8. 1. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 1. 2009

Komu patří Pražský hrad?

Patřilo ke zvykům feudálních pánů, že si zdobili portály svých zámků rodinnými erby a od 12. století s rozvojem heraldiky se přenášely rodové symboly na prapory a korouhve, které vlály nejen jako poznávací znamení v čele šiků vojsk, ale dodávaly také lesku hradní a později zámecké architektuře. Dánská vlajka se svojí 800letou tradicí je nejstarší setrvale používanou státní vlajkou v Evropě. Československá, nyní česká státní vlajka, byla schválena jako státní symbol 30. března 1920.

Kolem státních vlajek se utvořil zvláštní ceremoniel. Například jako projev úcty k představitelům cizích států se vyvěšují při oficiálních návštěvách státní vlajky diplomatických hostů. Vyvěšování státních vlajek jiných států regulují zvláštní zákony (§ 8 zákona č.352/2001Sb.). Cizí státní vlajka se vyvěšuje vpravo od české. Při vyvěšování dvou různých státních vlajek před budovou nebo na průčelí budovy je možno vyvěsit českou státní vlajku zároveň samostatně na střeše budovy, aniž by to bylo chápáno jako projev nadřazenosti jiné státní vlajce. Při společném vyvěšení jedné státní vlajky České republiky a jedné vlajky Evropské unie je česká vlajka na čestném místě, t.j. vlevo při pohledu na budovu, před kterou jsou vlajky vyvěšeny. Vlajka Evropské unie zaujímá místo vpravo od české vlajky, protože jí není nadřazená. Jmenovaný zákon řeší i kombinace více vlajek, při čemž bere v úvahu i vlajky firemní.

Zákon tedy jasně stanovuje zdvořilostní procedere vůči přátelským diplomatickým návštěvám. Ve státech, ať velkých či malých, kde se z nejvyšších míst záměrně a uměle nepěstují komplexy národní identity a suverenity, na hradech a zámcích, kde rezidují hlavy státu, vesele vlají modré vlajky Evropské unie. Pro jistotu jsem se zeptal v prezidentských kancelářích v Berlíně, Vídni a Bratislavě. Všude jsem dostal odpověd: ano, modrá vlajka nám tady vlaje, vždyť je to normální.

Byly doby, kdy Pražský hrad patřil českým králům. Jeho dnešním majitelem je Česká republika, tedy i já jako český občan se podílím na tomto jedinečném historickém majetku. Správcem objektu je Správa Pražského hradu.

Český prezident je na Hradě přechodný uživatel úředního bytu po dobu svého funkčního období. V zákonu o vyvěšování státní vlajky jsem nenašel žádný specifický odkaz na zvláštní prezidentskou pravomoc o tom jak zacházet na Pražském hradě se státními symboly a se symbolem Evropské unie. K tomuto společenství se občané České republiky zřetelně přihlásili ve svobodných volbách 13. a 14. června 2003 s 73,33 procentní většinou při 55,21 procentní volební účasti.

Klausovy výhrady proti Lisabonské smlouvě a proti Evropské unii mi připadají příliš povšechné. Německého přísloví říká, že "Der Teufel steckt im Detail", což přeloženo do češtiny znamená, že věcné řešení spočívá v podrobnostech. Proto bych Václavu Klausovi v zájmu jeho vlastní věrohodnosti doporučil, aby vypracoval svůj podrobný protinávrh, jak organizovat Evropskou unii. K prezentaci vlastní koncepce bude mít příležitost 19. února 2009 při vystoupení v Evropském parlamentu, na které se podle vlastních slov docela těší.

Konkrétním solidním protinávrhem by totiž mohl zabránit demonstracím evropských "maoistických" poslanců typu Cohn-Bendita, které podle vlastního vyjádření předvídá.

Soudě podle komentářů mezinárodního tisku se to takovými "maoisty" mezi evropskými poslanci (a nejen poslanci) jen hemží. Titulky mezinárodních médií nejsou pro Václava Klause právě příznivé, jak se lze dočíst v mezinárodním tisku: "Prchlivý Čech chce být tváří Evropy" (New York Times), "O, bože, ted příjde Klaus" (Die Presse), "Provokatér z Prahy" (The Times), "Zabrzdí Klaus Evropu?" (Der Spiegel), "Nevrlý Klaus" (Le Monde ). Tyto titulky jsem si vypůjčil z novoročního rozhovoru prezentovaného v iHNed zpravodajství.

V letošním novoročním rozhovoru Klaus přiznává, že neumí myslet v kategorii Evropa. Chtěl bych mu připomenout, že v předkomunistických českých (československých) gymnáziích se vyučovala nezaměnitelná specifičnost evropské kultury, počínaje antickou judaisticko-řeckou filosofií, římskou imperiální civilizací, přínosem křesťanství k evropské kultuře, renesancí, reformací, protireformací a osvícenstvím, což byly evropské kulturní epochy, pokrývající a do jisté míry kulturně sjednocující celý kontinent. Nejsou to jen jakési imaginární chiméry. Tyto stavební kameny evropské identity jsou pevně zakotveny v hudbě, písemnictví, filosofii a zcela hmatatelně v evropské architektuře. A o této kategorii Václav Klaus neumí přemýšlet? Jestliže to neumí, pak se obávám, že zastává funkci, do které intelektuálně nedorostl.

Václav Klaus podezírá Brusel z náklonnosti k antidemokratickém dirigismu a srovnává jeho administrativní metody s metodami diktatur. V novoročním rozhovoru říká: "Nejrychlejším systémem rozhodování je systém diktatury jednoho muže, který neztrácí čas nějakými nevrlými, cholerickými připomínkami těch, kteří s jeho rozhodováním nesouhlasí. To je velmi rychlý, efektivní systém. Oproti tomu byla vymyšlena metoda zdlouhavá, pomalá, komplikovaná, která se jmenuje demokracie. Lisabonská smlouva je metodou, jak se přibližovat k tomu prvnímu a vzdalovat se od toho druhého."

O něco dál se však Václavu Klausovi do textu tohoto novoročního interviewu připletlo doporučení české vládě, že by bylo záhodno zastavit námitky Zelených tím, že by se jim mělo pozastavit právo blokovat stavby silnic. Nezáleží na tom, zda s návrhy Zelených souhlasíme nebo ne, je však tato věta o pozastavení demokratických (zdlouhavých) práv v souladu s předchozí kritikou bruselských nedemokratických metod? Neprotiřečí si Klaus?

V dnešním vydání iDnes.cz se dočítáme, že Václavu Klausovi za dva roky přestala důvěřovat čtvrtina příznivců. Od roku 2007 podle průzkumu Centra veřejného mínění ztratil 18%. Je to logický důsledek množících se politických faux pas.

V souvislosti s českým předsednictvím v EU je načase se zamýšlet nad tím komu patří Pražský hrad a kdo a jak reprezentuje český stát před tváří Evropy, kdo a jak přispěje k tomu, aby se tento stát sebevědomě a kreativně zapojil do evropské spolupráce, bez pubertálních komplexů proti všem.

                 
Obsah vydání       8. 1. 2009
8. 1. 2009 Gaza: MVČK požaduje neprodlený přístup k raněným, protože izraelská armáda selhala při pomoci zraněným Palestincům
8. 1. 2009 Nejméně tři rakety zasáhly Izrael z Libanonu
8. 1. 2009 Al Jazeera: zdravotníci, snažící se sbírat mrtvé, pod palbou izraelských vojsk
8. 1. 2009 Izraelci střílejí i po humanitárních pracovnících OSN
8. 1. 2009 Fotografie z dnešní Gazy, které vám asi české televize neukáží
8. 1. 2009 Pročpak nás tak nenávidí? ptáme se. Prosím, neříkejme, že to nevíme
8. 1. 2009 Prý jsem se zbláznil, ale naštěstí nic netrvá věčně.... Štěpán  Kotrba
7. 1. 2009 Izrael přijal provizorní návrh na příměří od Egypta a Francie
8. 1. 2009 Tříhodinové příměří v Gaze skončilo a Izrael znovu zintenzívnil útoky
8. 1. 2009 Vraždění v Gaze a cynismus některých Čechů
8. 1. 2009 MFD, iDnes: Mimořádně odporné zpravodajství
8. 1. 2009 Rusko vůči Ukrajině přitvrdilo - chce pro Ukrajinu evropské ceny
8. 1. 2009 Pomoc sousedům
7. 1. 2009 Česko má opravdu štěstí, že ho neosvobozovali američtí vojáci od komunismu Jan  Čulík
8. 1. 2009 Od ďádi Ljoňky ke strýčkovi Samovi Milan  Daniel
8. 1. 2009 Doteď evropští socialisté Klause a ODS přehlíželi Štěpán  Kotrba
8. 1. 2009 Koncert CHCI WAVE ZPĚT!
8. 1. 2009 Komu patří Pražský hrad? Václav  Chyský
8. 1. 2009 Izrael a konečné řešení Jiří  Jírovec
7. 1. 2009 Vyjádření Velvyslanectví Izraele v ČR ke konfliktu v Gaze
7. 1. 2009 Čurdová podporuje cestu Ligy starostů proti radaru a hnutí Nenásilí do Evropského parlamentu
7. 1. 2009 Kapitalistická revoluce
7. 1. 2009 Pokud ne Evropská unie, tak kdo? Andrew  Stroehlein, Robert  Blecher
7. 1. 2009 Jerusalem Post: Je nutno odebrat jeruzalémským Arabům izraelské občanství
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium
7. 1. 2009 Za nechuť ke komunistům mohou komunisté Milan  Daniel
7. 1. 2009 Jak jen uhasit ten propuknuvší žár? Miloš  Dokulil
7. 1. 2009 Ukrajina musí omezit plýtvání energií
7. 1. 2009 Blízký a Střední východ v období změn Miroslav  Polreich
6. 1. 2009 Naučí předsednictví EU českou politickou reprezentaci samostatnému myšlení? Mojmír  Babáček
1. 1. 2009 Hospodaření OSBL za prosinec 2008