29. 8. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 8. 2007

Byl jsem šest let závislý na počítačových hrách

Polemika s článkem Uweho Ladwiga "Vraždění děti, aneb Mnohokrát přísahaná nevinnost a dobré svědomí výrobců počítačových her"

Váhal jsem jestli na tento článek vůbec reagovat - chtěl jsem se vyhnout příslovečnému "kdákání potrefené husy"; na druhou stranu jsem si ale řekl, kdo jiný? :)

V první řadě se mi nelibí, jak hned na začátku řeknete, že vám nejde o to kdo vlastně zabil toho chlapce... vy jednoduše zneužíváte zavraždění malého kluka k výpadu na tvůrce počítačových her. Možná máte ještě další informace, ale nikde ve zprávě o jeho zabití jsem neviděl nic o podezření, že vrazi jednali následkem ovlivnění počítačovou hrou. Myslím, že každého napadá spousta analogií, které "dokazují", jak něco je jasným důvodem navádění k agresivitě, nebezpečnému jednání, sebevražednému jednání atp... bojové sporty, televizizní noviny, výrobce zbraní, F1... a vy tvrdite, že výrobci her by měli být zakázáni? Vlastně, člověk se tomu musí smát..., píše čtenář Milan Krčma.

Na druhou stranu s vámi musím souhlasit, že se vyrábí i vysloveně kontroverzní hry, pokud to není problém tak vyjmenuji "krvavé" zástupce - Manhunt, Postal, Soldier of Fortune, apod. Toto jsou opravdu velice brutální hry a mě zaráží proč vlastně vznikají. Jenže mě zaraží spousta dalších věcí na tomto světě a nehodlám je hned zakazovat jen proto, že se mi nelíbí a řekl bych většinou proto, že jim nerozumím...

Měl jsem období, kdy jsem byl "závislákem" na počítačových hrách. Přesněji řečeno na jedné hře - Counter Strike - s touto hrou jsem strávil 6 let. Trávil jsem u ní tolik času denně, že jsem kvůli tomu nedostudoval vysokou školu. Toto já vidím jako MNOHEM větší problém než to, že jsou děti hrami hypoteticky naváděny k vraždění. Protože kdyby tam byla nějaká alespoň přibližná souvislost, tak jsem ke dnešnímu dni musel vyvraždit půlku lidí o kolo sebe. Kupodivu mě to nikdy ani nenapadlo - a věřte, že ze hry jsem se s nadsázkou dozvěděl jak trefit nejlépe (do hlavy!) pistolí, kalašnikovem, sniperkou i jak zaříznout nožem. A vy si stěžujete na to, že děti zabíjí pod vlivem her - jak jste zrovna na tuto souvislost přišel?

Myslím si, že problém je právě ve vás - starší generaci - vy máte sílu ovlivnit na co se děti dívají, co hrají a jak často.... A když nemáte sílu jim zabránit něco hrát, tak se aspoň snažte pochopit co hrají a proč hrají, vysvětluje a vychovávejte. Moji rodiče to nikdy nepochopili - i dnes se mě máma ptá jestli si stále hraju - a já ji říkám "ano hraji si stále stejně náruživě", jen jsem pochopil, že u toho musím chodit do práce:) To ale přece neznamená, že se kvůli "povinostem" vzdám svého koníčku - prostě všeho s mírou. Hrání beru seriózně, máme team (klan), 3y týdně trénujeme a hrajeme zápasy proti ostatním evropským teamům... je to prostě koníček. Ani nevíte jaké to je, vidět tu změnu ve tváři, když je někdo ochotný vyslechnout a pochopit jak si vlastně "hraju"... všihni si myslí, že si "jen střílíme", ale když jim vysvětlím vše okolo, tak je nejčastější reakce "Aha vždyť to je sport". Ano, je to sport, asi tak jako šachy, běhání vám to nenahradí, ale může vám to dát tolik mnoho. Díky tomtu jsem poznal velice zajímavé lidi a to i takové, o kterých vím že bych se s nimi jinak do kontaktu asi nikdy nedostal. Svoji angličtinu jsem díky hraní dostal na úroveň, díky které jsem získal zaměstnání (např. schopnost telefonicky vykomunikovat něco s dodavatelem/ zákazníkem - prostě jsem byl nucen během zápasů mluvit s teamem a jelikož to byl EU team tak s češtinou si člověk nevystačí)... a to jsou pouze mé zkušenosti.

Co teprv ti, kteří hraji na vysoké (světové) úrovni? Ti se dostanou do světa na turnaje, mají možnost vyhrát i vysoké sumy (i v řádech tisíců Euro - ale opravdu jen pro nejlepší, není to fotbal - zatím) ... stačí být nejlepší. A to bývá občas problém, když vám to rodiče zakazují jen proto, že je to hraní. To si pak "musíte" zahrát když nejsou doma (za školou), nebo jít do herny (za peníze) nebo ke kámošovi (co je to za kámoše?). Nemyslíte si, že je lepší dát svému potomkovi prostor "hrát si" a vědět kde je a co dělá? Jenže kdo se má dívat na to jak si střílí do "lidí" na obrazovce, že? Toto je dost vážné téma a vím, že s podobnými problémy se dnes potýká opravdu velká spousta rodin (hlavně těch co mají kluky, holky jsou vůči této zábavě vcelku rezistentní). Sám na to docela často myslím, předpokládám že budu mít svou rodinu. No a pokud budu mít kluka, který si rád hraje, tak mu hry nebudu zakazovat, ale rád bych mu dokázal vysvětlit, že dostudovat školu je důležitější... třeba mě pak nebude chtít zastřelit.

                 
Obsah vydání       29. 8. 2007
29. 8. 2007 Akce Praha Bohumil  Kartous
29. 8. 2007 Bush útočí na Írán, Ahmadinežád na Ameriku
29. 8. 2007 Co Američané poručí, my prostě udělat musíme Jaroslav  Klíma
30. 8. 2007 Projekt "tak trochu jiné reality show" Odhalení nominován na další mezinárodní cenu
29. 8. 2007 Oprava a omluva: Jan  Čulík
29. 8. 2007 Michael  Marčák
29. 8. 2007 Bushova vláda věděla, co se stane v Iráku
28. 8. 2007 Ruský soud vydal zatykač na dalšího ropného oligarchu
29. 8. 2007 Být mlsný je něco jiného, aneb 20 tun zvířecí stravy zapracováno pro milovníky döneru Uwe  Ladwig
29. 8. 2007 Střetnutí letadla s paprskem brdského radaru ne bez následků Tereza  Tušarová
29. 8. 2007 Založme web, na němž by se o radaru hlasovalo
29. 8. 2007 Stihneme být první?
29. 8. 2007 Vymění Paroubek Ovčáčka za putovního mazlíka Dimuna? Štěpán  Kotrba
29. 8. 2007 Byl jsem šest let závislý na počítačových hrách
29. 8. 2007 Osel v televizi a neviditelná ruka trhu Rudolf  Převrátil
29. 8. 2007 Opuštěná agora Pavel  Novotný
28. 8. 2007 Prémie makléřů dosahují rekordních hodnot
28. 8. 2007 K zatčení osob obviňovaných z vraždy novinářky Politkovské - další informace
28. 8. 2007 Gordon Brown odmítl nátlak, aby stáhl britská vojska z Iráku
28. 8. 2007 Starý Peking Lukáš  Zádrapa
28. 8. 2007 Výměna padesátníků za třicetikorunu aneb fikce, vize nebo napřesrok smutná realita Oldřich  Průša
27. 8. 2007 Vládní reforma a rovnost příležitostí aneb o české Pepině z Vysočiny a českém hlupákovi Anna  Čurdová
27. 8. 2007 Pravice v ČR neexistuje Pavel  Čámský