Vědecký výzkum musí být pod palbou kritiky
2. 6. 2012 / Boris Cvek
Chtěl bych se ještě vyjádřit k debatě o českém vysokém školství, jak ji rozpoutal Štěpán Kotrba svými články o České zemědělské univerzitě. Podle mého názoru hlavní problém, na který Kotrba upozorňuje, je předstírání něčeho, co ve skutečnosti není, za účelem osobního zisku a promrhávání obrovských peněz z kapes daňových poplatníků.
Nikdo nechce, aby na univerzitách učili jenom vědecké špičky či géniové (názor, že věda patří do výzkumných institucí a nikoli především na univerzity, je však poněkud úsměvný, když celosvětově se ten nejlepší výzkum dělá právě na těch nejlepších univerzitách), Kotrbovi jde pouze o to, aby se nepodvádělo a nepředstíralo něco hodnotného tam, kde nic hodnotného není.
Argument typu, že cokoli, co se dnes zdá banální a bezvýznamné, se v budoucnosti může ukázat přelomové, nemůže být argumentem pro to, aby se financoval každý nápad a každý projekt.
Vědec by měl velmi dobře znát, jaké je na mezinárodní úrovni nejnovější poznání v jeho oblasti zkoumání a měl by své projekty vytvářet v tomto kontextu a takto poučen.
Financování výzkumu je podřízeno velmi přísným pravidlům všude na Západě a situace na České zemědělské univerzitě, jak ji líčí Kotrba, odpovídá naopak starým mafiánským strukturám, kde se dělily peníze podle osobních vazeb a za předstíraný výkon. Tak tomu jistě dodnes funguje v mnoha nerozvinutých zemích světa.
Schopnost disputovat, obhájit své myšlenky a objevy a vůbec svou intelektuální práci před odbornou veřejností patří k západní vzdělanosti od antiky a středověku, je podstatou "obhajob" různých diplomových prací, "peer review" ve vědeckých časopisech a nelze bez ní žádné vyšší vzdělání vůbec myslet.
Obávám se, že reakce na Kotrbovy články dost nepřesvědčivě selhávají ve schopnosti takové argumentace a pouze nedokonale kryjí podvodníky, jimiž je české vysoké školství prorostlé jako rakovinou.
Jak se dělá věda na hnojárně TÉMA BL
VytisknoutObsah vydání | Pátek 1.6. 2012
-
3.6. 2012 / Soros: Evropská unie je jako finanční bublina. Má na vyřešení krize tři měsíce. Pak bude pozdě2.6. 2012 / Bod zvratu (vachrlatý, leč úděsný)1.6. 2012 / Draghi: Eurozóna je ve stavu dezintegrace1.6. 2012 / Britský ministr kultury soukromě komunikoval s Murdochem, ačkoliv měl nestranně rozhodovat o jeho podniku1.6. 2012 / Protest proti vládní zdravotnické politice30.5. 2012 / Vláda ničí průběžný systém i důchodový účet30.5. 2012 / Stav vysokého školství v ČR je znepokojující31.5. 2012 / Štěpán Kotrba240 promrhaných milionů ze státního rozpočtu ...a jeden antropolog - druhé intermezzo31.5. 2012 / CESTA o budoucnosti NATO3.6. 2012 / Hospodaření OSBL za květen 2012