Paměti textaře čínské národní hymny
7. 4. 2013 / Tomáš Koloc
Cyklus veřejných rozhovorů "Host TK", který se odehrává ve spolupráci s královéhradeckou Studijní a vědeckou knihovnou, je nejnovější podobou mé snahy o to, aby veřejnosti byla zprostředkována paměť zralých osobností, uznávaných umělců a vědců, z nichž zároveň vyzařuje jistý duchovní přesah. Od konce loňského roku jsme uskutečnili tři pořady, jejichž hosty byli přední český gynekolog a duchovní otec českých nemocnic v Ugandě a na Srí Lance Prof. MUDr. Josef Donát, spisovatel Martin Petiška (Eduard P. Martin) a nejnověji pětaosmdesátiletý moravský bard, divadelník, esejista, překladatel muzikálů a oper z mnoha (a do mnoha) světových jazyků a především spoluzakladatel legendárního plodu 60. let, divadla malých forem Večerní Brno, Ing. Vladimír Fux. Jeho vyprávění, plné charakteristických her s jazykem, zahrnuje polovinu dvacátého století, počínaje brněnským recitačním souborem Fučíkovci pod vedením tehdy dvacetiletého Jaroslava Dietla, přátelství s Josefem Kainarem, přes nastínění kulturní situace v legendárních 60. letech až po dělnickou práci ve vodním hospodářství po dobrovolném odchodu ze znormalizovaného českého rozhlasu na konci 60. let (a jiné, včetně příhody, jak se VF stal textařem stávající čínské národní hymny). Pořad měl tradičně autorský hudební doprovod, který tentokrát vytvořila "písničkářka s kytarou a harfou" Lenka Mitášová, která jindy tvoří koncertní duo s Janou Lewitovou.
Zprostředkovaný záznam je prvním audiovizuálním zachycením pořadu z tohoto cyklu, jehož pořízení (za které patří dík Jaroslavu Svobodovi) se nyní jeví o to smysluplnější, že většinu tradičních diváků pořadu odvedla souběžná vernisáž jisté komerčně-televizní hvězdy, probíhající ve stejném čase v nedalekém zábavním zařízení. I proto jsme coby organizátoři rádi, že tento nezaměnitelný kus naší národní paměti můžeme sdílet také prostřednictvím Britských listů.
Vytisknout
Obsah vydání | Pátek 5.4. 2013
-
7.4. 2013 / Karel DolejšíPrezident dolních deseti milionů má k lidu blíže, aneb O jedné pozoruhodné konstantě zemanobergovské prezidentské kampaně7.4. 2013 / Karel DolejšíNikoliv z mých, ale z článků Jana Čulíka čiší jasná zaujatost vůči Schwarzenbergovi, který "neexistuje"7.4. 2013 / Karel DolejšíÚpadek západního kapitalismu trvá přes třicet let. Trochu pozdě na mravoličnou historku6.4. 2013 / "Otrocká práce" v britských supermarketech5.4. 2013 / Nepřipomíná vám to něco?5.4. 2013 / CESTA: Pozvání na besedu s Antonínem J. Liehmem19.3. 2013 / Hospodaření OSBL za únor 2013