3. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 9. 2007

Merkelová usilovala v Asii o zlepšení životního prostředí

V závěru své cesty do Číny a Japonska, kterou podnikla minulý týden německá spolková kancléřka Angela Merkelová, znovu zdůraznila význam úsilí o celosvětové zlepšení životního prostředí.

Využila k tomu setkání s nejvyššími představiteli obou zemí, kdy jedním z hlavních témat rozhovorů byla změna klimatu, ochrana ovzduší a podpora využití obnovitelných zdrojů energie. Tato jednání spadají do snahy kancléřky Merkelové prosadit v příštích letech zavazující limity pro ochranu světového ovzduší a zabránit tak dalšímu jeho oteplování.

Ve svém projevu na ekonomickém sympoziu v Tokiu a pak Kyotu stanovila směry pro projednávání problematiky klimatu do roku 2009. Nezastává názor, že je nutno prosadit konkrétní cíle pro každou jednotlivou zemi. Důležité jsou "kvalitní redukční cíle" při snižování kysličníku uhličitého v ovzduší. Merkelová tak otevřeně ukázala na nutnost tyto zásady prosadit především v Číně vzhledem k tomu, že vypouští jako druhá země na světě nejvíce kysličníku uhličitého do ovzduší.

Zde jde především o stanovení takových limitů znečišťování ovzduší, aby nepřekročily obvyklé množství v klasických průmyslových zemích. Ty by se pak měly vyhnout dalšímu zvyšování "inteligentním nárůstem ekonomiky". Dobrým znamením pro kancléřku již během jednání v Pekingu bylo zjištění, že čínská vláda tento problém bere se vší vážností na vědomí, i když ještě předtím na setkání států G8 se přímé odpovědi vyhýbala.

Zatím co v Číně byla Angela Merkelová již podruhé, Japonsko navštívila poprvé i když se již dříve setkala s tamním premiérem Šintó Abem. Důraz na ochranu klimatu z její strany vyplývá především ze skutečnosti, že Japonsko v příštím roce přebírá předsednictví G8 a chce učinit ochranu klimatu jedním z hlavních bodů. Čína ve stejném roce pořádá olympijské hry a snaží se proto vytvořit přijatelné ovzduší v jejich dějišti Pekingu, kde zamořuje vzduch výfukovými plyny tři miliony aut. Japonský premiér při jednání s kancléřkou demonstroval své odhodlání prosadit zlepšení ovzduší i tím, že se k jednání dostavil bez kravaty s rozhalenou košilí.

Na omluvu uvedl, že japonští muži tak nyní šetří energii za klimatizaci a ochlazují svá těla přirozeným způsobem. Týdenní asijská cesta Merkelové měla pochopitelně za cíl i prohlubovat ekonomickou spolupráci, a to především s Čínou, protože ta patří mezi největší obchodní partnery. Německo usiluje o zvýšení exportu a investic vzhledem k tomu, že obchodní deficit s Říší středu činí 21 miliard euro V posledním roce vzrostl však export do Číny o pouhá tři procenta a investic jen o jedno. Zato však rostl import z Číny a v minulém roce dosáhl téměř 49 miliard euro a přitom již nešlo o textilie, ale především o počítače a kancelářskou techniku. Čína tak zanechala za sebou v exportech i takovou zemi jako Spojené státy a zpochybnila postavení Německa jako "světového exportního velmistra".

Asijská cesta spolkové kancléřky byla v Německu kladně přijímána, nejen že napomáhá řešit otázky ekonomiky a klimatu, ale pokud jde o Čínu, i lidských práv. Předsedkyně strany Zelených Claudia Rothová tuto skutečnost velmi pozitivně ocenila. Prohlásila, že je Merkelová prosazuje ofenzivně, čímž se liší od svých předchůdců. Nyní by mělo k tomu říci své slovo i německé hospodářství. "Podnikatelé by se stali spoluviníky, kdyby dále mlčeli a téma lidských práv v obchodě by chtěli ignorovat" -- řekla Rothová.

                 
Obsah vydání       3. 9. 2007
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba
3. 9. 2007 S pozdravem Rozum do hrsti aneb pár slov k americkému radaru
3. 9. 2007 Odkud se berou nesmysly Stanislava Drahného v MfD? Štěpán  Kotrba
3. 9. 2007 Musí Češi udělat, co se jim poručí? Milan  Nápravník
3. 9. 2007 Studená válka Bohumil  Kartous
3. 9. 2007 Americké puritánství a pád senátora Larryho Craiga Fabiano  Golgo
3. 9. 2007 Nic o Dubčekovi v českých médiích
3. 9. 2007 Emigrace v německých médiích, aneb naděje na lepší dorozumění mezi příslušníky různých národů v Evropě Uwe  Ladwig
3. 9. 2007 Americký soud zrušil opatření na ochranu kytovců
3. 9. 2007 Merkelová usilovala v Asii o zlepšení životního prostředí Richard  Seemann
3. 9. 2007 Souboj několikahvězdičkových generálů
1. 9. 2007 Britský armádní šéf zaútočil na USA, že ohledně Iráku "intelektuálně zbankrotovaly"
31. 8. 2007 Gazprom začal vyjednávání o cenách plynu
1. 9. 2007 Chcete prezidentem Klause? Najměte si Paroubka Štěpán  Kotrba
3. 9. 2007 Krvavě nablýskané olympijské kruhy Josef  Šmída
3. 9. 2007 Stop internetové cenzuře! Ondřej  Šlechta
3. 9. 2007 Nucené práce a vězení za ukradení kapesníku, aneb co dostanete za vzdělání a zdravotnictví zadarmo Fabiano  Golgo
3. 9. 2007 Merkelová usilovala v Asii o zlepšení životního prostředí Richard  Seemann
3. 9. 2007 "Starý lidi nikdo neposlouchá"
2. 9. 2007 Začíná školní rok a s ním i pravopisná buzerace našich dětí... Ladislav  Kahoun
3. 9. 2007 Lidé očividně každé léto propadají davové psychóze
31. 8. 2007 RRTV: Předseda Rady proti zastavení správního řízení s Českou televizí Václav  Žák
31. 8. 2007 RRTV: skandální lhostejnost k porušování mediálních zákonů Štěpán  Kotrba
1. 9. 2007 Z České televize se mi udělalo zle
31. 8. 2007 Jeden Klvaňa nestačí, musí jich být víc... Štěpán  Kotrba
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje
31. 8. 2007 Dnešní praxe je trochu jiná Petr  Wagner
31. 8. 2007 Jak je to ve skutečnosti s mezinárodním bankovním systémem