyjednávajících na území jiné země zvlášť složité," uvedl Nikolaj Kovalev, bývalý šéf FSB, ruské výzvědné služby. Dodal ale: "Aby se zabránilo diplomatickým a mezinárodním skandálům, výzvědné agentury mají zakázáno, aby tohle dělaly. A obyčejně to nedělají."
Naopak uměřeně se vyjádřil Viktor Ozerov, šéf obranného a bezpečnostního výboru Ruské federace: "Rusko by tohle špehování nemělo automaticky tolerovat, ale nemělo by taky situaci dramatizovat. Výzvědné agentury existují nejen proto, aby špehovaly soukromé občany, ale i vysoké vládní činitele."
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Úterý 18.6. 2013
-
18.6. 2013 / Štěpán KotrbaNárodní galerie VI: Europa Jagellonica: deset milionů, které by Alena Hanáková opravdu měla vysvětlit18.6. 2013 / Pokouší se britská vláda umlčet média ohledně špehování občanů a zahraničních diplomatů?18.6. 2013 / Edward Snowden: Spojené státy zlikvidovaly jakoukoliv možnost spravedlivého soudu se mnou18.6. 2013 / Nejsem sama: nový radiodokument Dominiky Švecové16.6. 2013 / BBC hledá silný korupční příběh z ČR18.6. 2013 / František ŠtvánStane se kauza "Nagyová- Nečas" relevantním forenzním auditem polistopadového okrádání státu?18.6. 2013 / Jimi DabrundašviliTaliban vyhlásil válku Gruzii. Gruzínská policie údajně odhalila teroristickou skupinu17.6. 2013 / Rob Cameron: "Uvolněný Petr Nečas"14.6. 2013 / Karel DolejšíNečas zřejmě o protiprávním sledování své manželky věděl. Měl by okamžitě rezignovat15.6. 2013 / Štěpán KotrbaKatolická propaganda se svěcením krtečka v televizi není podle RRTV porušením vysílacího zákona25.5. 2013 / Hospodaření OSBL za duben 2013